دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

اعتماد به دندان پزشک، اما نه برای درمان!

چرا مردم به سراغ دندان‌پزشك نمي‌روند؟
چرا بيشتر مردم براي ساخت دست‌دندان به دندان‌ساز تجربي مراجعه مي‌كنند؟
به دندان‌پزشك اعتماد دارم، اما دندانم را دستش نمي‌دهم!
هنوز در جامعه ما بسيارند كساني كه با عنوان‌هاي مختلف دندان‌پزشك تجربي، كمك دندان‌پزشك تجربي، دندان‌ساز و غيره به فعاليت در حرفه دندان‌پزشكي اشتغال دارند. متاسفانه عدم اگاهي اين افراد از يك‌سو و همچنين سودجويي آن ها از سوي ديگر، همواره افراد را در معرض از دست دادن دندان‌ها قرار مي‌دهد؛ به‌طوري‌كه به نظر مي‌رسد در مناطقي كه اين گروه فعاليت دارند شيوع بي‌دنداني بيش تر باشد!
همچنين در بين دندان‌پزشكان با تحصيلات دانشگاهي كساني وجود دارند كه با اطلاعات كم و ناقص در اموري كه توانايي كافي بر آن ندارند، دخالت كرده و در نهايت منجر به شكست درمان مي‌شوند و با ايجاد مشكلات ايجاد شده توسط درمانگر، باعث از دست رفتن دندان‌ها و بي‌اعتمادي بيماران مي‌شوند كه اين مي‌تواند زمينه را براي بروز بي‌دنداني فراهم کند.
بي‌دنداني مي‌تواند منعكس كننده توانايي و دسترسي مردم به مراقبت‌هاي بهداشتي دهان باشد. در يك جامعه افراد با طبقات مختلف از نظر بضاعت مالي، سواد و تحصيلات، سن، نژاد و ساير عوامل قرار دارند. هر يك از اين عوامل مي‌تواند بر روي بي‌دنداني موثر باشد.
عوامل ديگري همچون نداشتن اطلاعات علمي كافي از مراحل درمان، عدم دقت و بي‌توجهي به مراحل كاري و نداشتن تكنولوژي مورد نياز مي‌تواند آثار سويي را در اعمال صحبت كردن، غذا خوردن، زيبايي و روحي و رواني و اجتماعي براي بيمار به بار آورد و در گسترش يك عدم اعتماد عمومي در بين افراد، به درمان‌هاي دندان‌پزشكي بسيار موثر باشد، لذا لازم است كه درمانگر به كليه مراحل ساخت و تهيه پروتز احاطه علمي داشته باشد.
نكته قابل توجه ديگر اين كه آگاهي كامل از بيماري‌ها و راه‌هاي انتقال آن ها، نحوه شيوع، بيماري زايي و عواقب بيماري‌هاي مسري و مسئله‌اي بسیار خطرناک این است كه نياز به تحصيلات دانشگاهي دارد و نمي‌توان از افرادي كه به عنوان دندان‌ساز تجربي، جهت درمان بيماران بدون دندان اقدام به ساخت دندان مصنوعي مي‌كنند، انتظار داشت كه تدبيرهاي لازم را جهت جلوگيري از شيوع اين بيماري‌ها به‌كار گيرند و سهمي در پيش گيري از اين بيماري‌ها داشته باشند.

نتايج يك تحقيق: علي‌رغم حضور دندان‌پزشكان در اكثر نقاط كشور و مخصوصاً مناطق شهري، هنوز هم درصد بالايي از افراد براي رفع مشكلات دهان و دندان به دندان‌پزشك مراجعه نمي‌كنند. حتي در مورد برخي از درمان‌ها و برخي از مناطق، اين نسبت به نفع كمك‌دندان‌پزشكان تجربي تقسيم مي‌شود. از جمله اين درمان‌ها ساخت پروتز دنداني (دست دندان) است. 
دكتر جواد مهدويان، نفيسه اسدزاده و علي يد شوقي،  در تحقيقي با عنوان بررسي انگيزه افراد بي‌دندان از مراجعه به دندان‌سازان تجربي جهت گذاشتن پروتز كامل، چهار صد و پنجاه بيمار بي‌دندان را كه در مشهد به دندان‌ساز تجربي مراجعه كرده‌اند، مورد پرسش قرار داده‌اند. با توجه به اين كه مشهد يكي از كلان‌شهرهاي كشور است كه داراي فرهنگ به نسبت بالاي شهرنشيني و تراكم بالاتر مطب‌ها و كلينيك‌هاي دندان‌پزشكي نسبت به بسياري از مناطق ايران است، نتايج اين تحقيق را مي‌توان در مورد بسياري از شهرهاي كشور تعميم داد يا آن را به عنوان يك حداقل در نظر گرفت.
بررسي پرسش‌نامه‌هاي افراد شركت‌كننده در اين تحقيق نشان مي‌دهد بيماران به دندان‌پزشكان، در مقايسه با دندان‌سازان تجربي، اعتماد بيش تري براي كشيدن دندان خود و يا هر گونه عمل جراحي در ناحيه دهان و دندان دارند. اما جالب اين كه در مورد رضايت بيماران از دست دندان، اختلافي ميان حاصل كار يك دندان‌پزشك و يك دندان‌ساز مشاهده نمي‌شود. البته اين مسئله مي‌تواند ناشي از اين مسئله باشد كه بيمار خود را در كوتاه‌مدت با مشكلات دندان مصنوعي سازگار مي‌نمايد و درد ناشي از زخم‌هاي آن را تحمل مي‌كند.
اما بررسي‌هاي اين پژوهش نشان مي‌دهد بيش از 75 درصد بيماران براي گذاشتن دست‌دندان به دندان‌سازان تجربي مراجعه مي‌كنند.

چرا مردم به دندان‌سازان تجربي مراجعه مي كنند؟
1- باورهاي غلط : بسياري از مردم اعتقاد دارند كه دندان‌سازان تجربي چون داراي سابقه كار چندين ساله در اين زمينه هستند، در نتيجه كار بهتري به بيماران خود ارائه مي‌كنند. دنداني كه توسط يك دندان‌ساز تجربي ساخته مي‌شود معمولا زدگي ندارد و بدون آن كه در لثه ايجاد زخم، قرمزي يا آرزدگي كند بيمار آن را بسيار راحت در دهان مي‌گذارد؛ در صورتي كه حاصل كار دندان‌پزشكان، مخصوصاً در روزهاي اول پس از تحويل پروتز، ممكن است بيمار را آزرده كند. كسب رضايت بيماران توسط دندان‌ساز البته فرمول ساده‌اي دارد و آن كوتاه كردن لبه‌هاي پروتز است. در حالي كه دندان‌پزشكان با چند سري قالب‌گيري تلاش مي‌كنند تا لبه‌هاي پروتز، بيش ترين تطابق را با عمق لثه بيمار داشته باشد، مي‌توان لبه‌هاي لثه را به صورتي كوتاه كرد كه هنگام فانكشن عضلات دهان و صورت هيچ‌گونه فشاري را تحمل نكنند و در نتيجه زخمي ايجاد نشود.

2- پايين بودن سطح فرهنگي:  لزوم مراجعه به فردي كه در زمينه درمان‌هاي دندان‌پزشكي داراي تحصيلات آكادميك است هنوز براي بسياري از مردم شناخته شده نيست. حتي بسياري از آن ها ميان خدماتي كه از سوي يك دندان‌پزشك و دندان‌ساز ارائه مي‌شود تفاوتي نمي‌بينند!

3- ارزان بودن خدمات دندان‌پزشكي: قيمتي كه دندان‌پزشكان براي ساخت پروتز دو فك توسط بيماران اخذ مي‌كنند رقمي ميان سيصد تا پانصد هزار تومان است؛ در حالي كه حتي مي‌توان با رقمي معادل پنجاه هزار تومان در مطب يك دندان‌ساز صاحب يك دست‌دندان شد! در پژوهش انجام شده در حالي تنها 40 درصد افراد اعتماد خود را به دندان‌‌ساز تجربي اعتماد عنوان داشته‌اند كه 60 درصد ايشان به كار دندان‌پزشكان اعتماد بيش تري دارند. از اين مساله چنين بر مي‌آيد كه اگر روزي مشكل اقتصادي مردم رفع شود و ميزان درآمد آن ها در حد قابل قبولي باشد، دندان‌ مصنوعي‌اي كه از روي علم و آگاهي ساخته شده باشد، ارزش بيش تري براي ايشان خواهد داشت.

4- تحويل زود هنگام دندان مصنوعي: مباني علم پروتز دندان چند مرحله قالب‌گيري و ثبت ركورد فكي براي ساخت يك پروتز دنداني را ضروري مي‌داند. اما محدود كردن كليه مراحل قالب‌گيري و ركورد گيري در يك جلسه، موجب مي‌شود در حالي که بيمار مراجعه كننده به يك دندان‌پزشك در ابتداي ماراتون ساخت دست دندان قرار دارد، بيمار مراجعه كننده به يك كمك‌دندان‌پزشكان تجربي دست دندان خود را تحويل بگيرد. شايد اگر روزي شما نيز بي‌دنداني كامل را تجربه مي‌كرديد شايد مي‌توانستيد ارزش تحويل زود هنگام پروتز براي بيمار را درك كنيد! 

5-  تشويق دوستان و آشنايان:  توصيه ديگران، بدون شك يكي از عوامل اصلي رونق يك مطب دندان‌پزشكي است كه مي‌تواند يك مطب را تا حد انفجار از بيمار آكنده كند! نقش اين عامل به حدي است كه در حدود 50 درصد از افراد مورد پرسش قرار گرفته در اين تحقيق، يكي از علت‌هاي مراجعه به دندان‌ساز را توصيه دوستان و آشنايان خود عنوان كرده‌اند. درحالي كه هزينه كم تر و نزديك بودن به محل سكونت در مراتب بعدي قرار گرفته‌اند.
  
پيش گيري در عين ناتواني از درمان: با توجه به قراين موجود در جامعه، شايد بتوان اين طور اظهار عقيده كرد كه در كشور ما، با اختلاف بسيار فاحشي، بيش تر پروتزهاي دنداني توسط افرادي غير دندان‌پزشكان ساخته مي‌شود. در چنين وضعيتي براي حفظ سلامت بيماراني كه به هر دليلي يك دندان‌ساز را به يك دندان‌پزشك ترجيح مي‌دهند، عملي كردن پيشنهادهاي زير مي‌تواند موثر باشد:
- آموزش روش‌هاي كنترل عفونت به دندان‌سازان به صورت آموزش مستقيم يا غير مستقيم، با ارائه بروشور يا كتابچه
- جلوگيري از فعاليت افراد فاقد صلاحيت در امور دندان‌پزشكي توسط مسئولين ذي‌ربط و يا در صورت امكان بازآموزي علمي اين افراد
- افزايش سطح آگاهي مردم از طريق رسانه‌ها براي تغيير نگرش مردم
- واكسينه كردن افرادي كه تحت عنوان‌هاي مختلف «دندان‌سازان تجربي»  مشغول به كار هستند، به منظور ايمن شدن افراد در مقابل بيماري‌هاي واگير دار و خطرناك
- نظارت و اجراي پروتكل كنترل عفونت در مطب دندان‌سازان تجربي


Tags: 
تعداد نمایش ها: 4983
مطالب مرتبط: 
مسواک زدن از زاویه اسلامی
راهنمای پزشکان برای سفارش و طراحی کارت ویزیت
مواد مرسوم شست‌شو دهنده کانال ریشه دندان
مهمترین اتفاقات حوزه دندان‌پزشکی در سال 1388
راهنمای بهره کشی از دندان ها برای شب عید
دندان‌های اکسترود و اینترود شده در کودکان
-: 
Shayanamin, Siamak دکتر شایان امین، سیامک

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر