دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
اهمیت جرم گیری در حفظ دندان ها

اهمیت جرم گیری در حفظ دندان ها

دكتر عماد كوثريه گفت: جرم‌هاي ايجاد شده بر روي دندان‌ها را سرشار از باكتري‌ عنوان كرد وافزود: مسواك زدن و استفاده از نخ ندان پيش از خواب، مواد غذايي موجود در لابلاي دندان‌ها را از دسترس باكتري‌ها خارج مي‌كند و از سوي ديگر از آنجايي كه طي چند ساعت خواب و بسته بودن دهان به مدت طولاني، باكتري‌ها در اطراف دهان و دندان‌ها تجمع مي‌كنند، مي‌توان با مسواك زدن اين معضل را رفع كرد. لذا درغيراين صورت با صرف صبحانه، مواد غذايي لازم جهت رشد باكتري‌ها در اختيار آنها قرار خواهد گرفت.
سرپرست دانشكده دندان پزشكي دانشكاه علوم پزشكي زنجان افزود: حداقل 2 بار مسواك زدن در روز آن هم يك بار در شب پيش از خواب و همچنين صبح قبل از صرف صبحانه در جلوگيري از تشكيل جرم بر روي دندان‌ها موثر است.
عضو آكادمي جراحان لثه آمريكا، بروز "ژن ژيويت" را از عواقب ناشي از بي‌اعتنايي به تجمع جرم دندان‌ها ارزيابي و خاطرنشان كرد: بافت لثه در حالت طبيعي صورتي كم رنگ است اما تشكيل جرم در وحله اول موجب التهاب بافت لثه و تيرگي رنگ آن مي‌شود. در صورت جرم‌گيري به موقع، مي‌توان سلامت اوليه بافت لثه را احيا كرد.
كوثريه به تقسيم بندي رسوبات نشسته بر روي دندان‌ها پرداخت و تصريح كرد: برخي از رسوبات به صورت مواد غذايي بوده و با مسواك زدن برطرف مي‌شوند اما "پلاك ها" لايه‌هاي نرم‌تر از جرم بوده و با مسواك زدن قابل رفع مي‌باشند. از سوي ديگر، جرم‌ها رسوباتي هستند كه با برطرف نشدن پلاك‌ها به وجود مي‌آيند.
سرپرست دانشكده دندان پزشكي دانشكاه علوم پزشكي زنجان از عوامل محيطي موثر در تشكيل جرم به تركيبات بزاق اشاره و افزود: اين تركيبات در برخي افراد "موكوزي" تر بوده و استعداد تجمع جرم در اين افراد بالاست كه با رعايت بهداشت دهاني اين موضوع نيز قابل پيشگيري است.
اين جراح و متخصص لثه، زمان لازم جهت جرم گيري را بر اساس نياز بيمار و وابسته به رعايت بهداشت دهاني در افراد مختلف، متفاوت دانست و تصريح كرد: سالانه دو بار چكاپ توسط دندانپزشك، استفاده از مسواك مناسب و نخ دندان مي‌تواند از تشكيل جرم و عواقب بعدي آن جلوگيري كند.
وي در پايان با بيان اين مطلب كه هدف از جرم گيري، سفيد كردن دندان‌ها نيست، افزود: دندان‌ها چند روز پس از جرم گيري، به سرما و گرما حساس خواهند شد كه به مرور اين مشكل قابل برگشت خواهد بود.


Tags: جرم دندان, پوسیدگی دندان, بهداشت دهان, بیماری لثه
تعداد نمایش ها: 5972
منبع: 
ایسنا- 12 بهمن 87

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر