دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

دخالت عطاری و ماهواره ای در پزشکی ممنوع !

  اميرحسين جمشيدي افزود: عطاري ها فقط مي توانند فرآورده هاي فله اي را در اختيار متقاضيان قرار دهند.
    وي در خصوص نحوه نظارت بر عطاري ها گفت: فرآورده هايي كه عطاري ها عرضه مي كنند از دو جنبه مورد بازرسي قرار مي گيرد. يكي فرآورده هاي غيرمجاز كه حتي مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي را ندارد و ديگري فرآورده هاي داراي مجوز از وزارت بهداشت، مانند داروها كه نبايد توسط عطاري ها به مردم تجويز شود.
    رئيس اداره داروهاي طبيعي و مكمل وزارت بهداشت درخصوص چگونگي نظارت و بازرسي از عطاري هاي متخلف اظهار كرد: بازرسان ويژه، بر مبناي شكايت مردمي با حكم قضايي به محل مورد نظر مراجعه مي كنند و فرآورده هاي غيرمجازي كه عطاري ها به متقاضيان ارائه مي دهند، ضبط مي كنند.
    وي به خانواده ها توصيه كرد: از مصرف داروهاي بسته بندي شده عطاري ها كه به شكل غيربهداشتي و بدون مجوز عرضه مي شود، خودداري كنند.
    
    ارسال داروهاي ماهواره اي به در منازل
    همچنين مدير نظارت بر دارو و مواد اعتيادآور دانشگاه علوم پزشكي ايران گفت: عطاري ها حق فروش داروهاي ضدچاقي و ترك اعتياد و تجويز درمان را ندارند.
    به گزارش فارس، مهران ولايي در مراسم روز جهاني غذا در خصوص داروهاي قاچاق اظهار كرد: در زمان حاضر انواع بازديدهاي مختلف در گمرك، فرودگاه ، ترمينال و جاهايي كه امكان دارد داروهاي غيرمجاز وارد كشور شود، انجام مي شود. برخي داروهاي قاچاق نيز از طريق كلانتري ها و پيگيري هاي مردمي به دانشگاه علوم پزشكي اعلام شود كه با موارد تخلف برخورد مي شود.
    وي افزود: متاسفانه بيشتر داروهاي قاچاق به صورت داروهاي ماهواره اي است كه در اين رسانه ها تبليغ مي شود و مردم با شماره تلفني كه اعلام مي شود تماس مي گيرند و به صورت پيك به منازل آنها ارسال مي شود.
    ولايي تصريح كرد: اين داروها معمولاغيرمجاز هستند يا مواد موثره ندارند يا مواد موثره غيرطبيعي دارند كه در اين زمينه توصيه مي شود مردم به هيچ وجه از طريق تلفن يا ماهواره داروهاي مورد نياز خود را دريافت نكنند.
    وي ادامه داد: بيشترين داروهايي كه به اين طريق به دست مردم مي رسد داروهاي لاغري و ضدچاقي است كه در اين زمينه مردم بايد در نظر داشته باشند كه اين داروها را از پزشك متخصص دريافت كنند.
    مدير نظارت بر دارو و مواد اعتيادآور دانشگاه علوم پزشكي ايران خاطرنشان كرد: از موارد ديگري كه اقدام به فروش داروهاي ضدچاقي و ترك اعتياد مي كنند برخي عطاري ها هستند كه اصلاحق فروش دارو و حق درمان را ندارند.
    وي گفت: متاسفانه برخي عطاري ها هم دارو مي دهند، هم در درمان دخالت مي كنند و هم مواد خود را به صورت فله اي عرضه مي كنند كه هر 3 اينها بر خلاف قانون است. برخي از آنها اقدام به فروش داروهاي دست ساز هم مي كنند كه با هزينه گزاف به مردم مي فروشند كه اين هم غيرقانوني است.
    ولايي با بيان اين كه موارد مشاهده شده را به مراجع قضايي ارجاع مي دهيم گفت: ماهانه 2 تا 3 مورد ارجاع به مراجع قضايي داريم.
    وي خاطرنشان كرد: مردم بايد باور كنند كه اين مواد عوارض دارد و درمان خود را بايد از طريق قانوني انجام دهند. در برخي موارد حتي افراد غيرمتخصص در مباحث ارتوپدي و تخصصي هم وارد مي شوند.
جام جم- شماره 2968- 22 مهر 1389

Tags: 
تعداد نمایش ها: 996

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر