دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /

اثر سوء شیشه شیر کودکان بر دندان شیری

نتايج مطالعات جديد نشان مي‌دهد كه غذا خوردن طولاني‌ مدت كودك با شيشه شير يا حتي شير مادر ممكن است باعث بوجود آوردن نوعي از پوسيدگي زودرس در سنين 2 تا 4 سالگي شود كه بسيار سريع پيشرفت كرده و به آن پوسيدگي شيشه‌ شير مي‌گويند.
طبق اعلام محققان مرکز تحقيقات دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران، اين نوع پوسيدگي در ابتدا از سطوح بيروني دندان هاي جلو فك بالا شروع شده سپس اولين كرسي‌هاي بالا و پايين را درگير مي‌کند اما دندان هاي جلو فك پائين مبتلا نمي‌شود.
كودك در هنگام خواب در بعدازظهرها يا شب از يك شيشه محتوي شير يا شير مادر استفاده كرده و بارها در طي شب از خواب بيدار شده و شير مي‌خورد لذا وقتي كودك به خواب مي‌رود شير كه محتوي قند است اطراف دندانهاي جلو فك بالا را احاطه مي‌كند و قندهاي داخل مايع يك محيط بسيار مناسب براي رشد ميكروب ها كه قادر به ايجاد اسيد هستند را فراهم مي‌كند. از طرف ديگر جريان بزاق كه در هنگام خواب كاهش مي‌يابد باعث كندي شستشو و تخليه مايعات شيرين از دهان شده و مجموعه اين شرايط باعث بوجود آمدن پوسيدگي زودرس در دندان هاي مزبور مي‌شود.
اين نوع پوسيدگي در كودكاني كه عادت دارند در هنگام خواب از شير مادر استفاده كنند نيز ديده مي‌شود. اين موضوع نشان مي‌دهد كه حتي قند موجود در شير (لاكتوز) هم درصورتي كه بر روي دندانها راكد بماند مي‌تواند باعث پوسيدگي‌ از اين نوع شود.
پوسيدگي دوران شيرخوارگي معمولاً سريع پيشرفت كرده و تاج دندانهاي جلو فك بالا را كاملاً از بين برده و سبب بوجود آمدن آبسه بر روي لثه‌ها مي شود و از آنجا كه كودك در سن بروز اين نوع پوسيدگي قادر به همكاري نيست لذا درمان بسيار پيچيده است.
والدين بهتر است اولين ملاقات با دندانپزشك را قبل از يك سالگي فرزندشان داشته باشند تا از اين طريق آگاهي‌هاي لازم را دريافت كنند.
اين محققان توصيه مي‌کنند: مواد قندي اضافي به داخل شير ريخته نشود و پس از استفاده از شير و قبل از خواب كودك، كمي آب از طريق شيشه‌ داده شده و با يك قطعه گاز استريل مرطوب، دندان هاي جلو فك بالا حتي‌الامكان تميز شود. همچنين والدين بايد مسواك زدن را به كودك خود آموزش داده و در اولين فرصت ممكن شير را از طريق فنجان به كودك خود بدهند و سعي کنند درهنگام خواب براي شير دادن از شيشه يا شير مادر استفاده نكنند.
ایسنا- 23 آذر 1389

Tags: جلوگيري, پوسيدگي, دندان‌, کودکان, خواب, شير
تعداد نمایش ها: 2687

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر