دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
آدامس جایگزین مناسبی برای مسواک نیست

آدامس جایگزین مناسبی برای مسواک نیست

دکتر مهرداد سماعي با اشاره به اين که مدت 20 دقيقه پس از صرف غذاي اصلي بيشترين احتمال پوسيدگي دندان وجود دارد، گفت: بايد حداکثر 30 دقيقه پس از صرف هر وعده اصلي غذايي، دندان‌ها به طور کامل و به مدت 2 تا 4 دقيقه مسواک زده شود زيرا مسواک زدن پس از اين زمان کمتر اثر دارد.
وي در ادامه افزود: استفاده از ميان وعده‌هاي غذايي مانند هويج، سيب و پنير به دليل کاهش محيط اسيدي دهان باعث کاهش احتمال پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود.
دكتر سماعي با اشاره به اينکه مصرف نوشابه‌ها باعث تشديد پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود، گفت: نوشابه‌هاي گازدار به دليل دارا بودن اسيد فسفريک، اسيد سيتريک و اسيد کربنيک باعث ايجاد پلاک دنداني و تشديد پوسيدگي دندان‌ها و مشکلات لثه مي‌شود.
وي يادآور شد: مصرف نوشابه‌هاي سرد همراه با فست فودها که اغلب به صورت داغ مصرف مي‌شود به دليل ايجاد ضربات مکانيکي که در اثر تغييرات دمايي به دندان‌ها وارد مي‌شود، باعث مي‌شود نسج دندان‌ها دچار آسيب شده و در نتيجه با مرور زمان ايجاد ترک‌هاي ميکروسکوپيک در سطح ميناي دندان منجر به تشديد پوسيدگي دندان‌ها شود.
اين دندانپزشك در خصوص صحت تبليغاتي که در مورد تاثيري که آدامس‌ها در عدم تشکيل پلاک‌هاي دنداني وجود دارد، گفت: استفاده از اين مسواک تا حدي کمک کننده است ولي هرگز نمي‌تواند جايگزين مسواک شوند.
وي در ادامه گفت: آدامس‌هاي حاوي سوربيتول يا زايليتول تقريبا بي خطر هستند ولي به شرط اينکه تا 15 دقيقه پس از صرف غذا مصرف شوند.
ایسنا- 9 بهمن 1389

Tags: آدامس جویدن, بهداشت دهان
تعداد نمایش ها: 2087
-: 
Samaei, Mehrdad دکترسماعی، مهرداد

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر