دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
استرس شغلی باعث بروز بیماری‌های دهان می‌شود

استرس شغلی باعث بروز بیماری‌های دهان می‌شود

دکتر احمد قائم مقامی گفت: استرس های شغلی در بروز بیماری لیکن پلان در دهان موثر است که مخاط دهان را درگیر می کند.حرفه پرستاری جزو مشاغل پر استرس به شمار می آید و نتایج تحقیقات نیز نشان داده است که استرس در بروز بیماری پوستی مخاطی لیکن پلان موثر است.
وی ادامه داد: لیکن پلان در واقع نوعی بیماری اتوایمیون (خود ایمنی) است که در نیمی از موارد پوست و در 50 در صد موارد مخاط گرفتار می شود.
این فوق تخصص بیماریهای دهان و دندان افزود: در این بیماری دانه های سفید شبیه ته سنجاق در مخاط دهان تظاهر می کند که از ناحیه میانی (وسط) نازک و دچار سوزش می شود.
قائم مقامی با بیان اینکه لیکن پلان به خودی خود بیماری خطرناکی نیست، گفت: اما بیماری آزار دهنده و مزمنی است که با استعمال دخانیات تشدید می شود.
وی ادامه داد: سایش دندان ها در روز و دندان قروچه در خواب شبانه از دیگر عوارضی است که در افرادی با مشاغل پر استرس و تحت فشار عصبی بیشتر دیده می شود.
این دندانپزشک و فوق تخصص بیماریهای دهان و دندان افزود: آفت دهان از شایعترین ضایعات مخاطی دهانی در پی بروز استرس است که به صورت زخم های کوچک گرد بر روی مخاط دهان تظاهر می کند و پس از ترکیدن بخش میانی سفید و اطراف، هاله ای قرمز رنگ پیدا می کند.
قائم مقامی گفت: درمان آفت دهان استفاده از دهان شویه و ژل ها یا اسپری بی حس کننده گزیلوکائین است اما در صورت استمرار و تکرار بروز ضایعات باید  بیمار از نظر میزان آهن خون، ویتامین ب 12 و اسیدفولیک بررسی شود چون این عارضه در کم خونی ها هم بروز می کند.
وی یاد آور شد: فشارهای دندانی بر اثر استرس می تواند بر روی مفصل گیجگاهی فکی اثرگذار باشد و حتی سبب بروز درد مفصلی و صدا در هنگام باز و بسته کردن دهان شود.


Tags: بیماری دهان, استرس شغلی, آفت دهان
تعداد نمایش ها: 6368
منبع: 
مهر

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
دکتر سمیرا جمشیدی | Jamshidi, ۲۴ خرداد ۱۳۹۳ ۱۳:۴۰:۳۰
ممنون از استاد قائم مقامی
 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر