دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
سلامت دهان در بارداری

سلامت دهان در بارداری

ترجمه: دکتر رضا کریمی

 پريودونتيت با زايمان زودرس و کم‌وزني نوزاد همراه است و يا ميزان بالاي باکتري‌هاي پوسيدگي‌زا (cariogenic) در مادر به افزايش پوسيدگي دندان در نوزاد منجر مي‌شود. ديگر ضايعات دهاني، نظير ژنژيويت و تومورهاي بارداري خوش‌خيم هستند و اطمينان بخشي براي آنها کافي است. همه خانم‌هاي باردار بايد از نظر خطرهاي دهاني غربالگري شوند و در مورد بهداشت مناسب دهاني آموزش ببينند و در صورت لزوم براي انجام درمان‌هاي دندان‌پزشکي ارجاع شوند. اقدامات دنداني نظير راديوگرافي تشخيصي، درمان‌هاي پريودونتال، ترميم و کشيدن دندان بي‌خطر هستند و بهترين زمان انجام آن سه ماهه دوم بارداري است. زايليتول (xylitol) و کلرهگزيدين به عنوان درمان کمکي در اوايل دوره پس از زايمان براي مادران پرخطر و به منظور کاهش انتقال باکتري‌هاي پوسيدگي‌زا به شيرخوارانشان قابل استفاده هستند. مراقبت دنداني مناسب و پيشگيري در طول بارداري مي‌تواند پيامدهاي نامناسب را در نوزاد کاهش دهد و پوسيدگي‌هاي دندان را در شيرخواران کم کند.
مراقبت جامع سلامت در دوران بارداري بايد شامل ارزيابي سلامت دهاني باشد ولي اين امر اغلب ناديده انگاشته مي‌شود.
انجمن دندان‌پزشکي آمريکا و کالج متخصصان زنان و زايمان آمريکا تنها به ارايه جزوات توصيه‌اي در مورد سلامت دهان و دندان براي مادران باردار بسنده کرده‌اند. در نبود راهکارهاي طبابت، ترس گسترده‌اي از اقدامات قانوني به دليل بي‌توجهي يا درمان زير استاندارد بيماري‌هاي دهان و دندان در طول بارداري وجود دارد، هر چند اين ترس عمدتا مبنايي ندارد.
افزون بر نبود استانداردهاي طبابت، ساير موانع در مقابل مراقبت دهان و دندان در طول بارداري عبارتند از عدم پوشش بيمه‌اي کافي خدمات دندان‌پزشکي، باورهاي نادرست در مورد اثر بارداري بر سلامت دهان و دندان و نگراني از ايمني جنين در طول درمان دندان‌پزشکي. مادران، پزشکان و دندان‌پزشکان محتاط هستند و اغلب از انجام درمان مشکلات دهان و دندان در طول بارداري خودداري مي‌کنند. به هر روي، بارداري زماني است که زنان ممکن است انگيزه بيشتري براي اتخاذ تغييرات متضمن سلامت‌ داشته باشند.


مشکلات دهاني شايع در بارداري

ضايعات دهاني
در زمان بارداري حفره دهان بيشتر در معرض اسيد معده قرار مي‌گيرد که مي‌تواند ميناي دندان را بسايد.
تهوع و استفراغ صبحگاهي در ابتداي بارداري دليل شايع اين امر است؛ با پيشرفت زايمان، شلي اسفنگتر مري و فشار رحم حاوي جنين مي‌تواند به تشديد ريفلاکس اسيد منجر شود. مادراني که به استفراغ شديد بارداري دچارند، ممکن است به ساييدگي مينا دچار شوند. راهبردهاي درماني براي کاهش مواجهه با اسيد از تغييرات رژيم غذايي و شيوه زندگي به علاوه تجويز داروهاي ضد استفراغ، ضد اسيد يا هر دو بهره مي‌جويند. شستن دهان با محلول يک قاشق چايخوري جوش شيرين در يک فنجان آب پس از استفراغ مي‌تواند اسيد را خنثي کند. بايد به زنان باردار توصيه کرد از مسواک زدن بلافاصله پس از استفراغ خودداري کنند و از مسواک‌هايي با پرزهاي نرم استفاده کنند تا خطر آسيب به مينا کاهش يابد. دهان‌شويه‌هاي حاوي فلورايد مي‌توانند از دندان‌هاي ساييده‌شده يا حساس حفاظت به عمل آورند.

پوسيدگي
يک چهارم زنان در سنين باروري پوسيدگي دندان دارند. پوسيدگي دندان بيماري است که در آن کربوهيدرات‌ها توسط باکتري‌ها تخمير و تبديل به اسيد مي‌شوند که ميناي دندان را دمينراليزه مي‌کند. زنان باردار به چند دليل در معرض خطر بالاتر پوسيدگي دندان قرار دارند که عبارتند از: افزايش اسيد در حفره دهان، تمايل زياد به خوردن شيريني‌جات و توجه کم به بهداشت دهان.
پوسيدگي‌ها در اوايل پيدايش به شکل نواحي سفيد دمينراليزه به چشم مي‌خورند که بعد خرد مي‌شوند و حفره‌هاي قهوه‌اي رنگي تشکيل مي‌دهند. پرشدگي و روکش‌ها علامت پوسيدگي قبلي هستند. پوسيدگي‌هاي درمان نشده به آبسه دهاني و سلوليت صورت منجر مي‌شوند. کودکان مادراني که پوسيدگي‌هاي زيادي دارند به احتمال بيشتري پوسيدگي پيدا مي‌کنند. زنان باردار بايد ميزان خطر پوسيدگي را با دو بار مسواک زدن در روز با خمير دندان حاوي فلورايد و محدود کردن غذاهاي قندي کاهش دهند. مبتلايان به پوسيدگي‌هاي درمان نشده و عوارض آن براي درمان قطعي بايد به دندان‌پزشک ارجاع شوند.

پوسیدگی | CARIES
دندان‌هاي لق
دندان‌ها در طول بارداري حتي در نبود بيماري لثه به دليل سطح بالاي پروژسترون و استروژن که پريودونتيوم (يعني ليگامان‌ها و استخوانهايي که دندان را حمايت مي‌کنند) را تحت تاثير قرار مي‌دهند، ممکن است لق شوند. براي دندان‌هاي لق که همراه با بيماري‌هاي پريودونتال نباشند، پزشک بايد به خانم‌ باردار اطمينان دهد که اين وضعيت موقتي است و به تنهايي به افتادن دندان نمي‌انجامد.

Pregnancy oral tumor
ژنژيويت
ژنژيويت شايع‌ترين بيماري دهاني در بارداري است که شيوع آن 75 -60 است. تقريبا نيمي از زنان با ژنژيويت از پيش موجود در طي بارداري عود عمده دارند. ژنژيويت التهاب بافت سطحي لثه است. طي بارداري، ژنژيويت به سبب نوسان در سطوح استروژن و پروژسترون و در ترکيب با تغييرات فلور دهاني و کاهش پاسخ ايمني تشديد مي‌شود. اقدامات بهداشت دهان شامل مسواک زدن و نخ کشيدن براي حل مشکل توصيه شده است. مبتلايان به ژنژيويت شديد ممکن است به جرم‌گيري توسط دندان‌پزشک نياز داشته باشند و نيز لازم باشد از دهان‌شويه‌هايي نظير کلرهگزيدين استفاده کنند.

GINGIVITIS
پريودونتيت
پريودونتيت التهاب مخرب پريودونتيوم است که تقريبا 30 از زنان در سنين باروري به آن مبتلا هستند. فرآيند بيماري مستلزم ارتشاح باکتريايي پريودونتيوم است. سموم توليدي توسط باکتري‌ها موجب التهاب مزمن مي‌شود و پريودونتيوم تخريب مي‌گردد که به ايجاد حفره‌هايي منجر مي‌گردد که عفوني مي‌شوند. اين فرآيند مي‌تواند به بروز باکتريمي مکرر بينجامد که به طور غيرمستقيم پاسخ حاد کبدي را آغاز مي‌کند و به توليد سيتوکين‌ها، پروستاگلاندين‌ها (مثلا PGE2) و اينترلوکين‌هايي (نظير 8-IL ,6-IL) منجر مي‌شود که همگي بر بارداري تاثير دارند.

پريودونتيت | Periodontitis
پريودونتيت و پيامدهاي ضعيف بارداري
پريودونتيت با چند پيامد ضعيف در بارداري همراه بوده است، هر چند مکانيسم وقوع اين پيامدها هنوز روشن نشده و همچنان بحث بر سر آن در جريان است. زايمان زودرس اصلي‌ترين دليل موربيديته در ايالات متحده است که تقريبا 2/26 ميليارد دلار در سال هزينه دارد. بررسي اثر مستقيم هر نوع عامل خطر بر پيامدهاي زايمان زودرس و کم‌وزني هنگام تولد به دليل متغيرهاي مخدوشگر متعدد که ممکن است بر همان پيامد اثر بگذارند، بسيار دشوار است.
درمان پريودونتيت در بارداري بر تشخيص زودهنگام و جرم‌گيري عميق لثه استوار است. پژوهشگر يک RCT نشان داد که جرم‌گيري عميق لثه خطر زايمان پيش از هفته 37 بارداري (زايمان زودرس) را به نصف کاهش مي‌دهد. کاهش خطر براي زايمان پيش از هفته 35 بارداري (زايمان بسيار زودرس) در زنان دچار پريودونتيت 2/0 بود.
پژوهشگران در RCT ديگري که مداخلات آن شامل جرم‌گيري عميق ريشه و آموزش بيمار و برداشت منظم پلاک و شستشوي معمول با کلرهگزيدين بود نشان دادند که ميزان بروز کم‌وزني و تولد زودرس نوزاد کاهش مي‌يابد.
زنان مبتلا به بيماري پريودونتال پيش از بارداري مي‌توانند با رعايت بهداشت مناسب دهان و دندان، خطر عود يا تشديد بيماري را کاهش دهند. آکادمي پريودونتولوژي آمريکا توصيه مي‌کند همه زنان باردار يا زناني که قصد بارداري دارند تحت معاينه پريودونتال قرار گيرند و در صورت نياز درمان شوند.

مراقبت از دندان‌ها در طول بارداري


غربالگري و پيشگيري
هر زن باردار بايد از نظر رعايت بهداشت دهان و دندان، دسترسي به آب حاوي فلورايد، مشکلات دهاني (پوسيدگي و ژنژيويت) و دسترسي به مراقبت‌هاي دنداني ارزيابي شود. معاينه دهان بايد دندان‌ها، لثه‌ها، زبان، کام و مخاط را شامل شود.
بايد به بيماران آموزش داده شود که به طور معمول مسواک بزنند و از نخ دندان استفاده کنند، از مصرف زياد نوشيدني‌ها و خوردني‌هاي شيرين خودداري کنند و به يک دندان‌پزشک مراجعه کنند. وضعيت سلامت دهان و دندان و طرح مراقبت بايد مستند شود.
پزشکان و دندان‌پزشکان مي‌توانند از طريق آموزش، ارتباط شفاف و برقراري همکاري مستمر بر اين مشکل فايق آيند.

کاهش خطر پوسيدگي در کودکان
زايليتول و کلرهگزيدين ميزان بار باکتريايي دهان مادر را کم مي‌کنند و انتقال باکتري به شيرخوار را زماني که در دوره بارداري يا پس از زايمان استفاده شود، کاهش مي‌دهد. هر دو داروي موضعي در بارداري (گروه B بارداري) و شيردهي بي‌خطر هستند.

تشخيص
در زنان باردار مي‌توان از راديوگرافي دندان در موارد تشخيص حاد استفاده کرد. در صورت امکان بايد انجام راديوگرافي را تا پايان سه ماهه اول به تعويق انداخت. راديوگرافي به منظور غربالگري بايد تا پس از زايمان به تعويق افتد. فيلم‌هاي سريع نوين، خودداري از عکسبرداري مجدد و استفاده از پيش‌بندهاي سربي و حفاظ‌هاي تيروييدي همگي خطر را محدود مي‌کنند. خطر مواجهه تراتوژن با پرتو به سبب فيلم‌هاي دهاني 1000 بار کمتر از خطر طبيعي سقط خود به خود يا ناهنجاري است.

درمان دندان‌پزشکي معمول
مطلوب آن است که اقدامات دندان‌پزشکي براي سه ماهه دوم که ارگانوژنز پايان يافته است برنامه‌ريزي شوند. مراقبت از اورژانس‌هاي دندان‌پزشکي در هر زمان از بارداري قابل انجام است. سه ماهه سوم با مشکلات اضافي و ناراحتي بيمار در وضعيت درازکش و خطر فشردگي وريد اجوف تحتاني همراه است. خواباندن بيمار به پهلوي چپ، تغيير وضعيت زود به زود و کوتاه کردن مدت ويزيت مي‌تواند از اين مشکلات بکاهد. عقب انداختن مراقبت‌هاي دندان‌پزشکي تا پس از زايمان مي‌تواند دردسرساز باشد، زيرا تازه‌مادران به مراقبت از نوزاد خود معطوف هستند.

تجويز دارو براي اقدامات دندان‌پزشکي
داروهاي بي‌حسي موضعي نظير ليدوکايين (گروه B بارداري) و پريلوکايين (گروه B بارداري) مخلوط با اپي‌نفرين (گروه C بارداري) براي اقدامات دندان‌پزشکي در صورت استفاده با دوز مناسب بي‌خطر هستند. آرام‌بخش‌هايي نظير بنزوديازپين‌ها (مثلا ميدازولام [گروهD بارداري]، لورازپام [گروه D بارداري]، تريازولام [گروه X بارداري]) نبايد تجويز شوند. اکسيد نيتروژن از نظر خطر بارداري طبقه‌بندي نشده است و تجويز آن مورد اختلاف است.

درمان بيماري‌هاي حاد دنداني
در صورت وجود سلوليت خفيف، پني‌سيلين، آموکسي‌سيلين و سفالکسين (همگي در گروه B بارداري)، اولين خط درمان آنتي‌بيوتيکي به شمار مي‌آيند. اريترومايسين (نه اريترومايسين استولات، که با هپاتيت کلستاتيک در بارداري همراه است) يا کليندامايسين (هر دو در گروه B بارداري) در بيماران آلرژيک با بيش حساسيتي نوع I به پني‌سيلين قابل تجويز هستند. در مبتلايان به سلوليت شديد، بيمار بايد بستري شود و با سفالوسپورين‌هاي وريدي يا کليندامايسين وريدي درمان شود. براي درمان دندان‌درد، استامينوفن (گروه B بارداري) ايبوپروفن (در سه ماهه اول و دوم در گروه B بارداري و در سه ماهه سوم در گروه D) و مصرف محدود اکسي‌کدون (در سه ماهه اول و دوم در گروه B بارداري و در سه ماهه سوم در گروه D) بسته به سن بارداري مناسب هستند.

Oral Health During Pregnancy
American Family physician April 15, 2008

Oral health care in pregnancy is often avoided and misunderstood by physicians, dentists, and patients. Evidence-based practice guidelines are still being developed. Research suggests that some prenatal oral conditions may have adverse consequences for the child. Periodontitis is associated with preterm birth and low birth weight, and high levels of cariogenic bacteria in mothers can lead to increased dental caries in the infant. Other oral lesions, such as gingivitis and pregnancy tumors, are benign and require only reassurance and monitoring. Every pregnant woman should be screened for oral risks, counseled on proper oral hygiene, and referred for dental treatment when necessary. Dental procedures such as diagnostic radiography, periodontal treatment, restorations, and extractions are safe and are best performed during the second trimester. Xylitol and chlorhexidine may be used as adjuvant therapy for high-risk mothers in the early postpartum period to reduce transmission of cariogenic bacteria to their infants. Appropriate dental care and prevention during pregnancy may reduce poor prenatal outcomes and decrease infant caries.

In addition to a lack of practice standards, barriers to dental care during pregnancy include inadequate dental insurance, persistent myths about the effects of pregnancy on dental health, and concerns for fetal safety during dental treatment.5 Patients, physicians, and dentists are cautious, often avoiding treatment of oral health issues during pregnancy.

Nevertheless, pregnancy is a time when women may be more motivated to make healthy changes.3 Physicians can address maternal oral issues, potentially reducing the risk of preterm birth and childhood caries through oral disease prevention, diagnosis, early management, and dental referral.

Common Oral Problems in Pregnancy


ORAL LESIONS
During pregnancy, the oral cavity is exposed more often to gastric acid that can erode dental enamel. Morning sickness is a common cause early in pregnancy; later, a lax esophageal sphincter and upward pressure from the gravid uterus can cause or exacerbate acid reflux. Patients with hyperemesis gravidarum can have enamel erosions.6 Management strategies aim to reduce oral acid exposure through dietary and lifestyle changes, plus the use of antiemetics, antacids, or both. Rinsing the mouth with a teaspoon of baking soda in a cup of water after vomiting can neutralize acid.3 Pregnant women should be advised to avoid brushing their teeth immediately after vomiting and to use a toothbrush with soft bristles when they do brush to reduce the risk of enamel damage. Fluoride mouthwash can protect eroded or sensitive teeth.7

CARIES
One fourth of women of reproductive age have dental caries, a disease in which dietary carbohydrate is fermented by oral bacteria into acid that demineralizes enamel8 (Figure 1). Pregnant women are at higher risk of tooth decay for several reasons, including increased acidity in the oral cavity, sugary dietary cravings, and limited attention to oral health.9 Early caries appears as white, demineralized areas that later break down into brownish cavitations. Fillings or crowns are a sign of previous caries. Untreated dental caries can lead to oral abscess and facial cellulitis. Children of mothers who have high caries levels are more likely to get caries.10 Pregnant patients should decrease their risk of caries by brushing twice daily with a fluoride toothpaste and limiting sugary foods. Patients with untreated caries and associated complications should be referred to a dentist for definitive treatment.

پوسیدگی | CARIES
Figure 1.
Severe adult dental caries.
PREGNANCY ORAL TUMOR
Pregnancy oral tumor (Figure 2) occurs in up to 5 percent of pregnancies and is indistinguishable from pyogenic granuloma. This vascular lesion is caused by increased progesterone in combination with local irritants and bacteria. Lesions are typically erythematous, smooth, and lobulated; they are located primarily on the gingiva. The tongue, palate, or buccal mucosa may also be involved. Pregnancy tumors are most common after the first trimester, grow rapidly, and typically recede after delivery. Management is usually observational unless the tumors bleed, interfere with mastication, or do not resolve after delivery. Lesions surgically removed during pregnancy are likely to recur.11

Pregnancy oral tumor (pyogenic granuloma)

Pregnancy oral tumor
Figure 2
LOOSE (MOBILE) TEETH
Teeth can loosen during pregnancy, even in the absence of gum disease, because of increased levels of progesterone and estrogen affecting the periodontium (i.e., the ligaments and bone that support the teeth).12 For uncomplicated loose teeth not associated with periodontal disease (see below), physicians should reassure patients that the condition is temporary, and alone it will not cause tooth loss.

GINGIVITIS

Gingivitis (Figure 3) is the most common oral disease in pregnancy, with a prevalence of 60 to 75 percent.6 Approximately one half of women with preexisting gingivitis have significant exacerbation during pregnancy.9 Gingivitis is inflammation of the superficial gum tissue. During pregnancy, gingivitis is aggravated by fluctuations in estrogen and progesterone levels in combination with changes in oral flora and a decreased immune response. Thorough oral hygiene measures, including tooth brushing and flossing, are recommended. Patients with severe gingivitis may require professional cleaning and need to use mouth rinses such as chlorhexidine (Peridex).

GINGIVITIS
Figure 3
Gingivitis
PERIODONTITIS
Periodontitis is a destructive inflammation of the periodontium (Figure 4) affecting approximately 30 percent of women of child-bearing age.3 The process involves bacterial infiltration of the periodontium. Toxins produced by the bacteria stimulate a chronic inflammatory response, and the periodontium is broken down and destroyed, creating pockets that become infected. Eventually, the teeth loosen.13 This process can induce recurrent bacteremia, which indirectly triggers the hepatic acute phase response, resulting in production of cytokines, prostaglandins (i.e., PGE2), and interleukins (i.e., IL-6, IL-8), all of which can affect pregnancy.14 Elevated levels of these inflammatory markers have been found in the amniotic fluid of women with periodontitis and preterm birth compared with healthy control patients.15 In one study, researchers found minimal oral bacteria in the amniotic fluid and placenta of women with preterm labor and periodontitis.16 It seems probable that this inflammatory cascade alone prematurely initiates labor. The mechanism is thought to be similar for low birth weight; the release of PGE2 restricts placental blood flow and causes placental necrosis and resultant intrauterine growth restriction.17

پريودونتيت | Periodontitis
Figure 4
Moderately severe periodontitis
Periodontitis and Poor Pregnancy Outcomes
Periodontitis has been associated with several poor pregnancy outcomes, although the mechanism by which this occurs remains unclear and controversy exists. Preterm birth is the leading cause of neonatal morbidity in the United States, costing approximately $26.2 billion per year.18 Studying the direct effect of any risk factor on the outcomes of preterm birth and low birth weight is extremely difficult because of the many confounding variables that may affect the same outcome.

In a recent systematic review of mainly cross-sectional, case-control, and cohort studies conducted between 1996 and 2006 in 12 countries and three states, investigators identified 24 studies demonstrating a positive relationship between periodontitis and preterm birth, low birth weight, or both.19 These studies involved approximately 15,000 mothers. Three of the studies were randomized controlled trials (RCTs). Conversely, 14 studies reported no relationship between periodontitis and poor pregnancy outcomes. A recent, large, U.S.-based RCT found no association between periodontitis and preterm birth and low birth weight.20

Some of the study authors have postulated that racial differences in how periodontitis affects pregnancy outcomes may explain many of the varying results. Studies that involved more black patients had participants with more periodontal-related preterm labor. Another possible explanation is that treating periodontitis during pregnancy is too late to achieve a positive result. The focus should be on improving the condition before pregnancy.

The management of periodontitis in pregnancy is based on early diagnosis and deep root scaling. The authors of one RCT demonstrated that deep root scaling reduced the risk of birth before 37 weeks' gestation (preterm birth), with a risk reduction of 0.5 (confidence interval [CI], 0.2 to 1.3). For birth before 35 weeks' gestation (very preterm birth), the risk reduction was 0.2 (CI, 0.02 to 1.4) for women with periodontitis.21 In another RCT of deep root scaling combined with patient education, regular plaque removal, and routine chlorhexidine rinses, researchers also noted a reduction in the incidence of preterm low birth weight (risk reduction, 0.18; CI, 0.05 to 0.6).22 These studies, in addition to a recent U.S.-based RCT that found no benefit of treatment,20 reported no harm to the mother or fetus from treatment of maternal periodontal conditions.

Women with preexisting periodontal disease can reduce the risk of recurrence or worsening disease during pregnancy through proper oral hygiene. The American Academy of Periodontology recommends that all women who are pregnant or planning to become pregnant undergo a periodontal examination and any necessary treatment.23

Dental Care During Pregnancy

SCREENING AND PREVENTION
Every pregnant woman should be assessed for dental hygiene habits, access to fluoridated water, oral problems (e.g., caries, gingivitis), and access to dental care. Oral examination should include the teeth, gums, tongue, palate, and mucosa. Patients should be counseled to perform routine brushing and flossing, to avoid excessive amounts of sugary snacks and drinks, and to consult a dentist. Status of and plans for oral health should be documented. Many dentists are reported to be reluctant to treat pregnant women.24 Physicians and dentists can overcome this situation through education, clear communication, and the development of ongoing collaborative relationships. Physicians can share information on the safety of dental treatment in pregnancy with dental colleagues and provide clear referral recommendations.

CARIES RISK REDUCTION IN CHILDREN

Xylitol and chlorhexidine lower maternal oral bacterial load and reduce transmission of bacteria to infants when used late in pregnancy and/or in the postpartum period. Both topical agents are safe in pregnancy (U.S. Food and Drug Administration [FDA] pregnancy category B) and during breastfeeding.25–27 Studies have used different dosing levels, and the optimal dose for consistent prevention is unclear.

DIAGNOSIS
Dental radiography may be performed in pregnancy for acute diagnostic purposes.28,29 When possible, radiography should be delayed until after the first trimester. Screening radiography should be deferred until after delivery. Modern fast film, avoidance of retakes, and use of lead aprons and thyroid shields all limit risk. The teratogenic risk of radiation exposure from oral films is 1,000 times less than the natural risk of spontaneous abortion or malformation.24

ROUTINE DENTAL TREATMENT

Ideally, dental procedures should be scheduled during the second trimester of pregnancy when organogenesis is complete. Urgent dental care can be performed at any gestational age.23 The third trimester presents the additional problems of positional discomfort and the risk of vena caval compression. Propping a woman on her left side, repositioning often, and keeping visits brief can reduce problems.5 Deferring dental care until after delivery can be problematic because new mothers are focused on the care of their newborn and may have dental insurance only during pregnancy.14

MEDICATIONS FOR DENTAL PROCEDURES

Local anesthetics such as lidocaine (Xylocaine; FDA pregnancy category B) and prilocaine (Citanest; FDA pregnancy category B) mixed with epinephrine (FDA pregnancy category C) are safe for procedures when dosed appropriately.30 Sedatives such as benzodiazepines (e.g., midazolam [Versed; FDA pregnancy category D], lorazepam [Ativan; FDA pregnancy category D], triazolam [Halcion; FDA pregnancy category X]) should be avoided. Nitrous oxide is not rated and its use in pregnancy is controversial.31

MANAGEMENT OF ACUTE DENTAL CONDITIONS

If mild cellulitis is present, penicillin, amoxicillin, and cephalexin (Keflex; all FDA pregnancy category B) are reasonable first-line antibiotics. Erythromycin base (not erythromycin estolate, which is associated with cholestatic hepatitis in pregnancy) or clindamycin (Cleocin; both FDA pregnancy category B) can be used in the type 1 hypersensitivity penicillin–allergic patient. For severe cellulitis, the patient should be hospitalized and treated with intravenous cephalosporins or clindamycin. To manage dental pain, acetaminophen (FDA pregnancy category B), ibuprofen (Motrin; FDA pregnancy category B in the first and second trimesters, category D in the third trimester), and limited use of oxycodone (Roxicodone; FDA pregnancy category B in the first and second trimesters, category D in the third trimester) are appropriate depending on the gestational stage.REFERENCES

1. Allston AA. Improving women's health and perinatal outcomes: the impact of oral diseases. Baltimore, Md.: Women's and Children's Health Policy Center, 2002. http://www.jhsph.edu/wchpc/publications/. Accessed August 1, 2007.

2. Gaffield  ML, Gilbert  BJ, Malvitz  DM, Romaguera  R.  Oral health during pregnancy: an analysis of information collected by the pregnancy risk assessment monitoring system.  J Am Dent Assoc.  2001;132(7):1009–1016.

3. Kumar J, Samelson R, eds. Oral health care during pregnancy and early childhood: practice guidelines. New York, NY: New York State Department of Health, 2006. http://www.health.state.ny.us/publications/0824.pdf. Accessed August 1, 2007.

4. Stefanac S. How systemic conditions can affect treatment planning: pregnant patients. In: Stefanac SJ, Nesbit SP, eds. Treatment Planning in Dentistry. St Louis, Mo.: Mosby; 2001:92–94.

5. Wasylko  L, Matsui  D, Dykxhoorn  SM, Rieder  MJ, Weinberg  S.  A review of common dental treatments during pregnancy: implications for patients and dental personnel.  J Can Dent Assoc.  1998;64(6):434–439.

6. American Dental Association Council on Access, Prevention and Interprofessional Relations. Women's oral health issues. American Dental Association, 2006. http://www.ada.org/prof/resources/topics/healthcare_womens.pdf. Accessed August 1, 2007.

7. Lewis  CW, Milgrom  P.  Fluoride [published correction appears in Pediatr Rev. 2003;24(12):429].  Pediatr Rev.  2003;24(10):327–336.

8. U.S. Depa. of Health and Human Services, National Institute of Dental and Craniofacial Research. Oral Health in America: A Report of the Surgeon General. NIH publication no. 00-4713. Rockville, Md.: U.S. Public Health Service, Dept. of Health and Human Services; 2000.

9. Hey-Hadavi  JH.  Women's oral health issues: sex differences and clinical implications.  Women's Health Prim Care.  2002;5(3):189–199.

10. Berkowitz  RJ.  Acquisition and transmission of mutans streptococci.  J Calif Dent Assoc.  2003;31(2):135–138.

11. Sills  ES, Zegarelli  DJ, Hoschander  MM, Strider  WE.  Clinical diagnosis and management of hormonally responsive oral pregnancy tumor (pyogenic granuloma).  J Reprod Med.  1996;41(7):467–470.

12. Scheutz  F, Baelum  V, Matee  MI, Mwangosi  I.  Motherhood and dental disease.  Community Dent Health.  2002;19(2):67–72.

13. American Academy of Periodontology. Periodontal (gum) diseases. http://www.perio.org/consumer/2a.html. Accessed August 1, 2007.

14. Boggess  KA, Edelstein  BL.  Oral health in women during preconception and pregnancy: implications for birth outcomes and infant oral health.  Matern Child Health J.  2006;10(5 suppl):S169–S174.

15. Dörtbudak  O, Eberhardt  R, Ulm  M, Persson  GR.  Periodontitis, a marker of risk in pregnancy for preterm birth.  J Clin Periodontol.  2005;32(1):45–52.

16. Goepfert  AR, Jeffcoat  MK, Andrews  WW, et al.  Periodontal disease and upper genital tract inflammation in early spontaneous preterm birth.  Obstet Gynecol.  2004;104(4):777–783.

17. Offenbacher  S, Lieff  S, Boggess  KA, et al.  Maternal periodontitis and prematurity. Part I: obstetric outcome of prematurity and growth restriction.  Ann Periodontol.  2001;6(1):164–174.

18. Help reduce cost: the economic costs. March of Dimes. http://www.marchofdimes.com/prematurity/21198_10734.asp. Accessed July 1, 2007.

19. Clothier  B, Stringer  M, Jeffcoat  MK.  Periodontal disease and pregnancy outcomes: exposure, risk and intervention.  Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol.  2007;21(3):451–466.

20. Michalowicz  BS, Hodges  JS, DiAngelis  AJ, et al.  Treatment of periodontal disease and the risk of preterm birth.  N Engl J Med.  2006;355(18):1885–1894.

21. Jeffcoat  MK, Hauth  JC, Geurs  NC, et al.  Periodontal disease and preterm birth: results of a pilot intervention study.  J Periodontol.  2003;74(8):1214–1218.

22. López  NJ, Da Silva  I, Ipinza  J, Gutiérrez  J.  Periodontal therapy reduces the rate of preterm low birth weight in women with pregnancy-associated gingivitis.  J Periodontol.  2005;76(11 suppl):2144–2153.

23. Task Force on Periodontal Treatment of Pregnant Women, American Academy of Periodontology.  American Academy of Periodontology statement regarding periodontal management of the pregnant patient.  J Periodontol.  2004;75(3):495.

24. Livingston  HM, Dellinger  TM, Holder  R.  Considerations in the management of the pregnant patient.  Spec Care Dentist.  1998;18(5):183–188.

25. National Collaborative Perinatal Project. 1959–1974, Record Group 443, National Institutes of Health. http://www.motherisk.org. Accessed July 1, 2007.

26. Söderling  E, Isokangas  P, Pienihäkkinen  K, Tenovuo  J, Alanen  P.  Influence of maternal xylitol consumption on mother-child transmission of mutans streptococci: 6-year follow-up.  Caries Res.  2001;35(3):173–177.

27. Brambilla  E, Felloni  A, Gagliani  M, Malerba  A, García-Godoy  F, Strohmenger  L.  Caries prevention during pregnancy: results of a 30-month study.  J Am Dent Assoc.  1998;129(7):871–877.

28. American Dental Association, U.S. Dept. of Health and Human Services. The selection of patients for dental radiographic examinations. Revised 2004. http://www.ada.org/prof/resources/topics/topics_radiography_examinations.pdf. Accessed August 1, 2007.

29. ACOG Committee Opinion.  Number 299, September 2004. Guidelines for diagnostic imaging during pregnancy.  Obstet Gynecol.  2004;104(3):647–651.

30. Briggs GG, Freeman RK, Yaffe SJ. Drugs in Pregnancy and Lactation: A Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. 7th ed. Philadelphia, Pa.: Lippincott Williams & Wilkins; 2005.

31. Hilgers  KK, Douglass  J, Mathieu  GP.  Adolescent pregnancy: a review of dental treatment guidelines.  Pediatr Dent.  2003;25(5):459–467.


Tags: بهداشت دهان, بیماری لثه, لقی دندان, پوسیدگی دندان, مراقبت های بارداری
تعداد نمایش ها: 21306
مطالب مرتبط: 
افزایش التهاب و خونریزی لثه در دوران بارداری
ضرورت معاینه دندان‏پزشکی زنان در دوران بارداری
حساسیت مراقبت های دندانی در دوران بارداری
بارداری و پوسیدگی دندان
منبع: 
American Family physician, April 15, 2008 ترجمه دکتر رضا کریمی به نقل از نوین پزشکی

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
دکتر علی راد | Rad, ۲۹ خرداد ۱۳۹۲ ۲۰:۱۷:۵۶
دکتر هوشنگ فاضل، با همه فرازونشیب ها، انسانی پرتلاش و مشتاق کار بود. هرچند بسیار گله ها بر او وارد شده، اما بهرحال از کسانی بود که در حرفه دندان پزشکی تنها نظاره گر نبود و با حضور فعال پیش و پس از انقلاب، تاثیرات مثبتی بر این حرفه گذاشت. درگذشت ایشان را به فرزندان عزیزشان آقای دکتر پیام و سرکار خانم پندار فاضل و دوستداران ایشان تسلیت می گویم.
hushang-fazel-ali-rad.jpg (60.36 کیلوبایت)
گفتاورد نام
دکتر علی اکبر بهرمان | Bahreman, ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ ۰۸:۴۶:۴۳
از اطلاع رسانی ایردن ممنونم، و بسیار از خبر فوت هوشنگ عزیز متاسف شدم.
ممنون شدم که از او یاد کرده بودید. همهٔ ما نکات مثبت و منفی‌ داریم به نظر من او نکات مثبت زیادی در دندان پزشکی‌ ایران دارد.
به هر روی برای او از خداوند بزرگ تقاضا ی آمرزش دارم.
این ضایعه را به خانواده آن مرحوم تسلیت می گویم.
خدا نگه‌دار
بهرمان
گفتاورد نام
پندار فاضل | Fazel, ۷ تیر ۱۳۹۲ ۰۸:۱۸:۵۶
ممنون از همه دوستان و همکاران پدرم که به طریقی یادش را زنده می کنند و با تشکر از همه کسانی که به طریقی با ما همدردی کردند و تسکینی برای این روزهای نبودنش بودند.
گفتاورد نام
دکتر مهدی یزدان پناه | Yazdanpanah, ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ ۲۱:۴۰:۲۸

ایستاده از چپ به راست: دکتر هوشنگ فاضل- دکتر مهدی یزدان پناه- دکتر شمس الدین تابش (عضو هیئت موءسس جامعه)- دکتر محمدی اراکی – دکتر خسرو گلشن- دکتر حکیم جوادی در جشن فارغ التحصیلی سال 44 توسط جامعه انجام گرفت.
نشسته در محل لابراتوار عملی از چپ به راست : دکتر هوشنگ فاضل- دکتر داریوش ورشوی- دکتر بهادر سپهری- دکتر ابراهیم مجیدی- دکتر منصور ورزنده- دکتر مهدی یزدان پناه


نقاشی آبرنگ دکتر هوشنگ فاضل اثر دکتر مهدی یزدان پناه

دکتر هوشنگ فاضل هم رفت!
دکتر هوشنگ فاضل دوست دیرینه دوران دانشجویی من بود. یادش گرامی باد!
آنچه از خودش شنیده ام و دیده ام و از دیگران شنیده ام، زندگی پرفراز و نشیبی داشته است و دست به کارها و خدمات ارزنده ای هم زده است. من توان این را ندارم که در مورد این فراز و نشیب ها که در زندگی خصوصیش و کارها و مقام هائی که داشته سخنانی بگویم و به نقد و حاشیه بپردازم . آنچه می توانم بیان کنم، از لابلای خاطره ها و شناختی که از او داشتم، اینست که دکتر هوشنگ فاضل هر چه بود و هر چه کرد، در هر جا و مکان و هر شغلی و مقامی که داشت کوشش می کرد خوب کار کند و مفید برای وطنش و ملتش باشد. گو اینکه در آخرین سال های عمرش که کم و بیش به ایران می آمد و می دیدمش به آنچه می گذشت و جریان داشت راضی نبود و بسیار نگران وطنش بود. برای پیش درآمد آنچه که از خاطره های خود می خواهم بگویم از کتاب تاریخ دندان پزشکی ایران به قلم استاد بزرگوار دکتر محمدعلی افتخاری شروع می کنم که چنین است:
"دکتر هوشنگ فاضل متولد 27 دیماه 1320 در اصفهان، فارغ التحصیل 1339 از دبیرستان هاتف اصفهانی، فارغ التحصیل 1344 از دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران، هم زمان با تحصیل در دانشکده مسئول و سرپرست دبیرخانه جامعه دندان پزشکی ایران از بدو تاسیس یعنی 1341 تا پایان 1344، دبیر جامعه دندان پزشکی ایران شعبه اصفهان از سال 1351 تا 1353، مشاور وزیر بهداری و بهزیستی و نیز سرپرست آن وزارتخانه 1358، سرپرست دبیرخانه جامعه دندان پزشکی ایران 1353 تا 1355، رئیس مراکز پزشکی و روابط عمومی بنیاد شهید و بیمارستان مصطفی خمینی 1358 تا 1361، قائم مقام رئیس اولین سمینار بین المللی پزشکی ایران وابسته به دفتر ریاست جمهوری 1363، رئیس مرکز آموزش علوم دندان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی و بنیان گذار دانشکده دندان پزشکی آزاد و تربیت تکنسین و بهداشتکاران دهان و دندان آن دانشگاه 1365 تا 1375 و ... "

و اما آنچه من خود می توانم از دوران دانشجویی بگویم از هوشنگ فاضل: وقتی وارد دانشگاه شدم، جوانی را یافتم سرشار از جوش و خروش و سرشار از غلیان زندگی و پر از صفا و محبت، جوان اصفهانی شوخ و بذله گو. در آن زمان هیچیک از دوستان او ندیدند که هوشنگ حتی یکبار عصبانی شود و یا برخورد تندی با کسی داشته باشد و من خاطرات بسیاری از او دارم که مجال گفتنش نیست. هوشنگ فاضل در تمام جنبش های دانشجویی آن زمان حضور فعال داشت. من آن موقع با سه تن از نزدیکانش آشنایی و دوستی پیدا کردم که از این سه به این مناسبت نام می برم که هر کدام به گونه ای در پیشرفت دندان پزشکی کشور نقش داشته اند. برادرش منوچهر فاضل که در روزنامه کیهان فعال بود و مرد بسیار روشنفکر و آزاد اندیش بود و آنگاه که دانشجویان دندان پزشکی در برابر افراد فاقد صلاحیت قد علم کردند، روزنامه کیهان و مجلات وابسته به آن از طریق همین منوچهر فاضل به درج مطالب و آگاهی های لازم می پرداختند و اهمیت تحصیلات دندان پزشکی را برای عموم مردم مطرح می کردند. دیگری دکتر ایرج فاضل که در آن زمان دانشجوی دانشکده پزشکی بود و پسر عموی هوشنگ، جوان بسیار با شخصیت و با وقار که مورد احترام دوستان دانشجویش بود. دیگری نیز دکتر بهمن فاضل که آن موقع دانش آموز دبیرستان دارالفنون تهران بود و برادر ایرج فاضل. دکتر ایرج فاضل را سالها بعد پس از انقلاب در دفتر دکتر هوشنگ فاضل در وزارت بهداشت ملاقات کردم که تازه از آمریکا برگشته بود. به خاطر خدمت به وطنش و بعدها بهترین جراح عروق نام گرفت و نیز استاد برجسته این رشته و وقتی به وزارت بهداشت منصوب شد، دگرگونی واقعی درین وزات خانه ایجاد کرد که تکان دهنده بود. متاسفانه امانش ندادند برای پیگیری (تو اهل دانش و فضلی ،همین گناهت بس). وی در جایگاه های دیگر، راه و رسم های اشتباه آن موقع را افشاگری و اعلام نمود. دکتر بهمن فاضل یادش گرامی باد، چند سالی با هم در یک بیمارستان همکار بودیم و صمیمیتی بین ما بود. او در پست رئیس سلامت دهان و دندان خدمات مناسبی انجام داد. هنگامی که دکتر حسین نواب و همکارانش برای تشکیل جامعه دندان پزشکی همت کردند، بسیاری از دانشجویان آن زمان به کمک و مددرسانی او برخاستیم. حتی به مناسبتی بخاطر دفاع از دکتر نواب، سه روز دانشکده دندان پزشکی را تعطیل کردیم و نمایندگان دانشجویان به ملاقات دکتر امینی نخست وزیر وقت و وزیر بهداری و نیز اعضای شورای دانشگاه رفتند. نخست وزیر وقت از تعطیلی دانشکده اطلاع داشت و در آن موقع جلسات متعددی توسط دانشجویان در دانشکده تشکیل می شد برای احقاق حق حرفه ای و جلوگیری از دخالت افراد بدون صلاحیت در امور دندان پزشکی. دانشجویان دسته جمعی حرکتی پرجوش را شروع کردند که به روزنامه ها، رادیو و مجلات آن زمان سرایت کرد که گفتنش مفصل است. هوشنگ فاضل از دانشجویان پرجوش و خروش و فعال در این زمینه بود. جامعه دندان پزشکی ایران بهمت دکتر حسین نواب و دیگر یارانش تشکیل شد و همین جامعه به خواسته های بر حق دانشجویان جواب مثبت داد. دکتر هوشنگ فاضل در همان زمان دانشجویی، سرپرست دبیرخانه جامعه گردید. وقتی قرار بود اولین کنگره دندان پزشکی توسط جامعه صورت پذیرد، از من به خاطر اینکه دست در کارهای هنری و نقاشی داشتم خواستند همکاری داشته باشم و من مرتب به محل جامعه که در خیابان حافظ بود می رفتم و شب ها تا دیر وقت آنجا بودم و به تهیه بروشورها و آفیش ها و نوشته های رنگی بزرگتر و نیز آماده کردن نقاشی ها و کاریکاتورهای مناسب برای بهداشت دهان و دندان که می باید در محل کنگره بر در و دیوار نصب شود می پرداختم و دانشجویان دیگر هم در زمینه های دیگر کنگره فعالیت داشتند. من در آن زمان کاملا شاهد فعالیت ها و علاقه مندی های هوشنگ فاضل بودم که با همه توانی که داشت بی دریغ برای حرفه اش امکانات و شرایط لازم را فراهم می نمود. دکتر حسین نواب شخصا در کارهای ما نظارت می کرد و اصلاحات و موارد لازم را تذکر می داد. آگاهی ها ، دقت ، علاقه مندی و وسواس این شخصیت بزرگوار را هیچوقت از یاد نمی برم. این برنامه ها تا سومین کنگره دندان پزشکی ادامه داشت. کنگره اول در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران، دومین کنگره در دانشکده پزشکی و کنگره سوم در محل هتل هیلتون (استقلال فعلی). در این جا یادآور می شوم که درین سه کنگره که آغازین بودند و تجربه خوبی برای ادامه تا امروز، آنچه من شاهد و ناظر بودم خیلی از پیشکسوتان و دانشجویان بارهای سنگین را بر دوش داشتند. دکتر هوشنگ فاضل با جدیت تمام و بی ادعا نقش پر اهمیتی ایفا می کرد. باید گفت هر قدم مفیدی که برداشته شده، اعتلای حرفه را به دنبال داشته است.
چه خوبست مروری کنیم به گفتار ملاصدرا: ویرانه ایست این جهان، عمر رخصت نمی دهد که آبادش کنی و غیرت امان نمی دهد که رهایش کنی، پس ساختن جزء کوچکی است به دست من و تو یعنی آباد کردن کل جهان ، به دست آدمیان

دکتر مهدی یزدان پناه


سایت دکتر یزدان پناه:
www.irden.ir/site/yazdanpanah
گفتاورد نام
دکتر پیام (ایدن) فاضل | Fazel, ۹ آذر ۱۳۹۲ ۱۶:۰۹:۵۹


Hello

Thanks for your kind words and information u put on internet about Dad's demise

Best wishes
Payam

گفتاورد نام
محمد ر, ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۱:۳۲:۰۶
[FILE ID=149728]
سلام. چه خوب که اینجا یادی از این درگذشته شده و نگذاشته اید نامش از یاد برود، ممنون از شما.
خدایش بیامرزد! من که با ایشان آشنایی نسبتا خوبی داشتم، برای یادی خیر از او که تلاش بسیار کرد و حالا در میانمان نیست، مایل هستم بخش های ولو کوچکی از زندگی ایشان را در در خلال چند خبر قدیمی که منتشر شده، مرور کنم:
دکتر هوشنگ فاضل پس از خاتمه کارش در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد، کم کم برنامه مهاجرت خود و خانواده اش به کانادا را فراهم کرد. خانه ای در ونکوور خریده بود. خودش چند ماه در سال آنجا بود و چند ماه در ایران. تهران مطبی داشت و بیماران قدیمش را می دید و سرش در کار خودش بود.
آدرس مطب او:
تهران - منطقه ۳ - آفریقا (جردن) - خ. ناهید شرقی - پ. ۱۷ - واحد ۳ - تلفن: ۲۲۰۵۳۷۳۰
خدمت درمانی: درمان تخصصی ریشه دندان
یک خبر از دوران معاونت بهداری او: شانزده اسفند ۱۳۵۸:
دکتر هوشنگ فاضل معاون وزارت بهداری گفت: گروه بندی و دخالت در سیاست در محیط بیمارستان ها ممنوع شده است.

خبری دیگر: بیست اسفند ۱۳۵۸:
دکتر هوشنگ فاضل معاون وزارت بهداری در امور پارلمانی و روابط عمومی گفت: از سال آینده به دستور رئیس جمهور، دارو برای مردم رایگان خواهد بود.
مهر ۱۳۶۱: رحلت همسر اول دکتر فاضل؛ خانم شهلا حریری مطلق
بیست و نهم مرداد ۱۳۶۳:
بخشی از مذاکرات مجلس دوم شورای اسلامی در تاریخ که در موافقت و مخالفت با وزارت پسرعمویش دکتر ایرج فاضل بوده و در بحث ها به نام دکتر هوشنگ فاضل نیز اشاره شده است:
نقل از وب سایت مجلس شورای اسلامی
رئیس جلسه: اکبر هاشمی رفسنجانی
جلسه ساعت هشت و ده دقیقه به ریاست آقای هاشمی رفسنجانی تشکیل شد
۱-اعلام رسمیت جلسه و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید
رئیس-بسم الله الرحمن الرحیم، با حضور۱۹۲ نفر جلسه رسمی است. دستور جلسه رسیدگی به وضع وزرائی است که برای کابینه پیشنهاد شده اند.تلاوت کلام الله مجید را شروع کنید.
-بیانات آقای نخست وزیر به مناسبت معرفی وزرای: صنایع، فرهنگ و آموزش عالی و بهداری رای اعتماد به آقایان: مهندس شافعی(برای وزارت صنایع) دکتر فاضل (برای وزارت فرهنگ و آموزش عالی) دکتر مرندی(برای وزارت بهداری)
رئیس-به جناب آقای نخست وزیر و وزاریشان بگوئید تشریف بیاورند داخل مجلس که صحبت بفرمایند، طبق آئین نامه اول آقای نخست وزیر مطالب کلی که دارند میفرمایند و بعد مخالفین و موافقین صحبت میکنند. جناب آقای نخست وزیر جنابعالی بفرمائید.
مهندس میرحسین موسوی ( نخست وزیر )-بسم الله الرحمن الرحیم. با سلام بر امام امت و امت شهیدپرور ... انتخاب وزراء هست که واقعاً یک انتخاب سختی است. برای مسؤولیتهای دشوار اگر یک فرد اختیار تام داشته باشد که فردی را انتخاب بکند، این کار بسیار دشواری است و اگر قرار باشد که دو نفر را انتخاب بکنند این مساله دشوارتر میشود و اگر قرار باشد که سه نهاد یک فردی را انتخاب بکنند و رای بدهند و راضی باشند از یک فرد، این کار بسیار بسیار دشوارتر میشود، برای همین روند انتخاب یک وزیر بر اساس مصالحی که از پیش اندیشیده شده و در قانون اساسی تبلور پیدا کرده کار بسیار راحتی نیست.
نفر دومی که از برادان معرفی میکنم، برادرمان آقای دکتر فاضل برای وزارت آموزش عالی است. در مورد مقام علمی ایشان، مساله بسیار روشن هست و یقیناً به برادان و خواهران در این مدت این آگاهی رسیده و این مساله را میدانند. ایشان جزو افتخارات پزشکی کشور هستند و در این زمینه فردی هستند که همه جامعه پزشکی ما ایشان را به تبحر و دانش زیاد قبول دارند

آقای مهدی کروبی:
...ما دو تا فاضل داریم دو برادرند (یعنی برادر نیستند برادر به معنی اسلامی) و قوم و خویش هم با هم هستند یکی دکتر ایرج فاضل و یکی دکتر هوشنگ فاضل، دکتر هوشنگ فاضل هم از برادرهای متدین و مؤمن که یک مساله تاثر کننده ای هم یک وقتی برای ایشان پیش آمد و برای بعضی از دوستان این جا اشتباهی شده بود. چنین اشتباهی نشود، گرچه او هم خودش شخصی شایسته و لایق و متدین و وابسته به انقلاب، در عین حال اصلا ایشان نیست، آن برادر دیگری است. این برادران را ما از سال ۵۹ کارمان را با آن ها شروع کرده ایم و در خدمتشان بوده ایم. سال ۵۹ دقیقاً اردیبهشت روزهائی که مسائل سنندج پیش آمده بود. بیمارستان میثاقیه قبل مربوط به بهائیها که همان موقع نامش را هم در جلسات شهید مصطفی خمینی گذاشتیم، مصادره شد به وسیله آیت الله محمدی گیلانی و در اختیار بنیاد شهید قرار گرفت. ما آغاز آشنائی مان با این برادرها از آن موقع است، از اردیبهشت سال ۵۹ تا به حال بوده است.
من در دو سه بعد عرایضی در مورد آقای دکتر فاضل عرض میکنم:
مساله اول مقام علمی ایشان و تخصص ایشان و قدرت جراحی ایشان به خصوص مساله عروق است. از نظر علمی همان طوری که برادران موافق و مخالف اشاره کردند. فارغ التحصیل آمریکا است آن جا مقام استادی و تدریس داشته اند در کشور خودمان هم مقام تدریس دارند... برادرهای عزیز ما در خارج بودند وقتی انقلاب اوج گرفت خوب عده ای از آن ها با عشق برای خدمت به کشور آمدند و ایستادند و درست این عزیزان آن روزی هم آمدند که عده ای داشتند فرار می کردند و می رفتند و من یادآوری تان می کنم که همین اردیبهشت و خرداد ۵۸ که امام فرمود بگذارید این مغزهای غرب زده بروند اینهائی که می گویند مغز ها می روند بگذارید بروند و حرف به حق امام بود مثل همه حرف هایش آن روز، چون آن روز روی مسائلی تکیه می کردند حالت غرب زدگی، مرتب می گفتند مغزها دارد میرود امام هم فرمود بروند و همان روز این ها آمدند و خدا شاهد است این عین تعبیر دکتر فاضل است که می گویید ما آمدیم تلاش هم میکنیم و خودمان را مدیون و بدهکار به جمهوری اسلامی و انقلاب و به مردم میدانیم بنابراین، این نقطه قوتی است که آمده اند و در خدمت انقلاب و در خدمت جمهوری اسلامی هستند.

آقای هادی غفاری:
من در مورد دو تن از برادرانمان صحبت می کنم. برادرمان آقای مرندی که برای وزیر بهداری معرفی شده اند و برادر دیگرمان آقای دکتر فاضل که برای وزیر علوم معرفی شده اند.
اما نسبت به برادرمان وزیر علوم حرف اول من این است که دوستان دقت دارند در کشور جمهوری اسلامی ما یک ارگان بسیار قوی و نیرومند و پر ارجی به امر حضرت امام مدظله العالی به وجود آمده است به نام ستاد انقلاب فرهنگی که این ستاد انقلاب فرهنگی الحق باید نقش تعیین کننده و سمت دهنده ای در جریان انقلاب فرهنگی مورد نیاز و مطلوب ما در جامعه ایده آل اسلامی داشته باشد. بر این اساس وزیر علومی که معرفی میشود و بر اساس آئین نامه داخلی خود ستاد انقلاب فرهنگی باید وزیر علوم مجری مصوبات و نیات و سمت هائی که ستاد انقلاب فرهنگی در اختیار او قرار میدهد. حرف اول من اینجا این است که برادری که به عنوان وزیر علوم معرفی میشوند چه قدر ارتباط مستقیم و تنگاتنگ با ستاد انقلاب فرهنگی داشته اند؟
مطلب دیگر من اینجا دارم این است که برادرمان آقای دکتر فاضل تاکنون چه کار اجرائی کرده اند؟ همه جای دنیا رسم است. وقتی کسی به وزرات می آید تا یک کار پیچیده خیلی مرکبی را حل و فصل بکند رتق و فتق بکند، هماهنگی بدهد، خط بدهد و سمت بدهد باید از مجراهای اجرائی چندی لااقل گذشته باشد. هیچ کجا آیت اللهی ندیده اند که از ثقه الاسلامی عبور نکرده باشد. حالا چه طور برای یک کار اجرائی رده بالا میخواهید یک دفعه برادری که کار اجرائی نکرده است و در این زمینه نمیدانیم موفقیت داشته اند یا نداشته اند انتخاب بکنید. برادرمان تذکر دادند که ایشان در مدتی که در آمریکا بوده اند عضو انجمن اسلامی آمریکا بوده اند. برای من این سؤال است که عضو کدام انجمن اسلامی؟ و با توجه به اینکه انجمن های اسلامی در آمریکا این جور نیست که بی مساله باشند و برای ما بعضی از آنها مساله دارند هم به لحاظ فکری مساله دارند و هم به لحاظ سیاسی مساله دارند و علاوه از این الان مجلس به خوبی میداند که یک کار اجرائی قوی و قدرتمندی را به عنوان وزارت علوم که ۸۵۰۰ استاد باید زیر دست او باشد و این معنا که سابقاً در قوانین قبلی دانشگاهها مستقل بودند و برای خودشان عمل میکردند. اما در نظام جدید ما به خصوص با قضیه انقلاب فرهنگی دانشگاهها و در ستاد فرهنگی ادغام شده اند و بنابراین رؤسای دانشگاهها به پیشنهاد شخص وزیر علوم تعیین میشوند باید کسی باشد، قدرت سیاسی داشته باشد که کاربرد حرفش به لحاظ سیاسی، دانشگاهی که مرکز بسیاری از حرکت های سیاسی است، مرکز بسیاری از حرکت های در درون خودش انقلابی است چگونه خواهد توانست با برادر وزیری کار بکند که سابقه سیاسی برای ما ندارد و سال ۵۸ در نیمه دوم به ایران بازگشته اند. در این شرایط دانشگاهها کسی را طالبند که با آنها همگام بوده باشد.
میرسیم به صحبتهائی که برادرمان جناب آقای موسوی نخست وزیر نسبت به ایشان گفتند. ایشان گفتند که مقام علمی و دانش ایشان خیلی بالا است بنده هم این را کاملا تصدیق می کنم و با تماسهائی که با دوستانم داشتم حتماً این را گفتند و تاکید کردند.
اما آیا کشور باید به سمتی برود که ما کشور را بسپاریم به دست تخصص فقط و مرتبه علمی فقط؟
کیاوش- این تخصص توام با ایمان است.
خلخالی- قیاس مع الفارق است آقای غفاری.
هادی غفاری- اما مساله دیگری گفتند که پیوند ایشان با نیروهای حزب الله من نظرم این است که از جمله جاهائی که میتوانیم این پیوند را به دست بیاوریم یکی از جاها جهاد های دانشگاهی ما هستند و جهاد های دانشگاهی و نیروهای فعال در این مسائل این مساله را برای ما تاکید نکرده اند. گفتند ایشان ارتباط خوبی با دانشگاه داشته است و دلیلش هم این است که ایشان در دوره ای که در آمریکا بوده اند ارتباط خیلی قوی و گسترده ای با دانشگاههای آمریکائی داشته اند. من سؤالم این است که دانشگاههای آمریکائی چه ارتباطی با دانشگاههای ما دارد؟ سمتش، اداره اش، شکل کارش چه اتصال و ارتباطی بین دانشگاههای ما و دانشگاههای امریکا است؟
گفتند ایشان در جبهه ها حضور داشتند من هم این را قبول دارم و تایید میکنم. اما حرفم این است که چرا ارزشها را با هم قاطی بکنیم، چرا مخلوط بکنیم. خیلی وقت ها هست که یک مبارز و مجاهد در سنگر نمیتواند یک کار اجرائی بکند.

بخشی از مصاحبه با دکتر مرندی، وزیر سابق بهداشت درمان که در آن به نحوه به مسوولیت رسیدنِ دکتر هوشنگ فاضل اشاره دقیقی شده است:

درست روز تسخیر لانه جاسوسی، یعنی 13 آبان 58 به ایران برگشتم.
اولین مسوولیت من بعد از بازگشت "بیکاری" بود. اتفاقا چون در آمریکا ما به اتفاق دکتر فریدون عزیزی استاد بزرگوار و آقای دکتر کلانتر معتمدی و آقای دکتر هدایت الیاسی و تعدادی که نیامدند یک انجمن اسلامی پزشکان ایرانی مقیم آمریکا و کانادا رو تاسیس کرده بودیم. مکاتبات بسیاری هم انجام دادیم با مرحوم دکتر سامی که وزیر بهداری آن زمان شده بود و گفتیم که ما میخواهیم بیاییم ایران؛ ایشون گفت که نیایید! چون شما میآیید اینجا و فقط نق می زنید!! ما هم کاری برای شما نداریم! حتی پیش از اینکه بیاییم، دانشگاه ایران فعلی که آن زمان آقای دکتر برومند ریاست آن را بر عهده داشت به من نامه نوشته بود و اظهار کرده بود که به ما احتیاج دارد. اما در روز هایی که من هنوز نیامده بودم همسرم مدارکم را به همه جا برده بود و به من گفت: نیا! اینجا برای شما کاری نیست! همه اعلام بی نیازی می کنند. اما من به ایشون گفتم که من می آیم. در همین روزهای بیکاری پسر عموی دکتر ایرج فاضل (دکتر هوشنگ فاضل) همکار گرامی ما، به طور اتفاقی مرا در خیابان دید و از من دعوت کرد که امشب بروم خانه شان. گفت یک مهمانی کوچکی است افرادی آنجا هستند که تو نمیشناسی اما آدم های خوبی هستند. من هم خب بیکار بودم و رفتم آنجا، بعدا متوجه شدم دکتر زرگر بود، دکتر ولایتی، مرحوم دکتر لواسانی، دکتر فیاض بخش که آن روزها همکلاس من بود، دکتر فاضل و دکتر معتمدی متخصص هم قلب آنجا حضور داشتند. همون شب مرحوم شهید بهشتی از شورای انقلاب تماس گرفت و دکتر زرگر را پای تلفن خواست و به او پیشنهاد کرد وزیر بهداری بشود. ایشون هم پذیرفت و در همان جلسه گفت چه کسی به من کمک می کند؟ دکتر ولایتی معاون درمان شد و دکتر لواسانی بهزیستی را پذیرفت و دکتر معتمدی معاونت بهداشت و دکتر هوشنگ فاضل هم روابط عمومی و مجلس؛ به من گفتند، من گفتم: من کار اجرایی بلد نیستم. من استاد دانشگاه بودم و محقق؛ همان کار رو هم ادامه خواهم داد. و هر چه دکتر زرگر و دیگران اصرار کردند قبول نکردم. چند روز بعد فکر کردم بروم به صورت داوطلبانه واکسیناسیون روستا ها را انجام بدهم. رفتم جهاد سازندگی اما آنها گفتند که دیگر اینکار را انجام نمی دهند. خلاصه باز هم بیکار بودم. به خانه که برگشتم همسرم گفت وزیر(دکتر زرگر) به دنبال شما می گردد. تماس گرفتم. ایشون خواهش کردند که انجمن ملی حمایت از کودکان رو قبول کنم خیلی اصرار کردند حتی حکمی هم به من دادند و گفتند لااقل با همسرت مشورت کن. همسرم گفت شما که الان بیکار هستید خب بپذیرید. اما من صبح رفتم خدمت دکتر زرگر و گفتم که نمی پذیرم. وقتی از در می آمدم بیرون ایشون گفت که: «پس اگر از این در رفتی دیگه جایی نگی من به خاطر انقلاب آمدم. بگو به خاطر خودم آمدم. اگر برای انقلاب آمدی الان انقلاب اینطور به تو احتیاج داره!» این جمله مسیر زندگی من رو عوض کرد. من برگشتم و مسئولیت رو پذیرفتم. دو-سه ماه بعد هم معاون آموزش و پژوهش وزارت بهداری شدم و بعد هم که انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی بود و دکتر ولایتی که رای آوردند و رفتن من به جای ایشون شدم معاون درمان در این موقع بود که جنگ شروع شد و فشار کار زیاد. و من بیماری قلبی پیدا کردم...
khamenei-iraj-hushang-bahma.jpg (39.95 کیلوبایت)
 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر