دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
خشکی دهان امکان پوسیدگی دندان ها را بیشتر می کند

خشکی دهان امکان پوسیدگی دندان ها را بیشتر می کند

دكتر ندا رسایی، مسوول واحد سلامت دهان مركز بهداشت خوزستان اظهارداشت: با افزایش امید به زندگی در جامعه، نیمی از دوره زندگی زنان در دوران یائسگی می‌گذرد و به همین دلیل نیاز است كه در این دوران مراقب سلامت خود باشند.
وی افزود: كاهش هورمون‌‌های زنان در دوران یائسگی موجب نازك شدن مخاط دهان، ‌سوزش دهان در اثر كاهش بزاق، تحلیل لثه و تحلیل استخوان حمایت‌كننده دندان می‌شود و به همین دلیل ممكن است لثه‌ها زود خون‌ریزی كنند.
دكتر رسایی تصریح كرد: برای حل این مشكل باید از مسواك‌های 'خیلی نرم' استفاده شود، خمیر دندان مورد استفاده نیز نباید تركیبات سفیدكننده داشته باشد، دهان شویه‌ها نیز نباید الكل داشته باشند و یا این كه دارای الكل خیلی كمی باشند.
مسوول واحد سلامت دهان و دندان مركز بهداشت خوزستان گفت: این افراد از داروهای مختلفی استفاده می‌كنند كه موجب خشكی دهان می‌شود و خشكی دهان نیز از عواملی است كه پوسیدگی دندان را تقویت می‌كند.
وی ادامه داد: ‌مشكلات لثه كه پیش از دوران یائسگی درمان نشده‌اند، موجب تحلیل لثه شده و به همین دلیل ریشه دندان در این افراد قابل مشاهده می‌شود كه ریشه دندان نیز به شدت مستعد پوسیدگی است.
دكتر رسایی عنوان كرد: زنان یائسه باید از مكمل‌های هورمون‌ ، كلسیم و دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید استفاده كنند و به خطر سرطان‌های دهان نیز توجه داشته باشند.


Tags: سلامت دهان, خشکی دهان, پوسیدگی دندان
تعداد نمایش ها: 4089
مطالب مرتبط: 
خشکی دهان سرعت پوکی استخوان را بیشتر می کند
زنان یائسه بیشتر مراقب بهداشت دهان خود باشند
علل خشکی دهان
عوارض کمبود یا فقدان بزاق و خشکی دهان
تاثیر کاهش استرس و اضطراب در رفع خشکی دهان
منبع: 
خبرنگاران خوزستان

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر