دهان، دندان، فک و صورت / دارو، درمان، تغذیه، مواد / بیماری، ناهنجاری، بهداشت /
جستجو:
 

آدامس جویدن؛ مفید است اما مضراتی هم دارد آدامس جویدن؛ مفید است اما مضراتی هم دارد

مردم همیشه از جویدن آدامس و طعم آن استقبال کرده‌اند و امروزه آمار نشان می‌دهد که در مصرف آدامس، ایران با 82 درصد، عربستان با 79 درصد و ایالات متحده با 59 درصد در جایگاه اول تا سوم مصرف آدامس قرار گرفته‌اند. اگر شما به مصرف آدامس عادت دارید، توصیه می شود این مطلب را بخوانید تا متوجه شوید جای آدامس در سطل زباله است نه در دهان شما.

قارچ دهان؛ با حذف عامل آن، درمان می‌شود قارچ دهان؛ با حذف عامل آن، درمان می‌شود

دکتر محمد اسلامی دندان پزشک متخصص آسیب شناسی دهان با اشاره به اینکه درمان عامل ایجاد کننده قارچ دهان می‌تواند به صورت خودبه خود باعث درمان قارچ دهان شود، تاکید کرد: رعایت بهداشت عمومی دهان، تعویض دندان‌های مصنوعی نامناسب و درمان نقص ایمنی باعث جلوگیری از بروز قارچ دهان است.

ترمیم با کامپوزیت؛ اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد، گزینه خوبی نیست ترمیم با کامپوزیت؛ اگر پوسیدگی دندان زیاد باشد، گزینه خوبی نیست

دکتر ایمان پریسایی با بیان اینکه مواد هم‌رنگ دندان یا کامپوزیت‌ها برای پرکردن دندان مناسب نیستند، گفت: در صورتی که پوسیدگی دندان زیاد باشد بهتر است از کامپوزیت‌ها استفاده نشود. کامپوزیت‌ها یا همان مواد هم‌رنگ دندان به دلیل داشتن خاصیت انعطاف‌پذیری بالا، درزهای زیادی داشته و به همین دلیل در اثر بهداشت ضعیف و پوسیدگی زیاد، میکروب‌ها بیشتر نفوذ کرده و در نتیجه دندان سریع‌تر خراب می‌شود.

زمان شیرخوردن کودک؛ قبل از خواب شب مناسب نیست زمان شیرخوردن کودک؛ قبل از خواب شب مناسب نیست

دکتر مریم مهراب‌خانی دندان پزشک متخصص  گفت: کودکان تا حد امکان شب‌ها قبل از خواب شیر نخورند؛ زیرا هنگام خوابیدن بزاق کمتری در دهان ترشح می‌شود و شیر به مدت زیادی روی دندان‌ها باقی مانده و مکانیسم پوسیدگی در این زمان بیشتر رخ می‌دهد. به همین دلیل قبل از خواب با شستن دندان‌ها، مادران به مدت چهار تا پنج ساعتی که کودک می‌خوابد، به کودک شیر ندهند.

تمیزکردن دندان کودکان؛ والدین با گاز انجام دهند تمیزکردن دندان کودکان؛ والدین با گاز انجام دهند

دکتر قاسم میقانی دندان پزشک متخصص کودکان، با تاکید بر اینکه پس از شش ماهگی با رویش دندان باید نحوه تمیز کردن آن به والدین آموزش داده شود، گفت: والدین باید با استفاده از گاز استریل دندان کودکان را تمیز کنند که تا زمان افتادن بتوان آنها را حفظ کرد و همچنین والدین باید از شش ماهگی کودکان خود را به دندان پزشکی ببرند و هر شش ماه این ویزیت باید انجام شود.

دندان های طبیعی مثل صدف سفید نیستند دندان های طبیعی مثل صدف سفید نیستند

ممکن است به نظر برسد که هنرپیشه‌های مشهور همیشه دندان‌هایی به سفیدی مروارید دارند، اما لبخند اغلب مردم دندان‌هایی را به این سفیدی نشان نمی‌دهد. شماری از عوامل متفاوت ممکن است بر رنگ دندان‌های شما اثر بگذارند و ته‌رنگ زردی به آنها بدهند.

آفت‌های دهانی که هر ماه، شش هفت بار تکرار شود را جدی بگیرید آفت‌های دهانی که هر ماه، شش هفت بار تکرار شود را جدی بگیرید

به گفته متخصصان بیماری‌های دهان، یکی از نشانه‌هایی که از نظر ابتلای به بیماری ایدز باید جدی گرفته شود، بروز آفت‌های دهانی است که هر ماه، شش یا هفت بار تکرار شود و با هیچ روشی نیز قابل کنترل نباشد. توجه داشته باشید که ضایعات دهانی شامل ضایعات ویروسی، لثه و ضایعات ناشی از نقص در سیستم ایمنی می‌شود.

شربت و پاستیل‌های دارویی می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند شربت و پاستیل‌های دارویی می‌توانند باعث پوسیدگی دندان‌ها شوند

مصرف برخی مواد غذایی مخصوصاً قندها و اسیدها می‌تواند باعث ایجاد حفراتی در دندان شده و زمینه‌ساز بروز پوسیدگی باشند.‌ تحقیقات جدید پژوهشگران اثبات کرده برخی داروها نیز حاوی ترکیباتی هستند که سیر پوسیدگی را تشدید می‌کند.

بین مشکلات ساختاری موها و پوسیدگی دندان ارتباط وجود دارد بین مشکلات ساختاری موها و پوسیدگی دندان ارتباط وجود دارد

نتایج یک تحقیق جدید پژوهشگران نشان داد با وجود این که همیشه توصیه می‌شود بهداشت دهان و رژیم غذایی مناسب موجب کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌شود، اما سلامت موها و ژنتیک نیز نقش مهمی در این مورد ایفا می‌کنند.

افزایش آگاهی بیمار از وظایف دندان پزشکان ترمیمی است افزایش آگاهی بیمار از وظایف دندان پزشکان ترمیمی است

دکتر وحید رضائی مؤید رئیس چهاردهمین کنگره دندانپزشکی ترمیمی، افزایش آگاهی بیمار و انجام درمان های پیشگیرانه به منظور به حداقل رساندن پوسیدگی های دندانی  را از وظایف دندان پزشکان ترمیمی دانست.

حساس شدن دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است حساس شدن دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است

دکتر میترا برادران، دندان پزشک  با تاکید بر اینکه مراجعه منظم و یک نوبت در سال به دندانپزشک برای جرم‌گیری ضروری است، یادآور شد: نکته مهم این است که با دقت در نحوه مسواک زدن، تشکیل جرم به حداقل می رسد و حساس شدن دندان‌ها پس از جرم گیری طبیعی است و به مرور برطرف می‌شود.

کاربرد لامینیت در ترمیم و اصلاح تاج دندان ها کاربرد لامینیت در ترمیم و اصلاح تاج دندان ها

لامینیت، درمان زیبایی است که برای برطرف‌کردن بدرنگی دندان‌ها، اصلاح نامنظمی و همچنین فواصل باز بین دندان‌ها به کار می‌رود.

 لفظ "بیمار" برای دریافت کننده خدمات دندان پزشکی مناسب نیست‎ لفظ "بیمار" برای دریافت کننده خدمات دندان پزشکی مناسب نیست‎

زيبايي در دندان پزشکي شامل آن دسته از خدماتي مي شود که به منظور ارتقاي وضع ظاهري دندان ها، لثه لب ها و در تمام قسمت هاي دهان انجام مي گيرد، اما لفظ بيمار براي فردي که خواستار دريافت درمان هاي زيبايي است صحيح نيست زيرا اين گونه درمان ها براي فردي انجام مي پذيرد که بيماري دنداني ندارد يا اين که به همراه نياز درماني، خواستار بهبود ظاهري دندان هاي خود است.

فرهنگ رسیدگی به دندان ها چگونه شکل می گیرد؟‎ فرهنگ رسیدگی به دندان ها چگونه شکل می گیرد؟‎

پايين بودن سطح آگاهي، بي توجهي به سلامت دندان ها يا بهتر بگوييم فرهنگ بهداشت دهان باعث شده است که براساس بررسي هاي انجمن دندان پزشکي ايران، پوسيدگي دندان، شايع ترين بيماري پس از سرماخوردگي در کشور شناخته شود.

دندان پزشکان، کودکان را از درمان محروم نکنند دندان پزشکان، کودکان را از درمان محروم نکنند

والدين با آگاه شدن از نقش مهم و اساسي دندان هاي شيري، انجام مراقبت هاي بهداشتي لازم، مراجعه و معاينات مرتب و منظم دنداني براي فرزندانشان را جدي بگيرند و همکاران دندانپزشک نيز در مواجه شدن با کودکاني که همکاري لازم را با آنان ندارند، با بي حوصلگي يا براي حفظ راحتي خود، بيمار را از درمان مناسب محروم نکنند.

بایدهاو نبایدهای ایمپلنت دندانی بایدهاو نبایدهای ایمپلنت دندانی

کساني که يک يا چند دندان يا تمام دندان هاي خود را از دست داده اند و به عبارتي کاملا بي دندان هستند، مي توانند از مزاياي کاشت دندان بهره ببرند. نکته مهم اين که ايمپلنت دنداني مي تواند به عنوان يک تکيه گاه براي دندان هاي از دست رفته عمل کند.

درمان ارتودنسی فقط یک بار قابل انجام است‎ درمان ارتودنسی فقط یک بار قابل انجام است‎

هدف درمان ارتودنسي آن است که با کمترين مداخله فعال، مشکلات دنداني را کاهش دهد. اگر اين روش ها که انجام آنها به تجربه و آگاهي زيادي نياز دارد، بدرستي انجام شود مشکلات دنداني کاسته مي شود و نياز به درمان هاي پيچيده بعدي کاهش مي يابد.

از دندان مصنوعی چه انتظاری می توان داشت؟ از دندان مصنوعی چه انتظاری می توان داشت؟

يشتر بيماران نمي دانند از دنچر (دندان مصنوعی) چه مي خواهند. بندرت بيمار انتظار دارد با چشم مصنوعي ببيند يا حرکات طبيعي با دست و پاي مصنوعي انجام دهد، ولي انتظار دارد دندان هاي مصنوعي همانند دندان هاي طبيعي کار کنند، در صورتي که دنچر يک جايگزين مصنوعي است و محدوديت هايي دارد و طبيعي است بيمار با آن مشکل داشته باشد.

با مراجعات منظم دندان پزشکی، بر ترس خود غلبه کنید با مراجعات منظم دندان پزشکی، بر ترس خود غلبه کنید

ترس از دندان پزشکي به عنوان يک مشکل مي تواند هميشه وجود داشته باشد و بر چگونگي درمان مشکلات دندان اثر منفي بگذارد.

برخی هزینه‌ های دندان پزشکی را پس‌انداز كنید برخی هزینه‌ های دندان پزشکی را پس‌انداز كنید

با مرور هزینه‌های درمانی دندان ها در كلینیك‌ها و مطب‌های دندان پزشكی و با توجه به اینکه قیمت بسیاری از تجهیزات و مواد دندان پزشكی سر به فلك كشیده است، قطعا شما هم به این نتیجه می‌رسید که بهترین روش، مراقبت‌  و پیشگیری است.