مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
مهمترین اتفاقات حوزه دندان‌پزشکی در سال 1388

مهمترین اتفاقات حوزه دندان‌پزشکی در سال 1388


مهمترین اتفاقات حوزه دندان‌پزشکی در سالی که گذشت
شمارش دندان‌های سال 88
دکتر سیـامک شایـان امیـن
دندان در حاشیه نبود. اما، در مرور اخبار حوزه سلامت در سالی که گذشت، دندان‌پزشکی تقریبا جایی در صفحه اول روزنامه‌ها و نشریات کشور نداشت جز آن جا که سخن یکی از مسئولان  وزارت بهداشت درباره حوزه دندان‌پزشکی، در گوشه‌ای از صفحه قرار می‌گرفت تا تعجب و کنجکاوی مخاطب را برای خرید روزنامه برانگیزد؛ مثلاً آنجا که وزیر نوآمده‌ی بهداشت، در حاشیه شرکت در یک همایش دندان‌پزشکی، وعده حیرت‌انگیزی داد: خدمات دندان پزشكي شامل جراحي ها، پروتز و ارتودنسي تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرند!
اما شاید در نگاه جامعه دندان‌پزشکی و مردم‌عامه، مهم ترین اتفاق حوزه دندان‌پزشکی، افزایش شدید نرخ خدمات دندان‌پزشکی به عنوان تابعی از نرخ بالای تورم در جامعه و افزایش شدید قیمت مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی بود. تنها نتیجه این رخداد، کاهش چشم گیر تقاضا برای دریافت خدمات دندان‌پزشکی از سوی مردم بود. جز این، حوزه دندان‌پزشکی در سال هشتاد و هشت، رخدادهای دیگری نیز در خود داشت:

زاد و ولد در همایش‌های علمی دندان‌پزشکی
انجمن‌های علمی و صنفی دندان‌پزشکی در سال هشتاد و هشت نزدیک بیست همایش علمی تخصصی برگزار کردند. بیش تر این همایش‌ها در ماه‌های انتهایی سال و در هتل المپیک مجموعه ورزشی آزاردی برگزار شدند. دوازدهمین همایش انجمن اندودنتیست‌ها، نهمین همایش انجمن پریودنتیست‌ها، پنجمین همایش دندان‌پزشکان نیروهای مسلح، کنگره 2 انجمن رادیولوژی دهان، فک و صورت، نهمین کنگره انجمن دندان پزشکی ترمیمی ایران، چهارمین کنگره انجمن بیماری های دهان، چهارمین کنگره انجمن بیماری های دهان، هجدهمین کنگره جامعه دندانسازان ايران، چهارمین همایش انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران و اولین همایش بانوان دندان‌پزشک از جمله این همایش‌ها بودند. اما چهل‌و نهمین کنگره انجمن دندان‌پزشکی ایران در مرکز همایش‌های برج میلاد، بزرگ‌ترین اجتماع دندان‌پزشکان در سال گذشته بود که علی‌رغم تمام ناهماهنگی‌ها، روزانه بین پنج تا هشت هزار دندان‌پزشک را گرد هم آورد. افزایش تعداد و تخصصی‌شدن همایش‌ها با این که فرصت زمانی و حق‌انتخاب بیشتری برای دندان‌پزشکان علاقه‌مند فراهم می‌کند تا از دانش و نواوری‌های همان رشته بهره‌مند شود اما موجب کاهش تعداد شرکت کنندگان و کم فروغ‌شدن کل همایش‌ها شده است. درحالی‌که انگیزه اصلی دندان‌پزشکان از شرکت در همایش‌های علمی کسب امتیاز بازآموزی و دیدار با همکاران و دوستان قدیمی‌است، شاید بد نباشد مدیران انجمن های تخصصی در عوض افزودن بر شمار همایش‌های رنگ‌وارنگ، بر غنا و محتوای همایش‌های خود بیفزایند.
‌ 
ابهام در برگزاری آزمون دستیاری دندان‌پزشکی
حاشیه‌های پیرامون آزمون دستیاری دندان‌پزشکی طی سال‌های گذشته هیچ گاه به اندازه آزمون دستیاری پزشکی پررنگ نبوده است، ما اخبار غیر رسمی مبنی بر تقلب در آزمون و احتمال فروش سوالات همیشه پس از برگزاری این آزمون به آن الصاق می شد. با این که مسئولان وزارت بهداشت، همیشه این شایعه‌ها را تکذیب کرده‌اند، ابطال آزمون دستیاری پزشکی در اسفندماه امسال، بر حجم شایعات پیرامون احتمال تقلب در آزمون دستیاری دندان‌پزشکی در سال‌های گذشته افزود و نگرانی شرکت‌کنندگان در آزمون پیش‌رو را دو چندان کرد. چه این که چند ماه پیش‌تر نیز شورای تخصصی آموزش دندان‌پزشکی با تعلیق زمان برگزاری آزمون دستیاری، اعلام تاریخ جدید را به زمان نامعلومی موکول کرده بود.
از طرف دیگر، تغییر پی‌درپی منابع آزمون دستیاری طی سال‌های اخیر، مشکل مضاعفی است که گریبان گیر دندان‌پزشکان و دانشجویان دندان‌پزشکی شده است. امسال نیز، وقتی پس از چند بار تایید و تکذیب، منابع آزمون روی سایت وزارت‌خانه تثبیت شد، منابع آزمون نه‌تنها نسبت به سال گدشته دچار تغییرات بنیادی شده بودند، که چند عنوان از آن ها ویرایش سال 2009 را بر پیشانی داشتند. شتاب شورای آموزش تخصصی دندان‌پزشکی در به‌روز رسانی منابع آزمون درحالی‌ست که هنوز چند عنوان از کتاب‌های مرجع نه‌تنها ترجمه نشده، بلکه نسخه افست آن نیز در اختیار بسیاری از داوطلبان قرار ندارد.

افزایش میل‌به مهاجرت دندان‌پزشکان
اتفاقات اجتماعی سال‌های اخیر و افزایش نگرانی دندان‌پزشکان درباره دورنمای شغلی و تحصیلی بسیاری از آن ها را به‌فکر مهاجرت از کشور انداخته است. طی سال‌های اخیر، استرالیا به اولین خواستگاه دندان‌پزشکان مهاجر ایرانی تبدیل شده است. با این که آمار مشخصی از تعداد دندان پزشکانی که طی سال‌های اخیر به نیت ادامه تحصیل یا زندگی، برای مهاجرت به دیگر کشورها، اقدام کرده‌اند، در دست نیست، اما، در میان جامعه جوان دندان پزشکی مثال های فراوانی از افراد مشتاق به مهاجرت را می توان یافت که در حال طی‌کردن مقدمات سفر و کسب آمادگی برای گذراندن آزمون‌های پیش‌رو هستند. چندی پیش معاون سابق وزارت بهداشت اعلام کرد حدود 30درصد پزشکان ایرانی، دغدغه مهاجرت به خارج از کشور را دارند. سوال اساسی این جاست که آیا نباید نگران تقویت میل به مهاجرت دندان پزشکان، به عنوان قسمتی از جامعه تحصیل کرده کشورمان باشیم؟

تغییر در سهمیه‌بندی آزمون دستیاری
پس از تغییرات گسترده در آزمون دستیاری سال هشتاد و شش، یعنی برداشتن محدودیت شرکت مستقیم دانشجویان در آزمون، بارم بندی متفاوت آزمون، افزایش ظرفیت و تعریف سهمیه‌های تازه تحت عنوان تعهد خاص درمانی و آموزشی، آزمون سال هشتاد و هفت نیز از تغییرات مصون نماند.
سهمیه خاص آموزشی و درمانی، به منظور برخورداری هفده استان فاقد دانشکده دندان پزشکی از خدمات سطح سه درمانی و تکمیل ظرفیت اعضای هیات علمی دانشکده های دندان پزشکی در استان های دور افتاده، تعریف شده بود، اما  به دلیل شرایط سخت گیرانه خدمت تا سه‌برابر مدت تحصیل، چندان مورد استقبال داوطلبان قرار نگرفت، دبیرخانه شورای آموزش تخصص دندان پزشکی در سال87 با تمرکز بیش تر روی سهمیه تعهد خاص درمانی و آموزشی، ظرفیت‌ این سهمیه را از هشتاد و پنج به صد و شصت رساند و در مقابل ظرفیت‌های آزاد تخصص را از دانشگاه های دولتی حذف کرد و برای اولین، این ظرفیت را به دانشگاه آزاد سپرد. معاون آموزشي وزارت بهداشت، در خصوص عدم پذيرش دانشجويان بدون تعهد در دوره دستياري تخصصي دندان‌پزشکی، به رسانه‌ها گفت: تا زماني‌كه دانشگاه‌هاي محروم به‌نيروي تخصصي نياز دارند، چيزي به‌اسم سهميه آزاد نخواهيم داشت.
درحالی که مدیران بسیاری از دانشگاه‌های دولتی، به دلیل محروم شدن از منبع درامد حاصل از تحصیل دانشجویان سهمیه آزاد به این مصوبه اعتراض کردند، اعتراض داوطلبان شرکت در آزمون دستیاری به افزودن 5 درصد به نمره خام افراد متقاضی استفاده از سهمیه تعهد آموزشی و درمانی و اولویت برخورداری داوطلبان بومی از این سهمیه بود که عملا داوطلبان را در رقابتی نابرابر قرار می‌داد. اعتراض برخی داوطلبان به اطلاع‌رسانی غیر شفاف وزارت خانه و انتشار نامه‌های به اصطلاح سرگشاده، راه به جایی نبرد و پس از مدتی غائله به پایان رسید.

آزمون ملی پیش روی دانش‌آموختگان دانشگاه‌های خارجی
تنها چند ماه پس از آغاز سال 2008 میلادی مسئولان وزارت بهداشت با اعلام خبر تغییر در نحوه ارزشیابی مدارک گروه پزشکی دانشجویان خارج از کشور، بسیاری از پزشکان و دندان‌پزشکان عمومی را که به سودای تحصیل ساده‌تر در دوره‌های تخصصی عازم کشورهای دیگر بودند غافل‌گیر کردند.
در نحوه جديد ارزشيابي مدارك گروه پزشكي، تمام دانشجويان ايراني كه از ابتداي سال ‪ ۲۰۰۸‬ميلادي در دانشگاه‌هاي خارج از كشور به تحصيل مشغول می‌شوند، براي ارزشيابي مدرك خود پس از پايان تحصيل بايد در يك " آزمون ملي" شركت كنند. با گذشت ماه‌ها از اتخاذ این تصمیم هنوز جزییات دقیقی درباره محتوای آزمون ملی منتشر نشده است و بسیاری از دانشجویان یا متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارجی در مورد محتوای این آزمون در تعلیق به‌سر می‌برند. با این وجود، شرکت های اعزام دانشجو به خارج از کشور، همچنان با پرشور به تبلیغ خدمات خود مشغولند چراکه تجربه به ‌آن ها اموخته است احتمالا با تغییرات احتمالی در بدنه وزارت بهداشت و تغییر مدیران طی سال‌های آتی، داستان آزمون ملی نیز به خاطره‌ها بپیوندد.
سرانه دانش‌آموزان از بودجه سلامت دهان‌و دندان؛ دو ریال: متوليان نظام سلامت كشور، امسال نیز همچون سال‌های گذشته توجه چندانی به حوزه پیش‌گیری و درمان دندان‌پزشکی نشان ندادند و جامعه را در بخش دندانپزشكي به حال خود وا گذاشتند. وزارت بهداشت و درمان در رديف‌هاي متفرقه بودجه سال 88، تنها 20 ميليارد ريال براي پيشگيري از بيماري‌هاي دهان و دندان تصویب کرد تا  اعتبار حوزه دندان‌پزشكي از كل اعتبارات این وزارت‌خانه، در بخش بهداشت و درمان، به یک‌صدم‌ درصد نيز نرسد. به این ترتیب سهم هر یک از جمعیت 9میلیونی دانش‌آموزان زیر دوازده سال از بودجه سلامت دهان و دندان، تنها دو ریال بود. اما سهم یک صدم درصدی دندان‌پزشکی از بودجه وزارت بهداشت، باعث نشد دکتر دستجردی در نخستین ماه‌های وزارت از قرار گرفتن خدمات ارتودنسی، جراحی و پروتز تحت پوشش بیمه دندان‌پزشکی سخن نگوید.

تولد دانشکده‌های دندان‌پزشکی تازه
ارمغان سفرهای استانی رییس‌جمهور به پنج استان کردستان، ایلام، کرمانشاه، ارومیه و مازندران صدور مجوز تاسیس پنج دانشکده دندان‌پزشکی در استان‌های مذکور بود که موافقت اصولي قطعي براي پذيرش دانشجو در آن ها از سوی وزارت بهداشت صادر شد. در سوی دیگر میدان، دانشگاه‌های دولتی نیز تلاش خود را برای تاسیس واحد بین‌المللی و پذیرش دانشجو در رشته‌ی دندان‌پزشکی ادامه دادند تا از گردونه رقابت با دانشگاه های شیراز، تهران و شهید بهشتی عقب نمانند. دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از جمله این دانشگاه ها بود که دانشکده دندان‌پزشکی سینا را در چابهار راه اندازی کرد.
تسخیر بازار دندان‌پزشکی با مواد و تجهیزات تقلبی
خیلی سریع‌تر از آن که طرح وزارت بهداشت براي هولوگرام دار كردن تجهيزات پزشكي در سال هشتاد و هفت، با هولوگرام دار کردن تجهیزات و مواد دندان‌پزشکی اجرایی شود، اجناس تقلبی و بی کیفیت بازار مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی را به تسخیر خود در آوردند. تحکیم روابط برخی بازرگانان ایرانی با کپی کاران چینی باعث شد تا امروز هیچ دندان‌پزشکی از کیفیت مواد و وسایلی که برای درمان‌ بیماران خود به‌کار می‌برد،مطمئن نباشد.

Tags: اخبار دندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 24252
کاربر مرتبط: 
سیامک شایان امین | Shayanamin
مطالب مرتبط: 
مرور رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی در سال۹۰
مرور مهم‌ترین رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی در سال 1389

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...