مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 

"ارتدنسی، خیابان تاریک و ورود ممنوع"

"ارتدنسی، خیابان تاریک و ورود ممنوع" دکتر سیامک شایان‌امین - دندان‌پزشک
درمان‌های ارتودنسی باید توسط چه کسی انجام شوند؟
حوزه‌ کار متخصص؛ ورود عمومی ممنوع!
حکایت درمان‌های ارتودنسی در دندان‌پزشکی مشابه حکایت جراحی زیبایی بینی در پزشکی است. متولی اصلی درمان‌های ارتودنسی مشخص نیست. اینجا مدعیان دو دسته‌اند، ارتودنتیست‌ها و دندان‌پزشکان عمومی. متخصصان ارتودنسی انجام درمان‌های ارتودنسی را حق مسلم خود می‌دانند و اغلب اعتقاد دارند دندان‌پزشکان عمومی نباید وارد این حوزه تخصصی شوند، یا حداکثر حق دارند به درمان‌های ارتودنسی متحرک و پیش‌گیرانه دست بزنند. اما دندان‌پزشکان عمومی زیر بار این حرف نمی‌روند. آنها معتقدند در درمان های دندان‌پزشکی هیچ حریمی میان دندان‌پزشکی عمومی و متخصص وجود ندارد و هر دندان‌پزشکی در صورت داشتن مهارت کافی می‌تواند در حوزه‌های مختلف دندان‌پزشکی وارد شود.

تعداد ارتودنتیست‌های کشور کافی نیست
رییس انجمن ارتدودنتیست‌های ایران در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا، با بیان جوان بودن جمعیت کشور و افزایش آگاهی جامعه نسبت به خدمات ارتدونسی تاکید کرده است: تعداد ارتودونتیست‌های کشور نسبت به جمعیت کشور ناکافی است.
 دکتر محسن شیرازی پس از اشاره به تعداد محدود متخصصان ارتودنسی در سطح کشور از لروم انجام درمان‌های پیشگیرانه برای بسیاری از کودکان و نوجوانان گفته است تا در آینده به ناهنجاری فک یا بی‌نظمی دندان‌ها دچار نشوند و در ادامه اظهار امیدواری کرده است که با افزایش شمار دانشکده‌های دندان‌پزشکی که به آموزش ارتدونسی پرداخته‌اند، مشکل کمبود متخصص ارتودنسی برطرف شود.
در حال حاضر بین 250 تا 260 دندان پزشک ارتدونتیست در کشور فعالیت می‌کنند. طی سه سال گذشته تعداد دانشکده‌هایی که مجاز به جذب دستیار تخصصی در رشته‌ی ارتودنسی بوده‌اند از پنج به نه دانشکده، افزایش یافته و شمار ورودی‌ تخصصی در این رشته از بیست به چهل نفر رسیده است. با این حال هنوز بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ کشور از وجود متخصص ارتودنسی محروم‌اند یا تعداد ارتودنتیست‌ها در آنها کافی نیست..
مشکل کمبود متخصص ارتودنسی در سطح کشور البته یک راه حل دیگر هم دارد. راه‌حلی که معمولا ارتودنتیست‌ها به آن نمی‌اندیشند یا آن را قبول ندارند: آموزش دانش و مهارت‌های علم ارتودنسی به دندان‌پزشکان عمومی.
بیشتر متخصصان ارتودنسی مخالف ورود دندان‌پزشکان عمومی به حیطه ارتودنسی هستند و درمان‌های ارتودنسی را کاملا تخصصی و معمولا خارج از توانایی و دانش دندان‌پزشکان عمومی می‌دانند. اگر پای صحبت این دسته از متخصصان بنشینید برای اثبات ادعای خود شاهد و مثال فراوانی دارند. این ادعای ارتودنتیست‌ها البته سخن گزافی نیست. بسیاری از دندان‌پزشکان عمومی بدون داشتن دانش و مهارت کافی به درمان‌های ارتودنسی دست می‌زنند که نتیجه کار آنها گاهی با خواسته و انتظار بیمار متفاوت است. ممکن است هزینه مادی و معنوی زیادی به بیمار وارد کند و حتی جبران خسارت آن ممکن نباشد.

چرا عمومی‌ها به سراغ ارتودنسی می‌روند؟
ارتودنسی از زمان تولد رشته‌های تخصصی در دندان‌پزشکی به عنوان رشته‌ای لوکس و پرطرفدار در میان دندان‌پزشکان مطرح بود. در نظر بسیاری از دندان‌پزشکان ارتودنسی رشته‌ای شیک و بدون دغدغه‌ بود که تنها قشر مرفه جامعه طالب آن بودند و به‌سادگی چند برابر هزینه سایر درمان‌های دندان‌پزشکی را نصیب درمان‌گر می‌کرد.
بیشتر شاخه‌های دندان‌پزشکی در دوره عمومی به شکل کافی و حتی کاملی به دانشجویان دندان‌پزشکی آموزش داده می‌شود. اما آموزش مباحث ارتودنسی در دوره عمومی تنها شامل شناخت ناهنجاری‌ها و طرح درمان‌های پیش‌گیرانه است. همین طرح‌ درمان‌ها نیز معمولا در زمان محدودی که دانشجویان در بخش ارتودنسی می‌گذرانند به صورت عملی به آنها آموخته نمی‌شود. به همین دلیل بسیاری از دندان‌پزشکان عمومی حتی قادر به تشخیص ناهنجاری‌ها در دهان کودکان و نوجوانان نیستند تا چه‌رسد به درمان آنها. دوره‌های بازاموزی رسمی و کلاس‌های تکمیلی نیز معمولا جواب‌گوی نیاز دندان‌پزشکان عمومی نیست و نمی‌تواند عطش آنها را برای اموختن فوت و فن درمان‌های ارتودنسی رفع کند.
تشخیص‌ها و طرح درمان‌های غلط که رضایت بیمار را جلب نمی‌کند و گاه به طرح شکایت از دندان‌پزشک در مراجع قضایی می‌انجامد نتیجه آموزش‌ ناکافی دندان‌پزشکان عمومی است که نمی‌خواهند انحصار درمان‌های ارتودنسی در دست متخصصان و تعداد محدود دندان‌پزشکان عمومی باقی بماند.   

دندان‌پزشکان عمومی بیشتر محکوم می‌شوند
در سال 86 دکتر محمدصادق احمدآخوندي و همکارانش در قالب یک طرح پژوهشی تعداد شکایت‌های طرح شده در سازمان نظام‌پزشکی را در رابطه با درمان‌های ارتودنسی را بررسی کردند.
اين مطالعه به صورت مقطعي و به روش اسنادي و پرونده هاي سنواتي شکايت از دندانپزشکان عمومي و متخصص در ارتباط با درمانهاي ارتودنسي از سال هفتاد و دو تا هشتاد و چهار شعب بدوي و تجديد نظر سازمان نظام پزشکي که مورد بررسي و صدور حکم قرار گرفته است انجام شد. از بين 54 پرونده شکايت ثبت شده در شعب بدوي و تجديدنظر سازمان، 31 مورد مربوط به دندانپزشکان عمومي، 16 مورد متخصصان ارتودنسي، سه مورد متخصصان اطفال و چهار مورد دندانپزشکان تجربي بودند. 25 مورد از کل پرونده ها راي برائت و سه مورد توبيخ شفاهي، 22 مورد توبيخ کتبي دريافت کرده و چهار پرونده دندانپزشکان تجربي به محاکم قضايي ارجاع شده بود. از بين 31 دندانپزشک عمومي محاکم بدوي و عالي براي بيست نفر معادل 64.5% توبيخ کتبي با درج در پرونده و براي دو نفر برابر 6.5% توبيخ شفاهي و براي نه نفر حاکم برائت صادر شده بود.

پایان انحصار متخصص‌ها
انحصار درمان‌های ارتودنسی از چند سال پیش از دست متخصصان ارتودنسی خارج شد. یک دندان‌پزشک عمومی که روی علاقه شخصی خود، دوره تخصصی این رشته را در یک کشور خارجی گذرانده بود اقدام به برگزاری دوره‌های کوتاه مدت برای آموزش تکنیک خاصی از این رشته به دندان‌پزشکان عمومی کرد. این دوره‌های اموزشی اگرچه بدون مجوز وزارت بهداشت یا انجمن‌های رسمی دندان‌پزشکی برگزار می‌شد، مورد استقبال شدید دندان‌پزشکان عمومی قرار گرفتند. به‌طوریکه کلاس‌ها ابتدا در تهران و بعدها در بسیاری از شهرهای بزرگ برگزار شدند و بسیاری از دندان‌پزشکان عمومی توانستند پس از گذراندن این دوره‌ها ناهنجاری‌های فکی و دندانی بیماران خود را درمان کنند.
بر خلاف استقبال و خوشنودی دندان‌پزشکان عمومی، متخصصان ارتودنسی به هیچ وجه از برگزاری این کلاس‌ها خوشحال نشدند. توجیه آنها کاملا منطقی بود. آموزش کوتاه مدت و چند هفته‌ای ارتودنسی هیچ‌گاه نمی‌تواند جایگزین دوره تخصصی سه‌ساله این رشته در دانشکده‌های دندان‌پزشکی شود. اما علی‌رغم اعتراض ارتودنتیست‌ها و پیگیری‌های رسمی انجمن ارتودنتیست‌های ایران، هیچ وقفه‌ای در برگزاری این کلاس‌ها ایجاد نشد، حتی یکی از مراکز جهاد دانشگاهی در تهران نیز کلاس‌های مشابهی را با دوره‌ای طولانی‌تر و طرح‌درسی کامل‌تر برگزار کرد.

نقطه پایان اختلاف کجاست؟
در چشم دندان‌پزشکان عمومی انحصار طلبی ارتودنتیست‌ها چندان منصفانه نیست. دندان‌پزشکان عمومی همان‌طور که در سایر رشته‌های دندان‌پزشکی دست می‌برند، می‌خواهند از بازار گسترده و پول‌ساز ارتودنسی سهم داشته باشند. سهمی بیشتر از آنچه ارتودنتیست‌ها برای دندان‌پزشکان عمومی قائلند؛ یعنی درمان‌های پیش‌گیرانه با استفاده از پلاک‌های ارتودنسی متحرک. پس کاستی دانش خود را در رشته ارتودنسی از طریق کلاس‌های غیر رسمی و آزمون و خطا پر می‌کنند، اتفاقی که منجر به طرح درمان‌های غلط و وارد شدن هزینه مادی و معنوی به بیماران می‌شود. شاید متولیان علم دندان‌پزشکی باید در نگاه امروز خود به ارتودنسی تجدید نظر کنند و در تدوین منابع درسی، سهم بیشتری برای آموزش ارتودنسی ثابت به دندان‌پزشکان قائل شوند.Tags: 
تعداد نمایش ها: 5954
-: 

مطالب مرتبط: 
آیا واقعاً ارتودنسی همانند یک خیابان تاریک است؟

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...