مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
تکثیر تاسف‌انگیز دندان‌پزشک

تکثیر تاسف‌انگیز دندان‌پزشک

تاسیس پی‌درپی دانشکده دندان‌پزشکی چه عواقبی برای جامعه دندان‌پزشکی خواهد داشت؟
تکثیر تاسف‌انگیز دندان‌پزشک
دکتر سیامک شایان‌امین
چندی پیش معاون آموزشي وزارت بهداشت اعلام کرده بود: ما اكنون در خصوص دكتري حرفه اي در رشته هاي داروسازي و دندانپزشكي كمبود خاصي نداريم. جمعیت دندان‌پزشک عمومی و متخصص کشور به بیست‌و پنج هزار نفر نزدیک می‌شود و هر سال حدود هزار دانش‌آموخته دندان‌‍زشکی از دانشگاه‌های داخل و خارج کشور به جامعه دندان‌پزشکی کشور افزوده می‌شوند. با این وجود وزارت بهداشت هنوز از اعطای مجوز و تاسیس دانشکده‌های دندان‌پزشکی تازه منصرف نشده است. در سوی دیگر میدان، دانشگاه‌های دولتی نیز تلاش خود را برای تاسیس واحد بین‌المللی و پذیرش دانشجو در رشته‌ی دندان‌پزشکی ادامه می‌دهند تا از گردونه رقابت با دانشگاه‌های شیراز، تهران و شهید بهشتی که پیشروی تاسیس واحد بین‌المللی در کیش بودند، عقب نمانند. اصرار بر تولید انبوه دندان‌پزشک در داخل و خارج کشور اتفاقی است که در آینده نزدیک ممکن است وضعیت کاری و معیشتی جامعه دندان‌پزشکان را به پزشکان عمومی نزدیک کند اما گویا متاسفانه هیچ‌یک از مدیران دغدغه‌ای در این زمینه ندارند.

هر شهر، یک دانشکده‌ی دندان‌پزشکی!

ارمغان سفرهای استانی رییس‌جمهور به استان‌های کشور دستور صدور پی‌در پی مجوز تاسیس دانشکده دندان‌پزشکی در استان‌های مختلف کشور است. استان‌های کردستان، ایلام و کرمان‌شاه، ارومیه، مازندران و قم طی چند سال اخیر توانسته‌اند پس از دستور رییس‌جمهور، موافقت اصولی وزارت بهداشت را برای صدور مجوز تاسیس دانشکده دندان‌پزشکی اخذ کنند تا شمار دانشکده‌های دولتی دندان‌پزشکی کشور از عدد بیست فراتر رود. تب تاسیس دانشکده دندان‌پزشکی تنها شامل استان‌های محروم کشور نمی‌شود و استان‌های دیگر کشور هم از این قافله عقب نمانده‌اند. دانشگاه‌های علوم‌پزشکی صاحب دانشکده دندان‌پزشکی نیز چند سالی است به بهانه تاسیس واحد بین‌المللی و جذب دانشجویانی که به‌نیت تحصیل دندان‌پزشکی قصد خروج از کشور را دارند، از طریق کنکور سراسری دانشجوی دندان‌پزشکی می‌پذیرند. در سوی دیگر میدان، دانشگاه‌ آزاد نیز سخت در تلاش است تا موافقت وارت بهداشت را برای تاسیس دانشکده های دندان‌پزشکی جدید در شهرهای بزرگ کشور جلب کند.

خواندن دندان‌پزشکی حق مسلم ماست!

اگر گمان می‌برید دانشگاه‌های داخلی تنها منبع تامین کننده دندان‌پزشک کشور هستند سخت در اشتباهید. نهضت تربیت دندان‌پزشک در جبهه دیگری به نام دانشگاه‌های خارجی، به شکل پر شور در حال فعالیت است. سال‌هاست مشتاقان ناکام از تحصیل دندان‌پزشکی در داخل کشور به چهارگوشه جهان پناه می‌برند تا بتوانند بدون کنکور ورودی و در ازای پرداخت شهریه به تحصیل در رشته‌ي دلخواه خود بپردازند. با افول موقعیت رشته‌ی پزشکی در کشور، دندان‌پزشکی به انتخاب اول اکثر مشتاقان تحصیل در خارج از کشور بدل شده است. اما از آنجا که اعزام دانشجو به خارج از صافی وزارت بهداشت نمی‌گذرد آمار دقیقی از تعداد دانشجویان دندان‌پزشکی ایرانی در کشورهای دیگر وجود ندارد. دو سال پیش معاون اموزشی سابق وزارت بهداشت، از تحصیل بالغ بر چهل هزار ایرانی در رشته های علوم‌پزشکی در دانشگاه‌های خارج از کشور خبر داد که بیش از دو سوم انها مشغول به تحصیل در رشته‌ی دندان‌پزشکی هستند.

خطر ریزش دندان‌پزشک
اگر ظرفیت پذیرش دندان‌پزشکی در کنکور سراسری و آزاد، ده برابر هم شود، برای انبوه دانش‌آموزان پشت کنکور و خانواده‌های آنها باز هم کم است. حجم پذیرش و تربیت دانشجوی دندان‌پزشکی باید منطق دیگری جز خواست خانواده‌ی دانش‌آموزان که در میان آنها وکیل و وزیر و مدیر دولتی نیز بسیار است داشته باشد.
معاون اموزشی وزارت بهداشت تعداد دندان‌پزشکان کشور را در حد مطلوب می‌داند و اعلام می‌کند: ما اكنون در خصوص دكتري حرفه اي در رشته هاي داروسازي و دندانپزشكي كمبود خاصي نداريم. ادعای افزایش سرانه دندان‌پزشک برای مناطق محروم نیز توجیه شکست خورده‌ایست که انباشت جامعه دندان‌پزشکی در شهرهای بزرگ نشان از غیر عملی‌بودن آن دارد.
صدور سخاوت‌مندانه اجازه تاسیس دانشکده دندان‌پزشکی در سفرهای استانی که بیشتر به یک بذل و بخشش بی حساب و کتاب شبیه است نشان می‌دهد تاسیس دانشکده‌های جدید بیشتر از آنکه بر مبنای نیاز کشور به دندان‌پزشک باشد، حاصل لابی‌ چهره‌های سیاسی و فشار نمایندگان مجلس بر وزارت بهداشت اتفاق می‌افتد.
افزایش بی‌منطق تعداد دندان‌پزشکان در کشور همان بلایی را بر سر جامعه دندان‌پزشکی خواهد آورد که دامن‌گیر همکاران پزشک شد. ورود بی قاعده دندان‌پزشک اعتبار و ارزش دندان‌پزشکی را زیر سوال می‌برد و وضعیت معیشتی اعضای این جامعه بیست و پنج هزار نفری را با خطر مواجه می‌کند. از تبعات این اتفاق روی‌آوردن دندان‌پزشکان به تبلیغات کاذب و روش‌های غیر معمول جذب بیمار و ارائه طرح درمان‌های غیر ضروری و حتی غیر واقعی به بیمار است. سال‌هاست جامعه پزشکی در پشت پرده‌ با معضلی نظیر درمان‌های غیر ضروری و تجویز  بی‌مورد و بیش‌از اندازه دارو دست‌به گریبان است. این اتفاق که احتمالا نتیجه وضعیت نامطلوب معیشت پزشکان است و نتیجه ای جز تحمیل بار مالی بر پیکر سیستم بهداشت و بیمه کشور ندارد می‌تواند یک بار دیگر در حوزه دندان‌پزشکی رخ دهد.
***
نمی‌توان به سادگی قضاوت کرد که آیا تحصیل در رشته‌ دندان‌پزشکی باید به حق طبیعی هر ایرانی بدل شود یا به مصلحت است که همچنان بر سر راه تحصیل و کار دانش اموختگان داخلی و خارجی این رشته موانعی حتی سخت گیرانه‌تر وضع گردد.


Tags: آموزش دندان پزشکی, کیفیت آموزش
تعداد نمایش ها: 4223
-: 
Shayanamin, Siamak دکتر شایان امین، سیامک

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...