مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
بیماران و حق الزحمه دندان‌پزشکان

بیماران و حق الزحمه دندان‌پزشکان

بیماران و حق الزحمه دندان‌پزشکان
دکتر علی مرسلی اهری - دستیار تخصصی اندو دانشکده دندان پزشکی اصفهان
واقعیت این است که بیماران دوست ندارند پولی به دندان‌پزشک پرداخت کنند.دندان‌پزشکی یک هزینه اضافی و بی مورد است که هیچ کس دوست ندارد پول های نازنینش را به کسی بدهد که معلوم نیست داخل دهانش چه عملی صورت می دهد! دندان‌پزشک به قول «فرهنگ شیطان» کسی است که سکه های گرانقیمت شما را از جیبتان خالی می کند و دندان هایتان را با فلزات کم بها و بی ارزش  پر می کند! بنابراین تقابل دندان‌پزشک و بیمار در بیشتر مواقع، جنگ پول ندادن و پول گرفتن است. بیمار به حربه های مختلف متوسل می شود تا هزینه واقعی درمان را ندهد و دندان‌پزشک هم به انواع روش ها و متد ها دست می یازد تا جیب بیمار را خالی کند!
علت اینکه بیماران دوست ندارند هزینه ای برای دندان‌پزشکی بپردازند به یک مسئله فلسفی بر می گردد. کلاً وقتی ما چیزی را سالم تحویل گرفته ‌ایم؛ برای خراب شدن آن برنامه مدیریت بحران و آمادگی روحی و روانی نداریم. در دنیای تجارت برای حل این معضل اخلاقی، گارانتی ها طراحی شده اند که حداقل برای مدتی اجناس را در برابر نقص و خرابی بیمه می کنند تا خیال مشتریان راحت شود. ولی از آن جایی که طبیعت گارانتی برای دندان هایی که به ما تحویل داده در نظر نگرفته است تمام هزینه های تعویض یا تعمیر آن ها از جیب مبارک بیماران حواله می شود. این پرداخت هزینه برای چیزی که قبلا سالمش به شما تحویل داده شده بوده دل آدم ها را می سوزاند و آن ها را به فکر راه های گریز و بعضا غیر اخلاقی می اندازد . دندان‌پزشک از این دیدگاه فردی غاصب و مباشر این روند ناعادلانه طبیعت  محسوب می شود. فرصت طلبی که از قوانین ناعادلانه طبیعت حداکثر استفاده را می کند و هزینه های گزاف از بیماران اخذ می کند. از بدبیاری آن ها حداکثر استفاده (بخوانید سوء استفاده!) را می کند. به این ترتیب بدبینی علیه دندان‌پزشکان و درآمد آن ها رواج میابد و دندان‌پزشک نماد رفاه، بی عدالتی و بی انصافی تلقی می شود!
دندان‌پزشکان هم کمابیش با این دیدگاه بیماران مبنی بر حداکثر تلاش برای ندادن پول دکتر ها آشنا هستند و همیشه می خواهند تمهیداتی بیاندیشند تا ضرر را به حداقل برسانند. بگذریم از اینکه این تمهیدات در بیشتر مواقع چندان موثر نیستند و در نهایت قسمت قابل توجهی از حق الزحمه دندان‌پزشکان توسط بیماران پرداخت نمی شود! به این ترتیب کشوهای مطب ما دندان‌پزشکان پر از شناسنامه، کارت های شناسایی، دفترچه و انواع وثیقه هایی است که امیدی به وصول شدن بدهی صاحبان آن ها وجود ندارد!


Tags: ویزیت دندان پزشکی, هزینه دندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 4282
-: 
Morsaliahari, Ali دکتر مرسلی اهری، علی

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...