مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
مرور مهم‌ترین رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی در سال 1389

مرور مهم‌ترین رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی در سال 1389

مرور رویدادهای دندان‌پزشکی سال89 از میان سرمقاله‌های ایردن
پویا
ماهنامه ایردن یکی از بخش‌های پویا و پر مخاطب سایت ایردن در سال گذشته بود. سرمقاله‌هایی که در 12 شماره از این ماهنامه در سال گذشته توسط پویا، مدیر ایردن، نوشته شد علاوه بر اشاره به تاریخ و پیشینه ایرانیان، مرور کاملی بر رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی در ان ماه داشت. این یادداشت ها با توجه به لینک مستقیم به مشروح اخبار، شرح کاملی است که آنچه بر دندان‌پزشکی و دندان پزشکان در سال 89 گذشت. بدون شک در اخرین روزهای سال 89، مرور رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی از خلال سرمقاله های ماهنامه ایردن برای مخاطبان این سایت خالی از لطف نخواهد بود.
سرمقاله شماره 11 ماهنامه ایردن- فروردین 89

از دندان پزشکی ایران چه خبر؟ مرور خوبی توسط دکتر شایان، همکار خوب ایردن انجام شده که در همین خبرنامه منتشر است و گفتنی این ماه من نیز خبرهای خوب جلسات نیمه محرمانه ی صاحب نظران دندان پزشکی کشور در انجمن دندان پزشکی ایران برای تبادل نظر جهت اصلاح اساس نامه انجمن است. سخنان عزیزان ضبط شده و در فرصت مناسبی منتشر خواهد شد. جشن 75 سالگی دانشگاه تهران، جشن روپوش سفید و جشنواره شهید هدایت هم از برنامه های جالب توجه این ماه بود.
نظرسنجی جدید ایردن هم در حاشیه تمام صفحات داخلی سایت قرار داده شد. هدف از این نظرسنجی، مشارکت با انجمن دندانپزشکی، درجهت تسریع و ترغیب روند اصلاح اساس نامه تشکل صنفی است تا مجموعه ای فراگیرتر و مقتدرتر مدیریت آتی حرفه را عهده دار شود

سرمقاله شماره 12 ماهنامه ایردن- اردیبهشت 89
در حوزه دندان پزشکی ایرانیان، روز دندان پزشکی با نارضایتی عموم دندان پزشکان از مناسبت بی محتوای آن، بی هیچ افتخاری با سکوت و بی تفاوتی گذشت. نارضایتی که اظهار مکرر آن برای هیچ یک از مدیران دندان پزشکی کشور انگیزه ای برای تجدیدنظر ایجاد نکرده است. از طرفی با فرارسیدن بهترین فصل بهار، شادابی صدچندان به دندان پزشکی ایران سرازیر شده که عمدتاً ناشی از برگزاری کنگره 50 انجمن دندان پزشکی است و تجدید خاطره تشکلی که 48سال قبل بنیادش گذاشته شد. آنقدر این کنگره مورد توجه بوده که شهرداری هم بیش از نیم میلیارد تومان فقط برای چهار روز محل برگزاری آن اجاره اخذ می کند. حال این مبلغ نهایتاً از جیب چه کسی تأمین خواهد شد، نیاز به تأمل دارد. پرواضح است که پرداخت کننده نهایی شرکت های بازرگانی یا دندان پزشکان نخواهندبود.
آنچه توجه را جلب می کند این که چه بسا چند بودجه این چنینی می توانست دستمایه ساخت یک مرکز همایش های دندان پزشکی باشد، باید پاسخ مدیران را شنید .
سپاس خود را به مدیران و مجریان زحمت کش و دلسوز کنگره 50 تقدیم نموده، آرزومند برگزاری موفق کنگره پنجاهم هستیم. ایردن به سهم خود هرآنچه درتوان دارد در راه تبلیغ کنگره و ثبت آن درتاریخ دندانپزشکی ایران نثار خواهد کرد .

سرمقاله شماره 13 ماهنامه ایردن- خرداد 89
دندان پزشکی ایران در ماه گذشته یکی از بزرگ ترین یادمان های خود را به بهانه همایش سالانه جشن گرفت. قریب 50 سال قبل جمعی دندان پزشک علاقمند به پیشرفت حرفه، بنیاد جامعه ای را گذاشتند که ثمرات فراوانی برای حرفه دندان پزشکی به بار آورد و در دهه های اخیر عامل پیشرفت مدیریت حرفه در کشور شد. در روزهای گذشته، پنجاهمین کنگره انجمن دندان پزشکی ایران، یادمان زیبایی بود برای بزرگداشت آن واقعه مهم در تاریخ حرفه ای دندانی ایران. ایردن به سهم خود از مدیران و برنامه ریزان آن همایش ارزنده، - بخصوص عزیز خوشنام، دکتر علی تاجرنیا که خود نتوانست ثمره تلاش های خود را شاهد باشد- تقدیر نموده، با ثبت و درج خاطرات زیبای این برنامه ی علمی - صنفی، آن را در تاریخ دندان پزشکی کشور جاودانه می کند.
همچنین قراربود مجمع عمومی فوق العاده نوبت دوم انجمن دندان پزشکی در ایام کنگره برگزار شود که به دلیل کوتاه بودن فاصله دو مجمع، مشکل قانونی داشت و این برنامه با دستور جلسه مهم تغییر نام انجمن به جامعه دندان پزشکی" به وقت مناسبی موکول شد. این تغییرنام طلیعه ای خواهد بود برای تغییر ساختار مدیریت دندان پزشکی و فراگیر شدن این مجموعه به تمام اقشار حرفه دندان پزشکی، که از هر صنف نماینده یا نمایندگانی در مدیریت حضور داشته و با تمرکز سیستم، تفرقه اعضای حرفه ای و اتلاف منابع برطرف شود.
کنگره 8 انجمن ارتدنتیست های ایران نیز در آخرین روزهای ماه گذشته در بنیاد ایران شناسی برگزار شد.
شنیده ها حاکی از این است که در کنگره دوازدهم فدراسیون جهانی لیزر در دندانپزشکی در امارات، دندان پزشکان ایرانی در بین 53 کشور جهان، رتبه اول را کسب کردند.
رییس دانشکده دندان پزشکی اهواز هم وعده کرده که خرداد امسال کلینیک تخصصی راه اندازی می کند.
اعلام تعرفه های امسال و تدبیر جدید وزارت بهداشت برای درمان پالپ، نیز از خبرهای اردیبهشت گذشته بود.
در خرداد منتظر کنگره ششم جراحان دهان، فک و صورت در هتل المپیک خواهیم بود و همچنین نمایشگاه سیزدهم تجهیزات دندان پزشکی پس از آن همایش، در محل دائمی نمایشگاه ها.

سرمقاله شماره 14 ماهنامه ایردن- تیرماه89
از وقایع قابل ذکر در عرصه حرفه ای کشور برگزاری سیزدهمین نمایشگاه تجهیزات دندان پزشکی ایران مد لب، دوازدهمین سمینار دانشجویان دندان پزشکی در همدان و ششمین کنگره انجمن جراحان فک، دهان و صورت ایران بود. کنگره انجمن جراحان، علی رغم مشکل تغییر مدیریت که می توانست عواقب ناخوشایندی داشته باشد، با همت و هدایت مدیران انجمن و سکانداری خوب دکتر یمنی خوش عاقبت برگزار شد. تداوم جنجال هرساله در تعرفه های نظام پزشکی نیز به روند ثابتی تبدیل شده که در ماه سوم سال هم همچنان ادامه داشت و خود گویاترین سند عدم انسجام و ناهماهنگی ناشی از ضعف سیستم مدیریت حرفه ای کشور است. خبر راه اندازی وب سایت همکاران شیرازی به عنوان "انجمن دندان پزشکی ایران - شاخه فارس" به آدرسidafars.com نیز موجب مسرت شد که باید به این عزیزان تبریک گفت. هم ایشان اعلام کرده اند که در آبان ماه میزبان دومین کنگره کشوری انجمن تحت عنوان "هنر و تکنولوژی دندان پزشکی مدرن" خواهند بود.
ایردن نیز ضمن آرامش ظاهری، ماه پرکاری را پشت سر گذاشت. با تعطیل موقت بروزرسانی، تغییراتی در مجموعه ایجاد شد که نویدبخش بهبود کیفیت بعدی پایگاه خواهدبود .
امید آن که پختگی هرچه بیشتر جامعه حرفه ای در گرمای این ایام، موجب همت، دقت و ظرافت بیشتری در رفع مشکلات مشترک گردد .

سرمقاله شماره 15 ماهنامه ایردن - مرداد 89
در عرصه دندان پزشکی کشور شاهد برگزاری نهمین کنگره انجمن دندان پزشکی کودکان با همکاری گروه تخصصی دندان پزشکی اجتماعی در دانشگاه شهید بهشتی بودیم. به نظر می‌رسد این نخستین برنامه مشترک دو انجمن علمی باشد که می‌تواند الگویی باشد برای کاهش تعداد و افزایش کیفی همایش های متعدد سالانه کشور. برنامه ریزی بيمه کودکان متولد سال 89 از نکات شاخص این همایش بود. انجمن اندودانتیست های ایران سیزدهمین همایش خود را در مشهد برپا می‌کند و برای کنگره 10 انجمن ترمیمی هم تلاش زیادی در جریان است تا 12 آبان در هتل المپیک برگزار شود. چه بسا به زودی در همین جا بخوانید که “با تفاهم انجمن دندان‌پزشکی زیبایی و انجمن اندودنتیست های ایران، برنامه‌ریزی اولین کنگره مشترک متخصصین دندان‌پزشکی زیبایی و درمان ریشه آغاز شد»*.
رئیس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت، مطرح کرده که در کشور به 6 هزار كاردان بهداشت دهان نیاز داریم. با توجه به تجربه بسیار پرهزینه (مادی و معنوی) طرح تربیت بهداشتکار دهان که با مساعی دکتر خوشنویسان انجام شد و از نظر قریب به اتفاق کارشناسان بسیار ناموفق بود، از آنجا که این عزیز به اداره بهداشت دهان، بازگشته و گفتگو ها هم به نوعی رنگ و بوی آن سال هارا دارد، باید دندان پزشکان و همه علاقمندان حرفه‌،با دقت و تردید تصمیمات را دنبال کنند که ناگهان در کنار موضوع افزایش عجیب دانشکده ها، شاهد ابداع کارشناسی نشده">ی پرهزینه دیگری از جیب ملت نباشیم! انتظار فرهیختگان حرفه این است که در طراحی برنامه‌های مهم دولت و مجلس، از نظرات همه کارشناسان واقعی (نه اسمی) استفاده شود و صرفاً چند نام تکراری و معدود به اتاق‌های دربسته دعوت نشوند تا برای قامت دندان‌پزشکی، بدون اندازه دقیق، جامه های الوان بدوزند.*
به نظر می‌رسد که خوش بختانه همه مشکلات آموزش دندان‌پزشکی کشور حل شده باشد چون دکتر اکبرفاضل بعد از امضای موافقت نامه‌های متعدد تأسیس چندین دانشکده، کاملاً سکوت اختیار کرده، رئیس دانشکده دندان پزشکی مشهد از مشکل بخش درمان و تعرفه‌های این دانشکده نگران است، رئیس دانشکده دندان پزشکی تهران به علل شکایت از دندان پزشکان پرداخته و رئیس دانشکده شهیدبهشتی هم در کنگره کودکان تنها پیام وزیر را قرائت می کند.
بازهم تیرماه با دغدغه اظهارنامه های مالیاتی سر رسید. دندان پزشکان هم مثل همه مغازه دارها و شرکت ها باید اظهارنامه مالیاتی خود را ارائه می‌دادند و باز هم تکرار «یادداشت تفاهم بين سازمان امور مالياتي و نظام پزشكي كشور» برای تعیین درصد رشد مالیات گروه پزشکی و مکاتبه مدیران ارشد انجمن دندان پزشکی با رئیس سازمان امور مالیاتی کشور و درخواست همیاری در تعیین مالیات دندان پزشکان جوان.

سرمقاله شماره 16 ماهنامه ایردن - شهریور 89
دندان پزشکی ما
روز پزشک اولین مناسبت شهریور بود که با تبریک بیماران، دوستان و همکاران به پزشکان و دندان پزشکان سپری شد .
کنگره اندو در هفته اول مرداد با همت انجمن اندودنتیست ها و با همکاری دانشکده دندان پزشکی مشهد، در آن شهر برگزار گردید. نیمه مرداد ماه هم آزمون 24 دستیاری دندان پزشکی، با حضور 1900 داوطلب که برای کسب حدود 376 جایگاه باهم رقابت کردند برگزار شد. اطلاع رسانی تحت وب و داشتن وب سایت، از ساده ترین تکالیف سازمان ها در جهان است که سال هاست معمول شده، اما جالب این که برای راه اندازی یک وب سایت ساده خبری، وزارت بهداشت مراسم رسمی افتتاح برگزار کرد و سایت behdasht.gov.ir را معرفی نمود. این وب سایت قرار است اخبار و گزارشات مربوط به آن وزارت خانه را منتشر کند و با فن آوری آر اس اس RSS، امکان اشتراک در اخبار آن نیز برای علاقمندان فراهم است. وزیر بهداشت نسبت به تحصیل دانشجویان ایرانی در امریکا و انگلستان ابراز نگرانی کرد که در معرض تهدید باشند و توصیه کرد به دانشگاه های داخلی یا سایر کشورها منتقل شوند. رییس سازمان سنجش در خلال یک مصاحبه رسمی اذعان داشت که پس از گذشت 21سال از جنگ تحمیلی، هنوز 40درصد ورودی دانشگاه ها با نام "سهمیه رزمندگان" انجام می شود. درحالی که جوان ترین رزمندگان ما این روزها درآستانه 40سالگی هستند و بسیاری از نخبگان ما با محرومیت از ورود به دانشگاه، به کشورهای خارجی می اندیشند و یا با افسردگی ناشی از عدم موفقیت، قید تحصیل را می زنند، فلسفه استمرار این میزان بالای سهمیه روشن نیست. موضوع بیمه همچنان داغ است و وزارت خانه های بهداشت-درمان، رفاه و آموزش-پرورش مدام از آن سخن می گویند اما هنوز با وجود سخنان بسیار و همچنین وعده های مکرر وزیر بهداشت, هیچ خبر کارشناسانه و دقیق و هیچ اقدام چشمگیری در زمینه بیمه فراگیر دندان پزشکی دیده نمی شود. اگر این موضوع را با عمر وزارت این وزیر بسنجیم، البته هنوز برای قضاوت زود است اما با درنظر گرفتن عمر طولانی و فرصت های فراوان و بودجه های نجومی سال های گذشته وزارت بهداشت، نبود یک سیستم منسجم و حتی عدم وجود یک مرجع قاطع تصمیم ساز، جای تأسف و نگرانی دارد. موضوع پول زیرمیزی جراحان هم به بحث مشترک وزارت بهداشت و نظام پزشکی تبدیل شده و ضمن 200 میلیارد خرجی که دولت وعده اش را داده، پای دادسرای انتظامی پزشکان، سازمان تعزیزات، جامعه جراحان و مجلس شورا هم به میان کشیده شده تا شاید فرجی شود! برای چه کسی؟ ادعا می شود "محرومین". رییس دانشگاه علوم پزشکی قم هم خوشحالی خود را از این که وزیر بهداشت با ایجاد دانشکده دندان پزشکی در آن شهر (استان) موافقت کرده ابراز کرده است. در مورد مبنای کارشناسی موضوع هنوز خبری منتشر نشده و به نظر می رسد داریم به شعار "هر شهر یک دانشکده دندان پزشکی" نزدیک می شویم. انتشار خبرنامه های ماهانه انجمن دندان پزشکی که ظاهراً قرار شده از حالا 15روز یک بار منتشر شود نیز نویدی است از پویایی سیستم اطلاع رسانی این سازمان علمی-صنفی حرفه ای که تبریک و سپاس ما و همه حرفه ای ها نثارشان باد.

سرمقاله شماره 17 ماهنامه ایردن، مهر89

دکتر خوش نویسان، رییس جدید و دوباره‌ی دفتر سلامت دهان، از "اجرای طرح ملی بررسی سلامت دهان" خبر داد و با برگزاری "اولین همایش کشوری سلامت دهان در کاشان" شعار "بیمه دندان پزشکی" و "سیاست گذاری سلامت دهان" را مجدداً زنده کرد، شمشیر کهنه ای که نتیجه از نیام در آمدنش را باید دید!

سازمان نظام پزشکی با انگیزه ای اعلام نشده، درصدد است که کار انجمن های دندان پزشکی را انجام دهد و دکتر یزدانی، رییس قبلی انجمن، سخت در تکاپوی برگزاری یک کنگره‌ی علمی است! دکتر سیامک شایان در یادداشتی، این بذل امتیازات را "حراج امتیازهای بازآموزی در همایش‌های دندان‌پزشکی" نام گذاشته است. دکتراکبرفاضل هم در افتتاحیه آزمون برد "از اهمیت طرح سوالات دقیق" گفت تا "حقی ازافراد شركت كننده در آزمون ضايع نشود" و همچنین وعده داد که "پس از دوره‌هاي فلوشيپ، تا سال1390دوره فوق تخصصي راه اندازي خواهد شد". همچنین تابلو پزشکان و تعرفه درمان نیز نه تنها موضوع تهدید دو مقام مسوول به "لغو پروانه" و "تعیین مهلت" بود، که روزنامه رسالت هم در یک اظهارنظر غیرکارشناسانه، به بهانه‌ی موضوع پول زیرمیزی، پزشکان را مورد توهین های غیرمنصفانه قرارداد! قتل ناجوانمردانه‌ی دوپزشک هم تراژدی این روزها بود که جامعه پزشکی را در ماتم و بهت فرو برد. دکترصدر، رئیس نظام پزشکی "فضاسازی های موجود" را در بروز این حوادث مؤثر دانست.

سرمقاله شماره18 ماهنامه ایردن- ابان 89
دندان‌پزشکی ایران

در روزهای گذشته، مهم ترین خبر، برگزاری یک همایش دندان پزشکی از سوی نظام پزشکی بود که نارضایتی اغلب شرکت کنندگان، به خصوص شهرستانی ها را در پی داشت. از جمله نکات قابل ذکر این مراسم می توان به برخی سخنان رییس سازمان اشاره کرد که به نبود امنیت جامعه پزشکی، لزوم احترام به نخبگان داخل به جای ادعای جذب متخصصان خارج، سنگینی سهم مردم درهزینه درمان، ضرورت بیمه دندان پزشکی و عدم رفتار قانونی دستگاه های اجرایی درحوزه سلامت اشاره کرد.
سخن وزیر در اعتراض به پذیرش دانشجو بیش از ظرفیت دانشگاه ها این ضرب المثل را به ذهن می آورد که "چه عزائیست كه مرده شور هم گریه می كند"! در جایی دیگر وزیر بهداشت آب پاکی را روی دست پرستاران منتظر استخدام ریخت و گفت: "مجوزهاي استخدامي برنامه چهارم به اتمام رسيده است". تب فیس بوک به دفتر دانش آموختگان دانشگاه تهران هم رسید و رییس آن گفت درصدد راه اندازی سایتی مشابه فیس بوک است. رییس انجمن متخصصین ارتدنسی تعداد ارتدنتیست ها را 250-260 نفر عنوان کرد و گفت که کمبود ارتدنتیست داریم اما اشاره نکرد که تا تأمین متخصص کافی تکلیف درمان مردم چه می شود و در سال های طولانی مسؤولیت خود، جز چند نامه مخالفت با آموزش های غیراصولی ارتدنسی، چه قدم های مثبتی در رفع این مشکل برداشته اند؟ دکتر شایان در مقاله ای به این موضوع پرداخته است. مسؤول روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اصرار دارد که فرهنگیان به درمانگاه های دندان‌پزشکی طرف قرارداد اعتماد کنند و گفت که نرخ خدمات دندان پزشکی در همه مراکز یکسان شده است. از سوی دیگر اعلام این خبر که "80 درصد مدارس کشور مربی بهداشت ندارند" ادعاهای مکرر "لزوم برخورد ریشه ای با مشکلات فرهنگی"، "اهمیت آموزش" و اولویت بهداشت دهان نسبت به درمان" را زیر سؤال می برد.
در روزهای آتی کنگره دهم ترمیمی و زیبایی با همت انجمن دندان پزشکی ترمیمی در پیش است. برنامه ای که مدیران آن بسیار به موفقیت آن امیدوارند و از همایش های مورد نیاز همه دندان پزشکان است. مقوله زیبایی امروزه مورد توجه اکثریت قریب به اتفاق مراجعین دندان پزشکی قرار دارد.
انجمن پزشکی لیزری نیز سخت در تکاپوی برگزاری موفق همایش لیزر است. یافته های علمی و آموزش های لیزر از جمله دانش های بسیار تأثیرگذار در دندان پزشکی امروز محسوب می شود. اشاره ای هم به همایش مهم ایمپلنت داشته باشیم که از سوی انجمن جراحان فک و دهان و صورت در حال تدارک نهایی است.
دکتراخوان آذری، رییس کنگره51 هم با جلسات مشاوره و مصاحبه، فعالیت خود را برای تدارک کنگره 51 آغاز کرد. ایشان عنوان کنگره را "استرس بیمار و دندان پزشک در فرایند درمان" پیشنهاد کرده اما کاش با یک تغییر کوچک "اهمیت آرامش بیمار و دندان پزشک در فرایند درمان"، واژه ای منفی را از عنوان حذف کنند.
وجود این برنامه های ارزشمند مایه افتخار وسربلندی دندان پزشکی ایران است .

25 آبان، تولد ایردن مبارک!

ختم کلام هم سالروز میلاد ایردن است:آبان سال 84 در جریان کنگره ارتدنسی شیراز ایردن معرفی شد. پنج سال تلاش و افت و خیز این پایگاه، ثمره اش اثبات صداقت، صراحت و دلسوزی دست اندرکاران برای تعالی فرهنگ حرفه ای بوده است. از همه عزیزان همراه قدیم و جدید به سهم خود سپاسگزارم. به مناسبت این روز شاد برای ایردنی ها، قصد داریم همه ساله با برگزاری مسابقه و تقدیم هدایایی، این مناسبت را بهانه شادی و سرور کنیم. امسال برای برگزاری مسابقه فرصتی نبود، لذا ضمن تقدیم یک هدیه نفیس به یک همکار خوب متولد 25 آبان: دکتر بهزاد فیاض پور این برنامه را آغاز می کنیم و برای سال آتی از حالا دو مسابقه را با 6 جایزه نفیس، به مناسبت ششمین سالروز تأسیس ایردن اعلام می کنیم. برای اطلاع از کم و کیف موضوع لطفاً به صفحه مسابقات مراجعه کنید.


سرمقاله شماره 19ماهنامه ایردن، آذرماه 89
دندان‌پزشکی ایران
در ماهی که گذشت، نمایندگان مجلس ضمن "سلب اختيار سازمان نظام پزشکی در تعيين تعرفه‌ها"، چنان به پزشکان تاختند که داد مدیران نظام پزشکی درآمد و نتیجه چنین رفتاری را "هتک حرمت جامعه پزشکی" و "گسترش زیرمیزی" دانستند. سازمان نظام پزشکی که خود معترض حرمت شکنی مجلس بود، نه تنها با دخالت در کار انجمن های علمی مصوب خود، کنگره دندان پزشکی ای برگزار کرد که مورد اعتراض اغلب فرهیختگان حرفه قرار گرفت، بلکه بدون توجه مؤثر به تفاوت جایگاه پزشک با پلیس و بدون تأکید بر ضرورت حفاظت از نخبگان جامعه، با پلیس قرارداد امضا کرده، به اعضا اعلام کرد که از این پس با گذاشتن اسلحه در جیب، خود نگهبان خویش شوند. معاون رفاهی هم گفت"آموزش های لازم" به پزشکان داده می شود. احیاناً به پزشکان می آموزند که چگونه به موتور سوار مسلح پشت سرخود اسپری بپاشند یا شوک الکتریکی وارد کنند. هنوز مشخص نیست چه تعداد پزشک تجهیزات دفاع شخصی تحویل گرفته و از این محل چه میزان درآمد نصیب سازمان شده است. در همین ضمن رییس سازمان هم اعلام کرد که "تعرفه های پزشکی با حذف یارانه ها تغییر نمی کند".
دکتر اکبرفاضل، رییس دبیرخانه آموزش دندان پزشکی دومسؤولیت جدید گرفت : مشاور دانشگاه تهران و رییس دانشکده دندان پزشکی. ایشان طوری در اعطای مجوز ایجاد دانشکده های جدید در استان های مختلف کشور انقلاب کرد که رییس دانشگاه هم در حکم انتصاب "ایجاد و گسترش مراکز و حضور در عرصه های بین المللی" را از اهم فعالیت های رییس جدید ذکرکرده است. مبارک باشد.
معاون آموزشی وزیر علوم ارقام جالبی را در یک مصاحبه اعلام کرد. از جمله آنها این که "یک درصد کل دانشجویان کشور تحت آموزش وزارت بهداشت هستند". با این یک درصد می توان مقایسه ای بین امکانات این وزارت خانه در بخش "آموزش" با سایر مراکز آموزشی کشور کرد تا بیشتر به میزان بهره وری انسانی وزارت بهداشت پی ببریم، امکاناتی چون کادر اداری، نیروی آموزشی، ساختمان ها، بودجه و اعتبارات مصرفی.
جنجالی ترین خبر این ماه هم "انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران" بود که ناگهانی و بدون اطلاع مجلس و مدیران دانشگاه و اساتید و دانشجویان انجام شد! خاطرم هست که در سال 1990 با دکتر معینی در دانشکده جرج تاون واشینگتن ملاقات داشتم. ایشان می گفت قرار است این دانشکده دندان پزشکی کوچک منحل شود و مدت طولانی بود که این موضوع در امریکا به بحث و گفتگوی داخل و خارج دانشگاه گذاشته شده بود. چندسال بعد که نتیجه را پرسیدم شنیدم به دلیل نظرات کارشناسی مختلف، انحلال دانشکده جرج تاون منتفی شده است.
در این ایام همایش های هنروتکنولوژی دندان‌پزشکی، دندان‌پزشکی ترمیمی، اخلاق کاربردی حرفه ای، انجمن پزشکی هسته ای و جامعه دندانسازان ایران را شاهد بودیم. مهم ترین برنامه های پیش رو هم کنگره51 دندان پزشکی و همایش ایمپلنت خلیج فارس خواهد بود که مدیران آن در تلاش هستند که آن‌ها را به نحو شایسته ای برگزار کنند.

سرمقاله شماره20 ماهنامه ایردن، دی ماه 89
دندان‌پزشکی ایران
در روزهای گذشته همایش ایمپلنت از سوی انجمن جراحان دهان، فک و صورت برگزارشد. برگزاری همایش‌ها اغلب برای کسب درآمد شرکت های واردکننده، کسب وجاهت و انجام وظیفه انجمن ها و همچنین دید و بازدید، کسب امتیاز بازآموزی و تبادل علمی دندان پزشکان بوده، اما در همایش ایمپلنت امسال ضمن صرف هزینه بالا توسط یک شرکت وارد کننده ایمپلنت، دغدغه سیاسی از همه چیز پر رنگ تر بود، هم در نام و هم در پوستر آن که اثری از دندان‌پزشکی نداشت. گفته شد ما نام همایش ایمپلنت را به عنوان "واکنشی" در قبال یک کشور عربی که نام خلیج فارس را جعل کرده انتخاب کرده ایم! شنیده بودیم که پروانه انجمن علمی را وزارت کشور صادر می کند اما نمی دانستیم که وظائف وزارت خارجه را هم انجمن های دندان‌پزشکی انجام می دهند اگر یک کنگره داخلی با تعدادی درمانگر و دانشمند حوزه دهان می تواند رفتاری سیاسی را خنثی کند پس راهی هم برای مقابله با سیل عظیم تبلیغات قطر در تغییر نام خلیج فارس، که به بهانه بازی های آسیایی که 12 سال دیگر قرار است در آن کشور برگزار شود به پا کرده، پیدا کنیم.
در مراسم افتتاحیه همایش ایمپلنت، هدیه پنجمین سالروز تولد ایردن به همکار دندان‌پزشک، دکتربهزاد فیاض پور اهدا شد.
رييس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت که در دهه اول انقلاب طرح ناموفق کاردان های بهداشتکار دهان را اجرایی کرد و بالاخره امسال آخرین گروه از آن عزیزان به دانشکده های دندان پزشکی راه یافتند، در مصاحبه ای اعلام کرد که 6هزار کاردان دندان پزشکی در حال آموزش هستند که تعداد آن ها را به 12هزار خواهند رساند. دکتر خوشنویسان "عنوان" این رشته را روشن نکرد و مشخص نیست آیا به این همکاران جدید هم قول دندان پزشک شدن داده می شود یا نه؟ همچنین مشخص نیست که آیا امیدی هست که با تربیت کاردان های بهداشت دهان، آمار تربیت دکتر را کاهش دهند؟
در زمینه جبران کسری کادر پرستاری، وزیر بهداشت در یک مصاحبه از استخدام 23هزار پرستار جدید خبر داد و در همین زمان گفت که 8ساعت از ساعات کار پرستارها کم می شود، دو مقوله ای که ظاهراً با هم در تعارض است!
مراسمی به رسم تودیع و معارفه در دانشکده دندان‌پزشکی تهران برگزارشد تا دکتر اکبر فاضل دور بعدی ریاست را شروع کند. در این مراسم معلوم شد که دکتر منزوی در پنج سال گذشته در حال تحقق اهداف الهی بوده و سه کار مهم ایشان "اتمام پروژه ساختمان جدید دانشکده"، "اسباب کشی به بنای جدید" و "حفظ بنای قبلی" عنوان شد.
ماجرای بنای دانشکده مفصل است ... در سال 88 مراسم رسمی افتتاحیه ساختمان جدید دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حالی که هنوز حدود 10% از امور ساختمانی و حدود 20% از امور تاسیساتی آن باقی مانده بود تحت فشار مسؤولین به صورت صوری برگزار شد و این در حالی بود که هنوز حدود نیمی از یونیت و صندلی های آن خریداری نشده بود و از یونیت های خریداری شده و دیگر تجهیزات مورد نیاز نیز هیچ‌یک نصب نشده بود. این دانشکده که قرار بود از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در زمین تخصیص داده شده در محل فعلی دانشگاه تربیت مدرس ساخته شود با اشغال آن از سوی دانشگاه تربیت مدرس متوقف ماند و نهایتا در توافق به عمل آمده فیما بین وزرای وقت علوم و بهداشت در سال 68 زمینی معادل 80000متر مربع به دانشگاه علوم پزشکی تهران اختصاص یافت که در اجرا عملا به 22000 متر مربع تقلیل یافت. این پروژه عملا پس از 19 سال بالاخره در سال جاری مورد بهره برداری قرار گرفت که البته مطابق معمول همچنان نواقص زیادی دارد.
مدیرکل سلامت آموزش و پرورش خبر داد که 8700 اتاق بهداشت درمدارس ساخته شد و در مدارس جدید هم این‌ چنین اتاقی ساخته می شود. از آنجا که چندی قبل عنوان شده بود که 80% کمبود مربی بهداشت مدارس وجود دارد، معلوم نیست درحال حاضرکه با کاهش جمعیت دانش آموزی، کلی کلاس اضافی نیز در مدارس وجود دارد، چه نوع کاربری برای این اتاق جدید در نظر گرفته خواهد شد.
وزیر بهداشت گفت که نباید تعرفه پزشکان به دلیل قطع یارانه ها افزایش یابد ولی از سوی شورای عالی سازمان نظام پزشکی گفته شد که باتوجه به افزایش 30درصدی هزینه درمان بخش خصوصی، باید تعرفه ها واقعی شده و افزایش یابد. جای دیگری وزیر بهداشت و معاون درمان مژده دادند که "ده درصد درآمد هدفمندی یارانه ها به حوزه سلامت اختصاص می یابد" که امید می رود دندان‌پزشکی بی نصیب نماند.

در هفته پایانی دی ماه کنگره پنجم انجمن دندان‌پزشکان عمومی و دراواخر بهمن نیز کنگره های متخصصین پروتز و رادیولوژی فک برگزار خواهد شد که برای مدیران آن آرزوی موفقیت داریم.

* پروانه انجمن صنفی را دو وزارت خانه صادر می کنند: 1-شعبه پنجم سیاسی وزارت کشور که انجمن صنفی اش به NGO معروف است و عمدتاً بر پایه اساس نامه اش کارهای « نیکوکاری و ...» انجام باید داد، 2 –وزارت کار که پروانه اش برای انجمنی حرفه ایست و به مسائل و مشکلات صنف معین می پردازد و به سندیکا معروف است. از بین همه انجمن های صنفی موجود دندان پزشکان، فقط انجمن صنفی جراهان دهان، فک و صورت وزارت کاری است و بقیه NGO وزارت کشورند.
پروانه انجمن علمی را بنا به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت بهداشت صادر می کند. یکی بودن هیأت مدیره این دو انجمن، موجب سردرگمی ناامید کننده بسیاری از اعضاء شده و دلیل تداوم آن مبهم و سؤال برانگیز است!! دکترکی پور
** برخی همکاران به طنز چنین مراسمی را "افتتاحیه های انتخاباتی" می نامند!!

سرمقاله شماره 21 ماهنامه ایردن، بهمن‌ماه 89 پاورقی:
ایردن، پایگاه دندان‌پزشکی ایرانیان
افتتاح دفترجدید ایردن و اعلام "مدیران و یاران" این پایگاه، مهم ترین فعالیت ماه اخیر ایردن بود. در محل دفتر ایردن، تابلویی به رنگ قلب پاکان، به عنوان "یادمان دندان‌پزشکان ایرانی" قرار داده شد تا "امضای دندان‌پزشکان ایرانی" آن را مزین نموده، برای آیندگان بماند. از همه همکاران دعوت می شود با حضور در این محل، نام و امضای خود را باذکر تاریخ بر "تابلو یادمان" بنویسند.

در روزهای گذشته، دکترشهنی زاده عزیز که از مشاورین عالی ایردن هم هستند ضمن تماس تلفنی، سخت گله‌مند بودند که با درج برخی سخنان در ایردن، موجبات رنجش ایشان فراهم شده است. در پیگیری بعدی موضوع، متأسفانه این عزیز، پاسخگوی تماس همکاران ایردن نبودند که طبعاً امکان اصلاح یا توضیح موضوع فراهم نشد. امید است ناراحتی ایشان برطرف شده باشد. ایردن همواره در جهت ایجاد آرامش و وحدت صنفی، متواضعانه پذیرای همه نظرات مثبت، خردمندانه و فراگیر همه همکاران، بخصوص افراد باسابقه و پیش‌کسوت است. این پایگاه در شرایط ناهنجار اجتماعی حاضر، پیگیرانه در جهت کاهش التهاب ها، افزایش دوستی‌ها و نشر مثبت اندیشی وخوش بینی همه اعضای صنف قدم برمی دارد و "توهم توطئه" را که در وجود برخی عزیزان نهادینه شده نامطلوب ترین مانع برای رفع مشکلات متعدد مدیریت حرفه می شناسد. انتظار می رود غفلت احتمالی ایردن از این مهم را اندیشمندان حرفه مستقیم و صریح متذکر شوند.

وزارت بهداشت
معاون درمان وزیر بهداشت گفت که ده درصد درآمد هدفمندی یارانه ها به سیستم بهداشت و درمان تعلق دارد، اما وزیر گفت که تا پایان سال از بودجه اضافی خبری نیست. "امحاء زباله های آلوده" و "استخدام پرستارها" نیز همچنان موضوع بحث وزیر و مشاوران اوست. معاون دارو هم گفت که "در گام نخست، دارو به هيچ وجه وارد سيستم قانون هدفمندي يارانه ها نشده است" اما درمورد گام دوم سخنی نگفت. این مدیر در ادامه سخن، داروخانه ها و پزشکان را تهدید کرد! ظاهراً به محض تغییر جای همکاران از این طرف میز به آن طرف، زبان سخن گفتن آنها تغییر می کند و صندلی بر روحیه برخی افراد تأثیر بسیاری دارد.
یک خبر هیجان انگیز برای جوان‌تر ها : بزرگ ترین مرکز پزشکی دنیا در کیش! باید صبرکرد و دید که دنیای گفته شده چه اندازه است.
نظام پزشکی
نادیده گرفته شدن حق سازمان نظام پزشکی در تعیین تعرفه ها همچنان موضوع اعتراض جامعه پزشکی است. قائم مقام سازمان نیز دغدغه اش "رسیدگی به تابلو و تبلیغات پزشکان" شده و برخی نوشتارهای روی تابلو و سربرگ ها را مشمول "آیین نامه تخلف انتظامی" دانست.
انجمن های علمی
پنجمین کنگره انجمن دندان‌پزشکان عمومی در هتل المپیک برگزار شد. انجمن لیزر اعلام کرد که دانش آموختگان پزشکی کاربرد لیزر را نمی دانند و وزارت بهداشت نیز پاسخ داد که از سال آینده واحد درسی لیزر را آغاز خواهیم کرد. رییس کنگره51 در مصاحبه ای بر نام آن همایش به عنوان "استرس" تأکید کرد. حال چگونه با این عنوان منفی امکان یافتن راهکارهای مثبت "ایجاد آرامش" در درمان های دندان‌پزشکی دنبال می شود؟ باید صبرکرد و دید. مسؤول کمیته هنری همایش پنجاه و یکم انجمن نیز برای ارائه آثار هنری دندان پزشکان و دندان پزشکی در کنگره، فراخوان داد. کنگره سوم انجمن متخصصین رادیولوژی فک و دهان و صورت و همچنین کنگره دهم انجمن پروستودانتیست ها در بهمن ماه برگزار خواهند شد.
گروه دندانپزشکی مهرایران مجموعه علمی - هنری جدید ی است که با همت جمعی از بانوان همکار ایجاد شده و برنامه های خود را بر اساس "مرور مباحث دندان‌پزشکی در کنار جلسات موسیقی درمانی" شکل می دهد. تلاش ارزنده چنین گروه هایی می تواند آرامش بخش روح خسته و پرتلاطم دندان پزشکی امروز ایران باشد.
دانشگاه ها
همایش ملی پژوهش های دندان‌پزشکی در کرمان خبری جالب توجه بود و در همین زمان خبرگزاری فارس از ابلاغ "آیین نامه انضباطی دانشجویان" خبر داد که در آن نکات تأمل برانگیزی خطاب به فرهیختگان جامعه ذکر شده است: "رعایت مصاديق لباس هاي غير مجاز، پوشيدن جوراب در محيط آموزشی و..." به نظر می رسد ابلاغ کنندگان گمان می کنند فهم و دانشی ورای مجموعه دانشگاهیان دارند.

خبر سمینار دو روزه‌ی " اصول کاربردی طبابت موفق در دندان پزشکی" در دانشکده دندان‌پزشکی تهران نوید توجه به مقوله مهم مدیریت را می رساند که امیدوار کننده است. در گفتگوی جدی و پیگیر چند سال قبل نگارنده با رییس فعلی دانشکده دندان پزشکی تهران، زمانی که ایشان دبیر شورای آموزش دندان پزشکی بود، بر اهمیت وافر طرح مباحث "مدیریت" در دانشکده های دندان‌پزشکی تأکید شد که خوشبختانه این موضوع اخیراً موردتوجه قرار گرفته و امیداست که این حرکت تا افزودن دو واحد درسی پیش رود.

رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت که دانشگاه تهران و شهید بهشتی ادغام نمی شوند(؟!)، یک نفر در دانشگاه تهران گفت که "پذیرش دانشجوی پولی بسیار خوب است" و رییس دانشگاه تبریز هم گفت که "برخی دانشگاه های دنیا24ساعته هستند".
گروه ارتدنسی دانشکده دندان‌پزشکی تهران هم طی نامه ای خطاب به ایردن، نسبت به ادعا و اقدام یک همکار عمومی که ضمن ورود به جرگه آموزش های تخصصی، مدعی عضویت هیأت علمی شده اعتراض کردند.
روزنامه جام جم در گزارش یک مطالعه روان‌شناسی، آمار نگران کننده‌ی حدود 30 درصد اختلال روانی تهرانی ها را رسماً اعلام کرد. این مقاله تأکید دارد که اختلال روان متأهلین بسیار بیش از مجردهاست! در ماه گذشته یک پزشک صدساله از میان ما رفت، دکتر هما رحمانی فرد، دکتر شهنی زاده و دکتر مقبلی در اثر سقوط هواپیمای تهران-ارومیه عزادار شدند، دکتر سعید نوکار پدرش را از دست داد و دکتر فخریه اقبالی در غم فقدان برادر نشست. همه دست اندرکاران ایردن این مصیبت ها را به همکاران خوب خود تسلیت می گویند.

سرمقاله شماره22 ماهنامه ایردن، اسفندماه 89
همایش های حرفه ای
"پلی بر فاصله‌ها" کاری بود از انجمن پروستودنتیست ها در کنگره دهم آن انجمن. همکاران انجمن رادیولوژیست های دهان هم کنگره سوم خود را بی سروصدا برگزارکردند و برای حضوری داغ در صحنه ایمپلنت، برای اولین بار کارگاه آموزش عملی ایمپلنت هم گذاشتند.
آمدن بهار، هرسال نویدبخش برنامه های خوب علمی و صنفی برای دندان پزشکان نیز هست. این روزها بسیاری همکاران زحمتکش و دوستدار حرفه، درگیرودار برنامه ریزی های اجرایی کنگره های پیش رو هستند : کنگره دوم ایمپلنت در اسفند، کنگره دوم سلامت دهان که ظاهراً نتوانسته یا نخواسته اند مثل پارسال با دیگران مشترک برگزار کنند در فروردین ماه، چهاردهمین کنگره متخصصین اندو فروردین در شیراز کنگره اصلی دندان پزشکان؛ کنگره پنجاه و یکم انجمن در اردیبهشت، نهمین کنگره متخصصین ارتدنسی اردیبهشت در مشهد و هفتمین کنگره جراحان فک هم خرداد در آنتالیای ترکیه برگزار خواهند شد. باید از همکارانی که با تلاش فراوان و صرف وقت و امکانات شخصی، در مسیر رشد حرفه و حرفه ای‌های دندان‌پزشکی تلاش می کنند، تقدیر کنیم و برای آنها آرزوی سلامتی و موفقیت و آمادگی برای داشتن نوروزی شاد داشته باشیم.
سه وزارتخانه، سه سازمان، 10 بنیاد و انجمن و صندوق و ستاد، چندین دانشگاه و 20 بیمارستان دست به دست هم دادند تا یک جشنواره برای رسانه‌های تصویری و دیجیتال سلامت برگزار کنند. از ایردن هم دعوت شد، رفتیم؛ اما بر خلاف رسم میهمان نوازی، یک غرفه در زیرزمین به دوستان ما داده بودند! همکاران از قبول چنین دعوتی خرسند نبودند. در این برنامه، یک نرم افزار آموزش بهداشت دهان برای دانش آموزان معرفی شد. همایش چهارم یادگیری الکترونیک در پزشکی هم پس از سه همایش قبلی (اول و دوم در دانشگاه تهران، سومی در مشهد)، این بار در تبریز، پربار و مفید برگزار شد. موضوع آموزش های مبتنی بر فن آوری های نو که ایردن نیز در حال ورود به آن است، یکی از مهم ترین نیازهای جامعه‌ی ماست که با پیشرفت سریع تکنولوژی ارتباطی، می تواند در رشد آگاهی جامعه، اعم از مردم یا حرفه ای ها نقش بسزایی داشته باشد.
نمایشگاهی روز 12بهمن در دوبی برگزار شد که ایران هم یکی از ده ها شرکت کننده بود اما ایرنا اعلام کرد که درکنار شرکت های اروپایی و امریکایی، سالن ایران در ﻧﻤﺎﯾﺸﮕﺎه ﺗﺠﻬﯿﺰات دﻧﺪانﭘﺰﺷﮑﯽ دﺑﯽ برتر شناخته شده، ولی نگارنده هرچه در سایت خود آن نمایشگاه و سایر مراکز اطلاع رسانی گشت، چنین خبری یافت نشد.

تعرفه ها، معضل مدیریت ناهماهنگ
مديرعامل صندوق بيمه خدمات درماني عنوان کرد که در برنامه پنجم توسعه براي رفع مشكلات، حق تعيين تعرفه هر دو بخش دولتي و خصوصي، به شوراي عالي بيمه واگذار شد زیرا با تعيين تعرفه بخش خصوصي توسط دولت، اختلاف تعرفه در دو بخش دولتي و خصوصي كاهش می یابد. اما ایشان درمورد فرانشیز گفت که برنامه ای در دستور كار صندوق قرار ندارد. از آن طرف دکتر صدر که گرفتاری کاری در مجلس و نظام پزشکی دارد و سرگرم مشکلات صنفی نیز می باشد، به طوری که اعلام شده ابتدا گفته اند "تعرفه های پزشکی تا 60 درصد افزایش می یابد" اما بعد ایشان گفت اشتباه نقل کرده اند، تعيين تعرفه ها ملاحظاتي دارد كه نيازمند بررسي و تصميم گيري است. ایشان ضمناً حرف های خیلی خوب دیگری هم زد. مثلاً گفت به دکتر ها کتابچه طلایی می دهیم که از تخفيفاتی برخوردار شوند، کارت ملي شمس می دهیم که از مزايای آن در بخش سلامت بهره ببرند، تعرفه ها را در سال 90 و قبل از پايان سال اعلام می کنیم و... ضمناً با افتخار مطرح کرد که کارنامه جامعه پزشکي در اين 32 سال جزو افتخارات نظام است چون جمعيت پزشکان ما از 13 هزار و 500 نفر در سال 57 به 110 هزار نفر رسيده است. در همین حال روزنامه رسمی دولت بر پزشکانی تاخت که خودسرانه و غیرقانونی تعرفه را رعایت نمی کنند و معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی هم داغ و درفش را پیش کشید و از ابلاغ و پيگيري آئين نامه برخورد با پديده زيرميزي پزشکان خبر داد. وزیر بهداشت خبر داد که رییس جمهور ما بیش ازدرصد داروهای گیاهی را زیر پوشش بیمه برد و معاون رییس جمهور هم گفت درسال طرح کلان ملی "بررسی" شده که حدود درصد آنها در حوزه پزشکی بوده است. البته درمورد اجرای آن ها صحبتی نکرد.
خبرهای ویژه
انجمن دندان‌پزشکی ایران ضمن حفظ وب سایت قبلی، یک سایت جدید نیز راه اندازی کرد و دکترغزنوی (رییس انجمن دندان پزشکی) در پیام خود گفت "اکنون در پاسخ به نیاز زمانه، فراخور جایگاه انجمن دندانپزشکی ایران، همگام با دانش روز جهان، پایه ریزي سایتی نوین را اعلام می داریم". اولین فعالیت این سایت، ثبت نام کنگره 51 بیان شده است. ضمن آرزوی موفقیت عزیزان دست اندرکار (دکتر کی پور، دکتر آرش زاهدی و...) وظیفه خود می دانم که مجدداً آمادگی ایردن را برای هرنوع همکاری متقابل اعلام کنم.
چندهمکار پژوهشگر مشهدی از دست مهندسینی که طرح "دستگاه ترمال سايكلينگ" آنها را بدون اجازه ثبت کرده بودند شکایت کردند. معاون صنایع دستی زنجان هم تصمیم گرفت برای جراحان، چاقوی زنجانی بسازد.


مهم ترین اتفاقات حوزه دندان پزشکی در سالی که گذشت
شمارش دندان های سال 89 *

دندان پزشکی دو بار در سال 89 روی صفحه اول روزنامه ها آمد و حتی تیتر یک شد. یکی در ابتدا و دومی در انتهای سال و جالب اینکه هر دوبار ادعایی بود که تحقق نیافت و پوچ درامد. اولی وعده پوشش بیمه مادام‌العمر دندان پزشکی متولدان فروردین ماه 89 و دومی خبر ورود ایمپلنت‌های چینی به بازار ایران. جدا از این دو خبر، حوزه دندان‌پزشکی رخدادهای  ریز و درشت دیگری را در سال 89 تجربه کرد. بیشتر این رخدادها در قالب خبر در نیامد، شاید برای آنکه هیچ کس دغدغه خبرسازی از حوزه ارامی چون دندان‌پزشکی را نداشت. آنهایی هم که خبر شدند به چشم سردبیران نیامد تا به روی جلد نشریات راه یابند. جالب اینکه غالب این رویدادها حتی توجه جامعه بیست و پنج هزار نفری دندان پزشکی کشور را برنانگیخت؛ گویی راه اندک فعالان حوزه صنفی و علمی دندان‌پزشکی از راه غالب این جامعه که به کسب و درمان می‌اندیشند، جداست. طوری که وقتی به صرافت نظرخواهی از برخی ریش سفیدان دندان‌پزشک برای جستن خبرهای درشت این حوزه برامدم، از برخی آنها شنیدم: هیچی؛ فقط سلامتی!
تورم بالای سر دندان‌پزشکی
وزارت بهداشت که در حالت طبیعی همیشه مقروض و ورشکسته است در سال 89 با معضل تازه‌ای به نام هدفمند شدن نرخ یارانه‌ها مواجه شد. سال 89 خوشبختانه زودتر از انکه بخواهد فشار جدی بر پیکره سلامت و بهداشت کشور وارد کند تمام شد اما اینکه سال 90 با تورمی که شکل رسمی آن تا 20درصد پیش بینی می‌شود، چه بر سر نظام سلامت کشور خواهد آورد سوالی است که خیلی‌ها ترجیح می‌دهند به آن فکر نکنند مبادا شیرینی نوروز در کامشان تلخ شود.
حوزه دندان‌پزشکی نیز به عنوان قسمتی از پیکره بهداشت و درمان کشور در سال آینده با معضل تورم دست به گریبان خواهد بود. حتی اگر تزریق ده درصد درامد هدفمندی یارانه‌ها نوشدارویی برای حوزه سلامت باشد، خدمات دندان پزشکی که هیچ سهمی از بیمه و یارانه و کمک دولتی ندارد، در سال 90 از مردم دورتر و دورتر خواهد شد.

شایعه ورود ایمپلنت چینی به ایران
در اواخر بهمن ماه مدیر یک شرکت واردکننده ایمپلنت به ایران مصاحبه‌ی جنجالی ای با خبرگزاری مهر انجام داد و ادعای عجیبی کرد: چهل درصد ایمپلنت‌های وارد شده به ایران چینی و غیر استاندارد هستند. این فرد که خود را مهندس پزشکی و یکی از اعضای هیات موسس انجمن ایمپلنتولوژی ایران معرفی کرده بود جراحی ایمپلنت را عملی تخصصی خواند که در تخصص دندان‌پزشکان عمومی نیست و برای ایمپلنت‌های غیر استاندارد عوارضی مانند عفونت فک و کوری چشم بر شمرد. خبر پیش از آنکه کسی در صدد تایید صحت و سقم آن برآید در عرصه رسانه‌های فارسی زبان منتشر شد. بسیاری ار روزنامه‌ها و مجلات آن را روی جلد بردند و شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی و سایت های اینترنتی آن را منتشر کردند و تا جایی که در توان داشتند بر پیاز داغ ماجرا افزودند تا دلهره و نگرانی دامن بسیاری از افزادی که ایمپلنت در دهان خود دارند یا قصد این جراحی گران قیمت را در سر می‌پروراندند را بگیرد. ماجرا اما خیلی زود تکذیب شد. برخی انجمن های درگیر با بحث ایمپلنت به ادعای این تاجر ایمپلنت واکنش نشان دادند. حتی عنوان شد که این فرد دارای مدرک دیپلم است و در انجمن در حال تاسیس ایمپلنتولوژی هیچ مسدولیتی ندارد. اما در جامعه ای که مردم عات کرده‌اند صحت هر خبر را با تکذیب آن از سوی مدیران و مسئولین  تشخیص دهند، تکذیب واقعی یک خبر کذب، مانند خوردن قسم حضرت عباس بی‌اثر است. کافی است در سایت‌های اینترنتی جستجو کنید تا بفهمید وسعت انتشار خبر ایمپلنت چینی چقدر است و انعکاس تکذیبیه آن چقدر.

زاد و ولد در همایش‌های علمی دندان‌پزشکی
انجمن‌های علمی و صنفی دندان‌پزشکی در سال هشتاد و نه بیشتر از بیست همایش علمی تخصصی برگزار کردند. بیشتر این همایش‌ها در ماه‌های انتهایی سال و در هتل المپیک مجموعه ورزشی آزاردی برگزار شدند. دوازدهمین همایش انجمن اندودنتیست‌ها، دهمین همایش انجمن پریودنتیست‌ها، هفتمین همایش جراحان فک و صورت، پنجمین همایش انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران از جمله این همایش‌ها بودند. اما پنجاهمین کنگره انجمن دندان‌پزشکی ایران در تالار همایش‌های برج میلاد، بزرگ‌ترین اجتماع دندان‌پزشکان در سال گذشته بود که روزانه بین پنج تا هشت هزار دندان‌پزشک را گرد هم آورد.
افزایش تعداد و تخصصی‌شدن همایش‌ها با اینکه فرصت زمانی و حق‌انتخاب بیشتری برای دندان‌پزشکان علاقه‌مند فراهم می‌کند تا از دانش و نواوری‌های همان رشته بهره‌مند شود اما موجب کاهش تعداد شرکت کنندگان و کم فروغ‌شدن کل همایش‌ها شده است. درحالی‌که انگیزه اصلی دندان‌پزشکان از شرکت در همایش‌های علمی کسب امتیاز بازآموزی و دیدار با همکاران و دوستان قدیمی‌ست، شاید بد نباشد مدیران انجمن های تخصصی در عوض افزودن بر شمار همایش‌های رنگ‌وارنگ، بر غنا و محتوای همایش‌های خود بیفزایند.

انتخابات انجمن دندان‌پزشکی ایران
فعالیت چهار ساله‌ی هیات مدیره انجمن دندان پزشکی ایران در سال 90 به پایان می رسد اما یک سال پیش‌تر از فرا رسیدن موسم انتخابات، اثر این انتخابات بر فعالیت‌های صنفی  دندان‌پزشکی کاملا آشکار بود. پر رنگ‌تر شدن حضور انجمن‌های دندان پزشکی در مسائل صنفی، افتتاح سایت و انتشار خبرنامه، موضع گیری در مورد مسائل علمی و صنفی و کنار هم قرار گرفتن برخی دشمنان دیرین را می‌توان نتیجه نزدیک شدن موسم تاثیرگذار ترین انتخابات حوزه دندان پزشکی دانست. پررنگ تر شدن فعالیت صنفی دندان‌پزشکان به هر علتی که باشد بدون شک برکاتش نصیب همه جامعه دندان‌پزشکی خواهد کرد.

احیاء طرح تربیت کاردان‌های دندان‌پزشکی
رييس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت که در دهه اول انقلاب طرح  ناموفق کاردان های بهداشتکار دهان را اجرایی کرد در بازگشت دوباره به این مسند از اموزش 6هزار کاردان دندان پزشکی خبر داد که تعداد آن ها به‌زودی به 12هزار نفر خواهند رسید. البته  دکتر خوشنویسان "عنوان" این رشته را روشن نکرد و مشخص نکرد آیا به این همکاران جدید هم قول دندان‌پزشک شدن داده می‌شود یا نه؟ خبر ابداع کارشناسی نشده‌ی یک رشته جدید در کنار افزایش عجیب دانشکده‌ها برای بسیاری از کارشناسان حوزه دندان‌پزشکی نگران‌کننده است. انتظار فرهیختگان حرفه این است که در طراحی برنامه‌های مهم دولت و مجلس، از نظرات همه کارشناسان واقعی (نه اسمی) استفاده شود و صرفاً چند نام تکراری و معدود به اتاق‌های دربسته دعوت نشوند تا برای قامت دندان‌پزشکی، بدون اندازه دقیق، جامه‌های الوان بدوزند.

بیمه دندان پزشکی، وعده تبلیغاتی مسئولان
با اینکه مسدولان حوزه سلامت و بهداشت هر بار که پشت تریبون رفتند تا درباره دندان‌پزشکی سخن بگویند، لزوم پوشش خدمات دندان‌پزشکی توسط بیمه‌های درمانی را مورد تاکید قرار دادند و عده‌های عجیب و غریبی به مردم دادند، اما کسی در این زمینه پا پیش نگذاشت و همه چیز در حد حرف باقی ماند. وزیر نوآمده‌ي بهداشت در مهر ماه 88 در اولین نطق خود درباره دندان پزشکی از پوشش برخی خدمات دندان‌پزشکی مانند ارتودنسی، جراحی و پروتز توسط بیمه‌ها خبر داد و حدود شش‌ماه بعد رئیس اداره سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: طرح بیمه مادام العمر نوزادان متولد فروردین ماه 89 تدوین شده است و به زودی اجرا خواهد شد. البته نه وزیر و نه کارمند رده بالای او توضیح ندادند که چرا وزارت‌ ورشکسته بهداشت که با دو هزار میلیارد تومان کسری بودجه درگیر است، درمان‌های واجب تری مانند ترمیم و درمان ریشه را فراموش کرده و سراغ ارتودنسی و پروتز رفته؟ یا اینکه چرا وزارت بهداشت 9 میلیون کودک دانش‌آموز را کنار گذاشته و سراغ نوزادان بی‌دندان رفته؟ و اصلا چرا نوزادان متولد فروردین ماه و نه اردیبهشت؟

حمایت وزارت بهداشت از درمان پالپ زنده
نتایج امیدوار کننده "CEM cement"،  ماده ابداعی دکتر سعید عسگری، استاد دانشکده دندان‌پزشکی شهید بهشتی، در درمان پالپ دندان، توانست نظر مساعد وزارت بهداشت را جلب کند تا در سال هشتاد و نه این روش جزو بسته خدماتي وزارت بهداشت قرار گیرد. مسئولان وزارت بهداشت خوش‌بین بودند تا با اجرای «طرح ملی درمان پالپ زنده دندان» حدود 25درصد از دندان‌های پوسیده افراد بی بضاعت را از کشیده شدن نجات دهند.
بنا شد این طرح ملی نخست در مراکز دولتی شبکه درمانی کشور در مناطق محروم آغاز شود. در طول سال 89 چندین کارگاه‌ آموزشی برگزار شد تا 2هزار دندان‌پزشك شاغل در مراكز دولتي كشور آموزش‌هاي لازم را در زمينه استفاده صحيح و به‌ كارگيري روش پالپ زنده براي درمان دندان‌هاي پوسيده فرا بگيرند. 

تسخیر بازار دندان‌پزشکی با مواد و تجهیزات تقلبی

حتی اگر تمام اجناس چینی بی‌کیفیت و یک بار مصرف نباشد این روزها همه کالاهای تقلبی و کم کیفیت را به نام چینی‌ها می‌شناسند. بازارهای کشور از اجناس غیر استاندارد و کم کیفیت پر شده‌است. حوزه تجهیزات، مواد و وسایل دندان‌پزشکی نیز از این هجوم مصون نمانده‌اند.
در این زمینه آماری از سوی منابع رسمی منتشر نشده است اما برخی با بد بینی عنوان می‌کنند پس از اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران علنا هیچ محصول دندان‌پزشکی از کشورهای اروپایی و امریکایی وارد ایران نمی‌شود و تمام  مواد و تجهیزاتی که به‌نام کمپانی‌های معروف دندان‌پزشکی در بازار ایران عرضه می‌شود تقلبی است یا به‌شکل قاچاق وارد بازار شده است. کپی کاری از مواد و تجهیزات معتبر و با کیفیت نوع دیگری از تقلب در بازار تجهیزات دندان‌پزشکی است که کیفیت کار دندان‌پزشکان را به‌شکل معنی‌داری تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ بی‌آنکه دندان‌پزشکان از همه جا بی‌خبر متوجه دلیل اصلی این اتفاق شوند. دستکاری تاریخ تولید و انقضا و مشخصات کیفی و فنی مواد دندان‌پزشکی شکل مرسومی از تقلب است که حتی فروشندگان خرده‌فروش دندان‌پزشکی هم انجام می‌دهند.
متاسفانه طرح وزارت بهداشت برای هلوگرام‌دار کردن تجهیزات پزشکی در کنترل تقلب در بازار دندان‌پزشکی چندان موثر نبوده است. به‌دلیل اطلاع‌رسانی ناکافی در زمینه تفکیک مواد اصل از تقلبی با توجه به وجود هلوگرام روی محصولات هنوز بسیاری از دندان‌پزشکان در جریان این نکته نیستند. از طرف دیگر هنوز تمام مواد و تجهیزات دندان‌پزشکی زیر بار نصب هلوگرام نرفته‌اند.   
به هر صورت همیشه متقلبان یک گام پیش تر از ضابتان قانون هستند و تا وقتی اخلاق در جامعه نادیده انگاشته شود، علی‌رغم اعمال انواع تدبیرهای نظارتی، باز هم نمی توان در مورد اصالت و کیفیت کالاهای دندان‌پزشکی اطمینان خاطر داشت.

تولد دانشکده‌های دندان‌پزشکی تازه
چند سال پیش معاون آموزشي وزارت بهداشت اعلام کرد: ما اكنون در خصوص دكتري حرفه‌اي در رشته‌هاي داروسازي و دندان‌پزشكي كمبود خاصي نداريم. جمعیت دندان‌پزشک عمومی و متخصص کشور به بیست‌و پنج هزار نفر نزدیک می‌شود و هر سال حدود هزار دانش‌آموخته دندان‌‍زشکی از دانشگاه‌های داخل و خارج کشور به جامعه دندان‌پزشکی کشور افزوده می‌شوند. با این وجود وزارت بهداشت هنوز از اعطای مجوز  تاسیس دانشکده‌های دندان‌پزشکی تازه منصرف نشده است. در سوی دیگر میدان، دانشگاه‌های دولتی نیز تلاش خود را برای تاسیس واحد بین‌المللی و پذیرش دانشجو در رشته‌ی دندان‌پزشکی به کسب درامد بپردازند. اصرار بر تولید انبوه دندان‌پزشک در داخل و خارج کشور اتفاقی است که در آینده نزدیک ممکن است وضعیت کاری و معیشتی جامعه دندان‌پزشکان را به پزشکان عمومی نزدیک کند اما گویا متاسفانه هیچ‌یک از مدیران دغدغه‌ای در این زمینه ندارند.
صدور سخاوت‌مندانه اجازه تاسیس دانشکده دندان‌پزشکی در سفرهای استانی که بیشتر به یک بذل و بخشش بی حساب و کتاب شبیه است نشان می‌دهد تاسیس دانشکده‌های جدید بیشتر از آنکه بر مبنای نیاز کشور به دندان‌پزشک باشد، حاصل لابی‌ چهره‌های سیاسی و فشار نمایندگان مجلس بر وزارت بهداشت اتفاق می‌افتد.

افزایش میل‌به مهاجرت دندان‌پزشکان
اتفاقات اجتماعی سال‌های اخیر و افزایش نگرانی دندان‌پزشکان درباره دورنمای شغلی و تحصیلی بسیاری از انها را به‌فکر مهاجرت از کشور انداخته است. طی سال‌های اخیر استرالیا به اولین خواستگاه دندان‌پزشکان مهاجر ایرانی تبدیل شده است. با اینکه آمار مشخصی از تعداد دندان پزشکانی که طی سال‌های اخیر برای مهاجرت به دیگر کشورها، به نیت ادامه تحصیل یا زندگی اقدام کرده‌اند، در دست نیست، اما در میان جامعه جوان دندان پزشکی مثال های فراوانی از افراد مشتاق به مهاجرت را می توان یافت که در حال طی‌کردن مقدمات سفر و کسب امادگی برای گذراندن آزمون‌های پیش‌رو هستند. چندی پیش معاون سابق وزارت بهداشت اعلام کرد حدود 30درصد پزشکان ایرانی دغدغه مهاجرت به خارج از کشور را دارند. سوال اساسی اینجاست که آیا نباید نگران تقویت میل به مهاجرت دندان پزشکان، به عنوان قسمتی از جامعه تحصیل کرده کشورمان باشیم؟

*
در گردآوری این مقاله از برخی مطالب و جملات نویسندگان خبرنامه های ایردن -عیناً- استفاده شده است.

Tags: اخبار دندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 40658
کاربر مرتبط: 
سیامک شایان امین | Shayanamin
مطالب مرتبط: 
مرور رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی در سال۹۰
مهمترین اتفاقات حوزه دندان‌پزشکی در سال 1388

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...