مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
تناقض‌گویی در امار دندان‌پزشکان ایرانی

تناقض‌گویی در امار دندان‌پزشکان ایرانی

 صحبت‌های رسانه‌ای مدیران حوزه سلامت و دندان‌پزشکی در آستانه روز دندان‌پزشکی و ارايه امار ضد و نقیض از تعداد دندان‌پزشکان کشور، نشان داد هنوز هیچ امار مستند و قابل دفاعی از خانواده دندان پزشکی کشور وجود ندارد.
درحالی‌که وزیر بهداشت در پیام خود به مناسبت روز دندان‌پزشکی تعداد دندان‌پزشکان را بیش از 23هزار نفر عنوان کرد، دکتر محمد حسین خوشنویسان، در همایش روز دندان‌پزشک در مشهد، گفت: در حال حاضر در کل کشور حدود 20 هزار نفر دندان‌پزشک مشغول به کار هستند که از این تعداد 18 هزار نفر از آنها را دندان‌پزشکان عمومی و حدود سه هزار نفر را دندان‌پزشکان متخصص تشکیل می‌دهند.
اما دکتر حمید صمدزاده، قائم مقام اداره سلامت دهان وزارت بهداشت در سخنان خود تعداد دندان‌پزشکان فعال در مراکز بهداشتی کشور را 25 هزار نفر ذکر کرد و گفت: 10 درصد از این تعداد در مراکز بهداشتی دولتی و بقیه در مراکز بهداشتی خصوصی فعالیت دارند.
دکتر شهاب الدین صدر نیز در سخنان خود در روز دندان‌پزشکی جمعیت دندان پزشکان را افزون بر22هزار نفر دانست. این درحالی است که سازمان نظام‌پزشکی مهم‌ترین مرجع اماری برای تعداد دندان پزشکان محسوب می‌شود، اما هیچ گاه آمار مشخصی از جمعیت خانواده دندان‌پزشکی منتشر نکرده است. معاونت درمان بسیاری از دانشگاه‌های علوم‌پزشکی نیز به بهانه محرمانه بودن، از ارایه امار درست در این زمینه خودداری می‌کنند. اما طبق نتایج یک مطالعه اماری که در سال ۸۸ از سوی وزارت رفاه منتشر شد تعداد دندان‌پزشکان ایرانی در ان مقطع زمانی بیش از بیست و سه هزار نفر پیش‌بینی می‌شد.
در حال حاضر امار غیر رسمی حکایت از ثبت حدود ۳۲هزار دندان‌پزشک در سامانه سازمان نظام‌پزشکی دارد. نکته قابل توجه این است که طی سال‌های اخیر تعداد زیادی از دندان‌پزشکان ایرانی با سودای ادامه تحصیل یا کار، از کشور مهاجرت کرده‌اند که احتمالا با کسر دندان‌پزشکان مهاجر، از کار افتاده و متوفیان، تعداد دندان پزشکان فعال در حوزه بهداشت و درمان را می‌توان بالغ بر ۲۵هزار نفر پیش‌بینی کرد.

Tags: آمار دندان پزشکان, افزایش دندان پزشکان, وزارت بهداشت, نظام پزشکی
تعداد نمایش ها: 6600
کاربر مرتبط: 
سیامک شایان امین | Shayanamin

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...