مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
یک تجربه | کلینیک دندان پزشکی

یک تجربه | کلینیک دندان پزشکی


ترجمه: مهندس آرش نیرحبیبی | کارشناس ارشد معماری

توجه به نیازهای توسعه بالاخص در کشورهای پیشرفته در برخی از موارد موجبات خلق آثاری در زمینه ساختمان می شود که جدا از بستر فانتزی موضوع، دغدغه های جاری و موضوعات درگیرسطوح فرهیخته آن جامعه را بازتاب می نماید. مباحث توسعه سبز و Green Architecture  از جمله این موارد می باشند که حاصل پاسخ مهندسین به مشخص شدن نتایج ناخواسته حاصل از روند بسیار سریع توسعه جوامع صنعتی منجمله ژاپن در دوره بعد از جنگ جهانی دوم است. پروژه حاضر طرح توسعه یک کلینیک دندان پزشکی متعلق به شهرداری، شهری کوچکی در حومه شهر هیروشیمای ژاپن است. نظر به نحوه برخورد بسیار ساده طراح با سوژه گیاهان سبز که منجر به کشف فضایی با خصوصیات منحصربه فرد به عنوان فضای کلینیک و انتظار یک دندان پزشکی در قلب فضای متراکم شهرشده است، این پروژه اهمیت بسیاری پیدا می نماید. توجه به ویژگی های فرهنگ مینیمالیستیک ژاپنی و نحوه استفاده از مصالح در سنت ساختمان سازی آن کشور و اخذ مفاهیم مدرن از این ترکیب، در بررسی این معماری جذاب حائز اهمیت می باشند.

طرح توسعه کلینیک دندان پزشکی در اوتاک Otake هیروشیما، ژاپن

طرح توسعه کلینیک دندان پزشکی در اوتاک هیروشیما، ژاپن
شرکت معماری سامبو ایجی
طراحی معماری: هیروشی سامبو ایجی، هایدنوری ایجیما
طراحی سازه: هیروشی یونامی  
ماخذ: مجله DETAIL سال2006 شماره 12

طرح توسعه کلینیک دندان پزشکی در اوتاک Otake هیروشیما، ژاپن

  سازه توسعه بام این کلینیک همانند یک جزیره سبز در بافت اطراف که شامل تعدادی زیادی ساختمان هایی از جنس آجرهای خاکستری و سنگ می باشند، توسعه یافته است. جهت اتصال طرح توسعه به ساختمان موجود، اتاق معاینه و درمان همانند وضع موجود این فعالیت ها در کلینیک شهرداری در طبقه اول به همراه نمای ویژه آن جای گرفته است.

طرح توسعه کلینیک دندان پزشکی در اوتاک Otake هیروشیما، ژاپن

طبقه همکف به پارکینگ اختصاص دارد. در فضاهای جدید اتاق انتظار و درمان به واسطه پنجره های بزرگ روبه شمال، سطح ثابت روشنایی بدون تابش خیره کننده تضمین شده است.
سطح زیرین سقف به طور کامل با چوب پوشانده شده تا با خلق فضای گرم، به مراجعه کنندگان در فراموش کردن حضور در کلینیک کمک نماید. علاوه براین، داشتن دید به فضای خارج دارای اثر آرامش دهنده و اطمینان بخش می باشد. مراجعه کننده یا یک سقف سبز رنگ از ساختار سازه متصل را می بیند یا ردیفی از نوک درختانی که در یک گروه سازمان یافته اند که با تغییر فصلها رنگ پوشش گیاهی نیز تغییر می کند .

طرح توسعه کلینیک دندان پزشکی در اوتاک Otake هیروشیما، ژاپن

1-اطاق معاینه
 2-تراس
 3-انبار مواد دندانپزشکی
 4-سرویس بهداشتی
 5-لابراتوار دندانپزشکی
 6-اطاق استرلیزاسیون
 7 اطاق انتظار

طرح توسعه کلینیک دندان پزشکی در اوتاک Otake هیروشیما، ژاپن

در سمت شمال (ساختمان)، درختان فضای بیرونی را مشخص می نمایند که به محدوده پارکینگ متصل شده و توسط یک پله روباز قابل دسترسی می باشد. سبزی این درختان با بخشی از گیاهان رونده مهارشده روی پنجره های مشبک فلزی ترکیب می شود. ورق تخته چندلایه چوبی زیرلایه های سفره مانند روی تیرهای چوبی کشیده شده اند. این الوارهای چوب به دلیل قابلیت هدایت حرارتی کم به  عنوان مواد پایه انتخاب شده اند. لایه های کاشته شده گیاهان (روی سقف) علاوه بر نقش زیبایی شناختی ، به عنوان یک حائل و سپر آب و هوایی هم عمل  می نمایند .

طرح توسعه کلینیک دندان پزشکی در اوتاک Otake هیروشیما، ژاپن


Tags: معماری مطب دندان پزشکی, طراحی داخلی
تعداد نمایش ها: 2962
کاربر مرتبط: 
شرکت معماری و دکوراسیون داخلی کاریزماتک | Charizmatec
منبع: 
مجله DETAIL سال2006 شماره 12

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...