مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
طراحی کلینیک دندان پزشکی بر مبنای معماری طبیعت گرا

طراحی کلینیک دندان پزشکی بر مبنای معماری طبیعت گرا

ترجمه:
مهندس شاهین جمشیدی | کارشناس معماری
مهندس مهنوش یزدان پناه | کارشناس ارشد شهرسازی

کلینیک دندان پزشکی و استراحتگاه دندان پزشکان (مینامی ناگانو)- ژاپن
طراحی این کلینیک دندان پزشکی نمونه ای از یک معماری طبیعت گرا می باشد که توسط آرشیتکت ژاپنی هیروکی تانابه انجام شده است.
آرشیتکت: هیروکی تانابه (HIROKI TANABE)
مکان: ناگانو، ژاپن
معماری طبیعت گرا

هدف از ساخت: ایجاد کلینیک دندان پزشکی و محل استراحت دندان پزشکان در هماهنگی با محیط طبیعی پیرامون
سطح زیر بنا: 273 متر و 92 صدم مربع
ارتفاع بنا: 3 متر و 75 صدم متر
تعداد طبقات: یک طبقه
روش ساخت:  سازه بتن آرمه
نمای ساختمان: رنگ رزینی اورتان همراه با اجرای فوتوکاتالیتیک   
نازک کاری داخلی ساختمان: استفاده از رنگ رزینی اکریلیک برای دیوارها و سقف و استفاده از کفپوش همگن وینیل برای پوشش کف
مبلمان و تجهیزات داخلی:  تخته سه لایی با پوشش رنگ رزینی اورتان
تاریخ اتمام پروژه: اگوست 2005
این بنا مجموعه ای است از یک کلینیک دندان پزشکی و استراحتگاه دندان پزشکان که در حومه شهر ناگاتو ژاپن، در همجواری با یک روستای سنتی شکل گرفته و توسط مزارع زیبای برنج و باغات هلو احاطه شده است.  
معماری طبیعت گرا

در خصوص ساختار کلی مجموعه، یک صفه بتنی با ضخامت 300 میلیمتر و به شکل زیگ زاگ ساختار اصلی بنا را تشکیل داده و سه توده اصلی و دو فضای باز به عنوان حیاط خلوت شکل کلی مجموعه را ایجاد می نماید. این
فضاها به طور یکی درمیان برروی صفه اصلی قرار گرفته اند. هریک از این توده ها دارای کاربری متفاوتی هستند که شامل فضای استراحت دندان پزشکان، فضای کلینیک و اتاق انتظار بیماران می گردد. در هریک از حیاط ها یک جعبه شیشه ای تعبیه شده است که به عنوان راهروی دسترسی و ورودی فضاهای مجاور مورد استفاه قرار می گیرد.     

معماری طبیعت گرا

معماری طبیعت گرا
 
جهت حفظ ویژگی سکونتی و آرامش محیط، فضاهای استراحتگاه و اتاق انتظار بایستی از فضای کلینیکی مجموعه فاصله گرفته و اندکی دور باشند. محیط استراحتگاه برای دندان پزشکان در واقع فضایی است جهت فراغت و استراحت بدور از محیط کار و ازطرف دیگر اتاق انتظار برای بیماران به مثابه فضایی است که باید به تمدد اعصاب و آرامش بیماران کمک نماید تا از تشویش و اضطراب آنان پیش از آغاز درمان های دندان پزشکی بکاهد. 
معماری طبیعت گرا

معماری طبیعت گرا

معماری طبیعت گرا

از داخل این فضاهای شیشه ای همان چشم اندازی دیده می شود که در خارج فضای آن قابل رویت است و کسانی که در داخل فضاها و پشت سطوح شیشه ای هستند می توانند تابش آفتاب و یا بارش باران که درفضای بیرونی اتفاق می افتد را ببینند و احساس نمایند. عبور افراد از فضایی با یک کاربری به فضایی با کاربری دیگر می تواند حال و هوا و روحیه آنها را تغییر داده و بهبود بخشد.

معماری طبیعت گرا

معماری طبیعت گرا
 
اگرچه قوانین برنامه ریزی شهری ژاپن در این منطقه مجوز توسعه واحدهای مسکونی جدید را در ترکیب با کاربریهای عمومی می دهد، اما ساخت واحدهای مسکونی مجزای جدید را در منطقه را مجاز نمی داند. بنابراین ساختار زیگزاگی یک تکه ای این مجموعه، هم ضابطه مجزا بودن کاربریها و هم ترکیب ساختاری آنها را تامین نموده است.
هر سه توده ساختمان شامل تیرهای کابل کششی است که در دالها قرار دارند که عمر مفیدشان دویست سال و یا حتی بیشتر می باشد، همچنین با استفاده از این روش ساخت دیگر نیازی به ستون و تیر نیست.
فضاهای داخلی از چوب و ورقهای سبک فولادی ساخته شده و اجرای آن به شکلی است که در صورت لزوم می توان بدون هیچگونه محدودیت سازه ای آنها را تعمیر یا تعویض نمود.
هم اکنون این فضا جهت کاربری کلینیک طراحی گردیده اما قابلیت این را دارد که در آینده برای کاربرد های دیگری مورد طراحی مجدد قرار گیرد. درحال حاضر دهانه عریض کلینیک منظره زیبای مزارع روستا را قابل مشاهده کرده است. این چشم انداز زیبا موجب تسکین اضطراب و دردهای بیماران کینیک می گردد، ولی در آینده این دهنه ممکن است توسط دیواری پوشیده شود تا مورد استفاده دیگری قرار گیرد. دو حیاط خلوت مجموعه قابلیت این را دارند که از حالت فضای خارجی به شکل فضای داخلی تغییر شکل یابند. این پروژه برای هر دو حالت ساختاری و عملکردی طراحی گردیده است.
در این منطقه به منظور حفاظت از چشم انداز روستایی، استفاده از تابلوهای تبلیغاتی منوط به رعایت ضوابط و آیین نامه های بسیار سختگیرانه ای می باشد. لذا ضروری است که بتوانیم بدون استفاده از هیچگونه تابلو یا بورد تبلیغاتی الکتریکی توجه عابرین را جلب نماییم و در حافظه مردم باقی بمانیم. نمای خارجی و داخلی بنا هردو به رنگ سفید رنگ آمیزی شده است تا با خانه های سنتی اطراف همخوانی داشته باشد. این نمای سفید رنگ در مقابل رنگ آبی ژرف آسمان و سبزی مزارع برنج که در تابش آفتاب به رنگ طلایی می درخشند قرار می گیرد . در روشنایی روز ساختار زیگزاگی بنا به خوبی به چشم می آید و درحالی که با چشم اندازهای زیبای محیط اطراف در می آمیزد درحافظه مردم محلی نقش می بندد.  

معماری طبیعت گرا

معماری طبیعت گرا

در شبانگاه، روشنایی داخل ساختمان از هرسه دهانه شیشه ای بنا به بیرون جریان یافته و به شکل سه منبع نوری عظیم عمل می کند. ابعاد هریک از این دهانه ها به شرح زیر است :
ارتفاع: دو متر و 6 دهم متر، عرض : 10 متر و طول:3/3 متر
از اتاق انتظار و محل استراحت دندان پزشکان نوری ملایم و با دمای رنگ پایین منتشر می گردد و درمقابل آن از فضای کلینیک نوری تند و دارای دمای رنگ بالا توسط لامپهای فلورسنت توزیع می شود. بدین ترتیب نورپردازی مجموعه از دو نوع متفاوت و در مسیری خطی طراحی شده و تضادی دلپذیر ایجاد نموده است. این نورپردازی زیبا که از دل تاریکی بیرون می آید سبب هم آهنگ شدن کلینیک و استراحتگاه مینامی-ناگانو  با محیط طبیعی پیرامونش می گردد.

معماری طبیعت گرا

معماری طبیعت گرا

معماری طبیعت گرا

معماری طبیعت گرا


Tags: طراحی داخلی, کلینیک دندان پزشکی, کلینیک طبیعت گرا
تعداد نمایش ها: 7200
کاربر مرتبط: 
شرکت معماری و دکوراسیون داخلی کاریزماتک | Charizmatec
منبع: 
hirokitanabe.com
مطالب مرتبط: 
یک تجربه | کلینیک دندان پزشکی

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
آوا, 11/05/2014 01:07:25 pm
مطب ها و کلینیک های دندان پزشکی، انواع مختلف و متفاوتی از احساس های مثبت و منفی را در مراجعه کننده به طرز مرموزی زنده می کنند. از دندان پزشک ها انتظار می رود که با توجه کافی به معماری مطب خود، اثرات مثبت را بیشتر و تاثیرات منفی را کمتر کنند.
 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...