مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
نشست انجمن ها با مدیران وزارت بهداشت برای بررسی نقش‌ انجمن‌های علمی

نشست انجمن ها با مدیران وزارت بهداشت برای بررسی نقش‌ انجمن‌های علمی

در این نشست که روز سه‌شنبه، ۲۴مرداد ماه، در تالار ابن‌سینای دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، دکتر محققی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، دکتر شریعتی، رئیس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده ، دکتر ممتاز منش، دبیر کمیسیون انجمن های علمی، دکتر عامری دبیر آموزش مداوم وزات بهداشت، دکتر آقاجانی مشاور وزیر بهداشت و نمایندگانی از انجمن های پزشکی حاضر بودند.
در ابتدای جلسه برخی از روسای برخی انجمن‌های پزشکی، به نمایندگی، به طرح مشکلات انجمن‌های پزشکی و راهکار همگرایی و مشارکت انجمن‌های پزشکی پرداختند. وزیر بهداشت پس از شنیدن اظهارات برخی از نمایندگان انجمن‌های پزشکی گفت: گوش شنوا در وزارت بهداشت وجود دارد و سعي مي‌كنيم در حد مقدوراتمان آنچه را كه مدنظر انجمن‌های علمي گروه پزشكي است انجام دهيم. انتظارات وزارت بهداشت از انجمن‌هاي علمي بيش از اينهاست. در مجموع تمام سعي و تلاش در حوزه وزارت بهداشت بر آن است كه از خدمات انجمن‌هاي علمي استفاده كنيم.
وي در پاسخ به نماينده انجمن پريودنتولوژي مبني بر لزوم لحاظ جايگاهي براي سلامت دهان و دندان در برنامه پزشك خانواده گفت: سلامت دهان بايد حتما در برنامه پزشك خانواده وارد شود. در حال حاضر كشور از يك سيستم خوب پزشكي برخوردار است اما نظامي كه بايد اين سيستم را در كنار يكديگر قرار دهد چندان سامان ندارد. يكي از نشانه‌هاي اين موضوع آن است كه 54،6 درصد هزينه‌هاي سلامت را مردم پرداخت مي‌كنند اين در حالي است كه در اغلب كشورهاي دنيا سهم مردم در پرداخت هزينه‌هاي سلامت بسيار كمتر از اين رقم است.
وزير بهداشت افزود: اگر بخشي از هزينه‌هاي سلامت كه مردم به عنوان حق بيمه پرداخت مي‌كنند را به اين 54،6 درصد اضافه كنيم مشاهده مي‌كنيم كه حدود 70 درصد هزينه‌هاي سلامت را مردم مي‌پردازند. اين موضوع ظلمي است به مردم، كه نبايد به آن راضي شويم.
دکتر دستجردي ادامه داد: زماني كه با اجراي برنامه پزشك خانواده پرداخت هزينه‌ها از جيب مردم كاهش يابد بسياري از بداخلاقي‌هايي كه به حق يا ناحق ما را به آن متهم مي‌كنند و همچنين رابطه مالي ميان پزشك و بيمار بسيار كم خواهد شد. براي سال جاري و به دنبال اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها مجلس مصوب كرده است كه 6 هزار ميليارد تومان به وزارت بهداشت اختصاص يابد. تخصيص اين مبلغ مي‌تواند مشكلات بخش دولتي را تقريبا برطرف كند. براي اجراي برنامه‌هاي ملي مانند برنامه پزشك خانواده بايد دست در دست هم دهيم تا اين برنامه‌ها با موفقيت اجرا شود.
وي با اشاره به انتقادات گروه‌هاي مامايي و پرستاري نسبت به برنامه پزشك خانواده نيز گفت: نبايد اجازه داد كه گروهي به عنوان پرستار يا ماما انتقاداتي به برنامه داشته باشند و اصل و ريشه يك برنامه كه نفع قطعي مردم و جامعه پزشكي در آن است را زير سوال ببرند. در حال حاضر 30 هزار ماماي بيكار در كشور وجود دارند كه اين موضوع درد آور است. بسياري از ماماها و پرستاراني كه امروز به اين برنامه ايراد مي‌گيرند چند شغله هستند.
وزير بهداشت افزود: با اجراي برنامه پزشك خانواده 30 هزار ماما به كار گرفته مي‌شوند چرا نبايد از آن استقبال كرد؟ از طرف ديگر مابقي ماماها نيز سرجاي خود باقي خواهند ماند. همچنين به دنبال آن هستيم كه اجازه كار ماماها با بيمه‌ها را نيز داشته باشيم. وزارت بهداشت براي به كار گرفتن ماماها در برنامه پزشك خانواده به شدت فشار آورد اما اكنون اين موضوع پر طاووسي شد و عيب و ايراد ما. كاري كه ما اينقدر براي آن زحمت كشيديم اكنون بابت آن به ما انتقاد مي‌كنند.
وی سال جاري را سال سختي از نظر بودجه براي وزارت بهداشت خواند و گفت: كمربندها را محكم مي‌كنيم و از همه جا بودجه‌ها را به سمت پزشك خانواده سوق مي‌دهيم تا اين برنامه در سال اول اجرا به خوبي پياده شود. اگر اعتبارات و بودجه‌ها بيشتر شد از ديگر گروه‌هاي پزشكي نيز در اين برنامه استفاده خواهد شد. اكنون نسخه 02 برنامه پزشك خانواده در حال اجراست كه قطعا به سمت اصلاحات بعدي نيز پيش مي‌رويم.
وزير بهداشت در ادامه با اشاره به ديگر اقدامات انجام شده در حوزه سلامت گفت: كتاب‌هاي ارزشهاي نسبي خدمات سلامت تدوين شده است و تلاش مي‌شود كه اين كتاب توسط سازمانهاي بيمه گر اعمال شود. پرونده الكترونيك سلامت نيز در مرحله اجرا قرار دارد. از مهرماه امسال نيز آمادگي داريم تا پنج هزار پزشك خانواده براي تخصص پزشك خانواده و بدون آزمون مشغول به تحصيل شوند.
دکتر محققی، معاون آموزشي وزير بهداشت، در ادامه این نشست گفت:‌ جايگاه انجمن‌هاي علمي را در حوزه سلامت بسيار محكم ترسيم كرده‌ايم در عين حال انجمن‌هاي علمي نبايد به وزارت بهداشت وابسته و دولتي باشند. انجمن‌ها NGO هستند و ظرفيت‌هاي قانوني زيادي دارند.
وی با بيان اينكه انجمن‌هاي علمي در برنامه‌ريزي‌هاي راهبردي دعوت مي‌شوند و به عنوان بازوي مشاور در تدوين سياست‌ها فعاليت دارند، گفت:‌ نقش انجمن‌ها در اجراي سياست‌هايي مانند سياست كليدي پزشك خانواده بسيار مهم است و در موفقيت‌ برنامه‌هاي ملي بسيار تاثيرگذار هستند. اساس گايدلاين‌ها بر آن است كه از ظرفيت‌ انجمن‌‌ها استفاده شود. همچنین انجمن‌ها از جايگاه بالايي در آموزش مداوم برخوردارند و نقش مهمي در توسعه علمي رشته خود دارند.
به گفته معاون آموزشي وزير بهداشت، تحکیم مبانی اخلاقی و حرفه‌ای از اصلی ترین رسالت انجمن ها به حساب می‌آید.
دکتر محمد شریعتی رییس ستاد اجرایی پزشک خانواده نیز به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: من امروز در بین شما آمدم تا از تشکیل شبکۀ تفکر با حضور شما در ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده شما را مطلع کنم.
دکتر شریعتی افزود: این شبکه ارتباط ما با شما را هدفمند و سیستماتیک می کند و من از انجمن های پزشکی تخصصی می خواهم در گام اول تشکیل این شبکه، نمایندگان خود را به ستاد پزشک خانواده در وزارت بهداشت معرفی کنند.
وی سپس با اعلام ایمیل و شماره موبایل و دفتر خود از انجمن های تخصصی پزشکی خواست با او در تماس باشند و گفت: ما هم اکنون در این ستاد شبکۀ تفکر پزشکان عمومی را با 1500 عضو راه انداخته ایم و بازخورد برنامه های خود را در بین سطوح مختلف مردم از طریق آنان رصد می کنیم.
دکتر عامری دبیر آموزش مداوم وزارت بهداشت نیز در ادامه این اجلاس گفت: کل برنامه های ثبت شده در سامانه هفت هزار و ششصد و هشتاد برنامه بوده که از این تعداد فقط ششصد و پانزده برنامه را انجمن ها اجرا نموده اند و بقیه توسط دانشگاه ها برگزار شده است. این موضوع نشان می دهد که انجمن ها باید فعال تر عمل نمایند. از میان انجمن ها انجمن متخصصین علوم دارویی با اجرای 68 برنامه ، پرستاران قلب با 47 برنامه و انجمن دندان پزشکی عمومی ایران با 30 برنامه در رتبه اول تا سوم قرار دارند.
به گفته وی قرار است کلیه رشته هایی که تاکنون شامل آموزش مداوم نبوده اند از این به بعد مشمول این امر شوند. همچنین از سال 91 برنامه ها و گواهی هایی که خارج از سامانه ارائه شود ترتیب اثر داده نخواهد شد.
دکتر عامری همچنین از پزشکان خواست که به بازنگری آئین نامه ها و نقشه جامع آموزش مداوم در سایت آموزش مداوم مراجعه نموده و پیشنهادات و انتقادات خود را در مورد آن انتقال دهند.
دکتر آقاجانی مشاور وزیر بهداشت سخنران بعدی اجلاس بود که درخصوص اهمیت طرح پزشک خانواده اظهار داشت: تمام برنامه های وزارت بهداشت باید ذیل برنامه پزشک خانواده شکل گیرد. اگر مجموعه پزشکی کشور به شکل سینرژیک عمل نماید، ما می توانیم سریع تر به اهداف خود برسیم.
دکتر ابوالقاسمی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در این اجلاس حضور داشت نیز به سابقه 60 ساله تاسیس انجمن ها اشاره کرد و گفت: انجمن ها به دلیل اینکه نظام بروکراتیک ندارند می توانند کارهای ارزشمندی در جهت کسب دستاوردهای علمی و ایجاد روابط ارزنده انجام دهند. انجمن ها می‌توانند چاشنی اخلاق حرفه ای را به تخصص اضافه کنند در آن صورت ما می توانیم در عرصه خدمات به اوج برسیم.
در این اجلاس برخی از نمایندگان انجمن های مختلف به ارائه انتقادات و پیشنهادات خود پرداختند. در همین راستا دکتر بصیری نماینده انجمن اورولوژی در مورد نقش انجمن ها اظهار داشت: در اساسنامه انجمن ها به منظور برنامه ریزی های آموزشی و پژوهشی و همچنین حل مشکلات درمانی به همکاری با وزارت بهداشت اشاره شده است. ولی در اسناد بالادستی وزارت بهداشت هیچ گونه تقیدی برای این نهاد وجود ندارد که حتما از نظرات و پیشنهادات انجمن ها استفاده شود و فقط به این موضوع که، از انجمن های علمی حمایت مالی به عمل بیاید، اشاره شده است. این در حالی است که وزارت بهداشت می تواند به منظور کاهش هزینه ها و افزایش امکانات در حوزه سلامت، از تازه های تحقیقاتی انجمن ها در سیستم ارائه خدمت و تدوین گایدلاین ها بهره گیرد.
دکتر بصیری در ادامه پیشنهاد نمود تا شورایی جهت حفظ ارتباط بین انجمن ها و وزارت بهداشت تشکیل شود.
دکتر صفدری نیز به عنوان نماینده انجمن پرستاران قلب ایران درخواست نمود تا انجمن‌ها در حوزه آموزش پرستارها فعالیت نمایند. وزارت بهداشت نیز شرایط و امکاناتی را فراهم آورد تا آموزش مدون پرستارها دوباره آغاز شود.
دکتر حلبچی نماینده انجمن پزشکی ورزشی سخنران بعدی این نشست بود و گفت: خدمات این رشته بیشتر بر پیشگیری و بهبود شیوه زندگی استوار است، به همین جهت باید اقداماتی صورت گیرد تا خدمات این رشته در نظام سلامت، تحت پوشش بیمه قرار گیرد.
دکتر هوشمند نماینده انجمن پریودنتولوژی نیز از در نظر نگرفتن جایگاه سلامت دهان در نظام سلامت انتقاد کرد وگفت: با توجه به اهمیت رابطه سلامت دهان و دندان با سلامت عمومی بدن، باید در طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع به این مقوله توجه ویژه شود.
به اعتقاد وی انجمن‌ها می‌توانند در ارتقای فرهنگ سلامت نقش تاثیرگذاری داشته باشند. همچنین باید تدبیری اندیشیده شود که مقوله آموزش در حوزه دندان‌پزشکی به کلی از دست شرکت‌ها خارج شده و زیر نظر انجمن‌ها اجرا شود.
دکتر مولایی دبیر انجمن مامایی نیز در خصوص اینکه چرا در طرح پزشک خانواده نقش ماما به درستی تعریف نشده و با پرستار یکی شمرده شده،انتقاد نمود و گفت: با اجرای این طرح استقلال مامایی زیر سوال می‌رود.
دکتر مجاب نماینده انجمن متخصصین علوم دارویی به لزوم تعیین و تصویب تعرفه‌های دارویی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: باید از متخصصان دارویی که پیشرفت های زیادی در حوزه دارو کسب نموده‌اند، تقدیر و تشکر شود.
کمک گرفتن از انجمن های تخصصی پزشکی برای برگزاری آزمون هایی نظیر آزمون بورد (آنچنانکه در برخی کشورهای اروپایی و آمریکا مرسوم است) و توجه بیشتر به انتقادات و نظرات انجمن ها در برنامه‌ریزی‌ها و امور اجرایی، از دیگر خواسته‌های انجمن‌ها بود که در این اجلاس مطرح شد.


Tags: انجمن های تخصص پزشکی, وزیر بهداشت, سلامت دهان, پزشک خانواده
تعداد نمایش ها: 10457
منبع: 
انجمن دندان پزشکی ایران

بازگشت به فهرست


 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...