مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
جامعه دندان‌پزشکی، پیشاهنگ برگزاریِ کنگره های حرفه ای

جامعه دندان‌پزشکی، پیشاهنگ برگزاریِ کنگره های حرفه ای

در اسفند ماه 1338 به صورت کوچ خانوادگی از آبادان به تهران آمدم. طبیعی است که در این جابجایی و حضور فیزیکی ام در تهران، ارتباط با دوستان دانشکده و ادامه مذاکرات و تبادل نظر از لحاظ تشکیلات دندان پزشکی با عزیزانی که در ناهار دوشنبه ها شرکت می کردند در الویت کارهایم بود زیرا پایان یافتن کار کانون دندان پزشکان و نارسابودن نحوه عمل سندیکای دندان پزشکان، گروه ما را در تصمیم خود برای تشکیل یک جمعیت دندان پزشکی واجد شرایط بیش از پیش مصمم کرده بود.
مطالعات افراد هم‌فکر ما، به خصوص معدودی از آنها، در مورد جمعیت های مشابه در بعضی کشورها ادامه یافت و تبادل نظرهای وسیعی بر مبنای اطلاعات جمع آوری شده انجام گرفت و بالاخره نتیجه بررسی ها در 24 دی ماه 1341 منجر به تشکیل "جامعه دندان پزشکان ایران" شد که بعد از مدت کوتاهی نامش به "جامعه دندان پزشکی ایران" تغییر پیدا کرد.
در اولین اساسنامه تنظیمی برای جامعه که به اداره ثبت شرکت ها داده شد و تحت شماره 568 به ثبت رسید، جز وظایف گوناگونی که شرح داده شد، یکی هم تشکیل کنگره های علمی سالانه دندان پزشکی در نیمه دوم شهریور هر سال بود.
چرا کنگره علمی سالانه؟
تا قبل از سال 1335 که دانشکده دندان پزشکی تهران استقلال یافت، وضع نا به‌سامانی بر برنامه‌ریزی این رشته تحصیلی حاکم بود و طی آن سال ها مصوبه‌هایی ضد و نقیض در مورد آموزش دندان پزشکی از سوی شورای دانشگاه صادر می‌شد که شرح آن به تفصیل در کتاب تاریخ دندان پزشکی ایران آمده است. علاوه بر اشکال ناشی از نبودن یک برنامه آموزشی منطقی و متناسب با پیشرفت دندان پزشکی جهانی، کمبود کتب مرجع دندان پزشکی، نقص دیگری برای دانشجوی پرسشگر ایرانی بود. حضور افراد بی سواد تحت عنوان "پراتیکی" (تجربی) معضل دیگری بود که با وجود تصویب قانونی درباره آنها در سال 1354، مداخله آنان در امر دندان پزشکی ادامه داشت.
شعار جامعه دندان پزشکی ایران مندرج در اساسنامه "کسب دانش بیشتر برای خدمت بهتر" بود و لازمه‌ی تحقق این شعار، تداوم آموزش و فراگیری تازه های دندان پزشکی از طرف شاغلین این رشته بود.
مجموعه عواملی که به آنها اشاره شد هیأت مؤسس جامعه دندان پزشکی ایران را بر آن داشت که برگزاری کنگره های علمی سالانه را در هر سال جز وظایف جمعیت بگذارد تا در حد امکان جبران نقص آموزشی بشود. باید گفت جامعه دندان پزشکی ایران به نوعی پیشقدم در برنامه بازآموزی بود که بعدها مورد توجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت و برای آن امتیاز قائل شدند.
جامعه یک موضوع دیگری را هم جز وظایف هیأت مدیره ها گذاشت و آن "برگزاری روز دندان پزشکی" در 24 دی ماه هر سال بود. برنامه‌ای که بعدن و به علت استقبال مردم، خیلی زود تبدیل به هفته دندان پزشکی شد از نظر فراهم کردن مقدمات کار و نحوه وسیع اجرا، نظیر کنگره بود و طی سال هایی که به اجرا درآمد در گسترش بهداشت دهان تأثیر ارزنده ای داشت.
برگزاری کنگره های علمی سالانه فرصت مناسبی برای دندان پزشکان بود که در جریان تازه های دندان پزشکی قرار گیرند و سبب شد که رشته های تخصصی دنندان پزشکی نیز هر کدام کنگره خاص خود را داشته باشند ولی از طرف دیگر عملن افزایش تعداد کنگره ها در یک سال، اینک مسائلی را پیش آورده است که دوستان درصدد پیدا کردن راه حل برای آن هستند. به‌طور کلی باید گفت خدمت صادقانه جامعه دندان پزشکی ایران در برگزاری کنگره های علمی سالانه و هفته دندان پزشکی، خدمتی اجتماعی و علمی بود که آثارش برای همیشه باقی می ماند.

مباشرت جامعه دندان پزشکی ایران در برگزاری کنگره های دندان پزشکی
جامعه دندان پزشکی ایران در 24 دی ماه 1341 موجودیت یافت و شادروان دکتر حسین نواب -که بر حق او را باید موتور محرک هیأت  مؤسس دانست- با همکاری صمیمانه و همه جانبه آن هیأت و عده ای از دندان پزشکان علاقمند، فقط به فاصله 8 ماه از تاریخ تأسیس، اولین کنگره دندان پزشکی را -که تا آن زمان این قبیل برنامه ها سابقه نداشت- در شهریور ماه 1342 برگزار کرد و این کار به عنوان نمونه ای مثبت در چارچوب مجموعه پزشکی کشور مورد تشویق و تقدیر مسوولین وقت قرار گرفت.
دندان پزشکان سراسر کشور با مباهات از این اقدام جامعه دندان پزشکی ایران، علاقمندی خود را به تکرار آن ابراز کردند. جامعه دندان پزشکی ایران در 20/تیر/1344 (6 ماه پس از تأسیس) به عضویت باحق رای در فدراسیون بین المللی دندان پزشکی پذیرفته شد و این عضویت سبب شد که دندان پزشکان ایرانی در کنگره های معتبر فدراسیون مذکور در شهرهای مختلف جهان شرکت کرده، قابلیت و دانش خود را ابراز و راه تعامل علمی را هموار کنند.
نظارت جامعه دندان پزشکی ایران در اجرای برنامه اعزام دندان پزشکان به کنگره های فدراسیون و نظم برنامه ها طی سالیان متمادی، آثار خود را به صورت تجارب عملی ظاهر کرد و کنگره های دندان پزشکی ایران به تصدیق اساتید خارجی شرکت کننده در آن ها در سطحی بالا از لحاظ علمی و اجرایی برگزار می شد که خوشبختانه اکنون نیز چنین است.
جامعه تا سال 1373 "که بعد از آن به علت شرایط خاص تحمیلی نتوانست تحت نام جامعه دندان پزشکی ایران به کار ادامه دهد." 32 کنگره موفق پیاپی را در شهریور ماه هر سال برگزار کرد که افتخاری برای کارنامه علمی و تشکیلاتی آن می باشد. (کنگره 18 جامعه در سال 1359 در مشهد برگزار شد و دیگر در هیچ‌یک از شهرستان ها به علت نبودن امکانات، این برنامه اجرا نگردید.)
بازگشت محصلین متخصص دندان پزشکی به کشور و حضور شخصیت های معروف جهانی در کنگره های جامعه؛ نظیر پروفسور برادلو، دکتر هیلن براند، پروفسور شاینین، سرلشگر دکتر شایرا و امثال آنها، با تلاش همه جانبه دندان پزشکان ایرانی برای فراگیری تازه های این رشته سبب اعتلای دندان‌پزشکی و توجه بیش از پیش مردم به دندان‌پزشکی شد و این سیر تکامل به جز یک دوره فترت، هنوز هم ادامه دارد.
در مورد تعداد کنگره های سالانه، چون ابتکار برگزاری کنگره دندان پزشکی با جامعه دندان پزشکی ایران بوده است، منطقی آن است که شمار کنگره ها با شمار موجودیت و قدمت جامعه هماهنگی داشته باشد به این معنی که امسال بایستی کنگره 51 برگزار شود نه کنگره 53 و اشتباهی که در دوره فترت به عمد یا سهو صورت گرفت و دو کنگره به کنگره های سالانه جامعه اضافه گردید که در فرصت مقتضی باید اصلاح گردد.
دکتر محمدعلی افتخاری
تهران- 25/1/1392


Tags: جامعه دندان پزشکی, انجمن دندان پزشکی, جامعه دندان پزشکان
تعداد نمایش ها: 14053
کاربر مرتبط: 
محمدعلی افتخاری | Eftekhari
مطالب مرتبط: 
Eftekhari, Mohamadali | دکتر محمد علی افتخاری

بازگشت به فهرست


گفتاورد نام
دکتر محمد, 24/05/2013 07:05:54 pm
کنگره 53 پایان یافت و یقیناً هیأت مدیره به بررسی نتایج آن خواهد پرداخت ولی من می خواهم به عنوان کسی که هر چهار روز در این کنگره شرکت داشت نظرات خود و آنچه را از همکاران در این باره شنیدم بازگو کنم.
کنگره 53 از نظر مدیریت ضعیف بود و برنامه های علمی آن هم چنگی به دل نمی زد. انتخاب رئیس کنگره و سایر مدیران آن، نکته مهمی است که هیأت مدیره بایستی در این باره دقت زیادی داشته باشند.
امسال، اشکال نمایشگاه و کارشکنی های پراکنده نیز مزید بر سایر مشکلات بود و هیأت مدیره باید در ارتباط با نمایشگاه مواد و تجهیزات دندان پزشکی در کنگره ها از روی واقع بینی و تعامل منطقی با افراد ذینفع، برنامه ریزی کند و چه بهتر که تشکیل کنگره ها فقط متکی به وضع مالی انجمن باشد نه بر اساس فروش غرفه به این و آن.
در کنگره امسال، بی نظمی در زمان اجرا و نحوه اجرای برنامه ها و نقص اطلاع رسانی فراوان بود که سبب سردرگمی دندان پزشکان می شد.
یک دندان پزشک
گفتاورد نام
دکتر محمدعلی افتخاری | Eftekhari, 16/06/2013 02:46:20 pm
از کنگره های «جامعه دندان پزشکی ایران» تا کنگره 53 «انجمن دندان پزشکی ایران»

سال 1391 مصادف با پنجاهمین سال تأسیس جامعه دندان پزشکی ایران بود و متأسفانه انجمن دندان پزشکی ایران به عنوان وارث و متولی امور مربوطه هیچ بزرگداشتی برای این جمعیت خدمتگزار در نظر نگرفت.
یکی از افتخارات جامعه دندان پزشکی ایران، برگزاری کنگره های علمی سالانه و رو به پیشرفت طی سال های متمادی پس از تأسیس در 24 دی ماه 1341 بوده است.
تا قبل از برگزاری اولین کنگره دندان پزشکی در شهریور 1342 که به همت جامعه دندان پزشکی ایران صورت گرفت هیچ برنامه علمی مدون و ارزشمندی در مجموعه پزشکی کشورکه قابل مقایسه با فعالیت های مشابه در خارجه باشد انجام نمی شد و اقدام اولیه جامعه دندان پزشکی در این باره جالبی بود که راهگشای بسیاری از رشته های دیگر نیز شد و آنانی کار مثبت جامعه دندان پزشکی را الگوی خود قرار دادند.
دوراندیشی و آینده نگری هیأت مؤسس ده نفری جامعه دندان پزشکی ایران به گونه ای بود که در اولین اساسنامه تنظیمی برای ارائه به ثبت شرکت ها و رسمیت یافتن جمعیت، برگزاری کنگره های علمی سالانه در شهریور ماه جز وظایف جامعه منظور شد، همچنین برگزاری مراسم روز دندان پزشکی (که از بحث این مقاله خارج است) شعار «کسب دانش بیشتر برای خدمت بهتر» سرلوحه فعالیت جامعه بود و بر این اساس موضوع کنگره ها برای یکایک هیأت مدیره ها و کمیته برگزاری اهمیت فوق العاده داشت که ثمره آن انجام 32 کنگره متوالی موفق تا سال 1373 تحت نام جامعه دندان پزشکی ایران بود و از آن به بعد، انجمن دندان پزشکی ایران ادامه این کار را بر عهده گرفت. در تغییرات ناخواسته و تحمیلی که بعد از 1373 پیش آمد متأسفانه شماره گذاری کنگره ها که مرتبط با قدمت و سایقه درخشان جامعه دندان پزشکی بود از ردیف منظم و واقعی خود دور شد و سه کنگره به آن اضافه گردید و بر هیأت مدیره انجمن است که در فرصتی مناسب و تدبیری عملی این نقص را جبران کند و تعداد کنگره های علمی دندان پزشکی با سابقه تاریخی موجودیت جامعه دندان پزشکی ایران یعنی 1341 تطبیق داده شود.
اولین کنگره دندان پزشکی و یا بهتر بگویم اولین کنگره مربوط به یکی از شاخه های علم پزشکی در شهریور ماه 1342 و با تلاش فراوان هیأت مؤسس، هیأت مدیره و کادر آموزشی و دانشجویان تنها دانشکده دندان پزشکی موجود آن زمان یعنی دانشکده دندان پزشکی تهران برگزار شد و اثر مثبتی بر اجتماع علمی کشور گذاشت به طوری که رئیس دانشگاه و رئیس دانشکده پزشکی را به تحسین واداشت.
کنگره های دندان پزشکی ادامه می یافت و با بررسی نواقص و رفع اشکالات کار، هر سال بهتر از سال قبل اجرا می شد و استقبال همکاران و دانشجویان این رشته مشوق اجرای برنامه های علمی بود.
دعوت از سخنرانان خارجی با بودجه محدودی که جامعه داشت نقطه عطفی در غنی کردن برنامه کنگره ها بود و حضور سخنرانانی نظیر پروفسور برادلو، پروفسور شاینین، پروفسور لوسل، پروفسور هدگورد، دکتر هیلن براند، دکتر شایرا، دکتر مسلر و غیره.
در کنگره های جامعه وضع و وزنی به این جمعیت نوپا داده بود که راه را برای استفاده از بورس های تخصصی جهت دندان پزشکان با استعداد ایرانی هموارتر می کرد.
آقای دکتر حمید عادلی نجفی در سال 1372 با دقت نظر خاص خود لیستی از کنگره های گذشته جامعه را با ذکر اسامی سخنرانان تهیه کردند که ارزش تاریخی دارد و خوشبختانه این لیست با معرفی م در آرشیو دنندان پزشکی ایردن ضبط شده است.
همزمان با ادامه کنگره ها، عضویت جامعه دندان پزشکی ایران در فدراسیون بین المللی دندان پزشکی فرصتی پدید آورد که به تشویق جامعه و برنامه ریزی لازم، دندان پزشکان ایرانی در جلسات علمی و پربار این فدراسیون شرکت کنند (البته به هزینه خود) و از این راه تبادل اطلاعات وسیعتری بین دندان پزشکان ایرانی و خارجی برقرار شد.
هیأت مؤسس از ریاست مآباد و رئیس بازی به دور بود و تجارب منفی که از اطلاق کلمه رئیس برای یک مسؤول کار داشت. همانطور که می دانید و در سوابق جامعه دندان پزشکی موجود است. عنوان «دبیری» را مسؤرل هیآت مدیره و کلمه «سرپرست» را برای مسؤول کنگره که سمتی موقتی بود به کار می گرفت.
به یاد دارم که به علت عدم توافق بر سر انتخاب رئیس، تشکیل جمعیت واحد پزشکان با وجود حضور در جلسه منعقده در ساحتمان آلومینیوم، عملی نشد و آن اختلاف ادامه یافت.
هیأت مؤسس، هیآت مدیره ها و اعضاء کمیته های برگزاری کنگره ها تماماً به طور افتخاری و رایگان کار می کردند (که خوشبختانه اکنون هم چنین است) و هیچ نوع نفع مادی برای آنان متصور نبود بلکه برعکس، اغلب آن افراد و برحسب مورد متقبلی هزینه هایی برای گردش بهتر کارها و یا پذیرایی از سخنرانان خارجی می شدند.
صداقت و صمیمیت و تلاش مخلصانه هیأت مؤسس و بقیه دست اندرکاران در جهت اعتلای دندان پزشکی امر محتومی است که مهر تأیید اکثریت دندان پزشکان را دارد که خدمات را با ترازوی انصاف می سنجد و باید گفت کار بزرگی که تحت هدایت جامعه دندان پزشکی ایران انجام گرفت محصول حرکت جمعی دندان پزشکان سراسر کشور بود و هیچ کس حق ندارد اعتماد حاصله برای دندان پزشکی را در آن سال ها مربوط به خود بداند.
هیأت مؤسس در ده سال اولیه تأسیس جامعه، نظارت برکارها را اعمال می کرد و پس از آن کلیه امور را به هیأت مدیره های وقت واگذار کرد.
موضوع انتخاب سرپرست برای کنگره از دغدغه های هیئت موسس و هئیت مدیره بود که در آن باره دقت خاصی به کار گرفته می شد و در هر کنگره یک یا دو نفر جانشین اول و دوم در نظر گرفته می شد که آنان با استفاده از تجارب عملی، آماده برگزاری کنگره های بعدی می شدند و این دور تسلسل ادامه داشت. ترتیب کار این بود که معمولاً برنامه ریزی برای هر کنگره بلافاصله پس از ختم کنگره آن سال آغاز می شد و این رویه اثرات خوبی در برگزاری بهتر کنگره ها داشت.
در خاتمه، یاد دوستان فقید خود در هیأت مؤسس: دکتر نواب، دکتر حداد، دکتر تاج، دکتر رشتیان و دکتر آوانسیان را گرامی می دارم.
خداوند مددکار خدمتگزاران باد.


دکتر محمدعلی افتخاری
2 خرداد 1392
 
مطلب خود را بنویسید*
:) ;) :D 8) :( :| :\ :cry: :evil: :o :oops: :{} :?: :!: :idea:
محافطت در مقابل اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر
 

مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...