مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
RSS جستجو:
 

درس‌های انتخابات 30 تیر 1390  انجمن دندان‌پزشکی ایران درس‌های انتخابات 30 تیر 1390 انجمن دندان‌پزشکی ایران

در تاریخ 12/شهریور/1391 شعبه12دادگاه عمومی تهران، پس از بررسی دادخواهی هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران در دادنامه شماره 9109970227200429 اعلام کرد:  

« با عنایت به این که خواندگان دلیلی بر وقوع تخلف و عدم رعایت دستورالعمل موصوف از سوی انجمن خواهان ارائه ننموده اند و در نامه مورخ 29/ 8 /90 مدیرکل سیاسی وزارت کشور صرفاً به عدم تایید صحت انتخابات اشاره شده است، دادگاه دعوی مطروحه را به کیفیت حاضر وارد دانسته و در رعایت ماده 198 قانون آئین دادرسی مدنی و با استناد به اصل 26 قانون اساسی، حکم بر ابطال مصوبه 2/8/90 کمیسیون ماده 10 قانون احزاب ..» می‌دهد.
اخلاق و معنویات پزشکی اخلاق و معنویات پزشکی

اخلاق پزشكي عبارت است از قواعد و اصول حاكم بر رفتار شغلي پزشكان، يعني مجموعه آئين ها، ‌آداب و رسوم پسنديده اي كه پزشكان بايد رعايت نمايند. اعمال نكوهيده اي كه بايد از آنها  پرهيز كنند تا معنويات و قداست پزشكي مصون و محفوظ بماند. جنبه اخلاق و معنوي طبابت،‌ همراه پزشكي علمي توسط بقراط (Hyppocrate) كه پدر طب جهان است بنيان نهاده شد و وظايف اخلاق پزشكي به وضوح در قسم نامه بقراط كه سال ها است در اغلب كشورهاي جهان با جزئي تغيير به هنگام فارغ التحصيل شدن پزشكان در مقابل هيئت ممتحنه و حضار خوانده و به عنوان وثيقه شرافت امضاء مي‌شود.
آیا تنها مشکل نظام سلامت ناکارآمدی بیمه هاست؟ آیا تنها مشکل نظام سلامت ناکارآمدی بیمه هاست؟

رابطه مالي سازمان‌هاي بيمه و نظام ارائه خدمات بهداشتي و درماني مدتي است در کانون توجه دست‌اندرکاران نظام سلامت قرار گرفته است. بدون شک نظام پرداخت از عوامل اصلي و تعيين‌کننده ساختار سلامت است. نظام پرداخت خصلت رفتارسازي دارد و ساختار انگيزشي ارائه‌کنندگان خدمت را شکل مي‌دهد...
نشست انجمن ها با مدیران وزارت بهداشت برای بررسی نقش‌ انجمن‌های علمی نشست انجمن ها با مدیران وزارت بهداشت برای بررسی نقش‌ انجمن‌های علمی

نشست روسای انجمن های تخصصی پزشکی با حضور دکتر مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت، و برخی از معاونان و مدیران این وزارت‌خانه و نمایندگان انجمن‌های تخصصی پزشکی ۲۴ مرداد ماه، در تالار ابن‌سینای دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.
بیماری های درمان نشده نظام سلامت بیماری های درمان نشده نظام سلامت

 امري که سال‌هاست همه به تفصيل در مورد آن سخن مي‌گويند اما تغييري در آن ديده نمي‌شود ولي نظام سلامت کشور ما جز پول و کمبود بودجه از بيماري‌هاي ديگري هم رنج مي‌برد که شايد درمان آنها بتواند در اين هنگامه‌ بي‌پولي دردي از دردهاي مردم دوا کند. آنچه در زير مي‌آيد دردهايي است که من شناخته‌‌ام. اگر شما هم به اين فهرست اضافه کنيد، شايد ‌يکي هم پيدا شود و به فکر درمان آنها بيفتد.
رمزگشایی از تافته جدابافته ای به نام دندان پزشکی رمزگشایی از تافته جدابافته ای به نام دندان پزشکی

تفاوت‌هاي ميان بيماري‌هاي عمومي و بيماري‌هاي دنداني، ايجاب مي‌کند که بسته‌هاي خدمات دندان‌پزشکي، بازتابنده چنين تفاوت‌هايي باشند. توجه نكردن به اين تفاوت‌ها هنگام طراحي برنامه‌هاي حمايتي، به طرح‌هايي منجر مي‌شود که قادر نيستند سازوکارهاي مناسبي ايجاد کنند تا ذيل آنها استفاده‌کنندگان از خدمات، به بالاترين سطح سلامت دهان با قابل‌قبول‌ترين هزينه دست يابند.
حقوق مالکیت معنوی و انتقال فناوری حقوق مالکیت معنوی و انتقال فناوری

.در اين مقاله پس از تعريف «حقوق مالكيت معنوي» به توصيف و تبيين اهم جنبه‌هاي حقوق مالكيت هاي معنوي در رابطه با انتقال تكنولوژي پرداخته مي شود
تامين سلامت دهانِ مردم، ميوه نهايی درخت‌هايی که می‌کاريم تامين سلامت دهانِ مردم، ميوه نهايی درخت‌هايی که می‌کاريم

خروجی نهايی نظام سلامت، باید تامين سلامت عادلانه و با حفظ کرامت مردم باشد. اين گونه نيست که اگر ارائه مراقبت‌هاي سلامت از جمله خدمات دندان‌پزشکي با چارچوب‌هاي بيمه‌اي همخواني نداشت، از ارائه خدمات به مردم شانه خالي كنيم.
مشکلات دندان پزشکی مردم و پوشش بیمه مشکلات دندان پزشکی مردم و پوشش بیمه

در كشور ما از سال‌هاي گذشته خدمات بيمه‌اي تحت پوشش شامل كشيدن دندان، جرم‌گيري و پروتز كامل و بعضي خدمات ساده پركردن بوده است كه در ليست 53 قلم اعلامي از طرف وزارت بهداشت منظور مي‌شود. معني اين روش اين است كه دولت خدمات از دست دادن دندان‌ها و تهيه جايگزين مصنوعي را پرداخت مي‌كند و هزينه نگهداري دندان‌ها را پرداخت نمي‌كند.
طراحی کلینیک دندان پزشکی بر مبنای معماری طبیعت گرا طراحی کلینیک دندان پزشکی بر مبنای معماری طبیعت گرا

طراحی یک کلینیک دندان پزشکی و استراحتگاه دندان پزشکان که در حومه شهر ناگاتو ژاپن هماهنگ با طبیعت در همجواری با یک روستای سنتی شکل گرفته و توسط مزارع زیبای برنج و باغات هلو احاطه شده است.  
یک تجربه | کلینیک دندان پزشکی یک تجربه | کلینیک دندان پزشکی
توجه به نیازهای توسعه بالاخص در کشورهای پیشرفته در برخی از موارد موجبات خلق آثاری در زمینه ساختمان می شود که جدا از بستر فانتزی موضوع، دغدغه های جاری و موضوعات درگیرسطوح فرهیخته آن جامعه را بازتاب می نماید. مباحث توسعه سبز و Green Architecture  از جمله این موارد می باشند که حاصل پاسخ مهندسین به مشخص شدن نتایج ناخواسته حاصل از روند بسیار سریع توسعه جوامع صنعتی منجمله ژاپن در دوره بعد از جنگ جهانی دوم است.
بازرسان قانونی انجمن باید به وظیفه خود عمل کنند بازرسان قانونی انجمن باید به وظیفه خود عمل کنند

این نوشتار با کنکاشی در اساس‌نامه، آشکارسازی گوشه‌های پنهان مانده آن را آماج گرفته است، با این امید که اجرای بهتر و دریافت ژرف‌تر قانون، روابط درونی انجمن بر پایه‌های پایا استوار و امکان طرح نقض‌های اساس‌نامه ای و پیش زمینه برخورد با عوامل آن فراهم شود
چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان چگونگی پرداخت مالیات دندان‌پزشکان

دندان پزشک وقتی از راه حرفه اش درآمدی به دست می آورد، برابر « قانون مالیات های مستقیم»، این درآمد مشمول مالیات مستقیم می‌شود.
رازداری در حرفه پزشکی رازداری در حرفه پزشکی

حتما شنيده‌ايد که مي‌گويند پزشک محرم بيمار است. از ديد شرعي تعبير و تفسير کاملا واضحي براي اين قضيه وجود دارد اما يک بعد ديگر محرم بودن طبيب به بيمار بحث رازداري پزشک است. در واقع پزشک مي‌شود محرم اسرار بيمار، اما اينکه تا چه حد اين ماجرا در جامعه پزشکي رعايت مي‌شود بحث ديگري است.
حمایت‌های كاری، سلامتی و رفاهی برای پزشكان كشور وجود ندارد حمایت‌های كاری، سلامتی و رفاهی برای پزشكان كشور وجود ندارد

مدیرعامل صندوق تعاون و رفاه سازمان نظام پزشكی، با ابراز نگرانی از مخاطرات تهدید كننده سلامت جامعه پزشكی كشور، گفت: در مفهوم كلی سلامت جامعه پزشكی (سلامت زندگی، اجتماعی و سلامت جسمی و روانی) پزشكان را در خطر می‌بینیم.
وقتی یک فرد غیرمتخصص و بی‌تجربه بر مصدر کار قرار می‌گیرد وقتی یک فرد غیرمتخصص و بی‌تجربه بر مصدر کار قرار می‌گیرد

در گذشته وقتی شخصی به سمت ریاست دانشگاه یا دانشکده یا بانک و موسسه‌ای انتصاب می‌شد همه از دقت و شایستگی سخن می‌گفتند؛ اما عموما هم‌اکنون از انتصاب‌ها تعجب نمی‌کنند، بلکه شوکه می‌شوند.
تناقض‌گویی در امار دندان‌پزشکان ایرانی تناقض‌گویی در امار دندان‌پزشکان ایرانی

صحبت‌های رسانه‌ای مدیران حوزه سلامت و دندان‌پزشکی در آستانه روز دندان‌پزشکی و ارايه امار ضد و نقیض از تعداد دندان‌پزشکان کشور، نشان داد هنوز هیچ امار مستند و قابل دفاعی از خانواده دندان پزشکی کشور وجود ندارد
چگونه یک خبر ناخوشایند را به دیگری بدهیم؟ چگونه یک خبر ناخوشایند را به دیگری بدهیم؟
دکتر شکفته راد که سابقه بیش از 3 دهه حضور فعال در دندان پزشکی دارد، به طور خلاصه و ساده موضوع مهمی را که نه فقط برای گروه پزشکی بلکه برای همه افراد می تواند مطرح باشد، در این مقاله کوتاه مورد بحث قرار داده است. این موضوع عبارت است از «چگونگی اعلام یک خبر بد» به کسی که مورد تهدید آن قرار دارد. از آنجا که نویسنده به «بد» اعتقادی ندارد ترجیح داده این گونه خبرها را ناخوشایند بخواند.
وبلاگ‌نویسی، مقدمه خدمات مجازی به پزشکان و بیماران وبلاگ‌نویسی، مقدمه خدمات مجازی به پزشکان و بیماران

دکتر مهدی بوترابی در خصوص اهمیت توجه بیشتر به مقوله سلامت در جامعه مجازی، گفت:«موضوع سلامت در جامعه مجازی از موضوعات جدید مطرح شده در حوزه فضای مجازی و فصل مشترک دو موضوع بسیار مهم زندگی امروز بشر یعنی "سلامت" و "فضای مجازی" است.
فضای پذیرش کودک فضای پذیرش کودک

فضای پذیرش کودکان يکي از مهم ترين فضاهاي عمومي در مراکز درماني است که نقش بسزايي در جذب کاربران محيط دارد؛ اما متاسفانه در بسياري موارد حضور کودکان در آن مورد بي-توجهي قرار گرفته مي گيرد. فضاي پذیرش در مراکز درماني خصوصا کلينيک دندان پزشکي مکاني است که بيمار ساعاتي را قبل از ورود به بخش درمان و يا ساير فضاهاي مرتبط در آن مي گذراند.


مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...