مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،.. |  آموزش، کاریابی، رایانه، وب،..  |  ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،.. |  پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،.. |  مذهب، هنر، تاریخ،... 
RSS جستجو:
 

سال۹۰؛سال پر سوال حوزه سلامت سال۹۰؛سال پر سوال حوزه سلامت

کارشناسان، سال 1390 را یکی از سال‌های مهم و سرنوشت ساز حوزه سلامت دانسته‌اند؛ چرا که سال 90 از یک سو نخستین سال اجرای قانون برنامه پنجم توسعه بود و پایه‌های تحقق مواد مندرج در قانون در چشم انداز پنج ساله کشور طی اين سال بنا گذاشته می‌شد و از طرف دیگر، نخستین سال اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بود و ضرورت بررسی منطقی نتایج حاصل از اجرای این قانون در نظام سلامت کشور و اتخاذ تدابیر متغن کارشناسی برای جبران افزایش هزینه‌ها در این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بود.
محیط پزشکی، بیمار و خبر بد محیط پزشکی، بیمار و خبر بد

 بیماران حق آگاهی و برخورداری از اطلاعات مربوط به سلامتی از اخبار بد مربوط به وضعیت سلامتی خود را دارند و گاهاً کادر پزشکی ناگزیر از دادن چنین اطلاعاتی به بیماران می باشند. تاثیر منفی خبری بر ارزیابی مستمع خبر از شرایط، منجر به اطلاق صفت "بد" بر آن خبر می گردد. مسئوليت اعلام "خبر بد" به بيمار و اطرافيان وي یکی از مشكل ترين جنبه هاي حرفه اي حرف پزشكي مي باشد و در اين ميان، انتظارات نامعقول بيمار و اطرافيان وي از پزشك و همچنين برخوردهای نابجای آنان با كادر پزشكي نيز بر صعوبت امر در حالی می افزاید که كادر پزشكي در آن شرايط متلاطم، مسئولیت مضاعف آرامش بخشي به ديگران را نیز بر دوش می کشند.
مجمع عمومی و انتخابات 30 تیر 1390 انجمن دندان پزشکی ایران مجمع عمومی و انتخابات 30 تیر 1390 انجمن دندان پزشکی ایران
گزارشی از دکتز آیرج کی پور درباره برگزاری مجمع عمومی و انتخابات 30 تیر 1390 انجمن دندان‌پزشکی ایران
فضای انتظار فضای انتظار
اتاق انتظار به عنوان يک قلمرو رفتاري براي افراد محسوب مي شود و افراد به فراخور نياز خود خواستار حفظ حريم شخصي و خصوصي در عين حال ايجاد ارتباط با ساير افراد در فضايي صميمي هستند.
مرور رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی در سال۹۰ مرور رویدادهای حوزه دندان‌پزشکی در سال۹۰
ده اشتباه بزرگ در زمینه‌ خدمات به مشتریان ده اشتباه بزرگ در زمینه‌ خدمات به مشتریان

مطلب زیر که ترجمه ای از یک مقاله منتشر شده در پایگاه آل بیزینس است، به خوبی توسط آقای فرهاد امیری انجام شده است. از آنجا که مطب دندان پزشکی نوعی کار بازرگانی است که در آن کالا "خدمات دندانی" و مشتری "بیمار دندان پزشکی" خوانده می شود، پیگیری و رعایت اصول تجارت یا Business، که امروزه در جهان رشته بسیار پیشرفته و وسیعی است، برای همه دندان پزشکان یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. خواندن این مقاله مطمئنا برای همه همکاران مفید خواهد بود.
پیشگیری از جرائم دندان پزشکی پیشگیری از جرائم دندان پزشکی

از آنجا که فلسفه وضع قوانین جزایی حیات جامعه در مقابل جرم است و نه حیات فرد در عمل می توان انتظار داشت که قانونگذار به نحوی قوانین را تنظیم نماید که در وهله اول سعی در احقاق حق بیمار  و حیات جامعه را دارند
چراغ و تاریکی چراغ و تاریکی

جامعه دندان پزشکی پس از سال ها فراز و نشیب و خون دل  خوردن ها و پایمردی های فراوان به عنوان بزرگترین و متشکل ترین سازمان غیرانتفاعی و غیردولتی جامعه پزشکی، هنوز هم مواجه با  تنگ نظری ها و کج اندیشی های برخی عناصر است که در اثر خود شیفتگی، تاب وتوان تحمل تشکل فراگیر- قانونمند و پاسخگوی برآمده  از آراء حداکثری اعضاء شرکت کنندگان را که خود نیز شعار آن را می دادند ندارند.

چرا کیفیت؟ مشکل در کجاست؟ چرا کیفیت؟ مشکل در کجاست؟

شورای برگزاری کنگره یازدهم به این دلیل کیفیت را نصب العین و شعار اصلی کنگره قرار داد که نیاز امروزی جامعه ما افزایش کیفیت و دقت در کارهای عملی است. از درمان های کلینیکی گرفته تا کارهای لابراتواری با دقت، از مصرف مواد دندان پزشکی مرغوب و با کیفیت گرفته تا استفاده از ابزارهای دقیق دندان پزشکی و بالاخره بالا بردن سطح بهداشتی بیماران و رعایت اصول بهداشتی و استریلیزاسیون در مطب.
از سلامت اجتماعی تا جامعه سالم از سلامت اجتماعی تا جامعه سالم
يکي از مهم‌ترين عوامل رشد بي‌عدالتي و تعميق نابرابري‌هاي اجتماعي، تورم تلقي مي‌شود. پديده‌اي که اينک متعاقب شوک قيمتي ناشي از قانون هدفمندي يارانه‌ها شاهد آن هستيم، طليعه‌هاي نامبارک سياستي تورم‌زاست که سلامت اجتماعي را مستقيم و غيرمستقيم در معرض خطر قرار داده است.
شما به رأی دندان پزشکان توهین می کنید شما به رأی دندان پزشکان توهین می کنید

وقتی بازرسین بر حسب وظیفه خود مدارک و اسناد حسابداری و مالی را برای بررسی و مطالعه طلب می کنند، می گوبند نامه بدهید تا در هیأت مدیره بررسی شود هر چند در حالی که این یک تخلف اساس نامه ای است و بازرس برای اقدامات خود نیاز به مجوز هیات مدیره ندارد و اساس‌نامه و مجمع عمومی این اختیارات را به او داده است هر چند شما در تمام طول این چند سال در این مورد اطلاع رسانی غلط و عامدانه کرده اید. در جواب نامه ما هیچ نامه ای به ما نداده اند شما کجا بودید؟
فعالیت شفاف اساس‌نامه‌ای انجمن فعالیت شفاف اساس‌نامه‌ای انجمن
دکتر آیرج کی پور که در ادبیات، حقوق و تشکیلات صاحب نظر است، در مروری که در این مقاله بر اساسنامه های انجمن دندان پزشکی کرده است، ادعا دارد که انتخابات سی تیر 1390 دارای شرایط قانونی کامل بوده و نتایج آن مقرون به صحت است و نمی توان در آن خدشه ای وارد کرد.
جای مبهم پیشگیری در سیاست سلامت جای مبهم پیشگیری در سیاست سلامت
کارکنان دندان پزشکی حد واسط؛ باید ها و نبایدها کارکنان دندان پزشکی حد واسط؛ باید ها و نبایدها

غالب بيماري‌هاي دهان قابل پيشگيري هستند و با اتخاذ راهبردهاي مبتني بر پيشگيري مي‌توان تا حد زيادي بار بيماري‌هاي دهان را كاهش داد. از آنجا که بيماري‌هاي شايع دهان (پوسيدگي دندان و بيماري‌هاي پريودنتال) در ارتباط با شيوه زندگي هستند، اجراي برنامه‌هايي که منجر به افزايش آگاهي، بهبود نگرش و تغيير رفتار افراد شود باعث کنترل شيوع و بروز اين بيماري‌ها خواهد شد...
خطاهای اساس‌نامه‌ای بازرسان انجمن خطاهای اساس‌نامه‌ای بازرسان انجمن

در این نوشتار تنها به اساس‌نامه انجمن علمی تکیه شده است. زیرا در عمل وجود دو اساس‌نامه در انجمنی با یک هیئت مدیره، موجب سرگردانی بازرسی می‌شود که می‌خواهد برابری مصوبات را با اساس‌نامه تایید کند
ضرورت وجود نشریه ای فراگیر برای انجمن دندان‌پزشکی ایران ضرورت وجود نشریه ای فراگیر برای انجمن دندان‌پزشکی ایران

دکتر آیرج کی پور که برخی او را ایرج می خوانند و خود به «آ» اصرار دارد، از دندان پزشکان خوش ذوق، ادیب، متفکر و باتجربه است. ایشان در کارنامه ارزنده خود خدمت نظامی با درجه افسری، مدرک لیسانس ادبیات از دانشگاه فردوسی مشهد و شاگردی دکتر شریعتی، تدریس و مدیریت دبیرستان در سیستان و بلوچستان، تألیف و نقد کتاب های ادبی متعدد، باستان شناسی و عکاسی از مناطق مختلف ایران و کشورهای بلوک شرق، کار و تحصیل در روسیه، ... ایشان دارای مقالات، داستان ها و مطالب ارزنده فراوانی هستند که بخشی از آن ها در ایردن منتشر گردیده است.
خواندن زندگی نامه ولو کوتاه این مرد بزرگ که با قلم خود او نوشته شده بسیار جذاب است.
 مطلب حاضر یکی از مطالب بسیار ارزنده ایشان است. نظرات دکتر امیر اسماعیل سندوزی در زیر این مطلب حائز اهمیت است.
طرح ها و برنامه های واحد بهداشت دهان طرح ها و برنامه های واحد بهداشت دهان
سطوح مراقبت های اولیه بهداشت دهان در  نظام سلامت سطوح مراقبت های اولیه بهداشت دهان در نظام سلامت

با توجه به اجرای طرح های کشوری بهداشت دهان، ضرورت توجیه نیروهای مرتبط با این طرح ها اجتناب ناپذیر است. دفتر بهداشت دهان نیشابور، سعی دارد با بالا بردن میزان آگاهی افرادی که به نحوی در اجرای طرحهای فوق مؤثر هستند، بستری فراهم نماید تا به واسطه آن بتوان برنامه های بهداشت دهان را با موفقیت و سرعت بیشتر انجام داد .
اختلاف نظر جراحان زیبایی با جراحان فک وصورت در موضوع عمل زیبایی بینی اختلاف نظر جراحان زیبایی با جراحان فک وصورت در موضوع عمل زیبایی بینی

در یک جلسه از برنامه های مثلث شیشه ای، موضوع اختلاف بر سر محق بودن یا نبودن دندان پزشکان متخصص جراحی دهان، فک و صورت در مورد «جراحی زیبایی بینی» با دکتر محمد بیات که هم جراح فک و صورت بوده و هم در انجمن جراحان فک و صورت و سازمان نظام پزشکی مسؤولیت دارد مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.  مشروح بحث که پیاده شده در این بخش و فایل آوانمای ویدئوی آن نیز در بخش مربوط به «انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایردن» قابل استفاده است.
تنها راه تعیین مالیات عادلانه دندان‌پزشکان، تعیین درآمد واقعی است تنها راه تعیین مالیات عادلانه دندان‌پزشکان، تعیین درآمد واقعی است

دکتر بیات دندانپزشک و عضو کمیسیون تخصصی مشورتی مالیات و عوارض سازمان نظام پزشکی، بر رفع کاستی هایی تاکید دارد که به باور او می توان با مشارکت انجمن دندان پزشکی ایران، سازمان نظام پزشکی و سایر نهاد های مربوطه بار سنگین مالیات های نامتعارف را از دوش دندان پزشکان برداشت.


مدیریت، سیاست، حقوق، معماری، اقتصاد، بیمه،...
آموزش، کاریابی، رایانه، وب،...
ورزش، تغذیه، بهداشت حرفه،...
پزشکی، اورژانس، دارو، روان،،...
مذهب، هنر، تاریخ،...