تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
چه کسی مسؤول نظارت بر تولیدات علمی دندان پزشکی است؟, آیا رسالت اصلی، برگزاری نمایشگاه و برنامه های پولساز است؟
 


به نظر می رسد اوضاع علمی مملکت به حال خود رها شده و مراجعی که رسالت اصلی آنها نظارت علمی بر امور است، گرفتاری های دیگری دارند...
امروز روزنامه جام جم مطلبی منتشر کرد با عنوان « بیماری لثه و افزایش ریسک اختلالات بارداری» که وقتی آن را مطالعه کردم، تفاوت آشکاری بین عنوان مطلب با محتوای آن مشاهده می شد. در آن ذکر شده که "در مطالعه روی 3737 زن باردار استرالیایی ... زنانی که دچار بیماری التهاب لثه هستند بیشتر در معرض...ریسک حاملگی قرار دارند و... بیشتر دچار اختلال تصور بارداری (تصور بارداری یا بارداری خیالی نوعی اختلال است که در آن فرد بدون آن که باردار باشد، احساس بارداربودن و حاملگی دارد) می شوند." ناچار شدم متن اصلی را در Science Daily پیدا کنم. در متن اصلی نه درباره «عنوان» جام جم چیزی هست و نه از ادعاهای متن خبر!! اصل داستان این است که مطالعه روی 3737 زن استرالیایی نشان داده که ابتلا به بیماری های پریودنتال، موجب تأخیر معنی دار در بارداری می شود. این تأخیر حدود 2 ماه ذکر شده است... و عنوان موضوع در مرجع خبر این است: «بیماری لثه می تواند زمان لازم برای باردار شدن را افزایش دهد»

اصل مقاله و ترجمه ای که جام جم ارائه کرده در دنبال این متن آورده شده و ترجمه جدید آن نیز این است:
بیماری لثه می تواند زمان انتظار برای حامله شدن را افزایش دهد
از طرفی در دوم مرداد گذشته نیز همکار دانشمندمان آقای دکتر محمد امین نریمانی، همین موضوع را به طور صحیح در جام جم مطرح کرده بودند. موضوع مهم این است که خطای یک مترجم جوان که یک واژه را اشتباه متوجه شده (conceive را به جای "آبستنی" به عنوان "پنداشتن" ترجمه کرده و البته توضیحات من درآوردی هم به آن اضافه کرده است) و مسؤولیت یک روزنامه خبریِ سیاسی-اجتماعی که سردبیر گرفتار آن یک موضوع تخصصی را متوجه نشده خیلی مهم نیست؛ خطایی اگرباشد از آنهایی است که مسند های علمی را اشغال کرده و رفتارهایشان بعضاً تجاری یا سیاسی است!
چرا باید محور توجه انجمن ها عمدتاً برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد و یا برگزاری آموزش های پول ساز باشد و دغدغه ای برای ایجاد یک ساز و کار نظارتی بر حوزه های علمی و درمانی دندان پزشکی نداشته باشند؟ آیا باید وزارت ارشاد یا قوه قضائیه کارشناس دندان پزشکی استخدام کنند؟!!
چندی پیش نیز در ماه نامه فروردین 1390 ایردن، پویا نوشت که یک همکار فرق بین GPs را با GPS تشخیص نداده و خبر کذبی را در سطح وسیع در خبرگزاری ها منتشر نموده، اما دریغ از کمترین واکنش انجمن پریو یا پروتز!! حال وای به وقتی که کسی آشکار کند که ایمپلنت های چینی و غیر استاندارد وارد بازار شده...!!
آیا واقعاً مدیران ما به رسالت واقعی خویش واقف هستند؟
با طرح این موضوع، به عنوان یک همکار، ضرورت بررسی موضوع نظارت علمی بر انتشارات و درمان های دندان پزشکی را مطرح می کنم. امید آن که گوش شنوایی وجود داشته باشد.

بااحترامبیماری لثه و افزایش ریسک اختلالات بارداری
امروزه با انجام مطالعات و تحقیقات گسترده علمی همه روزه از ارتباط بیماری های دهان و دندان با دیگر بیماری ها سخن تازه ای به میان می آید و به همین دلیل است که جلوگیری از بیماری های دهان و دندان و رعایت بهداشت آنها تاکید همیشگی پزشکان شده است. با وجود تحقیقات زیاد در این زمینه اما تاکنون در هیچ مطالعه ای به ارتباط بیماری های دهان و لثه با اختلالات بارداری اشاره نشده بود.
بیماری لثه نوعی بیماری عفونی، مزمن و التهابی است که لثه ها را درگیر می کند و سبب تخریب بافت لثه ها می شود. علت این بیماری یک باکتری معمولی است که در دهان همه وجود دارد اما گاهی براثر غفلت و عدم رعایت بهداشت می تواند سبب ایجاد التهابات و عفونت در لثه ها شود.
بر اثر فعالیت این باکتری لثه ها رفته رفته ملتهب و عفونی شده و تخریب می شوند. با بررسی این بیماری مشخص شده که به نوعی بین بروز این بیماری با بیماری های قلبی عروقی، بیماری دیابت نوع 2، بیماری های کلیه و مشکلات بارداری و حاملگی مانند سقط جنین و تولد کودکان نارس و معلول ارتباط وجود دارد.
به گفته محققان، تاکنون هیچ مطالعه ای درمورد این بیماری و این که آیا می تواند اثری بر شانس بارداری زنان داشته باشدیا خیر؟ انجام نشده است و این اولین بار است که طی تحقیقاتی مشخص شده بیماری لثه می تواند یکی از عوامل چندگانه ای باشد که بر شانس بارداری و اختلالات یا خطرات باردارشدن در زنان موثر باشد.
این مطالعات، روی 3737 زن باردار استرالیایی انجام گرفت و در نهایت اطلاعات به دست آمده از تحقیقات انجام شده روی 3416 نفر از آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و مشخص شد زنانی که دچار بیماری التهاب لثه هستند بیشتر در معرض اختلالات بارداری و ریسک حاملگی قرار دارند. همچنین مشخص شده زنان غیرسیاهپوستی که مبتلابه بیماری لثه هستند نسبت به زنانی که دچار این بیماری نیستند بیشتر دچار اختلال تصور بارداری (تصور باردارییا بارداری خیالی نوعی اختلال است که در آن فرد بدون آن که باردار باشد، احساس بارداربودن و حاملگی دارد) می شوند. سقط جنین و ریسک حاملگی در این دسته از زنان در حدود 13.9درصد است که در مقایسه با زنان غیرمبتلا به این بیماری، تقریبا 2 برابر بیشتر است.
در همین رابطه، پژوهش های جدیدی صورت گرفت و در آن نمونه ای شامل 1956 زن مورد مطالعه قرار گرفتند. در پایان مشخص شد 146 نفر از آنها که به بیماری لثه دچار بودند مدت زیادی (12ماه ) دچار اختلال تصور بارداری شدند. همچنین مشخص شد از نظر نژادی زنان سیاهپوست مبتلا به این بیماری در مقایسه با زنان غیر سیاه پوست گرایش بیشتری به اختلال تصور بارداری دارند.
براساس این مطالعات، محققان اعلام کردند که داده های آنها نشان می دهد بیماری لثه به عنوان فاکتوری خطرناک می تواند سبب افزایش زمان اختلال تصور بارداری مخصوصا در زنان غیرسیاهپوست شود. لازم به ذکر است که این اختلال اثری منفی بر قدرت باروری این زنان در درازمدت خواهد داشت.
البته با مطالعاتی که در استرالیا انجام شده مشخص گردید که اگر چه با درمان بیماری لثه نمی توان به طور کامل از بروز اختلالات بارداری و تولد کودکان نارس جلوگیری کرد اما انجام این درمان ها هیچ گونه اثر زیانباری بر سلامت مادر و جنین نخواهد داشت.
همچنین محققان علت این امر که چرا زنان غیرسیاهپوست بیشتر در معرض عواقب ناشی از بیماری لثه قرار می گیرند را بیشتر به دلیل سطح بالای عفونت و التهابات لثه ها در این نژاد از زنان می دانند.
در ادامه محققان توصیه کرده اند که همه زنان در زمان تشکیل خانواده باید تشویق شوند تا قبل از باردارشدن از سلامتی خود بویژه سلامت دهان و دندان های خود کاملا مطمئن شوند و همواره با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراجعه به دندانپزشک از بروز عواقب بعدی بیماری های دهان، لثه و دندان جلوگیری کنند و همچنین تلاش کنند تا با متعادل نگهداشتن وزن خود و حفظ رژیم غذایی مناسب و ترک سیگار و الکل و با مصرف مکمل های اسید فولیک در جهت حفظ سلامتی خود و نسل آینده گامی جدی بردارند.
روزنامه جام جم، شماره 3213 ششم شهریور 1390، صفحه 12 (دانش)


Gum Disease Can Increase the Time It Takes to Become Pregnant
...The researchers followed a group 3737 pregnant women, who were taking part in a Western Australian study called the SMILE study, and they analysed information on pregnancy planning and pregnancy outcomes for 3416 of them.
They found that women with gum disease took an average of just over seven months to become pregnant -- two months longer than the average of five months that it took women without gum disease to conceive...

 

با سلام. امشب هوای پس از باران تهران عالی بود و هوس قدم زدن در پارک لاله مرا به آن عرصه کشاند. اما بلندگوی تلویزیون پارک آرامش بهم‌زن بود. به ناچار کمی به دیالوگ سریالی که از تلویزیون پخش می شد گوش کردم و تازه فهمیدم سریالی که دارد پخش می شود نامش « ساختمان پزشکان» است و نویسنده اش شخصی به نام سروش صحت که می شناختمش. فقط چند دقیقه گوش کردن به دیاگوگ و تماشای صحنه ها مرا متاثر کرد. این همه اهل قلم در جامعه پزشکی هست و آن وقت کسی به خود اجازه دهد با چنین دیالوگ ها و صحنه هائی تصویری تا این حد مخدوش از کار پزشکان ارائه دهد؟. دنبال مقصر نگردیم. فایده ای ندارد چون اولین پرسش این است که شما چه کرده اید و چه تلاشی برای نشان دادن چهره حقیقی پزشکان داشته اید که حال مدعی شده و انتقاد می کنید. جواب به این پرسش کمی لنگر بر می دارد.
آن چه نوشته اید درست است. چنان با ایمپلنت به اعماق فک نفوذ کرده ایم که یادمان رفته است انجمن علمی غیر انتفاعی چه وظایفی دارد. جذابیت پنهان ایمپلنت شیطان را هم به وسوسه می اندازد، انجمن علمی که پَر است و باد. !!
وظایف اساس نامه ای انجمن علمی را خدمتتان می نویسم تا ببنید چقدر از هدف هائی که انجمن برای تحقق آن تشکیل شده است دور افتاده ایم و چرا در هدایت سلامت مردم ناتوان شده ایم.
1-ایجاد ارتباط علمی، فنی، تحقیقاتی، آموزشی و تبادل نظر بین محققان، متخصّصان و سایر کارشناسانی که به نحوی با شاخه های گوناگون دندان‌پزشکی سروکار دارند.
2-همکاری با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی در برنامه ریزی امور آموزشی، پژوهشی و برگزاری گردهمائی ها و بازآموزی.
3-ارزیابی و بازنگری برنامه های آموزشی، پژوهشی و ارائه پیشنهادهای لازم در مسائل مذکور.
4- ارائه خدمات آموزشی، علمی، پژوهشی، فنی.
5- ترغیب و تشویق دانشمندان، پژوهش‌گران و دانشجویان در پیش‌برد فعالیت‌های علمی پژوهشی و آموزشی.
6- تهیه و تدوین و انتشار نشریات علمی، آموزشی و برگزاری گردهمائی های بازآموزی آموزشی و پژوهشی در سطوح داخلی و خارجی با رعایت قوانین و مقررات جاری کشور.

حال پرسش این است: انجمن های علمی دندان پزشکان توانسته اند کدام بند از وظایف اساس نامه خود را پیاده کنند تا از آنان انتظار داشته باشیم که ...

IP: 2.176.144.181 شناسه مهمان: 683179
 
تیتر مطلب این است:
چه کسی مسئول نظارت علمی دندان پزشکی است؟ آیا رسالت اصلی ...

آیا با انجمن تماس گرفته اید؟ باید بدانید متولی این قبیل مسائل وزارت بهداشت و نظام پزشکی و نظائر آن است. ده ها بار هم که چنین مطالبی را بنویسید از جهت رفع اشکال نتیجه نمی گیرید.
دکتر محمدعلی افتخاری

IP: 89.165.26.216
 

بیماری لثه می تواند زمان انتظار برای حامله شدن را افزایش دهد


مطالعه اخیر در استرالیای غربی نشان داد که بیماری لثه، در کنار عوامل شناخته شده قبلی شامل اضافه وزن، سیگار کشیدن و سن بالای 35 سال، بر روند بارداری زنان تأثیر حتمی دارد. پژوهشگران این مطالعه، پیشنهاد می کنند که حتماً زنان قبل از اقدام به بارداری، از سلامت لثه خود اطمینان یابند.Prof Hart, who is Professor of Reproductive Medicine at the University of Western Australia (Perth, Australia) and Medical Director of Fertility Specialists of Western Australia, said: "Until now, there have been no published studies that investigate whether gum disease can affect a woman's chance of conceiving, so this is the first report to suggest that gum disease might be one of several factors that could be modified to improve the chances of a pregnancy." 
ممنون از دقت نظر شما که با طرح این مباحث، مسیر جدیدی را برای اصلاح مشکلات حرفه باز می کنید.
امروز هم روزنامه جام جم مطلب ترجمه ای را چاپ کرده که به نظر من برگردان دقیقی نیست. از همکارانی که بتوانند اصل مطلب را پیدا کنند و در اینجا بگذارند ممنون می شوم.

مطلب چاپ شده:
تخمین سن انسان از روی بزاق دهان
روزنامه جام جم، شماره 3223 تاریخ 20 شهریور 1390، صفحه 12 (دانش)
این هم شروع مطلب:
از این پس مواظب باشید کجا آب دهانتان را پرتاب کنید. اکنون نسل شناسان دانشگاه UCLA می توانند از روی بزاق دهان نشان دهند که سن شما چقدر است...
 


با سپاس از شما،
اصل مطلبی که از طرف روزنامه جام جم ترجمه شده مربوط به اتاق خبر دانشگاه لوس انجلس است که در زیر می آید. ترجمه جام جم ضعیف و در مواردی واژه ها نادرست به کار رفته اما از نظر مفهوم، مطلب درست مطرح شده است. مورد قبلی که مورد اعتراض دکتر راد قرار گرفت، مفهوم مطلب نادرست مطرح شده بود. ضمناً دکتر ترجمه دیگری از این مطلب را تحت عنوان «بزاق دهان، سن شما را لو می دهد» از یک منبع دیگر امریکایی، به ایردن داده اند.

اصل خبر از میز خبر دانشگاه لس آنجلس کالیفرنیا به همراه عکس محقق:By Elaine Schmidt June 22, 2011
Self-conscious about your age? Be careful where you spit. UCLA geneticists now can use saliva to reveal how old you are.
The findings, which appear June 22 in PLoS One, an online journal of the Public Library of Science, offer a myriad of potential applications. A newly patented test based on the research, for example, could offer crime-scene investigators a new forensic tool for pinpointing a suspect's age.
"Our approach supplies one answer to the enduring quest for reliable markers of aging," said principal investigator Dr. Eric Vilain, a professor of human genetics, pediatrics and urology at the David Geffen School of Medicine at UCLA. "With just a saliva sample, we can accurately predict a person's age without knowing anything else about them."
Vilain and his colleagues looked at a process called methylation, a chemical modification of one of the four building blocks that make up our DNA.
"While genes partly shape how our body ages, environmental influences also can change our DNA as we age," Vilain said. "Methylation patterns shift as we grow older and contribute to aging-related disease."
Using saliva samples contributed by 34 pairs of identical male twins between the ages of 21 and 55, UCLA researchers scoured the men's genomes and identified 88 sites on the DNA that strongly correlated methylation to age. They replicated their findings in a general population of 31 men and 29 women between the ages of 18 and 70.
Next, the scientists built a predictive model using two of the three genes with the strongest age-related linkage to methylation. When they plugged in the data from the twins' and the other group's saliva samples, they were able to correctly predict a person's age within five years — an unprecedented level of accuracy.
"Methylation's relationship with age is so strong that we can identify how old someone is by examining just two of the 3 billion building blocks that make up our genome," said first author Sven Bocklandt, a former UCLA geneticist now at Bioline.
Vilain and his team envision the test becoming a forensic tool in crime-scene investigations. By analyzing traces of saliva left in a tooth bite or on a coffee cup, lab experts could narrow the age of a criminal suspect to a five-year range.
In a minority of the population, methylation does not correlate with chronological age. Using the data they are gathering on this population, scientists may one day be able to calculate a person's "bio-age," the measurement of a person's biological age versus their chronological age.
Physicians could evaluate the risk of age-related diseases in routine medical screenings and tailor interventions based on the patient's bio-age rather than their chronological age. Instead of requiring everyone to undergo a colonoscopy at age 50, for example, physicians would recommend preventive tests according to a person's bio-age.
"Doctors could predict your medical risk for a particular disease and customize treatment based on your DNA's true biological age, as opposed to how old you are," Vilain said. "By eliminating costly and unnecessary tests, we could target those patients who really need them."
The UCLA team is currently exploring whether people with a lower bio-age live longer and suffer less disease. They also are examining if the reverse is true — whether a higher bio-age is linked to a greater rate of disease and early death.
The study was internally funded by UCLA. Vilain's coauthors included Bocklandt, Wen Lin, Mary Sehl, Francisco Sánchez, Janet Sinsheimer and Steve Horvath, all of UCLA.

DrEricVilain.jpg (8.79 کیلوبایت)
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel