تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
ما متولی سلامت مردمیم ... | اکبر فاضل
 

نظر | ما متولی سلامت مردمیم؛ نه حافظ منافع دندان‌پزشکان | فاضل

گفتگوی دکتر سیامک شایان امین با دکتر اکبر فاضل، دبیر شورای آموزش دندان پزشکی وزارت بهداشت درباره طرح تازه وزارت بهداشت برای تربیت و جذب شش هزار کاردان‌ بهداشت دهان

 


در مورد تربیت کاردان بهداشت دهان و دندان اگر باز هم بی برنامه عمل کنید باعث دریافت نتیجه معکوس خواهد شد.

 


دکتر اکبر فاضل قریب سه دهه است در مسندهای مختلف ریاست حضور داشته که هیچ یک از آن ها در «معاونت سلامت» و به طور کلی در حوزه سلامت نبوده است! ایشان عضو هیأت علمی دانشگاه بوده، سوابق ایشان هم ریاست دانشکده دندان پزشکی و حوزه «آموزش دندان پزشکی» است. این برادر حتی یک کار اساسی در زمینه سلامت دهان نداشته اند.
این کارنامه ایشان است:

www.irden.ir/site/afazel/


در لیست طولانی افتخارات این عزیز یا ریاست است یا آموزش و یا درمان دندانسازی. تز دکترا را در زمینه جراحی و تز تخصصی را هم در زمینه شیب کندیلی نوشته اند. نگاهی به عملکرد ایشان در تزهایی که راهنمایی کرده اند و کارهای اجرایی نیز دغدغه های او را نشان می دهد. دوره های متعدد گذرانده شده این برادر هم که در زمینه ایمپلنت و آموزش های پول‌ساز بوده است. بگذریم که محل چاپ بسیاری از مقالاتشان نیز در مجله جامعه اسلامی یا دانشکده تحت ریاست خود ایشان بوده است.

چطور ایشان متوجه نیستند حوزه وظائف و اختیاراتشان چیست؟


اتفاقن مسؤول سلامت دهان کشور که متولی اصلی سلامت مردم است (دکتر خوش نویسان) در مصاحبه با ایردن، صریحاً به روش دکتر فاضل معترض است و روش ایشان را در افزایش تعداد دندان پزشکان برای جامعه ایران چیزی شبیه فاجعه می داند! این هم فایل آوانمای مصاحبه دکتر خوش نویسان:

www.irden.ir/site/khoshnevisan/


یک بام و دو هوا که نمی شود!

مدیرکل سلامت دهان سال ها سابقه تحصیل در امریکا و استرالیا در زمینه «دندان پزشکی اجتماعی»* و پی‌.اچ.دی آن را دارد، از سه دهه پیش مسؤول بهداشت دهان و دفتر سلامت دهان بوده و در کارنامه او موارد متعدد پژوهش در این زمینه هست و در حال حاضر هم نه تنها در دانشکده دندان پزشکی شهید بهشتی به تربیت متخصصین دندان پزشکی اجتماعی مشغول است، بلکه کارهای پژوهشی و حتی درمانی ایشان نیز همه در زمینه هایی مرتبط با جامعه می‌باشد. آیا ایشان که هم سطح دکتر فاضل مسؤولیت دارد صلاحیت ورود به این ادعا ها را دارد و یا دکتر فاضل که بلافاصله بعد از رفتن از دفتر آموزش دندان پزشکی و یا ریاست دانشکده، دغدغه دنچر و کراون و بریج بیماران را دارد متولی سلامت مردم است؟!!

صادق باشیم و گمان نکنیم که دندان پزشکان و مردم، اگر سکوت می کنند، متوجه واقعیت ها نیستند.* Community Dentistry
 
گفتاورد
دکتر علی راد نوشته است:

دکتر اکبر فاضل قریب سه دهه است در مسندهای مختلف ریاست حضور داشته ... صادق باشیم و گمان نکنیم که دندان پزشکان و مردم، اگر سکوت می کنند، متوجه واقعیت ها نیستند.
افزایش دندانپزشکان واقعا یک فاجعه است و مثل یک بمب خوشه ای هر تکه به تنهایی می تواند منفجر شود. بعضی از دندانپزشکان عاشق کارشان نیستند و به دلایل تجاری و درآمد دوستدار این حرفه بودند که وارد صنعت و حرفه دندانپزشکی شده اند. همه دندانپزشکان هم تهران را هدف قرار داده و خواهان این هستند که در تهران مطب یا کلینیک تاسیس کنند.
به گفته دوستی: " این مطبه که با ماهی 5 تومن و 6 تومن جواب نمیده، بزار کلینیک فلان جا راه بیافته بعدا بهت میگم چطوری پول درمیاد."

به واقع جای یک سری دندانپزشک در عرصه مدیریت خالی است. هرچند مدیریت خود یک تخصص است و نیاز به تجربه در زمینه مدیریت هست و علاوه بر داشتن تجربه و تخصص، باید ذاتی و در خون خود انسان باشد.
 
در دهه 1370 زمانی که دکتر اکبر فاضل بر ریاست دانشکده دندان پزشکی تهران تکیه زده بود، ضمن حفط ارتباطات سیاسی با مراکز قدرت، روزی همراه کاسه لاستیکی و تری و آلژینات به مجلس رفت تا از برخی نمایندگان که با ایشان رفیق بودند قالب گیری کند و برایشان دندان یسازد. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل ...
 


نگاه کمیت‌گرا اعتماد عمومی به جامعه دندان پزشکی را خدشه‌دار خواهد کرد.

با نگاهی گذرا به وضعیت سیاست گذاری آموزش دندان پزشکی در طی سالیان اخیر می‌توان دریافت که این حوزه باید مورد توجه و تامل جدی قرار گیرد.
افزایش جذب دانشجویان با صدور بی‌رویه مجوز تأسیس دانشکده‌های متعدد و دانشکده های بی مسمّای بین المللی، بدون ظرفیت‌سازی های لازم سخت افزاری و نرم افزاری و گاهاً بر اساس درخواست های آمرانه نشان از عدم سیاستگذاری صحیح و اصولی در حوزه آموزش دندان پزشکی دارد.
متأسفانه باید اذعان کنیم که فقدان فضای فیزیکی مناسب، کمبود تجهیزات لازم، کافی نبودن تعداد هیئت علمی و از همه مهمتر عدم ظرفیت مناسب منطقه‌ای و شرایط داخلی ضرورت تأسیس دانشکده‌های دندان پزشکی نوظهور را از استانداردهای لازم دور کرده است. جذب دانش‌آموزان نخبه، مستعد و باهوش که با داشتن بالاترین نمرات کنکور و به امید پرورش در فضای مناسب آموزشی به این دانشکده‌ها فرستاده می‌شوند نتیجه‌ای جز احساس یأس، افسردگی و بی انگیزگی آنها را به همراه نخواهد داشت و طبیعی است که پیامد این امر کاهش جدی سطح آموزش است که منجر به سرخوردگی و کم‌توانی در ارائه خدمات دندانپزشکی می‌شود و نهایتاً دود این تصمیمات غلط و نتایج آن به چشم مردم شریف و نیازمند کشور خواهد رفت. علاوه بر آنچه گفته شد شاهد فارغ التحصیلانی خواهیم بود که علی‌رغم هوش وافر و ظرفیت بالای علمی آن گونه که باید نتوانسته‌اند بهره کاملی از ظرفیت موجود در دانشگاه برده و مهارت های عملی خود را توانمند سازند و بالاجبار پس از فارغ التحصیلی به منظور پر کردن خلاء‌های علمی و عملی خود جذب دوره‌های آموزشی کوتاه مدتی می‌شوند که عمدتاً استانداردهای لازم را به دلیل عدم نظارت کامل از سوی نهادهای ذیربط ندارند.
در همین راستا اجبار به گسترش دوره‌های تخصصی به دانشکده‌های دندان پزشکی که برخی طبق گـزارش گـروههای کارشناسی اعزامی از طرف دبیرخانه شورای آموزش دندان پـزشکی و تخصصی نیز فاقد حداقل شرایط پذیرش دستیاری بوده‌اند بسیار سؤال برانگیزتر است.
صراحتاً اعلام می‌کنیم که مخالف گسترش دانشکده‌های دندان پـزشکی و پرورش نیروی متخصص برای کشور نیستیم ولی معتقدیم انجام این امر بایستی اولاً بر اساس نیازسنجی علمی و کارشناسی و ثانیاً بر پایه استانداردهای معتبر علمی صورت پذیرد نگاه و نگرش کمیت گرا که صرفاً بالا بردن آمار و ارقام را سرلوحه فعالیت خود ساخته است نه تنها در دراز مدت مشکل بهداشت و درمان مردم را حل نخواهد کرد بلکه با ازدیاد افراد غیر توانمند اعتماد عمومی را به جامعه دندانپزشکی ایران که سالیان سال از اعتبار و توانمندی بالایی در داخل و خارج از کشور برخوردار بوده خدشه دار خواهد کرد.
بارها دغدغه مسئولین مبنی بر ازدیاد تعداد دانشکده ها پیشگیری از اعزام بیشتر جوانان جهت تحصیل در رشته دندان پزشکی به خارج از کشور اعلام شده است. سوال مطرح این است که آیا با وجود افزایش چند برابری دانشکده های دندانپزشکی تعداد فارغ التحصیلان خارج از کشور که به میهن بازگشته اند کاهش یافته است؟ در حالی که همه ساله شاهد افزایش تعداد شرکت کنندگان در امتحانات جایابی فارغ التحصیلان خارج از کشور هستیم .
سوال دیگر در مورد تاثیر ازدیاد دندانپزشک و ارتباط مستقیم آن با سلامت دهان و دندان مطرح می شود این است که آیا افزایش تعداد دندانپزشکان طی سالهای اخیر منجر به بهبودی شاخصهای سلامتی مثل DMFt شده است یا خیر؟ در حالی که شواهد متاسفانه نشانگر افزایش این شاخص بوده است.
این زخمهای عمیق چنانچه به سرعت و دقت مورد درمان صحیح و اصولی قرار نگیرند همچون عارضه‌ای مزمن به درمان پیچیده و پرهزینه‌ای نیاز خواهد داشت که ممکن است از توان مدیران مجرب هم خارج باشد.
مسلم است تا مسئولین امر استراتژی روشن و واضحی در خصوص امر آموزش و خدمات ندارند وضع به همین منوال خواهد بود،وشاید به مراتب عمق فاجعه عمیق و عمیق‌تر گردد. در پایان ضمن باور به اینکه اکثر اعضای محترم شورای آموزش تخصصی دندانپزشکی وزارت متبوع از قصد و نیت خیر برخوردار بوده و اقدامات مفید و دلسوزانه‌ای نیز در کارنامه خود دارند، اعلام می‌کنیم آنچه گفته شد دغدغه ها، نگرانی و نقدهای مشفقانه است که حرف دل بسیاری از اساتید، صاحبنظران و دلسوزان و کارشناسان امر آموزش دندانپزشکی است که از سر خیرخواهی می‌گویند وما نیز به روش های دیگر آن را به مسئولان انتقال داده ایم و امیدواریم موارد ذکر شده با نگاه مثبت و با دقت مورد نظر قرار گیرد و اعلام می کنیم چنانچه تصمیمات مهم و بنیادی مرتبط با آموزش دندانپزشکی با مشورت اهل فن و خصوصاً انجمنهای علمی صورت پذیرد و نظرات کارشناسی آنان به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، آنچه در عمل اتفاق می افتد از پشتوانه علمی و استحکام بیشتری برخوردار بوده و قطعاً حمایت قاطبه جامعه دندان پزشکی کشور را به دنبال خواهد داشت.

 
به شدت مخالف هستم.در 10 سال اینده وضعیت دندان پزشکا هم مثل پزشکان عمومی میشه.
 
بسمه تعالی

ریاست محترم انجمن دندان پزشکی ایران جناب آقای دکتر اخوان آذری

ضمن عرض سلام، با توجه به مصاحبه ی آقای دکتر فاضل توسط آقای دکتر شایان در خبرنامه انجمن دندان پزشکی ایران، شهریور 1392 نسبت به کلیه ی فارغ التحصیلان خارج از کشور توهین شده است. خواهشمندم دستور فرمایید نسبت به اقدام فوق عذرخواهی صورت گرفته و از تکرار چنین مواردی در آینده جلوگیری شود.

با سپاس فراوان
 
تا کی باید 20 روز کار کنیم تا بتونیم خرج 30 دقیقه کار شما دندانپزشکا رو بدیم؟! مگر شما چه زحمتی بیشتر از اون فارغ التحصیل کارشناسی ارشد شریف و تهران و ... کشیدید؟! احساس من نسبت به تکبری که قشر دندانپزشک داره اصلن خوب نیست. خیلی باسوادتر و زحمت کشیده تر از شماها هستند، شما هم یکی از اونا؛ چرا بیشتر طلب می کنید؟
 

شهروند گرامی

اگر همه مردم بیمه ای داشتند که هر گونه درمانی را زیر پوشش می برد، رابطه درمان گر و درمان خواه(بیمار) نمای دیگری داشت. زمانی که شخصی جانش را در اختیار پزشک قرار می دهد (هر چند به ناگزیر)، ارزش این اعتماد را نمی توان با ریال برآورد کرد. به همین گونه، ارزش کار یک پزشک را در درمان و نجات یک انسان از رنج و نیستی، نمی توان با معیار اقتصادی سنجید.

دیدگاه شما در باره دستمزد یک دندان پزشک در جریان واقعی زندگی چندان کارامد نیست. آیا می توان به یک فوتبالیست گفت که چون شما دیپلمه هستید، باید دستمزدی برابر یک کارمند دیپلمه بگیرید؟ یا به یک هنرمند و مخترع و ...

در ایران دستمزد دندان پزشکان با برآورد هزینه های مطب بالا نیست. یا سطح درآمد شخص پائین است و هزینه درمان دندان پزشکی آن طور که نوشته اید برابر 20 روز کارش می شود، یا هزینه سلامتی و پزشکی در سیاهه هزینه ها پیش بینی نمی شود و پرداخت این خدمات گزنده است!!

شما حق دارید از دسترس نبودن خدمات ارزان تر دندان پزشکی گله مند باشید ولی راه چاره همان بیمه کامل همگانی و بالابردن قدرت خرید مردم است نه کاهش سطح کیفیت خدمات دندان پزشکی با کاهش دستمزد درمان گران.

با احترام
آیرج کی پور

 
جای خوشوقتی است که همکار خوبم آقای دکتر کی پور صرف وقت کرده و مطلب مستندی در باره ارزش کار دندان پزشک و لزوم بیمه همگانی در این تریبون آزاد نوشته است.

در گذشته اشتباهات و تعبیرات نا صوابی در مورد دندان پزشکان شده است. برای جبران آن بایستی پست معاونت دندان پزشکی در وزارت بهداشت وهمچنین در تشکیلات نظام پزشکی به وجود آید و اختیارات نظام پزشکی در حد قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند. آن وقت حضور دندان پزشکان مبتکر، فعال و دلسوز در سمت های یاد شده؛ با کمک مجلس شورا، سبب تحول لازم در این رشته ی مهم خواهد شد.

دکتر محمد علی افتخاری
 
خواهش می کنم نظرات من را حذف ننمایید. این حد از دستمزد، خارج از هزینه تحت پوشش بیمه است. تو کجای دنیا درآمد پزشک با درآمد متوسط جامعه این قدر فرق داره؟ نسبت درآمد کادر پزشکی -روی سخن با دندانپزشکان و متخصصان است- نسبت به متوسط سایر اقشار جامعه چرا این قدر بالا است؟ شما یک جستجو تو اینترنت بکنید ببینید که مملکت ما تو این مورد روی آمریکا رو هم سفید کرده. اروپا که عموما دستمزدها تقریبا برابره (با احتساب تعداد سالهای کاری و زمان لازم برای آموزش). سایت الف نوشته درآمد متخصص 37 برابر درآمد متوسط جامعه است!! هیچ کشور پیشرفته ای تو دنیا این معضل رو نداره.

ایران، بهشت پزشکان متخصص
رضا پارسانسب -اینترن دانشگاه علوم پزشکی تهران
دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲

وقتی که همه باید امتحان ملی رو برای گرفتن مدرکشون پاس کنند، چرا باید انحصار وجود داشته باشه؟
این توزیع ناعادلانه ی درآمد از طریق افزایش بیکاری، فقر و کاهش موالید و به انحطاط بردن اخلاق در جامعه، به زودی دامنگیر همه میشه.
 
نکاتی را به عنوان یک فرد مطلع به طور خلاصه، در پاسخ به کاربر محترمی که پیوند صفحه ی «ایران، بهشت پزشکان متخصص» را در این تریبون گذاشته اند، ذکر می کنم:
قبل از بحث، توصیه می کنم ا یشان مجدد سری به همان آدرس بزنند و نظرات کاربران در زیر مطلبی را که توسط یک دانشجوی پزشکی نوشته شده، به دقت ملاحظه کنند:

«ایران، بهشت پزشکان متخصص» - نویسنده: یک دانشجو

۱- تا پیش از سال ۲۰۰۹ ارزش دلار به ریال بسیار متفاوت با امروز بود و می دانیم که الان بهای دلار بیش از سه برابر آن سال هاست. نرخ تورم چطور؟! در اوایل سال ۹۲ در خوش بینانه ترین حالت حدود ۴۰% تورم داشتیم.

۲- مقایسه میانگین درآمد پزشکان متخصص یک بیمارستان غیردولتی تهران با کشورهای دیگر، مقایسه ای از اساس نادرست است! این بیمارستان الگوی مناسبی برای همه بیمارستان های موجود در کشور، خصوصا مراکز درمانی دولتی و همچنین در استان های محروم نمی تواند باشد.

۳- برای مقایسه درآمد، گرفتن «میانگین» درآمد پزشکان متخصص قابل تعمیم به همه اقشار پزشکان نیست؛ بلکه باید «میانه» یا «نما» را محاسبه کرد.

۴- قطعا درآمد رشته های تخصصی پروسیجردار مثل رشته های جراحی و ... با رشته های تخصصی بدون پروسیجر مثل رشته های داخلی و اطفال،متفاوت است. در نظر گرفتن میانگین درآمد تمام رشته های تخصصی با هم -مخصوصا در ایران- اشتباه دیگری است که موجب تورش در نتایج می شود.

۵- نکته بسیار مهم دیگر این که متولی اصلی سلامت و بهداشت مردم، دولت است. دولت باید بستر های لازم برای دسترسی آسانِ همه اقشار جامعه به خدمات پزشکی و دندان پزشکی را فراهم نماید.

۶- در سال های اخیر شاهد چنان شیب فزاینده ی
نرخ تورم بودیم که تعادل عرضه و تقاضا را به هم زده و هزینه های پایه برای ارایه خدمات پزشکی و دندان پزشکی -مثل بسیاری از خدمات مانند مهندسی ساخت وساز، خدمات کشاورزی و...- نیز افزایش یافته است

۷- بعضی اقشار در مشاغل آزاد بدون نیاز به تحصیلات عالیه درآمد های هنگفتی دارند و نظارت درستی بر درآمد و مالیات آنها نیست. نرخ واقعی ارایه خدمات این گروه مشخص نیست، ولی تعرفه ویزیت پزشکان هر ساله زیر نظر نظام پزشکی و دولت تصویب و ابلاغ می شود! به اعتراف خود متولیان، در تعیین تعرفه سالانه، نرخ تورم به طور کامل در نظر گرفته نمی شود. پس درصدی از پزشکان و دندان پزشکان باید نرخ تورم را متحمل شده و از سوی افراد کم اطلاع، مورد اتهام واقع شوند که مسبب افزایش هزینه ها و تورم هستند!!

۸- در نهایت باید عرض کنم که من حدود بیست سال است که طبابت می کنم. در کلینیک های دولتی حق ویزیت پزشک متخصص همین الان با بیمه ۱۸۵۰۰ ریال (هزاروهشتصدوپنجاه تومان) و آزاد ۸۱۰۰۰ ریال (هشت هزاروصدتومان) است! اگر درصد اندکی از پزشکان و دندان پزشکان درآمدهای بالایی دارند، نباید همه پزشکان متخصص وغیر متخصص را با یک چشم نگاه کرد. به نظر من ما متهم اصلی را رها کرده و به دنبال حواشی هستیم! یک علت اصلی این همه نابسامانی، نبود بیمه همگانی و توزیع ناعادلانه ی خدمات بهداشتی در نواحی مختلف کشور است.

۹- حیف است که از مسوولیت آن ها که به تعهدات خود عمل نکرده و نمی کنند غافل شویم و کسانی را که طی سال ها، مدیریت سلامت را دچار این شرایط بی انضباط کرده اند نادیده بگیریم و بعد با حرمت شکنی و بی احترامی به یکدیگر، اجازه ی تداوم خرابی ها و تخریب بیشتر را به اشخاص بی کفایت بدهیم.

بااحترام – دکتر آ.م
بهار ۱۳۹۳
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel