تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
تعدد همایش های دندان‌پزشکی؛ نعمت یا آفت
 

تعدد همایش های دندان‌پزشکی؛ نعمت یا آفت

افزایش همایش های دندان پزشکی موضوع روز است و موافقین و مخالفین فراوانی دارد. در این مبحث، نگارنده ضمن مرور نظرات مختلف، این افزایش را به صلاح صنف می داند.

 


آیا کسب امتیاز اولویت اول برای شرکت در کنگره های دندان پزشکی است؟
همه بر این واقفیم که برای تمدید پروانه مطب به 125 امتیاز بازآموزی آموزش مداوم نیاز داریم اما متأسفانه همه می دانیم که اکثریت در سال های پایان فرصت تمدید پروانه مطب به فکر پرکردن این امتیازات می افتیم. هرچند همکارانی حرفه ای هستند که چندین برابر امتیاز مورد نیاز را در پایان هر سال بدست آورده و ده ها دوره کوتاه و دراز مدت داخلی و خارجی کشور را شرکت می کنند و همچنان در بازآموزی ها، سمینارها، کنگره ها برای درک فهمیدن و رسیدن حتی به یک کلمه جدید بطور مدام شرکت می کنند.

اما واقعیت این است که اغلب در آغاز 5 ساله جدید تمدید پروانه مطب صندلی های بسیاری در کنگره ها و همایش ها خالی می ماند و همکارانی که چه در انجمن ها و چه در کادر هیات علمی دانشگاه های دولتی، ساعت های متمادی، روزها، هفته ها، ماه های پی در پی، با برنامه ریزی های متعدد در کار تدارک علمی و اجرایی برگزاری کنگره هستند دغدغه فکری و نگرانی از حضور همکاران و استقبال آنان از این برنامه های علمی ذهن آنها را مشغول می کنید.

اجازه دهید قدری این موضوع را آنالیز و در واقع کالبد شکافی می کنیم:

با وجود ده انجمن تخصصی و دو انجمن فراگیر، اگر بطور متوسط در سال 10 کنگره برگزار شود و اگر میانگین امتیاز هرکدام از آنها 14-12 امتیاز باشد هر فرد می تواند با شرکت در همه آنها 140-120 امتیاز کسب کند. از سوی دیگر مراکز متعددی غیر از انجمن های دندان پزشکی نیز وجود دارند که آنها هم به برگزاری کنگره ها و همایش ها، امتیاز آموزش مداوم اقدام می کنید مثل دانشگاه ها، نیروهای مسلح، شرکت های تجاری و ..... و مراکز متعدد دیگر که امتیاز آنها نیز به جمع امتیازات قبلی اضافه می گردد.

علاوه بر آن بازآموزی های زیادی برگزار می شود که هر بازآموزی دارای 5 امتیاز می باشد و با توجه به اجباری بودن اختصاص 50 امتیاز از 125 امتیاز به بازآموزی مدون ، هر همکار دندانپزشک در طول 5 سال باید در 10بازآموزی امتیاز مورد نظر را کسب کند.

اولین موضوعی که به ذهن می رسد این است که بدین شکل از 29 بازآموزی موجود ، در 19 تای آن همکاران شرکت نمی کنند!

حال اگر بازآموزی اعلام شده انجمن دندانپزشکان عمومی ایران که 75 بازآموزی می باشد را مطرح کنیم در 70 تای آن شرکت نمی کنند

اکنون این سوال مطرح می شود که پس از حذف 19 بازآموزی از لیست بازآموزی ها ، تقریبا هر سال بیش از 40 کنگره باقی می ماند که همکاران در آن شرکت نمی کنند. بنظر شما در این رابطه چه باید کرد؟

با وجود 25000 دندانپزشک، اگر هر همکاری در سال در یک کنگره شرکت کند بطور متوسط در هر کنگره دندان پزشکی 2500 نفر شرکت خواهند کرد در حالی که اینگونه نیست، آیا واقعاً شرکت در 6 کنگره و 10 بازآموزی در 5 سال (که بسیاری بازآموزی ها مورد رضایت همکاران نیست) همکاران دندانپزشک با علم و تکنیک های جدید موردنیازی که در دنیا مطرح می شود، آشنا می شوند؟ مطمئنا اینگونه نیست.

در آمریکا هر دندانپزشک برای تمدید پروانه مطب در هر 5 سال به 750 امتیاز نیاز دارد و جالب است بدانیم که در مالزی در هر سال 300 امتیاز موردنیاز است و کسب بعضی از امتیازات در هر سال اجباری است.

در این موارد سوالات زیادی ذهن مسئولان انجمن را به خود مشغول می کند چرا باید همکاران در پایان سال های پایانی فرصت تمدید پروانه مطب ، همه یکباره به فکر کسب امتیاز افتاده و همه کنگره هایی که در این مدت برگزار می شود با استقبال زیادی روبرو می شوند؟

ولی کنگره هایی که در اولین سال های بعد از تمدید پروانه مطب برگزار می شوند شرکت کنندگان کمی دارند. به نظر ما در این موضوع نیاز به یک بررسی کارشناسانه داریم. ما به عنوان مدیران انجمن ها به صراحت اعلام می کنیم که در این سیستم نقصی وجود دارد و هر چند که اداره کل آموزش مداوم جامعه پزشکی کشور در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده است که بعد از سال 1390 نحوه اخذ امتیازها با کسب 25 امتیاز در هر سال اجباری آغاز می گردد ولی باز هم این مشکل را حل نخواهد شد و هر دندانپزشکی با شرکت در 2 بازآموزی و یک کنگره می تواند امتیاز سالیانه خود را تامین کند.

اغتقاد ما بر این است که در این مورد به دو صورت کلی باید اقدام شود :

1- تغییر قوانین و امتیازات موجود در رساندن آن به سطح استانداردهای جهانی که احتمالا بعضی از همکاران نباشد.

2- تکیه بر درایت و ضرورت نیازهای علمی همکاران دندانپزشک که صرفا کسب امتیاز ملاک حضور آنها در برنامه های علمی نباشد که آیا این قابل اتکاء هست؟

بهرحال آنچه که مسلم است این است که با این مسیر کسب امتیاز تمدید پروانه مطب، دانش و علم کافی برای آخرین دستاوردهای علمی به هیچ وجه و در نتیجه توانایی علمی و تکنیکی همکاران را تامین نخواهد کرد، اما می خواهیم بر خرد جمعی و مشارکت در امر جامعه مداری و بلکه برای دفاع از مدنیت و ارج گذاری و توسعه حرفه ای نهادهای مدنی تکیه کنیم و با فریاد و هشدار به همکاران دندانپزشک اعلام می نمائیم. که این واقعیتی است مسلم که اگر چنانچه در هر کنگره بخصوص کنگره های تخصصی ، حداقل 1000 نفر ثبت نام کنند آن کنگره ها با موفقیت روبرو می شوند زیرا همیشه هستند کسانی که در نمایشگاه های مواد، محصولات دندانپزشکی نیازهای خود را تامین می کنند اما در پانل های برگزاری برنامه های علمی کمتر شرکت می کند.

ما به همکاران دندانپزشک در سراسر کشور اعلام می کنیم که نه تنها حضور در کنگره های داخلی امری حیاتی و ضروری است بلکه پیشنهاد می کنیم در کنگره های خارجی هم شرکت نموده و حتما در دوره های دراز مدت را نیز بگذرانند. زیرا امروز این امر مسلم گردیده است که در دوره 5 یا 6 ساله دندانپزشکی عمومی بسیاری از علوم هستند که یا آنها را نیاموخته ایم و یا میزان آشنایی ما با آنها کافی نیست.

خدمت ما به مردم، دانش دندانپزشکی است. آنجا که این دانش موجود و افرادی زحمتکش و فداکار راه کسب این دانش را فراهم می کنند، آنجا که باید این نهال ها را در نهاد وجودمان بکاریم، حضور یافته تا بدین گونه هم از نهادها خود حمایت کنیم و هم دانش خدمت کردن به مردم را بیشتر بیاموزیم.

صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel