گروه مشاوره های دندان پزشکی در کلاب لبخند

روی تصویر زیر کلیک کنید

مشاوره با دندان پزشک
تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری

صفحه: 1
پاسخ دهی
RSS
فلوراید رایگان ندهید، هوش بچه ها را کم نکنید!

فلوراید رایگان ندهید، هوش بچه ها را کم نکنید!

خطر تزریق فلوراید به کودکان ایرانی

دکتر حسین راغفر، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی، نسبت به پیامدهای خطر توزیع وسیع فلوراید بین کودکان ایرانی هشدار داد.

ایردن: ظاهرن منظور از «تزریق»، «تجویز» بوده است.

با سلام،

وقتی مقاله آقای دکتر حسین راغفر- اقتصاددان را در مورد وارنیش فلوراید مطالعه نمودم، بسیار تعجب کردم که با چه مجوزی یک اقتصاد دان در مورد مطلبی صحبت می کند که ده‌ها مقاله علمی معتبر در تایید آن وجود دارد؟!

این اقتصاد دان محترم هنوز اطلاع ندارند که وارنیش فلوراید همان‌طور که از نامش پیداست، تزریق نمی شود و تنها به دندا‌ن‌ها مالیده می شود وتنها موضعی عمل می‌کند نه سیستمیک. البته گله اصلی بنده از همکاران خود در سایت ایردن است که بعد ازمدتها در حوزه پیشگیری کاری می خواهد انجام شود که با چاپ این‌گونه مقالات در بین مردم ومسئولین شک ایجاد می گردد.

با تشکر
دکتر رضا یزدانی
استادیار گروه سلامت دهان

دکتر یزدانی عزیز سلام
من دکتر نیستم فقط مادر یک کودک هستم که این مساله برایم مهم شده بود و به لینک اصلی این ایمیل وصل شدم و 36 مقاله بر صحت این موضوع پیدا کردم آقای دکتر بهتر نیست به جای موضع گرفتن کمی تحقیق شود .

http://www.redorbit.com/news/health/1112662242/harvard_study_finds_fluoride_lowers_iq__published_in_federal

با سلام

همانطور که در متن اصلی نیز نوشته شده میزان زیاد فلوراید می تواند عوارض متعددی نظیر کاهش IQ و یا شکنندگی استخوانها و فلوروزیس داشته باشد اما این نفی کننده مزایای این ماده نیست و بلکه تاکیدی بر مصرف صحیح و مناسب آن است.چرا که هزاران مقاله معتبر علمی در ژورنالهای معتبر دانشگاههای بنام دنیا بر مزیت استفاده مناسب از فلوراید تاکید میکند.
تحقیقات دانشمندان برای هر ماده غذایی مثلا هویج منافع و مضراتی را بیان میکند اما هیچ عقل سلیمی بعلت وجود کاروتن در هویج و خطر مصرف بیش از حد آن ،توصیه به عدم مصرف این ماده غذایی نمیکند.
امیدوارم افراد مختلف جامعه با ارجاع موارد تخصصی به مطلعین رشته مربوطه از القا نگرانی به مردم جلوگیری کنند.
با تشکر

دکتر مصطفی محاوری
متخصص دندانپزشکی کودکان ونوجوانان

سلام،
همیشه ملاک ما مصرف صحیحه؟
آیا روش صحیح در بکار بردن وارنیش فلوراید رعایت میشه؟
آیا میزان فلوراید آب آشامیدنی شهرهای مختلف ایران بررسی شده و بعد طرح فلورایدتراپی اجرا شده؟
آیا انجام یک خدمت برای همه ایران با «یک نسخه» روش صحیحی است؟
آیا بهتر نبود روشی ارزان ویژه مراجعه دانش اموزان به متخصصین ارایه میشد؟

متاسفانه پزشکان ما مسایل دیگر را به بیان حقیقت ترجیح میدن و شجاعت ارایه صحیح اطلاعات را حداقل بخاطر مسایل صنفی ندارند.من ساکن اصفهانم و بعد از فلوراید تراپی تقریبا تمامی دندانعایم را به دلیل سطح زیاد فلوراید از دست دادم چون پول روکش کردن همه انها را نداشتم.... بعداز وقوع فهمیدم اب اصفهان فلوراید زیادی دارد. حتی مدتی فلوراید تراپی در مدارس اصفهان قطع شد.

باسلام چرا بیشتراطلاع رسانی نمیکنید اگرواقعا این مطلب درست باشد که بنظرمیرسد درست است چرابرای نجات این کودکان معصوم واینده سازان کشورعزیزایران اقدامی نمیکنینید کمپینی ,یاهشتکی چیزی بخداشماهم مسئول هستیددربرابرنسل اینده خواهشمندم اقدام عاجلی بکنید چون ازفردا عملی میشود این طرح راستی اگرمطالب بیشتری هست برایم ارسال کنید.
سپاس گزارم

با سلام
در متن نوشته شده تزریق فلوراید! در برنامه پیشگیری از پوسیدگی دندان ، قرار نیست هیچ تزریقی انجام بشه، مایع وارنیش روی دندان مالیده میشه و به کودک آموزش داده میشه که اصلا این مایع رو نبلعد. شما از هزینه های پوسیدگی دندان برای خانواده ها اطلاع دارید؟ میدانید پوسیدگی دندان ها چه اثرات و عوارضی روی بافت های مختلف داره؟ کشور آلمان با همین برنامه های پیشگیری، پوسیدگی دندان کودکان زیر 12 سال رو به نزدیک صفر رسانده. هدف تون از انتشار مطالب غیر موثق بدون آگاهی از کم و کیف
برنامه چیه واقعا؟!

کاربر ارجمند، با سپاس از توجه و تذکر بجای شما، با توجه به این که به نظر می رسید واژه «تزریق» خطا در ترجمه یا کاربرد آن باشد، با واژه های «مصرف» و «افزودن به آب آشامیدنی» جایگزین گردید. ایردن

باسلام
آیا فلوراید به عنوان یک ماده غذایی معرفی می شود یا دارو؟ مثالی که آقای دکتر محاوری فرمودند به نظر بنده اگر فلوراید را به عنوان یک دارو بدانیم یا یک غذا این مثال خوبی نیست زیرا ماده غذایی ماده ای است که بشر سالها از آن استفاده می کرده ولی یک ماده شیمیایی مثل فلوراید و به صورت جدای از طبیعت یک دارو است لذا تحقیقات بیشتری در مورد عوارض آن لازم است! به صرف اینکه با ماده غذایی مقایسه شود نمی تواند قابل توصیه باشد .
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (2 مهمان ها)
فرم پاسخ

مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel

مشاوره با دندانپزشک