تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
کنگره 53 انجمن دندان پزشکی ایران, انتقاد نسبت به مدیریت برنامه
 
کنگره 53 پایان یافت و یقیناً هیأت مدیره به بررسی نتایج آن خواهد پرداخت ولی من می خواهم به عنوان کسی که هر چهار روز در این کنگره شرکت داشت نظرات خود و آنچه را از همکاران در این باره شنیدم بازگو کنم.
کنگره 53 از نظر مدیریت ضعیف بود و برنامه های علمی آن هم چنگی به دل نمی زد. انتخاب رئیس کنگره و سایر مدیران آن، نکته مهمی است که هیأت مدیره بایستی در این باره دقت زیادی داشته باشند.
امسال، اشکال نمایشگاه و کارشکنی های پراکنده نیز مزید بر سایر مشکلات بود و هیأت مدیره باید در ارتباط با نمایشگاه مواد و تجهیزات دندان پزشکی در کنگره ها از روی واقع بینی و تعامل منطقی با افراد ذینفع، برنامه ریزی کند و چه بهتر که تشکیل کنگره ها فقط متکی به وضع مالی انجمن باشد نه بر اساس فروش غرفه به این و آن.
در کنگره امسال، بی نظمی در زمان اجرا و نحوه اجرای برنامه ها و نقص اطلاع رسانی فراوان بود که سبب سردرگمی دندان پزشکان می شد.
یک دندان پزشک
 
از کنگره های «جامعه دندان پزشکی ایران» تا کنگره 53 «انجمن دندان پزشکی ایران»

سال 1391 مصادف با پنجاهمین سال تأسیس جامعه دندان پزشکی ایران بود و متأسفانه انجمن دندان پزشکی ایران به عنوان وارث و متولی امور مربوطه هیچ بزرگداشتی برای این جمعیت خدمتگزار در نظر نگرفت.
یکی از افتخارات جامعه دندان پزشکی ایران، برگزاری کنگره های علمی سالانه و رو به پیشرفت طی سال های متمادی پس از تأسیس در 24 دی ماه 1341 بوده است.
تا قبل از برگزاری اولین کنگره دندان پزشکی در شهریور 1342 که به همت جامعه دندان پزشکی ایران صورت گرفت هیچ برنامه علمی مدون و ارزشمندی در مجموعه پزشکی کشورکه قابل مقایسه با فعالیت های مشابه در خارجه باشد انجام نمی شد و اقدام اولیه جامعه دندان پزشکی در این باره جالبی بود که راهگشای بسیاری از رشته های دیگر نیز شد و آنانی کار مثبت جامعه دندان پزشکی را الگوی خود قرار دادند.
دوراندیشی و آینده نگری هیأت مؤسس ده نفری جامعه دندان پزشکی ایران به گونه ای بود که در اولین اساسنامه تنظیمی برای ارائه به ثبت شرکت ها و رسمیت یافتن جمعیت، برگزاری کنگره های علمی سالانه در شهریور ماه جز وظایف جامعه منظور شد، همچنین برگزاری مراسم روز دندان پزشکی (که از بحث این مقاله خارج است) شعار «کسب دانش بیشتر برای خدمت بهتر» سرلوحه فعالیت جامعه بود و بر این اساس موضوع کنگره ها برای یکایک هیأت مدیره ها و کمیته برگزاری اهمیت فوق العاده داشت که ثمره آن انجام 32 کنگره متوالی موفق تا سال 1373 تحت نام جامعه دندان پزشکی ایران بود و از آن به بعد، انجمن دندان پزشکی ایران ادامه این کار را بر عهده گرفت. در تغییرات ناخواسته و تحمیلی که بعد از 1373 پیش آمد متأسفانه شماره گذاری کنگره ها که مرتبط با قدمت و سایقه درخشان جامعه دندان پزشکی بود از ردیف منظم و واقعی خود دور شد و سه کنگره به آن اضافه گردید و بر هیأت مدیره انجمن است که در فرصتی مناسب و تدبیری عملی این نقص را جبران کند و تعداد کنگره های علمی دندان پزشکی با سابقه تاریخی موجودیت جامعه دندان پزشکی ایران یعنی 1341 تطبیق داده شود.
اولین کنگره دندان پزشکی و یا بهتر بگویم اولین کنگره مربوط به یکی از شاخه های علم پزشکی در شهریور ماه 1342 و با تلاش فراوان هیأت مؤسس، هیأت مدیره و کادر آموزشی و دانشجویان تنها دانشکده دندان پزشکی موجود آن زمان یعنی دانشکده دندان پزشکی تهران برگزار شد و اثر مثبتی بر اجتماع علمی کشور گذاشت به طوری که رئیس دانشگاه و رئیس دانشکده پزشکی را به تحسین واداشت.
کنگره های دندان پزشکی ادامه می یافت و با بررسی نواقص و رفع اشکالات کار، هر سال بهتر از سال قبل اجرا می شد و استقبال همکاران و دانشجویان این رشته مشوق اجرای برنامه های علمی بود.
دعوت از سخنرانان خارجی با بودجه محدودی که جامعه داشت نقطه عطفی در غنی کردن برنامه کنگره ها بود و حضور سخنرانانی نظیر پروفسور برادلو، پروفسور شاینین، پروفسور لوسل، پروفسور هدگورد، دکتر هیلن براند، دکتر شایرا، دکتر مسلر و غیره.
در کنگره های جامعه وضع و وزنی به این جمعیت نوپا داده بود که راه را برای استفاده از بورس های تخصصی جهت دندان پزشکان با استعداد ایرانی هموارتر می کرد.
آقای دکتر حمید عادلی نجفی در سال 1372 با دقت نظر خاص خود لیستی از کنگره های گذشته جامعه را با ذکر اسامی سخنرانان تهیه کردند که ارزش تاریخی دارد و خوشبختانه این لیست با معرفی م در آرشیو دنندان پزشکی ایردن ضبط شده است.
همزمان با ادامه کنگره ها، عضویت جامعه دندان پزشکی ایران در فدراسیون بین المللی دندان پزشکی فرصتی پدید آورد که به تشویق جامعه و برنامه ریزی لازم، دندان پزشکان ایرانی در جلسات علمی و پربار این فدراسیون شرکت کنند (البته به هزینه خود) و از این راه تبادل اطلاعات وسیعتری بین دندان پزشکان ایرانی و خارجی برقرار شد.
هیأت مؤسس از ریاست مآباد و رئیس بازی به دور بود و تجارب منفی که از اطلاق کلمه رئیس برای یک مسؤول کار داشت. همانطور که می دانید و در سوابق جامعه دندان پزشکی موجود است. عنوان «دبیری» را مسؤرل هیآت مدیره و کلمه «سرپرست» را برای مسؤول کنگره که سمتی موقتی بود به کار می گرفت.
به یاد دارم که به علت عدم توافق بر سر انتخاب رئیس، تشکیل جمعیت واحد پزشکان با وجود حضور در جلسه منعقده در ساحتمان آلومینیوم، عملی نشد و آن اختلاف ادامه یافت.
هیأت مؤسس، هیآت مدیره ها و اعضاء کمیته های برگزاری کنگره ها تماماً به طور افتخاری و رایگان کار می کردند (که خوشبختانه اکنون هم چنین است) و هیچ نوع نفع مادی برای آنان متصور نبود بلکه برعکس، اغلب آن افراد و برحسب مورد متقبلی هزینه هایی برای گردش بهتر کارها و یا پذیرایی از سخنرانان خارجی می شدند.
صداقت و صمیمیت و تلاش مخلصانه هیأت مؤسس و بقیه دست اندرکاران در جهت اعتلای دندان پزشکی امر محتومی است که مهر تأیید اکثریت دندان پزشکان را دارد که خدمات را با ترازوی انصاف می سنجد و باید گفت کار بزرگی که تحت هدایت جامعه دندان پزشکی ایران انجام گرفت محصول حرکت جمعی دندان پزشکان سراسر کشور بود و هیچ کس حق ندارد اعتماد حاصله برای دندان پزشکی را در آن سال ها مربوط به خود بداند.
هیأت مؤسس در ده سال اولیه تأسیس جامعه، نظارت برکارها را اعمال می کرد و پس از آن کلیه امور را به هیأت مدیره های وقت واگذار کرد.
موضوع انتخاب سرپرست برای کنگره از دغدغه های هیئت موسس و هئیت مدیره بود که در آن باره دقت خاصی به کار گرفته می شد و در هر کنگره یک یا دو نفر جانشین اول و دوم در نظر گرفته می شد که آنان با استفاده از تجارب عملی، آماده برگزاری کنگره های بعدی می شدند و این دور تسلسل ادامه داشت. ترتیب کار این بود که معمولاً برنامه ریزی برای هر کنگره بلافاصله پس از ختم کنگره آن سال آغاز می شد و این رویه اثرات خوبی در برگزاری بهتر کنگره ها داشت.
در خاتمه، یاد دوستان فقید خود در هیأت مؤسس: دکتر نواب، دکتر حداد، دکتر تاج، دکتر رشتیان و دکتر آوانسیان را گرامی می دارم.
خداوند مددکار خدمتگزاران باد.


دکتر محمدعلی افتخاری
2 خرداد 1392
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel