تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
ارز مرجع به کلی برای تجهیزات پزشکی حذف شده است
 

ارز مرجع به کلی برای تجهیزات پزشکی حذف شده است


حسین کیوان مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: ارز مرجع به طور کلی برای تجهیزات پزشکی حذف شده است و قیمتهای جدید به زودی اعلام می شود اما هنوز در مورد اکثر تجهیزات پزشکی از پارسال در انبارها کالای موجود وجود دارد و این کالاها باید با قیمت سال گذشته توزیع شوند..
 
ارز مبادله ای مبدل به ارز مرجع گردید. در این تغییرات، واژه "ارز مبادله ای" از فرهنگ لغات اقتصادی بانک مرکزی حذف شد. در همین حال، ارز مرجع دلار) با یک جهش ناگهانی بیش از 1200 تومان افزایش یافت وبا نرخ حدود 2477 تومان بر اساس اعلام امروز بانک مرکزی، به عنوان مأخذ و مرجع جدید تمامی مبادلات ارزی کشور ابقا گردید. بر اساس این معادله، ارزش ارز، دلار مرجع امروز به 2477 تومان رسید. بدین ترتیب نظام سه نرخی ارز مبدل به نظام دونرخی شد. در این نظام، ارز مرجع قیمت کف ارز در کشور را نشان میدهد. ارزش آن امروز بر اساس اعلام بانک مرکزی هر دلار 2477 تومان بوده است. در کنار ارز مرجع تقویت شده، ارز بازار آزاد در کشور همچنان جاری و ساری است. امروز هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز در حدود 3340 تومان معامله شد. طی چند روز گذشته دولت طی بخشنامه اعلام کرد از این پس ارز مرجع به کالاهای اساسی و دارو تعلق نخواهد گرفت و بر این اساس قیمت ارز همان قیمتی خواهد بود که در لایحه بودجه سال 92 تعیین شده است. محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی دیروز گفت که دیگر ارز مرجع(دلار) 1220 تومانی وجود خارجی ندارد.
 
مهمترین دستاورد وپیام این حذف بزرگ رامی توان پایانی برتداوم رانت خواری درعرصه اقتصاد ( تجارت) دانست بویژه اینکه هنوز اخباری از واردات کالا با نرخ ارز 1226 تومانی و فروش آن به نرخ آزاد به گوش می‌رسد . بنابراین ارز 1226 با موضع احتیاطی بانک مرکزی حذف شد تا اقتصاد ایران درمسیر تجربه ارز تک نرخی قرار گیرد، به طوری‌که می‌توان امیدواربود فاصله نرخ بازار آزاد با نرخ دولتی ارز بشدت کاهش یابد.
درهر حال دیروز رئیس کل بانک مرکزی حذف ارز 1226 تومانی را رسماً تأیید و البته تأکید کرد قیمت کالاهای اساسی با تغییر نرخ ارز گران نخواهد شد، زیرا از محل ردیف‌های بودجه منابع کافی برای این اقلام در نظر گرفته شده است.

در این‌باره سیدشکرخدا موسوی، نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس و عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با ناکارآمد خواندن تیم اقتصادی دولت، با اشاره به تبعات حذف ارز مرجع از کالاهای اساسی مردم در جامعه، گفت: نتیجه حذف ارز مرجع از اقلام اساسی مردم «گرانی» است که همچون دومینو از یک کالا به کالایی دیگر سرایت کرده و قدرت خرید مردم را دستخوش ناتوانی کرده است. اوبا انتقاد از تصمیمیات عجولانه دولت و نبود مدیریت کارآمد در دستگاه های اجرایی گفت: کم شدن روغن نباتی و نبود کره در بازار نتیجه نبود یک تصمیم گیری واحد در خصوص قیمت ها بوده که پای دلالان را باز کرده است. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یادآور شد:وزارت صنعت، معدن و تجارت باید پاسخ گویی ناامنی موجود در بازار باشد و هرچه سریع تر برای برون رفت از معضلات موجود راه حلی پیدا کند.


بهمنی -رئیس کل بانک مرکزی- با تأکید بر این موضوع که حذف ارز مرجع برای کالاهای اساسی و دارو کاملا براساس قانون است، گفت: این موضوع در قانون بودجه در نظر گرفته شده و ابلاغ شده و بانک مرکزی هم براساس قانون بودجه به آن عمل می‌کند، ما ارز مرجع را حذف می‌کنیم، اما به هیچ عنوان نمی‌گذاریم قیمت کالاها افزایش یابد.
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel