تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
تأکید دکتر فاضل بر لزوم راه اندازی مقطع دکترای رشته دندانسازی
 

تأکید دکتر فاضل بر لزوم راه اندازی مقطع دکترای رشته دندانسازی


-دکتر اکبر فاضل، رئیس شورای آموزش دندان پزشکی گفت: با توجه به توسعه علمی و گسترش روزافزون علم و تکنولوژی لازم است رشته دندانسازی به عنوان زیربنای رشته دندان پزشکی در دانشگاه های کشور به مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارتقا یابد.


 
با سلام
کشور عزیز ما در دو دهه گذشته شاهد راه أندازی دوره های تکمیلی در بسیاری از رشته های دانشگاهی بوده است. در نیت خیر مسئولان این کار هیچ شکی وجود ندارد، ولی این سؤال رامیتوان کرد که
آیا به چند در صد اهداف پیش بینی شده رسیده ایم؟
ایا ممکن است در بسیاری جهات بخصوص در حیطه سلامت، متضرر هم شده باشیم؟
ترا به خدا اینقدر جوگیر هر محیطی نشویم وصحبتهایی نکنیم که ضررهای ی آن به راحتی
قابل جبران نباشد!
 
چرا پشکسوتان وحامیان سلامت دهان با طراحی طرح های بدون کارشناسی سلامت دهان ودندان کشور را به مخاطره می اندازند؟

اگر قرار است دکنرای دندانسازی راه اندازی شود، دیگر نیازی به تخصص پروتز دندانی نمی باشد، پس لابراتوار دندانسازی عملا تعطیل خواهند شد. این دکتراهای دندانسازی کار کلنیکی را انجام خواهند داد. پس فرقی با دندانپزشکان نخواهند داشت! در نهایت در آینده بعد از علوم پایه دندانپزشکی هر دانشحو رشته خاصی (ترمیمی، جراحی، پروتز ...) را می گذراند نیازی به تخصص نخواهد بود. پس شعار پیشگیری سلامت دهان و دندان را عملا به «درمان مقدم برپیشگیری است» ترجیح داده ایم و می دهیم! پوسیدگی دندانی غوغا می کند! مسئولین و متولیان سلامت دهان تفکر خود را برای کاهش DMFT و dmf ...
بکار گیرند نه افزایش دانشکده های دندان پزشکی و راه اندازی رشته های جدید که عملا درپیشگیری دندان پزشکی و سلامت دهان اثر منفی خواهد گذاشت.
 
همکار گرامی، جناب آقای دکتر هنرمند جوان بخت

با سلام و عرض ارادت،

در پاسخ به دلسوزی و نقد کارشناسانه شما، لازم می دانم نظر خود را در این تریبون حضورتان تقدیم کنم: گوینده این مطلب -دکتر اکبرفاضل- نه «پیشکسوت» است، نه «حامی سلامت دهان» و نه «مسوول و متولی سلامت»! ایشان همان طور که اشاره کرده اید، تنها دغدغه شان «افزایش دانشکده های دندان پزشکی» بوده و با وجود اعتراض همه عقلای صنف، در این زمینه یکه تازانه به کار خود مشغول است. اخیرن نیز که ریاست دانشکده دندان پزشکی تهران را به دکتر بیات واگذار کردند، موضوع افزودن رشته های تحصیلی و احیانن موضوعات جنجالی جدید دیگری را آغاز کرده اند.

من نیز با داشتن حدود سه دهه حضور در عرصه دندان پزشکی و تجربه ی مسوولیت های مختلف آموزش، اجرا و پژوهش در حوزه بهداشت دهان، اطمینان دارم که اگر این طرح فاقد پشتوانه کارشناسی امکان اجرا پیدا کند، در آینده ای نه چندان دور، معضلات بسیاری را برای دندان پزشکی ایران ایجاد خواهد کرد. طبیعی است که اگر کسی در زمینه ی یکی از درمان های رایج و موردنیاز دندان پزشکی _پروتز- دارای دکترا باشد، نمی تواند خود را به حوزه علوم پایه و صرفن پژوهش محدود کند و با داشتن شناخت بسیار وسیع تر از پروتز، خیلی زود خود را محق به دایرکردن کلینیک خواهد دانست! متاسفانه آن روز این افراد خود نیستند تا پاسخ گوی اقدامات نابخردانه ای باشند که در دوران تصدی ایشان، موجب بروز انحراف در مسیر حرفه شده است. اگر هم باشند، محلی از اعراب نخواهند داشت. تعیین روز تصویب یک قانون نادرست، به عنوان روز دندان پزشک نیز از همین مقوله ها بود که تازگی صدها عاقل دارند تلاش می کنند تا سنگی را که سه دهه پیش در چاه انداخته شده، خارج کنند.

توجه به دو جمله در سخنان ایشان، عمق غفلت از بسیاری نکات واضح و بدیهی را نشان می دهد. به نظر می رسد کسی که سال هاست در راس مجموعه ای قرار دارد که تعیین کننده ی کمی و کیفی آموزش دندان پزشکی است* و در این حوزه «کدخداست»، شایسته نیست در یک مصاحبه ساده چنین بی اطلاعی های غیرمنتظره ای را از خود نشان دهد! ایشان باید بیش از همه دست اندرکاران دندان پزشکی در مورد مقاطع تحصیلی، ضرورت ها و خصوصن حوزه عملکرد هر رشته تخصصی اطلاعات داشته باشد!!

"توسعه علمی ایجاب می کند که ما روز به روز مقاطع بالاتری را در این رشته در دانشگاه های کشور راه اندازی کنیم"
اگر برای «توسعه علمی» باید «روز به روز» سطح مقاطع تحصیلی ارتقا یابد، برای «روزهای» بعد از «مقطع دکترا» هم باید فکری بکنند.
...

"درصورتی که صنعت ما به جایی برسد که بتواند مواد مورد نیاز دندانسازی را تولید کند، فارغ التحصیلان مقطع دکترای رشته دندانسازی می توانند با تحقیق روی مواد تولیدی و بررسی مزایا و معایب و مقایسه آنها با مشابه خارجی، به پیشبرد صنعت کشور نیز کمک کنند."
پس جایگاه رشته تخصصی «مواد دندانی» کجاست؟
...

دکتر شکفته راد
عضو سابق هیات علمی | رییس سابق دفتر بهداشت دهان استان | عضو سابق کمیته تحقیقات دندان پزشکی کشور

*دبیرشورای آموزش دندان پزشکی و تخصصی کشور
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel