تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری

صفحه: 1
پاسخ دهی
بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال

ژنژيويت و پريودونتيت شايع‌ترين انواع بيماري‌هاي پريودونتال هستند. ژنژيويت عبارت است از التهاب محدود به بافت نرم اطراف دندان‌ها. اين بيماري نتيجه اثر متقابل ميان ميکروارگانيسم‌هاي موجود در بيوفيلم و بافت‌هاي دندان با سلول‌هاي التهابي ميزبان است...

با سلام،

این مطلب، کامل ترین اطلاعاتی بود که در این چند هفته پیرامون مشکلات لثه خوندم. من مدتیه آبسه لثه دارم، که زیر دندان ششم فک پایینم در سمت چپ هست. البته اولش فقط التهاب بود ولی الان مدتیه که التهاب تبدیل به برجستگی های آبسه مانند شده که با چنددبار پشت سرهم آب نمک روش نگه داشتن، خیلی کوچک میشه و دوباره بعد از غذا خوردن بزرگ میشه. جرم گیری هم کردم، اما سطحی نه زیر لثه ای. کاش یکی راهنماییم میکرد.
کسی اینجا هست اصن؟

آزاده خانم،

حال که در مورد بیماری های لثه و پریودنتال (بافت های اطراف دندان) در مقاله فوق اطلاعات کافی کسب کردید، سعی کنید حداقل سالی یک بار به یک متخصص لثه (پریودنتیست) مراجعه نمایید و از سلامت لثه و بافت های نگهدارنده دندان خود مطمئن شوید. عدم توجه به این مورد، می تواند برای دندان های شما خطرآفرین باشد. در عین حال، علائمی که از مشکل خود بیان کرده اید، می تواند نشانه عفونت ریشه دندان شش و یا یکی از دندان های مجاور آن نیز باشد. در صورتی که به یک دندان پزشک معتبر یا یک متخصص لثه یا حتی متخصص ریشه دندان (اندودنتیست) مراجعه کنید، ضمن تشخیص علت مشکل، درمان لازم را به شما پیشنهاد خواهند داد. ابتدا باید منشا عفونت (آبسه) مشخص شود و بعد برای رفع آن اقدام فوری صورت گیرد. هنگام تشخیص، دکتر در ابتدا حتمن یک یا چند رادیوگرافی از دندان های شما تهیه یا درخواست خواهند کرد. همچنین ممکن است با گذاشتن وسیله نرمی به نام گوتاپرکا داخل سوراخ محل خروج چرک، به صورت دقیق به منشا آن پی ببرند و یا با معاینات دیگری این کار انجام گیرد. حتی ممکن است ترکیبی از بیماری لثه و عفونت ریشه دندان مطرح باشد (اندو-پریو)...

توجه داشته باشید که عدم توجه به این مشکل، ممکن است منجر به لق شدن یک یا چند دندان مجاور آبسه و افتادن یا کشیده شدن آن گردد. از هرگونه خوددرمانی جداً خودداری کنید و هرچه زودتر به یک دکتر معتبر دندان پزشک مراجعه نمایید.

سلامت و شاد باشید

سلام.
آقای دکتر راد از راهنماییتون ممنونم. خیلی خرسند شدیم از اینکه اینجا یکی بود چون اصولا تو هر سایتی می رفتیم هیشکی نبود. پس حالا که هستید و این پست هم خیلی اثر روی من داشت، می خوام چند چیز بگم:

اول اینکه چرا آنقدر تناقض هست بین مقالات دندان پزشکی با همدیگه؟ مثلا یکی میگه دهانشویه برای ژنژیویت درمانه ودیگری میگه چاره فقط جرمگیری اونم زیر لثه ای؟ یا مثلا این که خود شما که دندانپزشکید یه سرچ گوگل بکنید ببیننید چنتا مطلب میتونید پیدا کنید که راجع به آبسه پریودنتال مطلب نوشته باشه؟ ببینید اصلا مقاله فارسی ای هست که راجب معضل بزرگ تغییرات هورمونی در دخترها و التهاب لثه نوشته باشه یا راجع به رابطه دندان قروچه و همین آبسه و بیماریهای لثه وغیره؟

حالا شما اگه بتونید مطالب کاملتری دراین رابطه بذارید خیلی خوب میشه. بگم چرا؟ چون ۱ بیماری لثه خاموشه. خود من اگه تو آینه نگاه نمیکردم حتی آبسه بین دندونامو متوجش نمیشدم چه برسه به التهابش؟ ۲ باید این واقعیتو بپذیریم که مردم از دندانپزشکی بیشتر از هر مطب دیگه ای فرارین پس لااقل اگه خوددرمانی را آموزش بدیم بهتر از اینه که کلا هیچی نگیم و فقط بگیم برو دکتر .تازه مردم هم نسبت به جامعه پزشکی بسیار بدبین شدن. مثالش خود من. هر دندونپزشکی که لازم شرح حال نپرسه، فقط نگا کنه و بگه برو عکس بگیر دیگه پیشش نمیرم.

۳انصافا دندانپزشکا خشک و بیروح و وسایلشونم مث وسایل حفاری قبره!! مطبشونم مث برزخه. اتاق رادیوگرافیم که خود دوزخه. هیچی دیگه اینه که مثلا شما اگه میشه به این پست راههای درمان مدت زمانش، .فاصله زمانی تقریبی تبدیل ژنژیویت به پریودنتیت و غیره اگه خواستید اضافه کنید.
دستتونم درد نکنه.

صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ

مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel