تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
استفاده از مشتقات خمیر دندان برای سفیدی شیر
 

استفاده از مشتقات خمیر دندان برای سفیدی شیر


روغن پالم جدیدترین ماده غیرمجازی بود که بعد از وجود انواع و اقسام مواد غیر مجاز و خطرناک در شیرهای خوراکی این بار در رسانه ها مطرح شد، حالا هم که صحبت‌های مردم کوچه و بازار درباره استفاده از مشتقات خمیر دندان برای سفیدی شیر مطرح شده است!


 
9 برند متخلف در استفاده بیش از روغن پالم شناسایی شدند

رییس سازمان غذا و دارو، از شناسایی 9 برند متخلف در زمینه افزودن بیش از حد روغن پالم به فرآورده های لبنی و همچنین احتمال ممنوعیت تولید فرآورده های لبنی با درصد چربی بالا خبر داد.
«رسول دیناروند»در حاشیه مراسم تقدیر از خبرنگاران حوزه سلامت افزود: طی هفته گذشته همه تولیدی های صنعت فرآورده های لبنی در تهران را بازرسی کرده و 9 برند متخلف در زمینه روغن پالم شناسایی شدند که در حال بررسی مجدد نمونه های آنها هستیم.
وی خاطرنشان کرد: گزارش استان های دیگر نیز این هفته به دست ما می رسد و متخلفان معرفی خواهند شد.
دیناروند افزود: واردات روغن پالم امسال به 30 درصد رسیده که سال آینده به 15 درصد و سال 95 حداکثر به 10 درصد خواهد رسید.
وی گفت: چون روغن پالم با کشتی وارد کشور می شود، نگران قاچاق آن نیستیم.
دیناروند ادامه داد: شرایط برای گران نشدن فرآورده های لبنی باعث شده تا تخلف افزودن بیش از حد روغن پالم به فرآورده های لبنی صورت گیرد، اما واقعیت این است که نمی توانیم جلوی افزایش قیمت فرآورده های لبنی را در بلندمدت بگیریم.
معاون وزیر بهداشت یادآور شد: گاهی بهره وری پایین، ناشی از افزایش قیمت است و منطقی نیست که قیمت شیر خام در ایران از قیمت جهانی بالاتر باشد.
دیناورند تصریح کرد: تخلف افزودن بیش از حد روغن پالم به فرآورده های لبنی را بزودی حل می کنیم تا خیال مردم راحت باشد.
وی گفت: در تمام شرکت های تولیدی لبنی مسوول فنی داریم که حقوق بگیر همان شرکت است، اما صلاحیت وی را ما تعیین می کنیم و او ممکن است وظایف خود را به خوبی انجام ندهد.
رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه می توانیم برندهای معتبر را به راحتی کنترل کنیم، تصریح کرد: اما به هر حال ممکن است دوباره تخلف بصورت پنهانی اتفاق بیافتد. روغن پالم روغن گیاهی است و افزودن آن به فرآورده های لبنی تقلب است و سم به آن اضافه نشده است.
وی همچنین به مردم توصیه کرد از فرآورده های لبنی پرچرب مصرف نکنند.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: می خواهیم سقف مجاز چربی فرآورده های لبنی را پایین بیاوریم و ممکن است تولید ماست پرچرب بالای پنج درصد ممنوع شود.
دیناورند تاکید کرد: درست است که مردم حق انتخاب دارند، اما تولید این گونه محصولات زمینه تقلب را فراهم می کند و برای ممنوعیت تولید آنها با صنایع لبنی در حال رایزنی هستیم.
وی با اشاره به تشکیل کمیته های بررسی روغن پالم در فرآورده های لبنی افزود: نتایج بررسی این کمیته این هفته مشخص می شود.
وزیر بهداشت هفته گذشته از وجود روغن پالم در مواد لبنی بویژه شیر پرچرب خبر داد و به مردم توصیه اکید کرد که از شیر کم چرب استفاده کنند.
روغن پالم نوعی روغن گیاهی است و عوارض متعددی بر سلامت جسمی افراد از جمله بیماری های قلبی و عروقی دارد.
ایرنا

 
جزییات واردات روغن پالم در دولت احمدی نژاد/کارمندان دولت گذشته پس از تخلف ناپدید شدند

در دولت احمدی نژاد کانتینرهای زیادی بارگیری می شد که هیچ استانداردی در مورد آن رعایت نمی شد. مدیرعامل سابق منطقه آزاد قشم می گوید:«یک پارتی روغن تاریخ مصرف گذشته قبل از ورود بنده به منطقه آزاد قشم وارد شده بود که واردات این بار از گمرک صورت گرفته بود. البته مقداری از این بار از گمرک خارج شده بود اما عمده این بار وارد ایران می شود و مقداری از آن که مانده بود، وقتی در منطقه آزاد مستقر شدیم جمع آوری شد.»
روغن پالم جدیدترین ماده غیرمجازی بود که بعد از وجود انواع و اقسام مواد غیر مجاز و خطرناک در شیرهای خوراکی این بار در در رسانه ها مطرح شد. استفاده صنعتی از این نوع روغن کافی بود تا وزیر بهداشت هم به ماجرا وارد شود و از بیمارهای قلبی و احتمال سرطان ناشی از آن سخن بگوید. و از سوی دیگر رئیس انجمن صنایع لبنی هم به میدان تکذیب و انکار وارد شود و اظهارات وزیر بهداشت را نوعی تشویش اذهان عمومی تلقی کند.
اگر تمام داستان رد و انکار، یک سوی ماجرا باشد، سوی دیگر داستان اینجاست که اساسا این روغن پالم صنعتی غیر قانونی از کجا وارد می شود. حدس و گمانه زنی ها محل واردات روغن های پالم را به منطقه آزاد قشم رساند.
دکتر شهریاری مشیری نماینده مجلس ششم که در دولت یازدهم با حکم اکبر ترکان به مدیریت عاملی سابق آزاد قشم منصوب شده بود در گفت و گو با پیام نو در خصوص روغن های وارداتی غیرمجاز در دولت احمدی نژاد می گوید: «در دوره های پیش و در دولت های نهم و دهم کانتینرهای زیادی بارگیری می شد که هیچ استانداردی در مورد آن رعایت نمی شد.»
مدیرعامل سابق منطقه آزاد قشم ادامه می دهد: «یک پارتی روغن تاریخ مصرف گذشته قبل از ورود بنده به منطقه آزاد قشم وارد شده بود که واردات این بار از گمرک صورت گرفته بود. البته مقداری از این بار از گمرک خارج شده بود اما عمده این بار وارد ایران می شود و مقداری از آن که مانده بود، وقتی در منطقه آزاد مستقر شدیم جمع آوری شد.»
دکتر مشیری در خصوص چگونگی ورود منطقه آزاد به ماجرا می گوید: «بچه های منطقه آزاد به بنده اطلاع دادند که از طریق گمرک اقلام غیر قانونی بسیاری وارد می شود که جلوی آن را هم نمی شود گرفت. برای همین آن زمان دستور العملی صادر کردیم که تمام کالاهای وارداتی ابتدا از اداره کل استاندارد، مجوز بگیرد و سپس وارد شود. در مورد کالاهای خوراکی و غذایی هم مقرر کردیم حتما نماینده وزارت بهداشت و درمان و همچنین دانشگاه علوم پزشکی آن را تایید کند. به همین دلیل اعتراض های زیادی شد که واردات کالا سخت شده است اما کوتاه نیامدیم تا اتفاقاتی مشابه روغن های وارداتی نیفتد.»
وی در خصوص نوع واردات این روغن ها می گوید: «برای واردات این بار روغن گویا قول داده بودند که تنها برای مصارف صنعتی استفاده خواهد شد اما این اتفاق نیفتاده است. اینکه از تمام این روغن، استفاده های غیر صنعتی کرده اند مشخص نیست.»
مشیری ادامه می دهد: «مقدار تخلف هایی که در دولت گذشته در منطقه آزاد شده بود خیلی زیاد بود و به عنوان مثال کانتیرهایی وارد می شد که اصلا بازرسی نمی شد. بعد از مستقر شدن دولت دکتر روحانی هم آخرین افراد باقیمانده از دولت قبل به سرعت از منطقه رفتند تا نامی از آنها در تخلفاتی مانند واردات روغن پالم و موارد استفاده آن باقی نماند.»

سلامت نیوز

 
فساد تقلب در مواد غذایی و دارو خیلی سنگین است

وزیر بهداشت گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و ما در این مورد با هیچ کس شوخی نداریم. فساد تقلب در مواد غذایی و دارو خیلی سنگین است، اگر تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم.
سید حسن هاشمی در جلسه مشترک با رئیس موسسه استاندارد، رئیس سازمان غذا و دارو، معاون جهاد کشاورزی و رئیس اتحادیه شیر و لبنیات، دبیر انجمن صنایع لبنی، و تعدادی از تولید کنندگان محصولات لبنی با تاکید بر اینکه ارزش دولت‌ها به راستگویی آنها و اعتماد مردم به عنوان بزرگترین سرمایه هر کشور در سایه عملکرد صحیح دولتها حاصل می‌شود، اظهار داشت: از این که به مردم راست بگوییم نباید پشیمان باشیم.
هاشمی بیان کرد: برخی ملاحظات باعث خودسانسوری و ریزش اعتماد عمومی می‌شود و اینجاست که فاصله دولت و مردم زیاد می‌شود. البته هر حرف حقی را نمی‌توان هر جایی بیان کرد ولی حقوق مردم این است که واقعیات را از آنها مخفی نکنیم.
وزیر بهداشت با اظهار امیدواری از اینکه، بتوانیم در دوره چهار ساله اول دولت یازدهم به وظیفه ملی و دینی خود عمل کنیم، گفت: وظیفه وزارت بهداشت مراقبت از سلامت مردم است و ما در این مورد با هیچ کس شوخی نداریم.
هاشمی با اشاره به اینکه، فساد تقلب در مواد غذایی و دارو خیلی سنگین است و در دین اسلام جرم سنگینی دارد، افزود: سلامت مواد غذایی و دارو بخشی از سلامت مردم، است و در این زمینه تولیدکنندگان باید در کنار سایر سازمان‌های مرتبط با سلامت مردم تلاش کنند.
وزیر بهداشت در ادامه گفت: مردم به ما اعتماد کردند و یکی از موارد حق الناس همین مسئولیتی است که به گردن ما گذاشته شده است. نباید با توجیهات امروزی حق مردم را نادیده بگیریم.رسانه‌ها در زمینه اطلاع رسانی در مورد وجود روغن پالم در محصولات لبنی خوب عمل کردند ولی در مواردی نیز قلم‌ها آلوده به سیاست و موارد اقتصادی شد.

وی در پاسخ به اظهار نگرانی‌ها از کاهش مصرف لبنیات در جامعه گفت: سیاست زدگی در عالم رسانه خوب نیست و رسانه‌ها در اصلاح کج روی‌ها قدرت زیادی دارند و اگر مردم باور کنند که ما با آنها صادق هستیم، مصرف موارد لبنی افزایش خواهد یافت. برای همین است که ما به عنوان مسئول سلامت مردم باید دراز مدت را ببینیم و مردم باید به این باور برسند که چیزی که استفاده می‌کنند، برای سلامت مفید است.

هاشمی حمایت‌های دولت در این خصوص را مورد تاکید قرار داد و گفت: انتظار داریم هیات وزیران از محل هدفمندی یارانه‌ها بودجه ای را برای صنایع لبنی کم چرب اختصاص دهد و این صنایع شامل یارانه شود.

وی تاکید کرد: باید فرهنگ استفاده از مواد لبنی کم چرب را در میان مردم نهادینه کنیم تا مصرف محصولات پر چرب محدود شود و در مواردی نیز که به محصولات پر چرب مجوز داده شده، باید بازنگری صورت پذیرد. این مسئولیت به عهده وزارت بهداشت است و البته سازمان ملی استاندارد نیز وظایفی دارد.

همه مجوزها باید بازنگری شود
وزیر بهداشت افزود: سازمان غذا و دارو باید هر مجوزی را که قبلاً در مورد تولید محصولات پُرچرب داده، مورد بازنگری قرار دهد تا اگر لازم است، خط تولید و پروانه‌های صادر شده را باطل کند. بازار را باید عاری از موادی کرد که برای سلامت ضرر دارد.
هاشمی بیان کرد: حرکت هایمان در این مسیر البته نباید موجی باشد و بعد فروکش کند. مردم از آن موارد زیاد دیدند و ممکن است تصور کنند تمام اقدامات در این مسیر موقتی است. تخلف مسلماً وجود دارد و نظارت ما است که از آن پیشگیری می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه، سازمان‌های مرتبط به سلامت مردم باید نظارت مستمر داشته باشند، افزود: اگر تخلفی تکرار شد باید نام متخلفان اعلام شود چرا که بی‌اعتنایی به این موضوع باعث گسترش تخلف خواهد شد.

اگر تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم
وزیر بهداشت افزود: تلاش هایی که در عرصه صنایع لبنی در سالهای اخیر شده، باعث افتخار است ولی به هرحال اگر در این حوزه تخلفات را اعلام نکنیم، به مردم ظلم کرده ایم. انجمن صنایع لبنی در این راستا می تواند با وزارت بهداشت و موسسه استاندارد همکاری کند.
وی با اشاره به این که ما در این دولت به درستی نظارت می‌کنیم و از انجمن‌ها و خود مردم نیز درخواست کمک داریم، بیان کرد: به غیر از محصولات لبنی وارد نظارت بر سایر محصولات غذایی نیز خواهیم شد و طبق قانون متخلفان را معرفی می‌کنیم. باید مردم را به استفاده از مواد لبنی تشویق کنیم و اگر آسیب‌هایی به حوزه این محصولات وارد شده است، انجمن‌های صنایع لبنی و تولید کننده‌ها می‌توانند آن را جبران کنند.
به گفته هاشمی بحث روغن را نباید به شیر و محصولات لبنی گره بزنیم. مصرف روغن پالم در بسیار از کشورهای دنیا گزارش شده است ولی باید میزان مصرف این روغن در ایران کاهش یابد. دولت، مردم و رسانه‌ها باید در این زمینه نظارت داشته باشند و امسال نباید واردات این روغن بیش از 30 درصد باشد وگرنه سازمان های ذی ربط همگی مقصر خواهند بود.
وی خاطرنشان کرد: در این دولت حرف‌های متناقضی از سازمان‌های متولی سلامت مردم شنیده نمی‌شود و هماهنگی‌های لازم در این زمینه وجود دارد. چون مردم دولت را یکپارچه می‌بینند. البته اگر مجوز پالم داده می‌شود، باید به نوع مرغوب و با کیفیت اختصاص یابد. به هر حال موجی که در روزهای اخیر در مورد استفاده از روغن پالم ایجاد شده را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم در همه صحنه‌ها بتوانیم سلامت مردم و منافع آنها را در نظر بگیریم.

سلامت نیوز
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel