تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
عضو هیأت علمی دانشکده جغرافیا، قائم مقام وزیر بهداشت شد
 

عضو هیأت علمی دانشکده جغرافیا، قائم مقام وزیر بهداشت شد


دکتر سید حسن هاشمی در مراسم تودیع سردار محمدهادی ایازی از سمت معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، ایشان را به عنوان قائم مقام خود معرفی کرد.
 
ضرورت هم سویی سازمان هاي مردم نهاد با نیازهای جامعه در حوزه سلامت

شاید همین امروز و فردا باشد که قرعه رفتن به نام ما در آيد و بگويند فرصت ماندن ديگر تمام شده و بايد حرکت کني. اما ملزومات این سفر با سفرهای دنیوی تفاوت دارد، اینجا باید کوله بارت را از اعمال صالح وخیری که انجام داده ای پرکنی، توشه ای مملو از حسنات.کوله باری منحصربفرد كه يك طرف آن در اين عالم و يك سوي آن در عالم ديگر باز مي‌شود، دريچه‌اي مرتبط بين دنيا و آخرت، پس اگر دریا دلی و کاری از دستت برمی آید دریغ مکن.

يکي از حوزه هایی که کارخیر براي آن بسيار با اهميت است و پاداش و اجر فراواني دارد، در حوزه سلامت است. کسي که وقف و یا کارخیرش وسيله‌اي براي معالجه بيماران و بهبود حال آنها می شود، در زندگي تمام کساني که از موقوفه او استفاده مي‌کنند و سلامت خود را باز مي‌يابند، حضور دارد و شريک تمام کارهاي خيرشان است.

از آنجا که آموزه های دینی ما همواره بر این کار خیر تاکید دارند، نیکوکاران زیادی در کشور هستند که از طریق وقف و کار خیر سعی در جمع‌آوری اندوخته‌ای ماندگار برای آخرت خود دارند، اما اغلب آنها بخوبی نمی‌دانند چنانچه نیت‌شان با نیازهای جامعه همخوانی داشته باشد، می‌توانند در رفع مشکلات جامعه سهم بیشتری داشته و منجر به هم افزایی برکات آن شود.

سابقه سنت خداپسندانه وقف در کشورمان به قبل از اسلام برمی‌گردد، ویژگی‌های خوب وقف سبب شده نیکوکاران زیادی نیت‌های خیرخواهانه خود را از طریق وقف به اجرا بگذارند، زیرا هر شخصی با هر توان مالی می‌تواند واقف باشد. افزون بر این، ثواب وقف ماندگار است، به این شکل که با مرگ شخص نیکوکار نیز پابرجا می‌ماند، نکته اینجاست که نیکوکاران برای برخوردار شدن از ثواب بیشتر باید اموال خود را با نیت‌هایی وقف کنند که برای سال‌های سال نیاز نیازمندان را پوشش دهد از این رو بهتر است نیازهای جامعه را شناسایی کنند بطور مثال وقف جمعی یکی از ابزارهایی است که نیت واقفان را به سمت نیازهای جامعه سوق می دهد.

تنها کافی است مروری داشته باشیم بر کاربرد این کار خیر در سایر کشورهای دیگر دنیا، خواهیم دید که بطور مثال برای انجام امور تحقیقاتی و درمانی سرطان دانشگاه هایی مانند استنفورد، هاروارد، هابکینز و بسیاری از مراکز دیگر دنیا که در این زمینه فعالند همه خیریه و مردم نهاد هستند و با ظرفیت‌های مردمی از جمله وقف دسته‌جمعی وارد حوزه درمان شده و باری از روی دوش مردمی که به سوی خط فقر حرکت می‌کنند، برداشته می شود.

از سویی دیگر جایگزینی مدل های جدید به مدل منسوخ شده مبتني بر ساخت فضاي فيزيكي توسط خيرين، ضرورت فرهنگ سازي امور خيريه با توجه به چالش هاي كلي نظام سلامت نظير ناكافي بودن منابع هزينه هاي رو به تزايد بهداشتي درماني، و بهره گیری از ظرفيت سازمان هاي مردم نهاد در امور سلامت اهمیت بسیاری دارد.

در این راستا و برای نخستین بار در دولت یازدهم دفتر امور مشارکتهای اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت در وزارت بهداشت تشکیل شد که رسالت این دفتر احیای ماده 10 قانون تشکیل وزارت بهداشت که سالها مغفول مانده بود و همچنین تسریع در اجرایی کردن سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری است.

بنابراین ضروری است که در حوزه وقف و امور خیر مشارکتی، مدیریت جهادی صورت بگیرد تا با اطلاع رسانی مطلوب در این زمینه بتوانیم شاهد هدایت تاثیر فردی و اجتماعی آن در بخشهای مختلف جامعه بخصوص رفع معضلات موجود در حوزه سلامت باشیم.

دکتر سید محمد هادی ایازی، قائم مقام وزیر بهداشت در امور مشارکتهای اجتماعی، سازمان های مردم نهاد و خیریه‌های حوزه سلامت

وب دا- دوشنبه ٣ شهريور ١٣٩٣
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel