تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
بیش از ۵۰ درصد بیمارستان ها قدمت بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده هستند
 

بیش از ۵۰ درصد بیمارستان ها قدمت بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده هستند


دکتر سید حسن قاضی هاشمی وزیر بهداشت در حاشیه نشست مسوولان اداره کل تجهیزات پزشکی گفت: در زمان حاضر بیش از 50 درصد بیمارستان های کشور قدمت بالای 50سال دارند و فرسوده هستند. نحوه ارایه خدمات در این مراکز به دلیل فرسودگی بالا به هیچ وجه زیبنده بیماران نیست.


 
وزیر بهداشت در ابتدای سخن گفته است: «بیش از نصف بیمارستان های کشور قدمت بالای ۵۰ سال دارند و فرسوده هستند». اگر به کشورهای معتبر دنیا نگاهی بیاندازیم و بنای مراکز مهمی چون بیمارستان ها، وزارت خانه و بسیاری ساختمان های عمومی آن ها را ملاحظه کنیم، بسیاری عمر ۱۰۰ ساله یا بیشتر دارند و در عین حال با شرایط بسیار مطلوب مورد استفاده هستند. در کشورهای پیشرفته نه تنها بناهای قدیمی، پوسیده و کلنگی خطاب نمی شوند، بلکه با نصب تابلوهای ویژه، به افتخار «تاریخی» مزین می شوند. این که چرا عمر بناها در ایران آنقدر کم است که یک ساختمان ۵۰ ساله را وزیر «پوسیده» خطاب می کند موضوع بحث تخصصی دیگری است که جایش اینجا نیست. به اختصار: کیفیت نامطلوب مصالح ساختمانی، عدم تناسب مصالح با شرایط منطقه ای، عدم وجود طرح جامع واقعی و کاربردی برای معماری و شهرسازی، نبود نظارت جدی در ساخت و ساز، ضعف آموزش های مهندسی و بعضن عدم تناسب مواد درسی مهندسین با نیازهای کاری، آلودگی های مختلف محیطی موثر بر مصالح بنا، بی اهمیت بودن موضوع هنر و معماری نزد سازندگان، پایین بودن سطح آگاهی و به همان نسبت سطح توقع مردم از بنا، بی صلاحیتی بسیاری مدیران بخش ساخت و ساز،... از دلایلی است که در این زمینه به ذهن نگارنده می رسد ولی نکته مهمی که در اینجا قصد طرح آن هست، اهمیت موضوع «نگهداری» در بخش ساختمان است. چه بسیار بناهای زیبا با چشم اندازهای خیره کننده و نماهای پرخرج ساخته می شود که تا «نو» هستند، توجه را به خود جلب می کنند، اما با گذشت زمانی اندک، با نشستن غبار بر نما، خط افتادن و خرابی های اندک بخش های داخلی و اتفاقات کوچکی در تاسیسات، با سرعت رنگ می بازند و روند تخریب و نابودی آن ها آغاز می شود و پس از اندک مدتی با عنوان «قدیمی ساز»، کاهش ارزش یافته، دیگر مورد توجه نیستند!

شاید عاقلانه تر این بود که با توجه به بودجه سرسام آوری که در بخش ساختمان سازی دولتی صرف می شود، وزارت خانه یا سازمان خاصی برای اجرا و یا حداقل نظارت استاندارد و علمی بر عملکرد ساختمان سازی و نگهداری بناهای عمومی وجود می داشت. همین که این بودجه های عظیم به صورت متفرق در سازمان های مختلفی که هیچ آشنایی و ارتباط تخصصی با مقوله ساختمان ندارند، خود موجب هدر رفتن بسیاری از سرمایه های ملی می شود. حال که این گونه نیست و هر وزارت خانه خود هرچه می خواهد در بخش عمران می کند، چه خوب تر بود اگر وزیر بهداشت که به «پوسیدگی بنای بیمارستان ها» اشاره کرده، به فکر ایجاد گروه های فنی با صلاحیت در حوزه ساختمان در وزارت بهداشت می افتاد تا درمرحله اول با بهره گیری از خبرگان امر ساختمان، به «بهسازی»، «نوسازی» و «بازسازی» بناها بپردازند. در مرحله بعد آیین نامه های دقیقی برای چگونگی نگهداری هر بخش از بناها تدوین می شد و مرحله سوم گروه های فنی دیگری با نگهداری مطلوب، مانع سیر نزولی کاربری و زیبایی ساختمان های وزارت خانه -اعم از بیمارستان، دانشکده، ادارات، مراکز بهداشتی درمانی، کلینیک ها و غیره- باشند. باید کسانی در یک بیمارستان (یا هر بنای عمومی) حتی بر زیبایی ظاهری آن نظارت داشته باشند و اجازه ندهند که حتی یک برگ اطلاعیه نازیبا از بیرون یا داخل، به دیوار یا پنجره چسبانده شود و در مراحل بالاتر بر سلامت
رنگ در و دیوار تا نمای ساختمان، پشت بام، تاسیسات و خلاصه همه اجزای بنا نظارت داشته و در صورت بروز هرگونه خللی، بلافاصله با بودجه اختصاصی به رفع آن بپردازند.

در این صورت می توان امید داشت که در پیری وزیر محترم فعلی و حتی پس از درگذشت ایشان، افتخار تضمین تداوم بقا و کارآیی بناهای وزارت بهداشت به نام ایشان ثبت شود و فرزندان ما و ایشان به درایت و شایستگی پدران خود افتخار کنند؛ همان گونه که همواره به روح آن ها که بناهایی چون ایستگاه های راه آهن، مدارس، دانشگاه ها، پل ها و تونل های مهم
قدیمی ایران را ساخته اند همواره رحمت و دعا نثار می کنیم.

به امید آن روز
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel