گروه مشاوره های دندان پزشکی در کلاب لبخند

روی تصویر زیر کلیک کنید

مشاوره با دندان پزشک
تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir

جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری

صفحه: 1
پاسخ دهی
RSS
دکتر موسا باکی هاشمی از روزن زمان گذشت!, یکی از ده موسس جامعه دندان پزشکی ایران درگذشت

دکتر موسا باکی هاشمی، از افتخارات دندان پزشکی ایران، دومین رییس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه ملی ایران در دهه پنجاه و از اخلاق مدارانی که عمر حرفه ای خود را با عشق به مردم و برای خدمت به ایشان سپری کرد، امروز درگذشت. ایشان به آرامش ابدی رسید و افتخاراتش برای همیشه باقی است ولی نبودش ضایعه ای است برای آن ها که مفتخر به انس با او بودند. این ضایعه را به خانواده محترم ایشان، بخصوص فرزندشان حمید و همچنین آقایان دکتر افتخاری، دکتر تابش، دکتر سندوزی و همه همکاران، دوستداران و همراهان آن عزیز در جامعه دندان پزشکی ایران تسلیت عرض می‌کنم و بقای عمر پربرکت این بزرگواران را آرزو دارم.

با تاثر و احترام،
علی راد

مصاحبه مشروح ایردن با ایشان را در آدرس زیر بشنوید:
http://irden.ir/site/baki/

ویژه نامه ایردن در زمان حیات دکتر باکی هاشمی:
http://irden.ir/khabar/9011.php

خبر درگذشت آقای دکتر باکی هاشمی مایه تأسف شد و خاطرات زیادی از ایشان در طی زندگی حرفه ای را برایم زنده کرد.

اوایلی که ما وارد دوره دندان پزشکی شده بودیم، محل سکونت ما نزدیک بیمارستان امیرعلم بود و من تابستان ها را دوماه در آن بیمارستان کار می کردم. مرحوم دکتر باکی و آقای دکتر تابش در آن زمان در آن مرکز درمانی، دستیار دکتر فریدون فرزین بودند. دکتر فرزین یک دندان پزشک با پرنسیپ و پرستیژ فارغ‌التحصیل بلژیک و فرانسه بود و هر کسی را به عنوان دستیار نمی پذیرفت. دکتر باکی که خود دوره جراحی را نگذرانده بود، نزد دکتر فرزین و در بیمارستان امیراعلم چنان جراحی را آموخت که حتی ایمپلنت‌هایی را روی پریوست فک بیماران کار کرد که دیگران جرأتش را نداشتند و معروف شده که ایشان اولین کسی بود که در ایران ایمپلنت کار کرد.

دکتر باکی هاشمی به ظاهر تند و خشن، اما باطنش خوش قلب و مهربان بود. ایشان مردی شجاع و با اقتدار بود و با صراحت و اعتماد به نفس رفتار می کرد. یکبار دزد به مطبشان رفته بود و او دزد را گرفته بود و چنان دست های او را از پشت گرفته و فشار داده بود که ناله و التماس دزد بلند شده بود! یکبار بیمار محترمی که می‌شناختم شب دیروقت به مطب ایشان رفته بود و عرض کرده بود دندان درد دارم. هرکار کرده بود او را نپذیرفته بودند تا این که دکتر را می‌بیند و درخواست کشیدن دندانش را می‌کند. دکتر گفته بود:

"بنده دیگر دستم را شسته ام و باید به منزل بروم، فردا تشریف بیاورید."

طرف گفته بود:

"آقای دکتر اتفاقن الان که دستتان را شسته اید می‌خواهم دندان مرا بکشید!!"

دکتر از حرف او خوشش آمده بود و نشانده بود کارش را انجام داده بود...

درگذشت این همکار بزرگوار و خوب را به خانواده ایشان و همه دوستان تسلیت عرض می‌کنم. یادش بخیر و همیشه در دل دوستداران دندان‌پزشکی زنده باد. خداوند او را بیامرزد و به بازماندگانش صبر بدهد.

دکتر عزت الله خامسی
تهران - 22 تیرماه 1394

دکتر باکی هاشمی به عنوان یکی از ده نفر اعضای مؤسس جامعه دندان پزشکی ایران، سال ها با هم همسنگر، همیار و فعال بودیم. شادروان دکتر هاشمی از وزنه های سنگین هیأت مدیره جامعه دندان پزشکی ایران بود و با دقت و شهامتی که در بیان مطالب داشت، در بسیاری موارد راهگشا و راهنمای جمع مؤسس بود. آن شادروان در سال 1368 به صورت کوچ خانوادگی به آمریکا رفت و در کنتاکی مستقر شد و به عنوان یک فرد موفق از لحاظ انتقال خانوادگی، بین گروه خود ما زبانزد بود. نامه هایی از او داشتم که حاکی از رضایت خاطر او از اقامت در امریکا و بودن با جمع فامیل حدودی 20 نفری بود. متأسفانه عارضه سرطان گریبانگیرش شد و در اواخر عمر او را گرفتار کرد و از پای درآورد.
خاطره اش گرامی باد.

دکتر محمدعلی افتخاری

صمیمی‌ترین هم دوره ای من دکتر باکی هاشمی بود که با هم در سال 1327 از دانشکده دندان پزشکی تهران فارغ التحصیل شدیم. دکتر باکی‌هاشمی در 92 سالگی از دنیا رفت. او یک طبیب به تمام معنا بود که دنبال مادیات نبود و از مال دنیا هیچ نداشت. ایشان حتی به دانشجویانی که مشکل مالی داشتند، کمک هزینه می‌دادند.
45 سال پیش من و دکتر موسی باکی هاشمی و چند نفر دیگر، جامعه نوین دندان پزشکی ایران را تأسیس کردیم.
دکتر باکی هاشمی با وجود مهاجرت به امریکا باز هم ساکت نبودند و فعالیت علمی داشتند و مقالاتی می‌نوشتند.

با تماسی که با خانواده دکتر باکی داشتم، گفتم من از انجمن دندان پزشکی خواهم خواست که مراسم یادبودی برای آن بزرگوار برگزار کنند. کار ایردن در جهت معرفی و بزرگداشت بزرگان حرفه دندان‌پزشکی بسیار ارزنده و شایسته قدردانی است.

دکتر شمس الدین تابش

ما همچو لوح ساده ایم
هر نقش را آماده ایم
تا دست نقاش زمان
با ما چه تصويری كند

دکترموسا باکی هاشمی بی هیچ اندوه و تاسف از روزن زمان گذشت و به هستی پیوست، اندوهش با ما است.
کاش ماهم چنین می زیستیم که می خواستیم و می پسندیدیم و چنین طولانی می ماندیم و مهر می ورزیدیم و چنین ساده و سالم‌ذهن، پاک‌روان و گشوده‌دامن می‌گذاشتیم و می‎گذشتیم و چشم سوی عقب و مایه حسرتی نداشتیم.‌

می اندیشم که رقصی چنان میانه میدانم آرزو است!

ما نه بدن هستیم و نه تصوری که از بدن داریم، مجموعه ای به هم پیوسته از "هست" که روانش می نامیم و "هستی" که دنیایش می شناسیم هستیم. این مجموعه در ظرفی است فانی که بدنش می‎خوانیم.

دست نقاش زمان و تجربه بی امان، از آستین فرهنگ حاکم بر زیست بوم زندگی ما، به قول میرزا حبیب خراسانی- که شعرش را درهم ریختم تا با شما دل محرمان این چند روزه عمر شریک شَوَم و فهم و درکی قابل پذیرش باهم داشته باشیم- چه تصویر کند. که در همین جا بنویسم که این ما ایم که تصویر می کنیم و لاغیر.
شما دوستان ایردن و همکاران نزدیک به خط پایانی ماراتون زندگی که هنوز هم درحال عجله و تعجیل هستید، برای یک لحظه نفسی عمیق بکشید و بیاندیشید که راه شادروان گذشته از روزن زمان، موسا باکی هاشمی، راه من و شما هم هست، بی هیچ گفتگو راهمان یکی است.
یکی سبک و روان بالا می‎رود، از آن بلندی، اوج بینش و آگاهی، مانند ماندلا، نگاهی به هرچه هست می کند و به رضا و رغبت دست ها را باز و در دریای هستی شیرجه ای جانانه می زند و دیگری درحال خواستن و گردآوری خواسته های پایان ناپذیرش هست که کشان کشان می کشندش تا پرتش کنند!

می دانم که شما دوستان در خط اول‎ هستید، کاشکی من هم بودم.
آیا بهتر و زیبنده تر نیست که برگ سبزی، خط و ربطی، کتاب و کتاب خانه ای، یاد و یادگار ماندنی فرهنگی انسان پروری پیش از گذاشتن و گذشتن پیش فرستیم؟
گفتن تسلیت یک تسلا است. بیایید بیاموزیم که حرف، باد هوا و انسان خواستار بقا و بقا در تداوم تکاملی حیات رخ می دهد. زندگانیِ گذاشتنی و رفتنی خود را، خرج دانش و یادگیری کودکان به دنیا نیامده این مرز پر گوهر که سرودش را می خوانیم، اشک مهر به چشم می‌آوریم و عملش را به فرداها می اندازیم کنیم.
کس نیارد ز پس، تو پیش فرست!
به این امید، یادش را گرامی و روحش را شاد می خواهیم.

امیراسماعیل سندوزی

دکتر موسی باکی هاشمی استاد و عضو مؤسس جامعه دندان پزشکی ایران و اولین آغازگر پژوهش های علمی و عملی دانش دندان پزشکی بخصوص ایمپلنتولوژی در ایران چشم از جهان فرو بست. یادش را گرامی می داریم.
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ

مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel

مشاوره با دندانپزشک