تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
صفحه: 1
پاسخ دهی
قلیان شیک است ولی آیا سالم نیز هست؟
 

قلیان شیک است ولی آیا سالم هم هست؟

کشیدن قلیان به عنوان یک جایگزین مناسب سیگار به مردم معرفی می شود و گفته می‌شود که قلیان سالم تر از سایر دخانیات است و ضرری را متوجه آنها نمی کند. در این نوشتار، نگارنده ضمن مروری بر قلیان و تاریخچه مختصر آن، اشاره ای به برخی یافته های علمی درباره آن نموده و سپس طی مصاحبه با دکتر علی راد، دندان پزشک محقق، در صدد برآمده تا زوایای کمتر آشکارشد‌‌ه‌ای از این وسیله‌ی استعمال دود روشن شود.
برای مطالعه مطلب، لطفن اینجا کلیک کنید
 
قلیان باعث افزایش پوسیدگی دندان می‌شود

قلیان از خانواده دخانیات، توتون و تنباکو بوده که باعث رنگ‌زدگی و افزایش پوسیدگی دندان می‌شود.

از عوارض قلیان می‌توان به عفونت لثه‌ای و زرد شدن دندان‌ها، بوی بد دهان و ایجاد کاهش فعالیت فیزیولوژیک غدد بزاقی در دهان اشاره کرد.

افرادی که اقدام به کشیدن قلیان یا سیگار می‌کنند باید بیشتر از دیگران بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و هیچ‌گاه بعد از کشیدن قلیان و سیگار مسواک را فراموش نکنند.

این افراد به علت بوی بد دهان نمی‌توانند افراد نزدیک خود بویژه بچه‌ها را نوازش کرده یا ببوسند. در نتیجه همه از هم‌نشینی با آن‌ها گریزان هستند.
 

ما از قلیان کشیدن شروع کردیم!
برادرم و بعد هم نامزدم بعد از فارغ التحصیلی در یک شرکت وکالت بلافاصله مشغول به کار شدند. بعد از یکی دو ماه، برادرم و دو دوست دیگر ما به خاطر تفنن در یک مهمانی شروع به کشیدن شیشه کردند.
در بین جمع دوستان و مهمانی های که می رفتیم صف های کوچک ۵ تا ۱۰ نفره ایجاد می شد که می نشستند و شیشه را دود می کردند. همه جا صحبت از شیشه بود و اینکه اعتیادآور نیست اما من شاهدم که ۲ نفر جلوی چشمانم به چه روزی افتادند.
برادرم و نامزدم کارشان را از دست دادند و تبدیل به مرده های از گور در آمده شدند. اوائل با هیجان حرف می زدند و می خندیدند ولی بعد از یکسال، گوشه نشینی و توهم و انواع مرض های عفونی و روانی به سراغشان آمد.
پدر و مادرم را بالاخره با هزار ترس و وحشت در جریان قرار دادم و تقریبا به کمک یک جمع بزرگ از فامیل که در رشته های پزشکی و حتی موسسات مربوط به ترک اعتیاد و روانشناسی سر و کار دارند آنها را نجات دادیم.
خواستم بگویم که ما خانواده خوش شانسی هستیم ولی این همه جوان که من در طی این مدت دیدم و در باره شان شنیدم و خواندم به اندازه برادرم و نامزدم خوش شانس نیستند.
هنوز شیشه اعتیاد شیکی است. مثل هروئین هنوز بدنام نیست. در شروع همه استفاده کننده ها پر انرژی و شاد و حراف می شوند و رفتار سرزنده و اجتماعی دارند، از خماری خبری نیست و مصرفش اجرای سکس را بهتر می کند. این روزها شیشه چندین برابر گرانتر شده است و این هم خوب است و هم بد چون از یکطرف خطر استفاده تزریقی و مرگبار شیشه را افزایش می دهد و هم بازگشت دوباره جوانان فقیر به هروئین …
از تک تک شما درخواست می کنم درباره شیشه اطلاع رسانی کنید. شیشه را سعی کنید کامل بشناسید و نحوه تاثیرگذاری و صدمات آن را شناسایی کنید تا بتوانید مراقب، کنجکاو و دلسوزِ دوستان تان باشید.
می دانم شکی نیست که وظیفه اصلی بر دوش مدیریت سیاسی کشور و برنامه های پیشگیری و کنترل شان است. ولی متاسفانه تاکنون راه حل های که داشته اند از وخامت اوضاع اعتیاد نکاسته است.
به همدیگر کمک کنیم. خانواده هم باشیم.
 

مواد مخدر در قلیان‌، برای جذب مشتری

خسرو صادق نیت، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، روز شنبه ۲۱ شهریورماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا "وجود مواد مخدر، شیشه و ترکیبات آمفتامین را در توتون قلیان ها برای معتاد و وابسته کردن مشتریان این کالا" را تایید کرده و گفته است: "گزارش های متعددی داشتیم که حتی آن قدر دوز مواد مخدر، شیشه و ترکیبات آمفتامین در توتون قلیان‌ها بالا بوده که مسمومیت حاد ایجاد کرده و قطعاً تعداد مواردی که با دوز کمتر مصرف شده و مسمومیت حاد نداده، بسیار بیشتر است."

به گفته این مقام مسئول "اغلب مصرف کنندگان این مواد در مراکز عرضه قلیان، به مواد مخدر وابستگی پیدا می کنند، معتاد می شوند و دیگر نمی توانند آن را کنار بگذارند. این یکی از روش‌های سودجویی اماکن عرضه قلیان است، تا افراد به این مراکز مراجعات مکرر داشته باشند و بتوانند هزینه های بیشتری از آنها بگیرند و در واقع برای کسب سود بیشتر مشتریانشان را معتاد می کنند."

ن.صفری مدیر یک سفره‌خانه در تهران به "روز" می‌گوید: "از طرف بقیه قلیان‌سراها نمی‌توانم حرف بزنم. اما ما تا به حال شیشه با توتون قلیان ترکیب نکرده‌ایم، نیازی هم نداریم که این کار را بکنیم.همین الان هم تعداد مشتری‌ها از فضایی که داریم خیلی بیشتر است."

او در ادامه‌ می‌گوید: "وزارت بهداشت باید برای گفتن چنین مواردی احتیاط کند به هر حال خیلی‌ها از این صنف نان می‌خورد و این اتهام سنگینی است که می تواند کاسبی این صنف را کساد کند."

صفری در عین حال می‌گوید: "افرادی که به قلیان‌سراها می‌آیند بیشتر برای دورهم‌جمع شدن و گپ زدن و چای نوشیدن می‌آیند و حالا یک قلیانی هم می‌کشند. این‌طور نیست که معتاد قلیان باشند."

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، اما گفته است: "مطمئن هستیم که افرادی به صورت خاص توتون را با مواد مخدر و شیشه برای مشتریانشان آماده می کنند و به دنبال وابسته کردن مشتریان خود هستند، گزارش های رسمی متعددی از این اقدام داریم که در قهوه خانه یا هر مرکز دیگر عرضه قلیان که اغلب غیر مجاز هستند، این مواد را اضافه می کنند."


هیچ مجوز جدیدی برای عرضه قلیان صادر نشده

اواخر تیرماه امسال بود که مدیراجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات به زودی عرضه قلیان "در اماکن عمومی و از جمله قهوه‌خانه‌ها" ممنوع خواهد شد. این چندمین بار است که دولت سعی می‌کند تا ارائه قلیان را ممنوع کند اما در دفعات پیش با شکست مواجه شده است. خسرو صادق نیت، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت هم روز شنبه ۲۱ شهریورماه گفته است که " از سال گذشته هیچ مجوز جدیدی برای عرضه قلیان به کسی داده نشده است، ممنوعیت صدور مجوز جدید عرضه قلیان سال گذشته با همکاری وزارت بهداشت و وزارت صنعت ابلاغ شد و دیگر هیچ صنفی نمی تواند اجازه عرضه قلیان بگیرد." به گفته او "فعلا آنهایی که از قبل مجوز داشته اند می توانند، قلیان عرضه کنند، البته یکسری مراکز غیر قانونی هستند که مجوز عرضه قلیان ندارند، به خصوص رستورانهای سنتی که وظیفه دارند، غذا و محیط سنتی سالم برای مشتریانشان ایجاد کنند، به این مراکز فعلا تذکر داده می شود، البته با برخی از آنها که به تذکرات قانونی توجه نمی کنند، برخورد شده است." صادق نیت در ادامه عنوان کرده است: "برخی از این مراکز هم هستند که در ساعاتی که نظارت‌ها کمتر می شود (احتمالا ساعات عصر و شب) به عرضه قلیان اقدام می کنند که نسبت به برخورد با آنها باید برخورد جدی تری صورت بگیرد. اکنون سیاست دولت این است که تا جای ممکن برخورد قهرآمیز نداشته باشد و از مسیر قانونی برای کنترل این پدیده جلو برود اما اگر در نهایت این مراکز به تذکرها توجهی نکردند، اعمال قانون برای آنها صورت می گیرد."

وزارت بهداشت هم بارها اعلام کرده که "برخلاف تصور افراد دود حاصل از قلیان به هیچ وجه کم خطر نیست بلکه حاوی مواد سرطان‌زا و سمی بی‌شماری است که باعث سرطان‌های ریه، لب و حفره دهانی، بیماری‌های قلبی عروقی و دیگر بیماری‌ها و سرطان‌ها می‌شود." برخی متخصصان نیز هشدار داده‌اند تصور رایج مبنی بر این که قلیان از سیگار کم‌ضررتر است، درست نیست و "از نظر مواجهه و استنشاق دود هر فرد مصرف‌کننده قلیان در هر وعده مصرف معادل ۸۰ تا ۱۰۰ نخ سیگار دود دریافت می‌کند".


یک بحث چند ساله

از سال ۸۶ و در زمان حضور کامران باقری لنکرانی در سمت وزیر بهداشت، بحث بر سر استفاده از قلیان بالا گرفت. در همان سال، هشدارهای زیادی مبنی بر رواج سریع مصرف قلیان در میان جوانان و زنان منتشر می‌شد که در نهایت این وزارتخانه را به فکر ممنوعیت ارائه قلیان در سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها انداخت؛ ممنوعیتی که خیلی زود برچیده شد.

در آن زمان جمعیت مبارزه با مصرف دخانیات، قدرت بالای "مافیای دخانیات" را عامل رفع این ممنوعیت می‌دانست و اعلام کرد که "به دلیل توزیع و خدمات دهی راحت قلیان در قهوه خانه های سنتی روند مصرف این ماده دخانی خطرناک در میان زنان و دختران جوان جامعه به شکل نگران کننده ای در حال افزایش است".

چندین سال بعد و در ماه‌های نخست ریاست‌جمهوری روحانی، سردار احمدی‌مقدم، فرمانده وقت ناجا از جلسه شبانه با رییس‌جمهور و داستان ممنوعیت و رفع ممنوعیت قلیان در دولت احمدی‌نژاد پرده برداشت.

او توضیح داده بود که به اصرار وزیر بهداشت، دو جلسه ویژه شبانه با حضور اعضای ارشد دولت برگزار شده و ابتدا احمدی‌نژاد و معاون اولش تصمیم گرفته‌اند تعرفه سیگار افزایش پیدا کند اما با توجیه فرمانده ناجا که این کار باعث افزایش قاچاق سیگار و ورود سیگار نامرغوب خواهد شد، منصرف شده اند. سپس تصمیم گرفته می‌شود که با عرضه قلیان برخورد شود: "ما گفتیم نمی توان جلوی کار ۵۰ هزار قهوه خانه را گرفت و قبول کردند که در قهوه خانه هایی که فقط چای و قلیان عرضه می کنند به جای قلیان، دیزی و غذا عرضه شود تا آمدیم این طرح را اجرا کنیم با فشار اتحادیه، احمدی نژاد کوتاه آمد."

به گفته احمدی‌مقدم، رییس‌جمهور سابق به گونه‌ای رفتار کرد که به نظر رسید ناجا می‌خواهد این طرح را به سرانجام برساند اما دولت مخالف است: "این یک اجحاف در حق پلیس بود البته ما در آن زمان سکوت کردیم و معترض نشدیم."

در واکنش به سخنان فرمانده ناجا، یک وبسایت حامی احمدی‌نژاد عنوان کرد که مصوبه دیوان عدالت اداری در بهمن ماه سال ۹۱ عامل ممنوعیت ارائه قلیان بوده و همین مساله باعث شد تا "این معضل و خطر اجتماعی از قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌های خاص که محل عرضه قلیان بود، به صورت شخصی به وسط پارک‌ها، محیط عمومی و خانواده ها کشیده شود".

 

18 درصد دختران ایرانی قلیان می کشند


استعمال سیگار در مردان نصف و از 54 درصد به 26 درصد و در زنان از 22 درصد به 18 درصد رسیده است.
به گزارش نامه نیوز ، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران به مصرف قلیان در بین مردم به خصوص نسل جوان اشاره کرد و گفت: 18 درصد دختران ایرانی قلیان می کشند که رقم قابل تاملی است.

محمدرضا مسجدی امروز دوشنبه 13 اردیبهشت 1395 درهمایش روز جهانی آسم دربیمارستان امام خمینی (ره) تهران افزود: براساس مطالعه ای، 43 درصد دختران و 64 درصد پسران گفته اند كه گاه گاهی قلیان مصرف می كردند كه به احتمال زیاد برخی از آنها به دام اعتیاد می افتند.

وی بااشاره به اینكه توتون قلیان اصلا استاندارد ندارد،اظهاركرد: اغلب توتون قلیانی كه در ایران مصرف می شود از توتون های خراب سیگار تهیه می شود كه باید معدوم شود، اما آنها را پس از تركیب با مواد افزودنی مختلف در اختیار مردم قرار می دهند.

دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران تاكید كرد كه موضوع قلیان و بیماریهای ناشی از آن در 10 تا 20 سال آینده در كشور به موضوع بسیار جدی تبدیل خواهد بود و مسئولان از همین حالا باید به فكر چاره باشند.

وی با شاره به اینكه در كشور ما تقریبا 12 تا 14 درصد افراد سیگار مصرف می كنند اظهار كرد: در ایران حدود 22 درصد مردان و 3 درصد خانم ها سیگار مصرف می كنند.

مسجدی با اشاره به اینكه 15 درصد پسران دبیرستانی گفته اند روزانه سیگار مصرف می كنند، افزود: 51 درصد دانش آموزان سابقه مصرف قلیان و 31 درصد سابقه مصرف سیگار را دارند.

وی ادامه داد: هر 6 ثانیه یك نفر در جهان به اثر استعمال دخانیات فوت می كند و سالانه نزدیك به شش میلیون نفر بر اثر ابتلا به بیماری ناشی از مصرف دخانیات فوت می كنند كه 70 درصد این رقم مربوط به كشورهای در حال توسعه است.

دبیر كل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به اینكه این رقم تا 2030 به حدود 8 میلیون نفر خواهد رسید، گفت: 65 میلیارد نخ مصرف سیگار در كشور می باشد و 65 هزار مرگ ناشی از مصرف سیگار است.

مسجدی ادامه داد: روزانه 100 میلیارد ریال صرف مصرف سیگار در كشور می شود كه با اضافه شدن قلیان این رقم خیلی بیشتر می شود.

وی با اشاره به اینكه در آمریكا از سال 2013 تا 2015 میلادی 43 درصد استعمال دخانیات در دبیرستان ها كاهش یافته است، افزود: در این كشور از سال 1968 مبارزه با دخانیات را آغاز شده است.

دبیركل جمعیت مبارزه بااستعمال دخانیات ایران گفت: این اقدام سبب شده تا استعمال سیگار در مردان نصف و از 54 درصد به 26 درصد و در زنان از 22 درصد به 18 درصد برسد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به قانون منع استفاده از دخانیات در فضای بسته اشاره كرد و گفت: این قانون در سال 1385 درمجلس تصویب شده است، ولی تاكنون به نحو صحیح اجرایی نشده است .

مسجدی به تدوین برنامه 10ساله پیشگیری از بیمارهای غیرواگیر در كشور اشاره كرد و گفت: این برنامه در خصوص پیشگیری و كنترل بیماری های قلب و عروق، مزمن تنفسی، سرطان و دیابت تهیه شده است.

دبیر كل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران یكی از اقدامات مهم این برنامه را كاهش 30 درصد استعمال دخانیات در كشور اعلام كرد.

منبع: عصر ایران
صفحه: 1
پاسخ
کاربرهایی که این سخن را مرور می کنند (1 مهمان ها)
فرم پاسخ
 
مطلب خود را وارد کنید*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
آپلود تصویر
Send Cancel