تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
پیام نوروز ۱۳۹٢ایردن- پایگاه دندان پزشکی, ماهنامه شماره ۴٧
 
سال 1391 تمام شد البته تقریبا. :D
مواد را خیلی گرانتر خریدیم امسال. مجبور شدیم علیرغم میل باطنی برای فرار از ورشکستگی و تعطیلی مطب بیشتر پول بگیریم از بیماران. مالیاتها چند برابر و بی حساب شد. بیماران کمتری به ما مراجعه کردند.
خدا را شکر که عید و سال نو نزدیک است. بیایید آرزو کنیم سال 1392 سال بهتری باشد.
روز دندان پزشک، روز دندان پزشکی, 23فروردین, 24دی یا روزی دیگر؟
 
جناب استاد افتخاری بزرگوار!
چقدر خوب است حالا که فرمودید "اقلیت بده بستان و زد و بند چی در آن هیئت" آنها را بیشتر معرفی کنید. دوران سختی است این سالها. از این گونه حرفها زیاد میشنویم این طرف آن طرف. اما با اعتماد قلبی و باوری که من به حضرتعالی دارم این فرمایش شما از این جنس حرفهای این سالها نیست. قطعا پشت آن معرفتی هست. پس لطفا باز کنید مطلب را . من از صحبتهای دکتر فراست هم چیزی دستگیرم نشد.
برای شما آرزوی طول عمر دارم.
تکلیف شغل "کمک دندان‌پزشک تجربی" یا "بهدار تجربی دندان" چیست؟, کمک دندان پزشکان تجربی: ظالم اند یا مظلوم؟
 
در قانون چیزی به نام دندانپزشک تجربی وجود ندارد. پس کسی که ادعا کند دندانپزشک تجربی است از عنوان جعلی استفاده کرده است. اما گروهی که در قانون پیش بینی شده و اجازه کار به آنها داده شده باید بتوانند تا زمانی که قانون به ایشان اجازه کار می دهد و برآنها نظارت می کند در همان محدوده نعریف شده فعالیت کنند و اگر رعایت کردند کسی نمی تواند متعرض ایشان شود مگر اینکه قانون زمینه فعالیت ایشان را بازبینی کند.
البته بنده هم دیده ام که برخی تجربی ها برای خودشان از عنوان دکتر استفاده می کنند و دست به هر کاری می زنند که مسؤولان وزارت بهداشت باید مثل دیگر افراد فاقد صلاحیت که دست به اعمال پزشکی بزنند باید جدی با ایشان برخورد کند.
متاسفانه برخی افراد تجربی با بی تجربه خواندن دندانپزشکان از روش نادرست تخریبی استفاده می کنند که واقعیت هم ندارد چون یک دندانپزشک که فقط سی سال داشته باشد جدا از هجده سال تحصیل شش سال هم سابقه درمان علمی دارد که اصلا کم نیست که تجربه عظیمی محسوب میشود.
ایمپلنت
 
اگر جراحی ایمپلنت توسط جراح متبحر در بهترین شرایط انجام شود مثل هر عمل دیگری احتمال بروز عوارض نا خواسته وجود دارد. امکان آسیب به اعصاب وجود دارد که بعضا در اثر گذر زمان بدون مراقبت خاصی بهبود می یابند. در صورتی که آسیب جدی به عصب وارد شود دندانپزشک بیمار را به جراح فک و صورت ارجاع می دهد.
استفاده از انجمن دندان پزشکی برای اهداف شخصی, دبیر اجرایی وبلاگ جدید خود را نمونه فعالیت آنلاین دندان پزشکی معرفی کرد!!
 
دوست عزیز!
نکاتی را به ضرورت عرض میکنم به امید عدم زیاده گویی:
 1. در جشنواره دنتال انفورماتیک برای تقدیر از فعالان عرصه وب و برای اولین بار به سه سایت فعال دندانپزشکی به عدالت غرفه رایگان داده شد. ایردن، پارس دنتیست و پرشین دنتیست که در واقع با هم رقابت سازنده و زیبایی دارند. وظیفه هر کدام بود که پوشش خبری از جشنواره داشته باشند. انتظار نداشته باشید مبلغ دیگری باشند. اگر ایردن هیچگونه پوشش خبری از جشنواره نداشته حتما سیاست خودش بوده. دکتر داسیلوا به غیر از پارس دنتیست از تمام نمایشگاه بازدید کردند که عکسهای آن را هم پارس دنتیست گذاشته.
 2. خوشحالم که نگران سایت انجمن دندانپزشکی ایران هستید ولی ماهیت سایت انجمن با سه سایت فوق الذکر متفاوت است و بنده به عنوان مسوول سایت و مدیر جشنواره دنتال انفورماتیک نیازی ندیدم سایت انجمن را معرفی کنیم و ترجیخ دادم غرفه های محدود را به دیگر فعالان عرصه انفورماتیک دندانپزشکی مثل تولید کنندگان نرم افزار و مولتی مدیا بسپاریم. چون حدود هزار و پانصد نفر از طریق سایت انجمن در کنگره ثبت نام کردند و بقیه هم کم و بیش با کاربری سایت انجمن آشنا بودند. البته اطلاع رسانی ما نقایصی دارد که امیدوارم با اتمام درس امثال شما دانشجوی عزیز و گذاشتن وقت کافی برای انجمن برطرف شود. البته باید از وقتی که میتوانید پول دربیاورید بزنید و کار مجانی برای انجمن کنید. امیدوارم آیندگان با چشم بسته شما را متهم به سوء استفاده نکنند.
 3. نگاه زیبای شما به سیانت از "سرمایه چندین هزار دندانپزشک و ...." یادم آورد که هیچکس به انجمن حق عضویت نمی پردازد. آن نظام پزشکی است که هرسال از ما حق عضویت میگیرد. اعضا ریالی به انجمن نمی پردازند که فکر کنید سرمایه ای در انجمن دارند. اگر تعداد شرکت کنندگان کنگره را هم در مبلغ ثبت نام ضرب کنید و متوجه میشوید که کفاف برپایی یک کنگره نیم روزه را هم در برج میلاد نمیدهد. نگویید جای دیگری برگزار کنید کنگره را که جای دیگری در این شهر امکان سرویس دهی به چند هزار نفر و برپایی چندین سخنرانی همزمان را ندارد. اگر میگفتید "سرمایه اسپانسرها" به واقعیت نزدیک میشدید !
 4. انسان می تواند به راحتی در جایگاه منتقد مدیریت دنیا را هم نقد کند و ایراد بگیرد ولی جایگاه اداره و اجرا با این قصه ها به انجام نمی رسد. به کسی اجازه نقد بیرحمانه خودتان را بدهید که فبل از شما آن موقعیت را بهتر اداره کرده باشد. امیدوارم دلخور نشوید ولی خداوند جایگاه قضاوت را بسیار رفیع قرار داده . پس در قضاوت عجله نکنید
 5. عرایض بنده از جنبه مدیریت جشنواره بود وگرنه دفاع از دکتر تاجرنیا به عهده خودشان است.
 6. علاقه شما به ایردن جای تقدیر دارد ولی امیدوارم اگر مطلب خلاف واقعی در عرایض من هست مدیران ایردن تصحیح کنند.
نشست شورای برگزاری کنگره 52
 
دوست عزیز!
مگر قرار است در هر کنگره تصمیمات غیر معمول گرفته شود؟ این مطالب اطلاع رسانی جلسه برنامه ریزی کنگره است و جنبه خبری دارد.
نامه دانشجویان خارج از کشور به وزیر بهداشت, دانشجویان دندان پزشکی
 
 1. تحصیل در امریکا 400.000 دلار هزینه دارد اگر قبولتان میکردند. پس اصلا فکرش را نکنید.
 2. اگر قرار بود وزارت بهداشت امتحان عادلانه از تکمیلیها بگیرد هیچکدام قبول نمی شدند. به چشم دیده ام کسانی را که حتی نمی دانستند اسید اچ چیست یا حتی بدون یک کانال اندو کردن مدرک گرفته بودند.
 3. 60 میلیون تومان پول خون ما هاست که البته به ما هم نمی دهند.که زحمت کشیدیم و بدون سهمیه دانشگاه تهران قبول شدیم و با زحمت فراوان و تحمل سختگیریهای بسیار درس را تمام کردیم.
 4. ما هم دوری از خانه کشیدیم. دو سال طرح در نقاط بی آب و علف گذراندیم و حالا که به شهرمان برگشتیم می بینیم پر شده از بچه پولدارهایی که رفتند روسیه و هزار کار کردند و درس نخواندند و برگشتند و با یک امتحان آبکی و پول خرج کردن دارند با قاچاقی کار کردن در درمانگاههای سودجو شرایط شغلی ما را طوری می کنند که مجبور شویم از مملکتمان برویم.
کاش می توانستید حال ما را بفهمید. پس خوشحال باشید جای ما نیستید :D
عوارض نکشیدن دندان عقل فک بالا, خانم 27 ساله
 
کشیدن دندان عقل در صورتیکه پوسیده، نابجا یا نهفته باشد باید انجام شود. حفره خشک جزو عوارض نسبتا شایع کشیدن دندان عقل است که گاهی بخاطر عدم رعایت بیمار از جمله کشیدن سیگار و شستشوی بیمورد دهان و تف کردن و گاهی با دلایل دیگر بیمار را گرفتار میکند. اما در صورت بروز این عارضه بیمار باید به سرعت مراجعه کند و به خوبی توسط دندان پزشک مهار می شود و دلیلی برای ترس از کشیدن دندان عقل نیست.
چنانچه شما تجربه ناخوشایندی از کشیدن دندان عقل دارید می توانید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید.
دندان درد در حاملگی
 
اصلا نگران نباشید!
به دندان پزشک مراجعه کنید و شرایط خود را دقیق شرح دهید.
دندان درد در طول نه ماه حاملگی از روز اول تا روز زایمان امکان بروز دارد. گاهی ترس مادران از مراجعه به دندان پزشک در این دوران موجب میشود که دندانی از دست می رود. برخی زنان باردار داروهایی خودسرانه مصرف می کنند که ممکن است برای جنین خطرناک باشد درحالیکه دندان پزشک اطلاعات دارویی کافی برای تجویز داروی مناسب را دارد. لذا زنان باردار در هر زمانی از حاملگی می توانند به دندان پزشک مراجعه کنند. گاهی دندان پزشک با گرفتن شرح حال و بررسی شرایط بیمار لازم می بیند که با پزشک معالج زنان هم مشاوره کند. حتی تهیه رادیوگرافی در دوران بارداری با لحاظ شرایط ایمنی امکان پذیر است.
سه ماهه دوم زمان مناسبی برای درمانهای دندان است. البته درمانهای انتخابی مثل پروتز و زیبایی بهتر است به پس از وضع حمل موکول شود.
لزومی به تحمل درد نیست. زنان باردار باید در صورت دندان درد به دندان پزشک نزدیک منزلشان مراجعه کنند و تا زمان وضع حمل تحت نظر باشند و بدانند که دندان پزشک آموزشهای لازم را برای کنترل این شرایط دیده است. گاهی مشکل آنقدرها هم پیچیده نیست و با یک اقدام ساده برطرف میشود.
آماری از پوسیدگی و ناهنجاری دندانی ...
 
به نظر من حتی اگر این عدد را معتبر بدانیم ارزش برنامه ریزی ندارد. مشکل جای دیگر است. ظاهرا برنامه نویسان بهداشت و درمان دندان مملکت خوب مسایل را می فهمند. گاهی طرحهای پیشگیری محور خوبی را می شنویم ولی در مرحله اجرا پیش نمی رود. شاید وقتی طرح از وزارت بهداشت خارج شد و به نهادهای بالاتر رسید دیگر جلو نمی رود. یا خوب جلو نمی رود و اجرا نمی شود. طرحهای فیشورسیلنت، فلوراید ، شناسنامه سلامت کودک در مدرسه و از این قبیل بوده و هستند ولی در اجرا معلوم نیست چطور جواب داده اند یا حداقل گزارش کاملی در اختیار عموم نیست.
برش فرنوم بین دندان ها, فرنکتومی، انتخاب درمانی در بستن دیاستم¬های میدلاین ماگزیلا
 
در صورت کشیدن دندان شیری پیش از موعد تاخیر در رویش دندانهای دایمی ایجاد می شود. متخصصین دندانپزشکی کودکان گاهی توصیه می کنند که والدین صبر کنند و گاهی با جراحی مختصری رویش دندان دایمی را تسریع می کنند. بهرحال انجام این جراحی توسط متخصص دندان پزشکی کودکان بسیار ساده و بی خطر است. کلمه جراحی نباید والدین را بترساند.
جراحیهای کوچک در حفره دهان به راحتی توسط هر کودکی تحمل می شود و زخم در کودکانی که مبتلا به اختلالات خونی نباشند به سرعت ترمیم می شود. حتی در کودکان با بیماریهای خاص با بکاربردن تمهیداتی درمان دندان پزشکی بی خطر انجام می شود.
روکش کردن
 
هرچند سوال فوق ابهام دارد ولی در موضوعات دیگر ذکر شد که ریشه برای ماندن و بازسازی باید شرایطی داشته باشد. گاهی با جراحی افزایش طول تاج ریشه قابل بازسازی میشود. البته درد هنگام مسواک زدن می تواند ناشی از ناراحتی لثه بخاطر عدم اصلاح تاج دندان باشد. اگر تاج دندان بازسازی نشود یا ناقص درست شود جویدن غذا به مرور موجب آزردگی لثه می شود.
شما می توانید مورد خاص خود را با ارسال عکسهای لازم به لینک پایین صفحه پاسخ مشروح بگیرید.
سلامت دندان در سیما
 
اخبار امشب سیما پوسیدگی دندان را منشا بیماریهای قلبی و آلزایمر و غیره معرفی می کرد. آیا حتما برای ترغیب مردم به رعایت بهداشت دهان و دندان و تذکر بابت اهمیت سلامت دندان باید از دیگر اعضا بدن مایه گذاشت؟ آیا خود دندان اهمیتی ندارد و باید از اعضا مهمتر بدن مایه گذاشت تا مردم ترغیب شوند؟ نقش آموزش بهداشت دهان در رسانه ملی که دانشگاه همگانی است کجاست؟
تلویزیون می تواند نقش مفیدتری در این زمینه ایفا کند اگر از مشاوران بهتری بهره گیرد.
اعتماد سازی بیمار و دندان پزشک
 
حرفه دندان پزشکی به نوعی تماس نزدیک با مردم است. بیمار صدای نفس دندان پزشک را می شنود. نگاهش را از کوتاهترین فاصله تعقیب می کند. گاهی افکارش را از چینهای پیشانی می خواند. خلاصه اینکه از نزدیک شاهد جزییات است.
اگر دندان پزشک دچار مشکل باشد یا حین درمان به مشکلی برخورد کند یا کسالت داشته باشد یا کسل باشد بیمار می فهمد. پس بهتر است در حد لزوم برخی از این موارد با بیمار مطرح شود تا اعتماد بیمار جلب شود. اگر در ترافیک گیر کردیم و دیر و خسته به بالین بیمار رسیدیم ضرری ندارد کوتاه با بیمار هم مطرح کنیم.
اگر بیمار را تا حد ممکن با مشکل یا کسالت دندان پزشک آشنا شود احساس هم دردی می کند و این به همکاری بیشتر بیمار با دندان پزشک معالج منجر می شود و در نتیجه درمان اثر مطلوب دارد.
ایمپلنت
 
1. استفاده از ریشه عصب کشی شده بعنوان پایه مستلزم وجود شرایطی در آن ریشه از نظر نسبت طول تاج به ریشه و فرم ریشه و لثه است که دندان پزشک با در نظر گرفتن تمام شرایط تصمیم به نگهداری یا کشیدن ریشه می کند.
2. استفاده از یک پایه ایمپلنت یا دندان برای قراردادن دو تاج روشی معمول نیست. این شکل به صورت تخته پرش استخر میشود و توزیع نیروهای مخرب جویدن امکان دارد کل درمان را به مخاطره اندازد.
3. برای مشاوره اختصاصی و پاسخ مشروح روی تصویر پایین صفحه کلیک کنید.
امکان باز رویش دندان ها, کاری کرد که دندان جدیدی بروید؟
 
گفتاورد
خولا برزگر نوشته است:
سلام
می خواستم بپرسم کی می شه از سلول های بنیادی برای جایگزینی دندان استفاده کرد؟
سوال دیگه اینکه چطور عده معدودی از افراد در طول عمر خودشون چندبار دندونهاشون می افته و دوباره در میاد؟
دوست عزیز!
فرض کنید با بیست میلیون دلار بشود به فضا رفت. که می شود رفت. آیا این به معنای امکان سفر به فضاست؟ بنابراین اجازه دهید تحقیقات بر سلولهای بنیادین جلو برود و کاربرد بیابد بعد در مورد آن صحبت کنیم.
رویش دندان مستلزم وجود جوانه دندانی و طی مراحل خاص است. کلیپ تصویری زیر را ببینید و قضاوت کنید آیا امکان رویش دندان در پیری هست یا نه:

در حال بارگذاری برای پخش
پر کردن فاصله بین دندان های جلو
 
برای مشاوره مستقیم بر روی تصویر بالا یا پایین صفحه کلیک کنید
اما برای بستن فضاهای بین دندانی گاهی نیاز به جراحی افزایش طول تاج، ارتودنسی ثابت، ترمیمهای کامپوزیتی و لامینیت هست. تصمیم گیری با توجه به معاینه فرم تقابل دندانی، فرم لثه، سایز دندانها و فواصل و برخی فاکتورهای تخصصی دیگر انجام می شود. باید برای حصول زیبایی نسبت ارتفاع به عرض دندانها از اصول ریاضی مخصوصی تبعیت کند تا دندان زیبا به نظر برسد. حتی فرم صورت و جنسیت فرد دخیل است.
مشکل آبسه, مشاوره
 
یک صفحه جدید در Microsoft office word یا هر برنامه ای که مانیتور شما را کاملا سفید کند باز کنید. رادیوگرافی دندان را روی مونیتور کامپیوتر بگذارید و با یک دوربین دیجیتال یا حتی دوربین موبایل خود عکس بگیرید و ارسال کنید.
مشکل آبسه, مشاوره
 
عصب کشی یا درمان ریشه عبارت است از پاکسازی و شکل دهی و پرکردن کانال دندان و در نتیجه مهر و موم کردن ابتدا و انتهای کانال ریشه دندان به نحوی که منبع میکروبی از داخل ریشه حذف شود و مجددا به داخل کانال راه پیدا نکند. این عمل منجر به از دست رفتن حس گرما و سرما در دندانهای بیمار می شود.
ترمیم دندان بعد از درمان ریشه اهمیت زیادی دارد تا دوباره از ورود میکروب به کانال جلوگیری کند. اگر اطراف ریشه آبسه باشد در اثر درمان ریشه به مرور حذف خواهد شد. ولی در اثر ترمیم ناقص یا درمان ناقص ریشه به مرور ریشه دندان دچار مشکل می شود و تا حدی می رسد که شاید مثل مورد شما نیاز به درمان مجدد ریشه باشد. پس ترمیم بعد از درمان مجدد ریشه را جدی بگیرید.
درمان مجدد ریشه توسط متخصص درمان ریشه یا اندودنتیست انجام می شود.
اینها کلیاتی بود درباره موارد مشابه. چنانچه سوال خاص یا مشاوره مستقیم نیاز دارید مدارک شامل عکس رادیوگرافی را به سایت ارسال کنید.
آیا عملن کیفیت در رأس است یا کمیت؟, کنگره 11 انجمن پروستودنتیست‌ها 16-14دی 90
 
خانم مه سیما!
متن زیبایی بود و سرشار از دقت نظر. خودتان فکر می کنید چرا این کتابچه ها با کلی هزینه منتشر میشود ولی سایتها ماه به ماه به روز رسانی نمی شود؟ آیا به سایت انجمن دندان پزشکی ایران سر زده اید؟ بحث بر سر عرضه و تقاضاست. وقتی دندان پزشکان وقت خود را در سایتهایی مثل فیس بوک و وبلاگهای تفریحی تلف می کنند ولی سری به سایت انجمن یا شبکه اجتماعی مثل ایردن نمی زنند پس مشکل از جای دیگری آب میخورد.
همکاران ما حاضرند صدها کامنت در فیس بوک بگذارند ولی دو خط مجانی برای سایت انجمن دندان پزشکی ایران ننویسند. چه می شود گفت جز ابراز تاسف؟
درمان ارتودنسی توسط غیرمتخصص, چرا آموزش و درمان ارتودنسی تافته جدابافته در دندان‌پزشکی؟
 
بنده بعنوان دندانپزشک عمومی هیچوقت تحریک نشدم آموزش ارتودنسی ببینم و سعی کردم روی انجام وظیفه خودم تمرکز کنم. علت اصلی عدم ادامه تحصیل و تخصص بنده هم همین بود که فکر میکردم از پس بیشتر کارها برمی آیم و نیازی به تخصص ندارم. اما ارتودنسی واقعا تخصصی است. با روت کانال و تراش روکش و گذاشتن لمینیت و پروتز ایمپلنت تفاوت اساسی دارد. دانش جامعی درباره بیومکانیک و رشد و نمو و ... میخواهد. گذشته از دانش تجربه و شاگردی کردن می خواهد. توصیه میکنم همکاران درمانهای دیگر را بهتر و خداپسندانه تر انجام دهند و از خیر ارتودنسی بگذرند چرا که عوارض درمان نامطلوب ارتودنسی با یک ترمیم بد یا روت کانال ناقص قابل قیاس نیست.
بیانیه کنگره 6 نیروهای مسلح، کاری سترگ! | دکتر کی پور
 
به ظن بنده که آمد و شدی به کمیته اطلاع رسانی انجمن دارم، مطالب منتشره در بالا در مدح برگزارکنندگان کنگره نیروهای مسلح صرفا از جانب شخص جناب دکتر کی پور بوده، لزوما نظرات انجمن دندانپزشکی ایران نیست. نظرات هیات مدیره انجمن دندانپزشکی ایران به صورت اطلاعیه یا بیانیه و با امضا و از مجاری رسمی منتشر می شود. نگرانی شما بجاست ولی انجمن به عتوان شخص حقوقی از این نگرانی مبراست.
در مورد واژه ها و کاربرد جدید و قدیم هر چند ادعا و لیسانسی ندارم ولی یاد کتاب "1984" جورج اورول میافتم. اجازه دهید بیشتر توضیح ندهم.
سربلند باشید
ترمیمی زیبایی
 
نامرتب بودن دندانهای جلو مشکل بسیاری از افراد جامعه است. البته برحسب میزان نامرتبی طرح درمان ممکن است تفاوت داشته باشد ولی بهترین راه حل مراجعه به ارتودنتیست در زمان مناسب و درمان به موقع است. در برخی موارد نیاز است که بیمار تحت جراحی فک هم قرار بگیرد و ارتودنسی به تنهایی کافی نیست. گاهی میشود این گونه نامرتبی ها را با شیوه های ترمیمی-زیبایی هم اصلاح کرد. شما میتوانید با ارسال مدارک و رادیوگرافی به ایردن هم مشاوره بگیرید.
ماندن ریشه در دهان
 
برخی افراد اصرار زیادی در مورد استفاده از ریشه های باقیمانده به دندانپزشک میکنند و آنقدر دندانپزشک عوض میکنند که کسی برایشان این کار را انجام دهد و در کوتاه مدت پشیمان میشوند .در حالیکه ریشه باید دارای طول و سلامت کافی باشد تا قابل استفاده باشد. اگر ریشه های دندانهای خلفی از هم جدا شده باشند اغلب به دلیل کوتاهی و وارد شدن نیروی زیاد قابل استفاده نبوده و کشیده میشوند.
مواردی که قابل نگهداری باشد بسیار پرهزینه است و فرد میتواند از ایمپلنت استفاده کند مگر اینکه متخصص تشخیص به نگهداری ریشه بدهد.
دندانی که با کامپوزیت پر شده و درد میکند!
 
گفتاورد
عبدالعزیز نوشته است:

باعرض سلام و احترامات
بنده قبلاً تقریباً یکسال قبل دندان اشکی خود را نزد دندان پزشک پر کرده بودم ولی حالا دوباره تورم پیدا کرده و کمی هم درد میکنه لطفا نموده توصیه بفرماید بنده چه باید که نزد داکتر بروم یا اینکه ادویه تجویز میکنید.
بااحترام
عبدالعزیز
کارمند شرکت توریدی ادویه کابل افغانستان
در برخی موارد عصب دندان ترمیم شده پس از مدتی به دلایلی نکروز و عفونی میشود و موجب تورم و درد مختصر میشود. به دلیل نکروز یا از بین رفتن عصب بدون درد شدید اطراف دندان تورم ایجاد میشود که با دارو درمان نهایی نمیشود بلکه دندانپزشک باید با برش لثه چرک را خارج و با تراش دندان داخل آن را هم تمیز کند. اگر لازم دانست دارو تجویز میکند.
اثر سفیدکننده روی کامپوزیت
 
مواد سفید کننده باعث جدایی ترمیم از دندان نمیشود ولی چون مواد روی نسج دندان تاثیر سفیدی رو ایجاد میکنند و کامپوزیت را سفید نمیکنند دندان دو رنگ میشود. یعنی نسج دندان سفید میشود ولی کامپوزیت تیره میماند.
قبل از سفید کردن دندان حتی با استفاده از مواد خانگی برای اطمینان از عدم پوسیدگی دندان باید به دندانپزشک مراجعه و مشاوره کنید
امکان باز رویش دندان ها, کاری کرد که دندان جدیدی بروید؟
 
فعلا امکان عملی مهندسی ژنتیک و ایجاد دندان جدید در محل دندان کشیده فراهم نشده ولی به تشخیص و مهارت جراح و وضعیت دندان از نظر عفونت و فرم ریشه ها میشود همزمان با کشیدن دندان ایمپلنت را در محل ریشه های خارج شده قرارداد. گاهی میشود پروتز را هم به سرعت سوار کرد و گاهی بین دو تا شش ماه باید از زمان جراحی صبر کرد.
بر روی ایمپلنت ساختار تاجی قرار میگیرد و مثل یک دندان عملکرد خواهد داشت. هزینه ایمپلنت حدودا بین یک تا یک ونیم میلیون تومان است.
بهرحال دندان سالم امانتی گرانبها در دهان ماست که بیشتر باید به فکر حفظش باشیم تا جایگزینی
رنگ دندان ها, رنگ دندان ، زرد شدن دندان ها ، بلیچینگ ،
 
سفید کردن دندانها که دندانپزشکان با اصطلاح "بلیچینگ" هم از آن یاد می کنند با تکنیکها و مواد ساده ای تقریبا به چند شیوه با توجه به مواد موجود در بازار ایران انجام میشود:
 1. لاک سفید کننده دندان. مشابه لاک غلط گیر هستند و در منزل توسط خود فرد استفاده شده و اثر کوتاهی دارند.
 2. خمیر دندانهای سفید کننده که با اثر سایندگی شدید بصورت موضعی دندان را سفید میکند

 3. بلیچینگ در مطب که توسط دندانپزشک با مواد مخصوص و بعضا با استفاده از مواد مخصوص انجام میشود و اثر آن عمقی و ماندگار تر از لاک است ولی طبق ادعای کمپانیها تا 18 ماه هم می ماند ولی در عمل کمتر است.

 4. بلیچینگ در خانه که پس از قالبگیری در مطب از دهان فرد وسیله ای برایش ساخته میشود که شبها با مواد مخصوص در دهانش میگذارد و چند هفته ادامه میدهد. ماندگاری اثر این روش از بقیه بیشتر است.
 5. لمینیت کردن دندانهای بدرنگ
باید برای سفیدی بیشتر و ماندگارتر ترکیبی از روشها به تشخیص دندانپزشک بکار برده شود.
ترس از ایدز و عدم مراجعه به دندان پزشک
 
خانم موسوی!
بر خلاف تصور برخی مردم کلینیکهای دندانپزشکی دولتی و مخصوصا نظامی مثل کلینیک امام خمینی سپاه، 600 ارتش و امام علی ناجا بدلیل نظارت دولتی از نظر بهداشت مطمئن و از نظر قیمت مناسب هستند. هر سه هم تقریبا در مرکز شهر هستند. بخاطر ترس دندانهایتان را نابود نکنید.
روکش دندان
 
تعویض ترمیم دندانهای خلفی با کامپوزیت توصیه نمیشود. در مورد دندانهای درمان ریشه شده که مقدار تخریب زیاد داشته باشند حتما باید روکش شوند. اگر ترمیمهای آمالگام شما خوب و اصولی انجام شده فقط برای پالیش و براق شده آنها مراجعه کنید ولی آنها را با کامپوزیت تعویض نکنید. اگر اصرار به تعویض آمالگام با کامپوزیت دارید حتما به متخصص ترمیمی-زیبایی مراجعه کنید و در این مقوله به فکر صرفه جویی نباشید چون ضرر می کنید.
عمل جراحی فک و دندان قروچه
 
به متخصص پروتز مراجعه کنید.
دندان قورچه, ایا دندان قورچه ارتباطی به ارتودنسی کردن دارد؟
 
مورد شما تخصصی است. برای بررسی مشکل به یک متخصص پروتزهای دندانی یا بخش پروتز ثابت دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران در انتهای امیرآباد شمالی مراجعه کنید. با دریافت نایت گارد و بررسی وضعیت دندانی و تقابلها و سایشها میتوانند به شما کمک کنند.
ارتودنسی همراه باجراحی
 
خانم محترم! اینگونه سوالات رو باید به متخصصین مراجعه کنید و پس از معاینه و تهیه رادیوگرافی و سایر لوازم تشخیصی به شما جواب بدهند. بهرحال میتوانید به دانشکده دندانپزشکی مراجعه کنید. شاید به نظر وقت شما را بگیرند ولی از هر نظر شما را بررسی میکنند.
دندان بزرگ, کوچک کردن دندان
 
دندان پس از رویش در حفره دهان بزرگتر نمیشود ولی خطای دید همیشه وجود دارد. اگر از زیبایی خودتون ناراضی شده اید به متخصص ترمیمی-زیبایی مراجعه کنید
سنترال جاینت سل گرانولوما
 
می توانید به بخش تشخیص و بیماریهای دهان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران واقع در انتهای امیرآباد شمالی مراجعه کنید. انواع و اقسام موارد نادر و شایع بیماریهای دهان و فک آنجا پیدا میشود.
دندان نیش
 
مشکل شما با مراجعه به متخصص ارتودنسی قابل حل است. فقط در انتخاب ارتودنتیست دقت کنید. نیازی نیست شما نگران مراحل درمان باشید.
مراحل جراحی دندان عقل نهقته
 
جراحی دندان عقل نهفته در برخی کشورها با بیهوشی عمومی انجام میشه ولی در ایران با وجود جراحان فک و صورت ماهر هر چهار دندان با کمترین عوارض در یک جلسه انجام میشود. مهمتر از خود جراحی مراقبتهای پس از عمل است که بعهده بیمار است و شامل اجرای دستورات کتبی و شفاهی جراح میشود.
نکته مهم اینکه در سنین پایین عوارض به راحتی تحمل میشود. پس جراح متخصص را انتخاب کنید و از جراح بخواهید که بهترین زمان را برای شما تعیین کند و به دستوراتش دقیق عمل کنید.
سخت نگیرید. شجاع باشید.
عصب کشی, خواهش می کنم کمکم کنید
 
شما تجربه قبلی خوبی از درمان دندانپزشکی نداشتید. در موارد قبلی دندان شما کامل بیحس نشده و با درد بر روی دندان شما کار شده. چند توصیه تجربی-علمی دارم که امیدوارم کمک کنه
 1. دندانپزشکتون رو درست انتخاب کنید. شما بیمار درمانگاهی نیستید. باید به یک دندانپزشک خوش برخورد و با حوصله و ترجیخا شوخ مراجعه کنید که در مطب یا درمانگاهی خلوت و با حوصله برای شما کار کند.
 2. به دندانپزشکتون ایمان داشته باشید.
 3. از دندانپزشک بخواهید که به مشکل قبلی شما توجه کند و برای شما آرامبخش تجویز کند.
 4. قبل از درمان از مسکن استفاده کنید.
 5. هنگام درمان از پخش کننده موسیقی استفاده کنید.
موفق باشید
جرمگیری, تفاوت درمان در مراکز دولتی و خصوصی
 
البته جرمگیری زیاده از حد به دندان آسیب می زند و برای اینکه بروساژ دندان را حساس نکند بهتر است در دو مرحله امجام شود
جرمگیری, تفاوت درمان در مراکز دولتی و خصوصی
 
گفتاورد
سوال خوبی مطرح کردین. جرمگیری بدون آموزش بهداشت فایده ندارد. مثل رفتن به کارواش در روز بارانیست. جرمگیری باید با آرامش باشد تا به دندان آسیب وارد نکند و چیزی از قلم نیافتد. باید از دندانپزشک بخواهید که به شما آموزش دقیق بدهد. از مسواک و نخ دندان و دهانشویه بگوید.
طنز | بزن بزن، که داری خوب می زنی | قناد
 
احسنت بر آن قناد قند افزا! ;)
بازگشت درمان ارتودنسی
 
پاسخ حرفه ای بود. متاسفانه در این موارد برخی دندانپزشکان سریعا همکاران رو تخریب می کنند. ولی شما بیمار رو به درمانگر متخصص ارجاع کردید که پسندیده بود
صفحه: 1