تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
ارائه خدمات دهان ویژه سالمندان
 


دهان و دندان، یک منطقه بسیار حساسی در بدن است. چه، از همین طریق است که انواع نوشیدنی و خوراکی لازم برای سلامتی بنی آدم وارد بدن وی می شود و کوچک ترین اشکالی در این ناحیه موجب ایجاد اختلال در کارکرد صحیح دیگر نواحی بدن می شود. حالابیا درستش کن!

اسناد مونتاژی موجود:

«چو عضوی به درد آورد روزگار

دگر عضوها را نماند قرار»

به ندرت، تک و توک، گاهی کنند

به وقت تصادف ز صحنه فرار!

یکی جلوی ما را بگیرد، از بحث اصلی پرت نیفتیم. نظر به اهمیت استراتژیک دهان و دندان هموطنان عزیز، رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت چندی پیش از اولویت در نظر گرفته شده برای ارائه خدمات سلامت دهان و دندان ویژه سالمندان از طریق سیستم دولتی و بیمه از ابتدای سال آینده خبر داده است.
آقای خوشنویسان، مساله را این گونه باز کردند: «نخستین اقدام، معاینات دهان و دندان سالمندان است. در معاینات دهان و دندان، دندان های مصنوعی چک می شود و اگر نیاز به اصلاح یا تعویض بود، اقدامات لازم در این زمینه صورت می گیرد. همچنین مسائل خشکی دهان یا زخم های دهانی ناشی از استعمال دخانیات نیز کنترل می شود.»

سابقه ارائه خدمات:

طبیبی است در کوچه لاله زار

به پیر نود ساله دندان دهد

برو دامنش را بگیر و بگو:

«هر آن کس که دندان دهد، نان دهد!»

بسته پیشنهادی: دهن بین نیستیم، اما با عنایت به ضرورت خدمات دهی هرچه بیشتر در زمینه خدمات دهان و دندان به آحاد مختلف جامعه ـ و علی الخصوص یارانه بگیران عزیز ـ صاحب این یک قلم حساس نیز در حاشیه و به عنوان تکمله، چند فقره پیشنهاد ضربتی تقدیم می دارد:
1ـ پرهیز از تجملات: کماکان دولت و سازمان های بیمه تابعه از زیر پوشش قرار دادن یک سری کارهای تجملاتی و تشریفاتی صرف، اکیدا خودداری فرمایند؛ کارهای تزئینی بیخودی مثل عصب کشی و پر کردن دندان و کاشت دندان و تمیز کردن دندان و یک سری تهاجمات فرهنگی مثل ایمپلنت و ارتودنسی و... امثالهم. در حالی که دندان آدم کلا2 مرحله دارد و بس. مرحله «کاشت» که دست خداست؛ مرحله «برداشت» که اصطلاحا به آن کشیدن می گویند. سابق حتی سلمانی ها هم می کشیدند. و شاعر می گوید: «دو سه دندان کشیده ام که مپرس!» از قدیم هم گفتند که دندان خراب را باید کشید؛ والسلام!
2ـ صبر بر بیمه: عزیزانی که می خواهند از انواع خدمات مشاوره ای و جانبی راجع به دهان و دندان بهره مند شوند، یک چند سالی باید دندان روی جگر بگذارند تا سالمند شوند. برای همین است که از قدیم می گویند الهی پیر شوی مادر!... پا به سن که گذاشتید، آنگاه می توانید از دندان مصنوعی با نصب در محل و انواع گارانتی های پس از فروش و سایرخدمات بیمه ای دولتی برخوردار شوید. وظیفه بیمه، ارائه خدمت است. خدانکرده، هر ماه کلی حق بیمه می دهید. با حقوق خود که آشنایید؟

جام جم،3348 | 26 بهمن 1390

صفحه: 1