تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
درمان ارتودنسی توسط غیرمتخصص, چرا آموزش و درمان ارتودنسی تافته جدابافته در دندان‌پزشکی؟
 

متخصصین محترم ارتودنسی مرتب و پشت سر هم بیانیه و اعتراض نامه صادر میکنند. همه از سر دلسوزی برای بیماران درمانده ای که ممکن است در دام دندانپزشکان عمومی بدون تخصص لازم برای درمان ثابت ارتودنسی افتاده و صدمات جبران ناپذیری به سیستم دهان و دندانشان وارد شود. چقدر جای مباهات دارد این همه دلسوزی...
اما آیا یکبار در انجمن خود به شور نشستند که تعداد ارتودنتیستهای ایران چند نفر است و سالانه چه تعدادی به آن اضافه میشود؟ نیاز جامعه به درمانهای ارتودنسی و تقاضا برای ان چه اندازه است؟ مگر نه اینکه "ارتودنسی مهمترین و پرقدمت ترین تخصص حیطه پزشکی" است؟
با استناد به گفته های خود این صنف محترم عرض میکنم که در ایران حدود 400 نفر ارتودنتیست وجود دارند و در حال حاضر سالانه حدود 30 نفر دستیار تخصصی در کشور تربیت و روانه بازار کار این رشته می شوند. که در بین تخصص های موجود دندانپزشکی کمترین تعداد را به خود اختصاص داده اند.
سوال من از این صنف محترم اینست: آیا این تعداد برای جمعیت بالغ بر 70 میلیون نفر کافیست؟ آیا در تمام استانهای ایران متخصصین ارتودنسی با پراکندگی قابل قبول در دسترس هستند؟؟ آیا این که ارتودنتیسهای محترم اظهار کنند حاضرند(که در ان هم تردید هست) ماهیانه یکروز را با هزینه وزارت بهداشت به درمان افراد کم بضاعت اختصاص دهند چاره ای منطقی برای این مشکل است؟؟
آیا وقت آن نیست که دست از ادعا برداشت و چاره عملی تری برای این معضل اندیشید؟
ضمنا به نظر بنده این دلیل که پیچیدگی درمانهای ارتودنسی بیش از سایر تخصص های دندانیست و مدت زمان بیشتری برای آموزش میطلبد، دلیل محکمی برای آموزش ندادن درمانهای ثابت در دوران تحصیل عمومی نیست. مهمترین مطلب در درمانهای ثابت ارائه "طرح درمان" درست و معتبر است. تکنیک هم قابل فراگیریست. درست همانند سایر تخصص های دندانپزشکی. مضرات یک درمان و طرح درمان غلط هم میتواند به فجاعت اقدام مشابه در سایر بخشهای دندانپزشکی باشد. مثلا در یک درمان ناموفق اندو که منجر به پرفوریشن و کشیدن دندان میشود. یا یک روکش یا پست نامناسب که باعث از دست رفتن دندان میشود. یا جراحی دندانی که منجر به آسیب به سینوس یا کانال عصبی و پاراستزی میشود.
پس آیا اینها باعث میشنود انجمن اندودنتیست ها، پروتزیست ها و جراحان فک و صورت و ... نیز بیانیه صادر نمیایند که درمانهای تخصصی باید در حیطه اختیار آنها باشد و بس وگرنه سلامت عمومی جامعه به مخاطره می افتد؟
سیستم آموزش دندانپزشکی ایران مشابهت زیادی با کشور آمریکا دارد. ولی در آمریکا دندانپزشک عمومی قانونا میتواند در دوره های خصوصی آموزش ارتودنسی ثابت شرکت کرده و پس از ان دست به درمان ارتودنسی ثابت بزند. تفاوت در این بین در هزینه کسب شده از بیمار است. اما در کشور ما تنها سد جلوی پای بیماران و دندانپزشکان عمومی گذاشته میشود و خبری از راه حل منطقی نیست.
همکاران محترم ارتودنتیست کاش بیشتر به درد جامعه بیندیشیم. درست است که شما زحمت بیشتری در مقایسه با سایر دستیاران تخصصی برای قبولی در این رشته کشیده اید ولی این فقط و فقط به دلیل سیاست وزارت محترم بهداشت و شورای تخصصی است در تعیین ظرفیت سالانه دستیار تخصصی ارتودنسی که به راحتی میتواند افزایش یابد.

بیایید این گره را با دست بگشاییم نه دندان
پیروز و کامیاب باشید


صفحه: 1