تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
ارتودنسی نامرئی, مرتب کردن دندانهای جلو
 
با سلام دوست عزیز شما که اینهمه نسبت به ناهنجاری دندانی خود حساس هستید بهتر است هر چه سریعتر به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید و بدون توجه به نوع مریی یا نامریی بودن ، دندانهای خود را ارتودنسی نمایید.ضمنآ فریب تبلیغات را هم نخورید .مهم درمان صحیح دندانهای شماست . باتشکر دکتر شفیعی
ارتدنسی متحرک
 
با سلام به نطر میرسد طراحی پلاک متحرک شمادچار اشکال بوده است و اگر دندانهای شما به اندازه ی کافی عقب رفته نیازی به کشیدن دندان 4 نمیباشدزیرا بستن فضایی که در اثر کشدن حاصل می شود با پلاک متحرک بسیار مشکل است .فعلإ پلاک ریتینر خود را استفاده کنید و جهت رفع مشکل به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. موفق باشید. دکتر شفیعی
مشکل عمل فک
 
دوست عزیز ظهیر آقا منظور شما از استخوانی کردن صورت چیست ؟
باز بودن دهان در خواب
 
با سلام وتشکر بهتر است دکتر متخصص گوش و حلق و بینی‌هم دختر شما را معاینه نماید . این مشکل به علل مختلفی به وجود می آید که بسته به عامل ایجاد کننده ی‌مشکل باید طرح درمان مناسب آن هم داده شود . لذا بایستی‌ مشاوره های لازم صورت گرفته و در در نهایت با اعتماد به یک دکتر ، درمان فرزند خود را به او بسپارید .
سن درمان
 
با سلام و تشکر از شما دوست عزیز به طور خلاصه موارد زیر را خدمت شما شرح می‌دهم : اولین ویزیت ارتودنسی کودک باید پس از رویش کامل دندانهای شیری انجام شو د یعنی حدود 24 ماهگی . البته اگر کودک مشکلی داشت به محض مشاهده ی‌مشکل باید با ارتودنتیست مشورت کرد . در هر صورت اولین ویزیت ارتودنسی حتمأ باید تا قبل از هفت سالگی انجام شود زیرا برخی‌از از درمانهای ارتودنسی اگر تا این سن انجام نشود سخت و پیچیده می شود . اما برخی از درمانهی ارتودنسی در هر سنی قابل انجام است . شرط آ ن این است که دندانهای بیمار و لثه های او سالم باشند . این درمانها حتی تا سن 70-80 سالگی هم قابل انجام هستند ! خلاصه آنکه همه ی افراد نیاز به ویزیت ارتودنسی دارندو این ویزیت باید در زمان مناسب انجام شود . این ارتودنتیست است که زمان شروع درمان را تعیین می‌کند .
کشیدن دندان عقل بعد از ارتودنسی
 
شیما خانم سلام . باتشکر از اعتماد شما قاعدتأ نظر متخصص ارتودنسی خودتان را باید رعایت کنید . اما گاهی واقعأ چندان نیازی به کشیدن دندانهای عقل نیست مخصوصأ در مواردی که برای درمان ارتودنسی تعدادی دندان دیگر هم درآورده شده است . به هر حال بهتر است با اعلام نظر خود به به ارتودنتیست خودتان ، سعی‌کنید به نحوی با هم به توافق برسید . خود من چندان با کشیدن دندانهای عقل موافق نیستم مگر در مواد خیلی ضروری .
مشکل عمل فک
 
سلام دوست عزیز درمانهای ارتوسرجی به صورت تیمی انجام می شود و بین ارتودنتیست و جراح فکو صورت باید هماهنگی کاملی وجود داشته باشد در غیر اینصورت آنکه آسیب می بیند بیمار است . اینگونه که شما نوشته اید این دو همکار عزیز با هم هماهنگ نیستند و شما بهتر است هر دو را رها کرده و سراغ تیم دیگری که طرح درمان هماهنگ و یکسانی در مورد شما دارند بروید ! با تشکر : دکتر شفیعی
کج و کوله بودن دندانها, روش های رفع این مشکل
 
نازنین خانم!
کشیدن دندان در صورتی‌که متخصص ارتودنسی پیشنهاد کند اشکالی ندارد و جای نگرانی نیست. اگر ردیف کردن دندان های شما نیاز به کشیدن دارد و متخصص ارتدنسی شما آن را برایتان تجویز کرده این کار را انجام دهید. مطمئن باشید مشکلی پیش نخواهد آمد.
:)
نحوه کار با براکت ها
 
دوست عزیز : براکتها معمولأ برای فقط یکبار چسبانیده می شوند و اگر چسب آنها دچار خوردگی شود براکت از دندان جدا می شود . بنا بر این براکتهای شما ظاهرأ مشکلی ندارد . نگران نباشید .
اینتروال معاینات ارتودنسی
 
دوست عزیز با این وضعیتی که دارید امکان درمان شما
د رایران وجود ندارد . دو راه به شما پیشنهاد می کنم :
1- درمان خود را تا بازگشت کامل به ایران به تأخیر بیاندازید
2- در صورتی که حداقل تا 5/2 سال آینده در خارج هستید درمان خود را در آن کشور شروع کنید .
بیرون زدگی دندان های جلو بالا
 
فائزه خانم ! امکان درمان فامیل شما به احتمال خیلی زیاد وجود دارد . لازم است به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا پس از معاینه پاسخ دقیق شما را بدهد .
ناهنجاری فکی
 
رامین عزیز
مشکل شما ناهنجاری به اصطلاح کلاس III نام دارد . با توجه به توضیحاتی که داده ای چند نکته به نظر می رسد :
1- امکان درمان شما با ارتودنسی به تنهایی بسیار کم است و در صورت انجام هم نتیجه خیلی‌خوب نخواهد بود .
2- به احتمال زیاد شما نیاز به درمان ارتوسرجری دارید ( ارتودنسی + جراحی )
3- احتمال ژنتیک و ارثی بودن مشکل شما وجود دارد لذا باید در مورد فرزندان خود مراقب باشید و از 2 سالگی جهت معاینه و مشاوره آنان را نزد ارتودنتیست مجرب ببرید و این کار را سالیانه تکرار کنید .
4- حدود 80% موارد کلاسIII در سنین قبل از شش سالگی قابل درمان بدون جراحی است .
5-مشکل شما از این به بعد معمولأ بدتر نمی شود هر چند بهتر هم نخواهد شد . البته امکان دارد عوارضی داشته باشد.
6- اگر به راحتی غذا می خورید و ا ز نظر زیبایی مشکلی ندارید به آن دست نزنید اما اگر مشکلی مثل درد در ناحیه ی مفصل گیجگاهی- فکی و یا زیبایی ویا تغذیه داری بهتر است هر چه سریعتر اقدام به درمان کنید. باتشکر دکتر شفیعی
ارتدنسی نامرئی
 
خواهر گرامی مانا
با سلام ، براساس اطلاعاتی که شما ارسال نموده اید بنظر می رسد دندانهای شما نیازی به ارتودنسی ندارد و با کمی stripping (تراش سطوح طرفی دندانها )مشکلتان بر طرف می شود . برای اطمینان به ارتودنتیست مراجعه نمایید . ضمنأ ارتودنسی از نوع invisaline در ایران انجام نمی شود ولی نوعی از درمان های ارتودنسی که براکتها در سمت زبانی دندانها قرار می گیرند در ایران وجود دارد . توصیه می کنم حتی در صورت نیاز به ارتودنسی اصراری به نوع درمان نداشته باشید و اجازه دهید ارتودنتیست روشی را که به صلاح شمامی داند و به آن مسلط است انجام دهد.
ارتدنسی نامرئی
 
جناب آقای سلیمانی
نایت گارد از نظر ظاهری ممکن است شبیه invisalign باشد اما از نظر نحوه ی ساخت ، متریال به کار رفته در ساخت آن ، نحوه ی عملکرد و اهداف درمانی کاملأ‌ با invisalign متفاوت است.نایت گارد بیشتر در درمان های پروتز کاربرد دارد و لی invisalineدر دمانهی ارتودنسی به کار برده می شودn
فاصله ومنطبق نشدن
 
با سلام
عکسها وضوح کافی ندارند و و ضعیت دقیق دندانهای شما را نشان نمیدهند . اما آنچه مسلم ایت این است که یبن دندانهای شما فضای زیادی وجود دارد . حد اقل دو راه برای درمان شما وجود دارد :
1- ایجاد فضا برای گذاشتن دندان مصنوعی یا ایمپلنت
2- جلو آوردن دنداهای خلفی و بستن فضا های موجود برای آنکه نیازی‌به گذاشتن دندانهای مصنوعی نباشد .
انتخاب هر یک از این راهها بستگی به طرح درمان ارتودنتیست و نظر و علاقه ی شما دارد.
بوی دهان, ارتدنسی می کنم دهنم بو میده
 
دوست عزیز
با شروع درمانهای ارتودنسی ، به علت نصب دستگاههای ثابت بر روی دندانها پلاک میکروبی فرصت بیشتری برای تشکیل و تجمع بر رور دندانها می یابد و بوی بد می تواند ناشی از آن باشد . لذا کسانی که در حال ردیف کردن دندانهایشان هستند باید بهداشت دهان و دندان را خیلی بهتر از قبل رعایت نمایند. در مجموع لازم است شما توصیه های زیر را رعایت نمایید :
1- مسواک کردن دنداتها روزی حداقل دوبار و هر بار به مدت 5-10 دقیقه به روش صحیح و مخصوص بیماران ارتودنسی
2- استفاده از مسواکهای بین دندانی
3- استفاده ار واتر جت waterjetبا فشار اب لابلای دندانها و براکتها و سیمها را تمیز مکند
4- مراجعه ی مرتب هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خانواده جهت معاینه ی دندانها از نظر پوسیدگی‌و وضعیت لثه ها
با تشکر : دکتر شفیعی
فیکساتور ثابت یا کشیدن دندان, کدام ارجح است؟
 
با سلام به شما دوست عزیز
با توجه به اینکه در سن بیست سالگی‌دندانهای قدامی شما نامرتب شده اند به نظر می رسد میزان نامرتبی زیاد نیست و با روشهای ساده ای مثل stripping قابل درمان است . در این روش مقداری از عرض دندانها تراش می‌خورد و دندانها به طور خود به خود مرتب می شوند و معمولأ نیازی به درمان با دستگاه ندارند . در هر صورت برای ارائه ی‌ یک طرح درمان قطعی باید به قالب دندانهای شما و رادیوگرافی های شما دسترسی داشت . نکته دیگر اینکه به اعقاد من شما حساسیت زیادی به این مقدار جزیی نامرتبی نشان ندهید .دندان طبیعی ممکن است دارای مقداری‌جزیی نامرتبی باشد که هیچگونه ضرری هم برای سلامتی‌ ندارد .آن دندانهای مصنوعی پدر بزرگها و مادر بزرگها هستند که کاملأ ردیف هستند !!! در بسیاری اوقات دندانهایی که دارای مقداری نامرتبی هستند چهره ی فرد را زیباتر و دلنشین تر و به اصطلاح شیرین تر و نمکی تر نشان می دهند !! باور کنید واقعیت را می گویم و نمی خواهم نان ارتودنتیستها را آ جر کنم !! آخر این چه وضعی است که برخی به خاطر یکی دو میلیمتر نامرتبی چند سال خود را گرفتار درمان ارتودنسی می کنند و وقت و پول و حتی سلامتی دندانهایشان را از بین می برند ؟ د رمورد فیکساتور یا اسپلینت هم اینجانب مخالف استفاده ی طولانی مدت از آنها هستم زیرا دارای عوارض زیادی‌مثل تحلیل لثه ، التهاب لثه ، افزایش طول تاج دندان ، پوسیدگی دندانها ، تحلیل ریشه و غیره است و جز در موارد محدود توصیه نمی شود .
ارتدنسی نامرئی
 
با سلام و تشکر از شما دوست عزیز
منظور از ارتودنسی نامرئی می تواند موارد زیر باشد :
1-invisiligne
در این روش به هیچ وجه از سیم و براکت های فلزی استفاده نمی شود . بر اساس تصویر 3 بعدی کامپیوتری وسیله ای از جنس شفاف و پلاستیکی شبیه به contact lens ساخته می شود که دندان ها را بطور تدریجی حرکت داده و به سمت وضعیت ایده آل پیش می برد . این وسیله هر 2 هفته یکبار تعویض می شود . حسن این وسیله بهداشتی بودن و شفاف بودن آن است اما محدیت های زیادی هم دارد .کاربرد این روش در دنیا بسیار محدود است.
2- lingual orthodontics
در این روش براکت های ارتودنسی در سمت زبان قرار می گیرند و هنگام خندیدن بیمار دیده نمی شوند . این روش درمانی نیز دارای محدودیت های خاص خود است و بندرت در دنیا و ایران استفاده می شود . این روش بیشتر در کسانی استفاده می شود که مایلند هنگام خندیدن براکتهای ارتودنسی آنها دیده نشود مثل هنرپیشگان ، سیاستمداران ، دختران و پسران دم بخت و....
3- در روش سوم که معمول تر است ارتودنتیست از براکت های شفاف و یا چینی که همرنگ دندان ها هستند وکمتر به چشم می خورند استفاده می نماید . روش درمان شبیه به روش معمول است .
حال با توجه به توضیحات بالا باید دید منظور آن دندان پزشک محترم از ارتودنسی نامرئی چه بوده است . در هر صورت شما برای انجام درمان ارتودنسی خود به این موارد توجه کنید :

1- طبق قانون هر گونه تبلیغ پزشکی که جنبه ی تجاری داشته و گمراه کننده باشد ممنوع است بنابر این نسبت به پزشکانی که تبلیغات زیادی براه می اندازند با احتیاط رفتار نمایید .
2-برای انتخاب پزشک خود با افراد ذیصلاح مشورت نمائید .

3-همان گونه که گفته شد هر یک از روش های فوق دارای محدودیت های خاص خود است لذا چنانچه دندانپزشک ذیصلاحی به شما گفت این روش درمانی برای شما امکان پذیر نیست آن را بپذیرید .

با تشکر : دکتر حسن علی شفیعی
سن ارتدنسی, آیا درسن 35 سالگی هم میتوان ارتدنسی کرد�
 
با سلام خدمت خواهر گرامی
امکان انجام درمان های ارتودنسی در هر سنی حتی در سنین 70 و 80 سالگی وجود دارد ا. اما انجام چنین درمانی نیازمند وجود شرایط خاصی است از جمله این که:
1- بیمار دندان کافی در دهان داشته باشد به خصوص دندان های خلفی به تعداد کافی موجود باشند.
2-لثه و بافت های‌نگهدارنده ی دندان ها به قدر کافی سالم باشند .
3- بهداشت دهان بیمار خوب باشد
4- بیمار اانگیزه ی کافی برای درمان داشته باشد.
5-بیمار سلامتی جسمانی کافی داشته باشد.
6- درمان ارتودنسی د رمقایسه با سایر درمان های دندان پزشکی توجیه بیشتری داشته باشد.
بنابر این شما با داشتن 35 سال سن د رصورتی که مشکل خاصی نداشته باشید به راحتی می توانید با مراجعه به متخصص ارتودنسی دندان های خود را با ارتودنسی درمان نمایید .
با تشکر : دکتر شفیعی
عقب بودن فک بالا
 
باسلام خدمت خواهر عزیز
شکی نیست که لازم است یک متخصص ارتودنسی باید فرزند شما را معاینه کند و راجع به نحوه و زمان درمان ، شما را راهنمایی نماید. در برخی موارد دندانپزشکان عمومی ( جراح - دندانپزشک ) هم می توانند اقدام به درمان های ارتودنسی ( متحرک ) نمایند . ضمنأ می توانید نام شهر خود را برای ما بنویسید تا نزدیک ترین شهری را که دارای متخصص است به شما معرفی نماییم .
برگشت دندان ها بعد از ارتدنسی
 
با سلام
معمو لأ‌ پس از پایان درمانهای‌ارتودنسی ثابت یا متحرک از پلاکهای متحرکی به نام ریتینر استفاده می شود . این پلاکها با نظر متخصص ارتودنسی برای یک یا چند سال باید توسط بیمار پوشیده شود . در صورتی که بیمار از پوشیدن این دستگاه اجتناب نماید امکان جابجایی و نامرتب شدن دندانها بسیار زیاد است . لذا پیشنهاد میشود در پوشیدن دستگاه ریتینر دقت بیشتری مبذول فرمایید . ضمنأ در دوره ی ریتنشن بیمار با ید بطور مرتب توسط ارتودنتیست مربوطه ویزیت شود .
موفق باشید . دکتر شفیعی
کج و کوله بودن دندانها, روش های رفع این مشکل
 
با سلام
دوست عزیز ، دندانهای شما نامرتب هستند و شاید یکی از دلایلی که باعث ایجاد مشکلات لثه برای شما شده همین مسئله است . اما امروز دیگر شما چاره ا ی ندارید جز آینکه ابتدا به داد لثه های بیمار جود برسید . جرم گیری کامل دندانها ، بروساژ ، رعایت دقیق بهداشت دهان ودندان و احتمالأ جراحی لثه می تواند سلامتی لثه را برای شما به ارمغان بیاورد . پس از این مرحله در صورتی که به تشخیص ارتودنتیست ،لازم و امکانپذیر باشد با ارتودنسی می توانید دندانهای خود را مرتب کنید. گاهی به دلیل پیشرفته بودن بیماری لثه انجام درمان ارتودنسی امکانپذیر نیست . برای اظهار نظر دقیقتر رادیو گرافی opg خود را ارسال فرمایید.
فاصله دندان ها بعد از ارتدنسی ثابت, ارتدنسی ثابت تمام شده و ریتینر دارم
 
:idea:
سلام
ضمن تأیید نظر همکار محترم،
ایجاد فاصله بین دندان ها، یا هر تغییر و بی نظمی بعر از ارتدنسی، به دلایل متعددی می تواند باشد که بخشی از آن به دکتر درمانگر و بخشی به بیمار مربوط است.
آنچه باید شما مطلع باشید این است که:
1- پلاک نگهدارنده باید 24 ساعته در دهان باشد و اگر برای غذا خوردن هم خارج می کنید بلافاصله مسواک زده و مجدداً در دهان بگذارید.
2- دوره نگهداری را برای حدود دوسال تحمل کنید و حتی پس از آن نیز برای افراد زیر 25 سال بهتر است چند شب در هفته استفاده را ادامه دهند.
3- حتماً با دکتر خود ارتباط داشته باشید و زیر نظر ایشان باشید.
متشکرم
دکتر شفیعی
ارتدنتیست
خطاهای منجربه ریلپس Crowding, انتقالی از تالار"مشاوره بیمارارتدنسی"
 
درتالار "مشاوره بیمار ارتدنسی" چندمورد سؤال درباره ریلپس Crowding از سوی بیماران مطرح شده که چون امکان شرح تخصصی در آنجا نبود نظر مختصر خود را در این تالار مطرح می کنم تا ضمن یادآوری به برخی همکاران، بهانه ای باشد برای طرح نظرات سایر همکاران و اساتید، بخصوص مدیر محترم تالار آقای دکتر شوکت بخش، که از این طریق زمینه بهره وری بیشتر فراهم گردد:
:idea:
دونمونه:
سلام
حدود 5 ماه است که درمانم تمام شده و ریتینر استفاده می کنم. به توصیه دکترم 24 ساعته از پلاک ها استفاده کردم ولی فاصله محسوسی بین دندان هایم ایجاد شده. چون به دکتر خود دسترسی ندارم لطفاً راهنمایی کنید که چه کنم؟
متشکرم-کورشsalam
man chand sal ghabl iran dandunamo ortodonsi kardam.. alan sakene emrika hastam.
hala hamash dareh sholoogh misheh. chekar mitunam bokonam?
tashakkor
N.Barmaki


پاسخ :
برگشت شلوغی دندانی بعد از درمان ارتودنسی به دلایل متعددی اتفاق بیافتد، ازجمله :
1- اکلوژن غلط دندان ها در زمان باز کردن دستگاه های ارتودنسی
2- عدم رعایت اصول قالب گیری ، قالب ریزی و ساخت پلاک ریتینر ( مثلأ نریختن سریع قالبی که برای ساخت پلاک گرفته شده است و...).
3-طر ح درمان نادرست. مثلأ کشیدن دندان در بیماری ‌که دارای زبان بزرگ و حجیم است .
4- عدم همکاری کافی بیمار.
با احترام- دکترشفیعی
انحراف فک حین بستن, برای بستن فک، آن را به چپ می برد
 
همکار ارجمند، با عرض سلام متقابل
چون برنامه های "ایردن" دسته بندی شده و انشاءالله برای دسترسی منطقی تر قرار است سطوح دسترسی حرفه ای ها تعریف شود، بهتربود مطلب شما در تالار "مشاوره ارتدنسی دندان پزشکان" مطرح می شد که بنده یا سایر اساتید و یا خود سرکار خانم دکتر اسلامیان پاسخ می دادیم. در عین حال پاسخ عمومی خود (به عنوان بیمار ارتدنسی) را در ذیل ملاحظه کنید و بحث تخصصی تر را که در تالار مربوطه گذاشته ام، همانجا ببینید.

این مشکل (کراس بایت) جزو مشکلات اورژانس ارتودنسی است که به محض رؤیت باید درمان شود . عدم درمان کراس بایت می تواند باعث ایجاد مشکلات و عوارض جدی شود.
پیشنهاد می کنم یا بیمار توسط یک ارتدنتیست معاینه شود و در مورد نحوه درمان مستقیماً مشاوره کنید و یا خود حضرتعالی یا هر دندان پزشک مجربی که تجربه درمان ارتدنسی داشته باشند معالجه مربوطه را انجام دهند.
بااحترام-دکترشفیعی
ارتدنتیست
پاسخ برای همکار دندان پزشک
درمان کراس بایت در دوره رشد, انتقالی از تالار"مشاوره بیمارارتدنسی"
 
با عرض سلام
من دندان پزشک و ساکن شهرستانی هستم که متخصص ارتودنسی نداریم. پسر برادرم 12 ساله است و موقع بستن فک، آن را به سمت چپ می برد. او را معاینه کردم و دیدم کراس بایت یک طرفه دارد. اگر با بازکردن کام اقدام کنم در یک طرف مشکل رفع می شود اما طرف دیگر بیرون می زند. آیا باید صبر کنیم تا کانین ها در بیاید که درمان ثابت را متخصص انجام دهند، یا الان لازم است اقدام خاصی انجام دهم؟
ممنونم اگر راهنمایی بفرمایید.
ح.

پاسخ:
چون در تالار "مشاوره بیمار ارتدنسی" امکان طرح مطالب تخصصی وجود ندارد پاسخ دقیق تر پرسش شما در اینجا ذکر می شود:
کراس بایت ها به خصوص در سن رشد، جزو مشکلات اورژانس ارتودنسی است که به محض رؤیت باید درمان شود. عدم درمان کراس بایت می تواند باعث ایجاد مشکلات و عوارض جدی اسکلتال در کودک شود. در مورد بالا بهتر است هر چه زودتر درمان با پلاک expander آغاز شود. پس از آنکه فک بالا به اندازه ی کافی باز شد می توان پلاک را بدون ریتنشن برذاشت. معمولأ به دلیل اکلوژن خوبی که ایجاد می شود شیفت از بین می رود. تأ خیر در درمان باعث ایجاد Deviation دائمی مندیبل می گردد که در آینده مستلزم جراحی فک خواهد بود. عوارض احتمالی مثل مشکلات TMJ، سایش های دندانی، مشکلات پریو و... نیز غالباً جبران ناپذیر هستند.
درمورد بازکردن فک نیز اگر تجربه یا اطلاعات کاملی ندارید و مصر به درمان هستید در همین تالار سؤال بفرمایید تا بنده، سایر همکاران یا مدیر محترم تالار پاسخ دهیم.
موفق باشید
بااحترام-دکترشفیعی
ارتدنتیست
ساختار و مدیریت ایردن, مشارکت درطراحی و اداره سایت
 
با سلام و خسته نباشید سایت " ایردن" خیلی کمرنگ ( رنگ و رو رفته ) طراحی شده ۀ بهتر است از رنگهای شادتر و زنده تر استفاده شود . موفق باشید .
صفحه: 1