تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
مجمع عمومی انجمن دندان پزشکی ایران
 
همکاران محترم
با سلام و آرزوی موفقیت


به دنبال نامه نگاری های چند ساله خانم دکتر میترا میرمحمدی بازرس سابق انجمن علمی دندان پزشکی ایران، اخیرا نامه دیگری از طرف ایشان به عده زیادی از همکاران و از جمله برای اینجانب دکتر شفیع جعفری بازرس انجمن ارسال گردیده است. دوستان و همکارانی که بااینجانب آشنایی دارند می دانند که بنده همواره سعی کرده ام بدون حاشیه سازی مسئولیت های خود را تا حد توان به انجام رسانم و در مورد بازرسی انجمن نیز همین خط مشی را دنبال نموده ام. لیکن طرح مطالب غیر واقعی و بعضا با هدف ایجاد شبهه در ذهن همکاران، بنده را مجاب به نگارش این نامه نمود. در همین راستا مطالبی چند جهت استحضار شما عزیزان به آگاهی می رسد:
بازرس شخص مورد اعتماد مجمع عمومی برای نظارت بر روند اجرایی ومالی هیات مدیره است و برطبق اساسنامه موظف به بررسی عملکرد آنان و ارائه گزارش به مجمع عمومی است. نامه نگاری در فضای مجازی و ارسال گروهی مطالب مربوط به انجمن به هیچ عنوان در اساسنامه قید نشده و فراتر از اختیارات بازرس است. به همان نسبت که اعضای انجمن درآگاهی نسبت به اتفاقات انجمن صاحب حق هستند ، طرح مطالب برای افراد غیر عضو انجمن با اصول اساسنامه مطابقت ندارد. متاسفانه بازرس سابق که خود باید ناظر بر عملکرد قانونی هیئت مدیره می بود، این امر بدیهی را رعایت ننموده و بارها به افراد غیر عضو انجمن ایمیل های گروهی ارسال نموده است. لازم به ذکر است که برخی از افرادی که این نامه ها را دریافت می کنند نه تنها عضو انجمن که دندانپزشک هم نیستند.
مجمع عمومی عالی ترین رکن تصمیم گیری انجمن علمی دندانپزشکی ایران و با رعایت تشریفاتی قانونی، صاحب حقوق مندرج در اساسنامه است از این جهت تفاوتی بین مجمع عمومی جهت برگزاری انتخابات و سایر مجامع عمومی نیست. به طور طبیعی در تمامی نهادها، شرکت ها و انجمن ها، مجامع عمومی انتخابات با حضور گسترده اعضاء تشکیل می گردد. اهمیت انتخابات هیئت مدیره برای اعضاء و تعیین مدیرانی که قرار است سه سال اداره انجمن را به عهده بگیرند به طور طبیعی اهمیت این انتخابات را بیشتر می کند. بازرس سابق که به خوبی این نکات را می دانند با طرح تعداد شرکت کنندگان درصدد تضعیف تصمیمات مجمع عمومی انجمن هستند. برای یادآوری ایشان و اعضای محترم انجمن عرض می کنم که در مجمع عمومی سی ام تیر 1391 اینجانب فقط با یک رای کمتر به عنوان بازرس علی البدل انجمن علمی انتخاب شدم و در انجمن صنفی نیز به عنوان یکی از دو بازرس قانونی به وظایف خود عمل نموده ودرموارد لازم تذکرات خود را داده ام. همچنین بالاترین رای منتخب هیئت مدیره در همان انتخابات 510 رای بوده یعنی بیش از یکصد رای از رای بازرسان. لازم به یادآوری است مجمع عمومی مورخ 08/08/93 که با سروصدا و فضا سازی های انجام گرفته توسط ایشان برگزار گردید، درخواست بازرس محترم برای تشکیل کمیته بررسی (بخوانید مچ گیری) فقط 2 رای آورد (ایشان و همسرشان)
دوره بازرسی در تمامی نهادها و انجمن ها و شرکت ها یکساله است و فلسفه آن نیز مشخص است. مجمع عمومی بازرس را برای یک دوره یکساله انتخاب می کند تا در مجمع عمومی یکساله بعدی گزارش دهد. و برای پرهیز از احتمال تبانی و یا امکان عدم عمل به وظیفه خود، مجددا وی یا فرد دیگری را هر ساله جایگزین می کند. حتی قانون تجارت که بارها و بارها مورد تاکید بازرس سابق قرار گرفته است بر این امر مهم تاکید دارد. ولی از آنجا که ایشان از ذکر نکاتی که به ضررشان است خودداری می کنند در هیچ یک از نامه هایشان به این نص صریح قانونی اشاره ای نکرده اند. همچنین در اساسنامه انجمن علمی دندانپزشکی ایران و کلیه انجمن های علمی که تا قبل از 1390 مجوز اخذ کرده اند، دوره بازرس یکساله تعریف شده است. از آنجا که بسیاری از مجامع عمومی انجمن ها هر سه سال و فقط در زمان انتخابات برگزار می شد و یا به طور عرفی بازرس به صورت سه ساله انتخاب می شد، کمیسیون انجمن ها برای رفع این مشکل (یعنی تاکید برتشکیل مجامع عمومی به صورت سالی یکبار ) صورت مسئله را پاک نموده و طی نامه ای دوره بازرس را سه ساله اعلام نمود. بازرس سابق بهتر از همه می داند که تغییر و اصلاح اساسنامه به پیشنهاد هیئت مدیره و تصویب مجمع عمومی است و کمیسیون پس از تصویب در مجمع عمومی در مورد آن اظهار نظر می کند. عملکرد وارونه و دستوری از طرف کمیسیون که یک نهاد دولتی است به انجمن که یک نهاد غیر دولتی است نه تنها لازم الااجرا نیست بلکه یک عمل غیرقانونی است. بر اساس آنچه گفته شد دوره بازرسی یکساله پس از تایید انتخابات، خودبه خود تمام شده و بازرس اصلی (دکتر میترا میرمحمدی) و بازرس علی البدل(اینجانب دکتر شفیع جعفری) خودبه خود معزول شده و فاقد اختیارات لازم هستیم. ضمنا در قوانین و آیین نامه های اجرایی کمیسیون، اصل انتخابات و صلاحیت اعضای هیئت مدیره احراز می شود و برابر اساسنامه، بازرس به عنوان معتمد مجمع عمومی نیازمند تایید کمیسیون یا هر مرجع صالح دیگری نیست.
بر طبق اصول حقوقی و ماده 144 قانون تجارت مرجع نصب کننده، قادر به عزل هم میباشد. این مسئله یک امرعقلی و منطقی نیز هست وقتی مجمع عمومی فردی را به عنوان معتمد خود جهت نظارت بر عملکرد هیئت مدیره تعیین می کند، چنانچه او را در انجام وظایف خود مناسب نبیند، قطعا می تواند او را عزل کرده و فرد معتمد دیگری را جایگزین نماید. متاسفانه عدم اشراف اعضای کمیسیون به موارد قانونی و حقوقی، برای بازرس سابق فرصتی فراهم کرده تا بتواند به مانع تراشی بر سر راه هیئت مدیره انجمن ادامه دهد. اگر قرار باشد کمیسیون هر کجا که بخواهد بخشنامه صادر کند و چیزی را به انجمن تکلیف نماید و هر کجا که بخواهد از تصمیم عالیترین رکن انجمن جلوگیری کند دیگر چه استقلالی برا ی انجمن ها باقی می ماند و دیگر نهادن نام "نهاد غیردولتی" برای انجمن های علمی چه وجهی پیدا می کند؟
درپایان جهت استحضار اعضای محترم انجمن اعلام می کنم هیئت مدیره انجمن متشکل از جمعی از اساتید دانشگاه و همکاران دندانپزشک است که مانند من و شما به کار حرفه ای خود مشغولند و به دلیل احساس مسئولیت اجتماعی، در اداره یک نهاد علمی خود را موظف ساخته اند. به طور طبیعی ممکن است ایرادات شکلی در نحوه عملکرد هر هیئت مدیره ای بروز کند وظیفه بازرس ارتباط مداوم با هیئت مدیره و تذکر خطاهای شکلی و اساسنامه ای است تا همه ما به مرور، فعالیت کاری و اداری را آموزش ببینیم. بدیهی است چنانچه هیئت مدیره در انجام وظایف خود کوتاهی کند، وظیفه بازرس به عنوان امین مجمع عمومی ارائه گزارش به ایشان است. مطرح کردن برخی موارد در قالب کلمات بریده و جملات کوتاه که ضمن نداشتن بار حقوقی در اذهان عمومی همکاران شبهه افکنی کند روش نخ نمایی است که قانون به آن اهمیت نمی دهد. بنده اگر جای ایشان بودم به جای ادامه روش های غلط گذشته و پس از مشاهده رای مجمع عمومی که مجمع بزرگان وپیش کسوتان انجمن بود، به عنوان عضوی از اعضای این خانواده بزرگ، انجمن را در کوران مشکلات علمی، حرفه ای و صنفی یاری داده و پیش از این خاطر همکاران را با این گونه نامه نگاری ها آزرده نمی کردم.
بنده به عنوان بازرس قانونی انجمن علمی دندان پزشکی ایران منتخب مجمع عمومی مورخه 13/09/93 از زمان انتخاب خود، همواره سعی کرده ام بدون حاشیه سازی به وظیفه ای که اساسنامه و مجمع عمومی در اختیار اینجانب قرار داده عمل نمایم و پس از این نیز با قدرت و پشتوانه آرای همکاران به این مسیر ادامه خواهم داد.


دکتر شفیع جعفری
بازرس انجمن علمی و صنفی دندانپزشکی ایران
مجمع عمومی انجمن دندان پزشکی ایران
 
گزارش چگونگی برگزاری مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده انجمن دندان پزشکی ایران در تاریخ 8/8/93 که به دعوت بازرس انجام پذیرفت
برای دومین بار در سال جاری و در دو مجمع متوالی به فاصله شش ماه اعضاء گزارش و درخواست بازرس را وارد ندانستند و در نهایت عملکرد هیأت مدیره مورد تأیید قرار گرفت.
بازرس انجمن دندان پزشکی ایران علی رغم مکاتبات متعدد هیأت مدیره مبنی بر اشکال قانونی دستور آگهی مجمع درخواست شده توسط ایشان و علی رغم نامه مورخ 5/7/1393 شماره 109/503 دبیر محترم کمیسیون انجمن های علمی وزارت بهداشت و مبنی بر لزوم شفافیت دستور آگهی و توصیه حضوری رئیس و اعضاء کمیسیون انجمن های علمی اصرار بر برگزاری مجمع نمودند.
همکاران با وجود مشغله کاری و ترافیک زیاد محل برگزاری مجمع، روز پنج شنبه از ساعت 9 صبح به تدریج در محل سالن شهید غرضی بیمارستان میلاد گرد آمدند. مجمع در ساعت 10:30 با حضور همکاران و نماینده کمیسیون انجمن های علمی وزارت بهداشت رسمیت یافته و هیأت رئیسه مجمع برابر مقررات انتخاب گردید. هیأت رئیسه ضمن تشکر از حضور همکاران در ابتدا متن دستور آگهی را قرائت نمود. رئیس هیأت مدیره آقای دکتر اخوان آذری با تسلیم نامه ای به ریاست نامه ای به ریاست مجمع (فتوکپی نامه ضمیمه می باشد) نسبت به عدم وجاهت قانونی مجمع مذکور تذکر دادند. پس از دفاع بازرس از برگزاری مجمع و سخنان موافق و مخالف رئیس مجمع از حاضران نظرخواهی نمود که اکثریت تذکر هیأت مدیره را وارد و تأیید نمودند. با وجود این رئیس مجمع در جهت احترام به همکاران حاضر در مجمع از بازرس خواست گزارش خود را به سمع حاضران برای نظرخواهی برساند. بازرس محترم پس از اظهاراتی چند خواستار تعیین تاریخ برگزاری مجمع عمومی در چند ماه آینده برای تهیه گزارش از عملکرد هیأت مدیره گردید. پس از اظهارنظر رئیس و چند نفر از اعضاء هیأت مدیره در رد اظهارات بازرس، ریاست مجمع مجدداً از بازرس خواست تا با حضور در پشت تربیون درخواست خود را مجدداً و شفاف مطرح تا برای آن رای گیری انجام شود. از جمع حاضران که بالغ بر 92 نفر بودند فقط 2 نفر به پیشنهاد بازرس رای موافق دادند.
بنابراین درخواست بازرس مورد تأیید مجمع قرار نگرفت. ضمناً یکی از همکاران حاضر در مجمع به علت این که آدرس نامه های الکترونیکی اعضاء که برای اطلاع رسانی در اختیار انجمن قرار گرفته توسط بعضی افرار از انجمن خارج شده و برای مکاتبات شخصی استفاده می شود، انتقاد و درخواست اقدام مقتضی نمودند. مجمع در ساعت 1:30 پایان پذیرفت. هیأت مدیره وظیفه خود می داند از همکاران حاضر در مجمع تشکر و در راه بهبود وظایف محوله تلاش خود را افزون تر نماید.

هیأت مدیره انجمن دندان پزشکی ایران

مجمع عمومی انجمن دندان پزشکی ایران
 
به نام خدا
انجمن علمی‌ دندان‌پزشکی ایران
فراخوان تشکیل مجمع عمومی
عادی به طور فوق العاده (نوبت دوم)


از اعضای انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده (نوبت دوم) که در ساعت 11 صبح روز پنج‌شنبه 11 مهر 1392 در محل برج میلاد تشکیل می‌گردد، حضور یابند.
تلفن تماس : 9-88289256


دستور جلسه: انتخاب دو عضو اصلی و دو عضو علی البدل جهت عضویت در هیئت مدیره انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران .


خواهشمند است افرادی که کاندیدا هستند، درخواست خود را تا 4 مهر 1392
به دبیرخانه انجمن تحویل دهند.


هیئت مدیره انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران
مجمع عمومی انجمن دندان پزشکی ایران
 
به نام خدا
انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران
فراخوان تشکیل مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده

از اعضای انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران دعوت می‌شود تا در جلسه مجمع عمومی عادی به‌طور فوق العاده که در ساعت10 صبح روز پنج‌شنبه 14 شهریور 1392 به نشانی کوی نصر( گیشا) خیابان شهید علیالی ( پیروزی غربی ) پلاک 90 ساختمان انجمن دندان‌پزشکی ایران تشکیل می‌گردد حضور یابند.
تلفن انجمن: 9- 88289256

دستور جلسه:

انتخاب دو عضو اصلی و دو عضو علی البدل جهت عضویت در هیئت مدیره انجمن علمی دندان‌پزشکی ایران.

خواهشمند است افرادی که کاندیدا هستند درخواست خود را تا 5 شهریو ر 1392 به دبیرخانه انجمن تحویل دهند.
هیئت مدیره انجمن دندانپزشکی ایران
ما متولی سلامت مردمیم ... | اکبر فاضل
 


نگاه کمیت‌گرا اعتماد عمومی به جامعه دندان پزشکی را خدشه‌دار خواهد کرد.

با نگاهی گذرا به وضعیت سیاست گذاری آموزش دندان پزشکی در طی سالیان اخیر می‌توان دریافت که این حوزه باید مورد توجه و تامل جدی قرار گیرد.
افزایش جذب دانشجویان با صدور بی‌رویه مجوز تأسیس دانشکده‌های متعدد و دانشکده های بی مسمّای بین المللی، بدون ظرفیت‌سازی های لازم سخت افزاری و نرم افزاری و گاهاً بر اساس درخواست های آمرانه نشان از عدم سیاستگذاری صحیح و اصولی در حوزه آموزش دندان پزشکی دارد.
متأسفانه باید اذعان کنیم که فقدان فضای فیزیکی مناسب، کمبود تجهیزات لازم، کافی نبودن تعداد هیئت علمی و از همه مهمتر عدم ظرفیت مناسب منطقه‌ای و شرایط داخلی ضرورت تأسیس دانشکده‌های دندان پزشکی نوظهور را از استانداردهای لازم دور کرده است. جذب دانش‌آموزان نخبه، مستعد و باهوش که با داشتن بالاترین نمرات کنکور و به امید پرورش در فضای مناسب آموزشی به این دانشکده‌ها فرستاده می‌شوند نتیجه‌ای جز احساس یأس، افسردگی و بی انگیزگی آنها را به همراه نخواهد داشت و طبیعی است که پیامد این امر کاهش جدی سطح آموزش است که منجر به سرخوردگی و کم‌توانی در ارائه خدمات دندانپزشکی می‌شود و نهایتاً دود این تصمیمات غلط و نتایج آن به چشم مردم شریف و نیازمند کشور خواهد رفت. علاوه بر آنچه گفته شد شاهد فارغ التحصیلانی خواهیم بود که علی‌رغم هوش وافر و ظرفیت بالای علمی آن گونه که باید نتوانسته‌اند بهره کاملی از ظرفیت موجود در دانشگاه برده و مهارت های عملی خود را توانمند سازند و بالاجبار پس از فارغ التحصیلی به منظور پر کردن خلاء‌های علمی و عملی خود جذب دوره‌های آموزشی کوتاه مدتی می‌شوند که عمدتاً استانداردهای لازم را به دلیل عدم نظارت کامل از سوی نهادهای ذیربط ندارند.
در همین راستا اجبار به گسترش دوره‌های تخصصی به دانشکده‌های دندان پزشکی که برخی طبق گـزارش گـروههای کارشناسی اعزامی از طرف دبیرخانه شورای آموزش دندان پـزشکی و تخصصی نیز فاقد حداقل شرایط پذیرش دستیاری بوده‌اند بسیار سؤال برانگیزتر است.
صراحتاً اعلام می‌کنیم که مخالف گسترش دانشکده‌های دندان پـزشکی و پرورش نیروی متخصص برای کشور نیستیم ولی معتقدیم انجام این امر بایستی اولاً بر اساس نیازسنجی علمی و کارشناسی و ثانیاً بر پایه استانداردهای معتبر علمی صورت پذیرد نگاه و نگرش کمیت گرا که صرفاً بالا بردن آمار و ارقام را سرلوحه فعالیت خود ساخته است نه تنها در دراز مدت مشکل بهداشت و درمان مردم را حل نخواهد کرد بلکه با ازدیاد افراد غیر توانمند اعتماد عمومی را به جامعه دندانپزشکی ایران که سالیان سال از اعتبار و توانمندی بالایی در داخل و خارج از کشور برخوردار بوده خدشه دار خواهد کرد.
بارها دغدغه مسئولین مبنی بر ازدیاد تعداد دانشکده ها پیشگیری از اعزام بیشتر جوانان جهت تحصیل در رشته دندان پزشکی به خارج از کشور اعلام شده است. سوال مطرح این است که آیا با وجود افزایش چند برابری دانشکده های دندانپزشکی تعداد فارغ التحصیلان خارج از کشور که به میهن بازگشته اند کاهش یافته است؟ در حالی که همه ساله شاهد افزایش تعداد شرکت کنندگان در امتحانات جایابی فارغ التحصیلان خارج از کشور هستیم .
سوال دیگر در مورد تاثیر ازدیاد دندانپزشک و ارتباط مستقیم آن با سلامت دهان و دندان مطرح می شود این است که آیا افزایش تعداد دندانپزشکان طی سالهای اخیر منجر به بهبودی شاخصهای سلامتی مثل DMFt شده است یا خیر؟ در حالی که شواهد متاسفانه نشانگر افزایش این شاخص بوده است.
این زخمهای عمیق چنانچه به سرعت و دقت مورد درمان صحیح و اصولی قرار نگیرند همچون عارضه‌ای مزمن به درمان پیچیده و پرهزینه‌ای نیاز خواهد داشت که ممکن است از توان مدیران مجرب هم خارج باشد.
مسلم است تا مسئولین امر استراتژی روشن و واضحی در خصوص امر آموزش و خدمات ندارند وضع به همین منوال خواهد بود،وشاید به مراتب عمق فاجعه عمیق و عمیق‌تر گردد. در پایان ضمن باور به اینکه اکثر اعضای محترم شورای آموزش تخصصی دندانپزشکی وزارت متبوع از قصد و نیت خیر برخوردار بوده و اقدامات مفید و دلسوزانه‌ای نیز در کارنامه خود دارند، اعلام می‌کنیم آنچه گفته شد دغدغه ها، نگرانی و نقدهای مشفقانه است که حرف دل بسیاری از اساتید، صاحبنظران و دلسوزان و کارشناسان امر آموزش دندانپزشکی است که از سر خیرخواهی می‌گویند وما نیز به روش های دیگر آن را به مسئولان انتقال داده ایم و امیدواریم موارد ذکر شده با نگاه مثبت و با دقت مورد نظر قرار گیرد و اعلام می کنیم چنانچه تصمیمات مهم و بنیادی مرتبط با آموزش دندانپزشکی با مشورت اهل فن و خصوصاً انجمنهای علمی صورت پذیرد و نظرات کارشناسی آنان به طور جدی مورد توجه قرار گیرد، آنچه در عمل اتفاق می افتد از پشتوانه علمی و استحکام بیشتری برخوردار بوده و قطعاً حمایت قاطبه جامعه دندان پزشکی کشور را به دنبال خواهد داشت.

شمارگان خبرنامه الکترونیک انجمن به هفتاد رسید, سایت و خبرنامه انجمن دندان پزشکی ایران
 


خبرنامه هفتگی به شماره 70 رسید. از فرمت خبرنامه، تکراری بودن بخش هائی از آن، نابه‌جا به کار رفتن بعضی از رنگ‌ها و... انتقاد شده است. سعی می‌کنیم تا پیش از رسیدن به صدمین شماره، این بخش از نظر شما تامین شود. همکارانی نیز انتشار منظم و بدون تاخیر 70 شماره و بی غلط بودن به خصوص شماره‌های پسین را موفقیتی دانسته‌اند در خور تحسین. از همه فرهیختگانی که نسبت به نشریه حساسیت نشان داده اند، سپاس‌گزاریم.
منتظر دریافت نوشته های پربار شما هستیم تا گامی دیگر به پیش برداریم.

با احترام
مسئول سایت انجمن

صفحه: 1