تلگرام ایردن، پایگاه دندانپزشکی irden.ir
در کانال تلگرام ایردن عضو شوید و خبرهای دندان‌پزشکی را از نگاهی دیگر بنگرید!
جستجو  کاربرها  قانون ها 
بستن
نام کاربری::
رمز عبور::
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
ثبت نام
نام کاربری
 
Select date in calendarSelect date in calendar

صفحه: 1
رئیس اداره سلامت دهان از افزایش شدید پوسیدگی در دوره ریاست خود خبر داد
 
ایران به مستضعفان فیلیپین خدمات دندان‌پزشکی رایگان ارائه می‌دهد

رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین و انجمن دوستی ایران و فیلیپین، به بی‌بضاعتان فیلیپینی در شهر مانیل، خدمات پزشکی و دندانپزشکی رایگان ارائه می‌دهند.

به گزارش پارسینه، رایزنی فرهنگی ایران در فیلیپین با هدف ارائه خدمات پزشکی و دندانپزشکی رایگان به مردم محروم منطقه دیلیمان در مانیل، روز یکشنبه ۱۷ اسفند (برابر ۸ مارس ۲۰۱۵) برنامه معاینه و معالجه بیماران در این منطقه محروم را توسط استادان و دانشجویان ایرانی رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، برگزار می‌کند.

در اجرای این برنامه انسان دوستانه، انجمن دوستی ایران فیلیپین، انجمن جهانی فیلیپینیان ایرانی تبار و انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مانیل و شورای محلی منطقه دیلیمان، همکاری و مشارکت دارند.

این برنامه با مشارکت و حضور ۱۳ نفر از استادان متخصص و دانشجویان ایرانی سال‌های آخر رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی صورت می‌پذیرد و به بیش از ۱۰۰ نفر از مردمان محروم این منطقه خدمات پرشکی و دندانپرشکی ارائه خواهد شد.

هدف این برنامه، نمایاندن ارزش‌های اخلاقی و انسانی ایرانیان و ارایه تصویری مثبت از ایران و ایرانیان در افکار عمومی مردم فیلیپین است.

سلامت نیوز ۱۳۹۳/۱۲/۱۹

رئیس اداره سلامت دهان از افزایش شدید پوسیدگی در دوره ریاست خود خبر داد
 
آیا گره دندان باز می شود؟!

گره «خدمات دندان‌پزشکی» با دندان باز نمی‌شود


به گزارش سلامت نیوز به نقل از قدس آنلاین، اوضاع سلامت دهان و دندان آن قدر در جامعه ما اسفبار است که متولیان امر نیز نمی‌توانند آن را انکار کنند.

چنانکه چندی پیش حسین حصاری، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پیشگیری پوسیدگی دندان دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: به طور میانگین افراد ۱۲ ساله دو دندان خراب، ۱۵ ساله دارای سه دندان خراب، ۱۸ ساله ۴ دندان خراب، افراد ۳۵ ساله ۹ دندان خراب و افراد ۴۵ ساله ۱۲ دندان خراب در دهان دارند.

همچنین فقط ۱۵ تا ۲۵ درصد دندانهای آسیب‌دیده به علت پوسیدگی ترمیم می‌شوند و سایر موارد یا کشیده می‌شوند یا به صورت پوسیده در دهان باقی می‌مانند. براساس آمارهای منتشره ۱۵ درصد افراد ۳۵ تا۴۴ ساله دچار پوسیدگی جدی دندان هستند.


هزینه‌های چند میلیونی

الهه اکبرزاده ۳۶ ساله می‌گوید: مدت دو سال گوش درد شدیدی داشتم تا آنجا که حتی دچار کم شنوایی شدم. از این رو برای درمان به پزشکان مختلف همانند اعصاب و حتی گوش و حلق و بینی مراجعه کردم، اما بی‌تأثیر بود تا آنکه از شدت دردی که صورتم را متورم کرده بود به دندانپزشک مراجعه کردم. پس از عکسبرداری مشخص شد دو سه سال پیش که برای درمان دندان مراجعه کرده‌ام، دندانپزشکی دیگر با اهمال و بی توجهی بدون آنکه عفونت دندانم را درمان کند آن را پرکرده و حال عفونت به لثه و فکم سرایت کرده و به اعصاب شنوایی‌ام فشار آورده است.

کاوه نورشاهی، دانشجو نیز با اشاره به گرانی هزینه‌های دندانپزشکی می‌گوید: دندانم درد می‌کرد و به توصیه دوستی نزد دندانپزشک حاذق و صاحب نامی رفتم. دندانپزشک پس از معاینه دندان و لثه‌هایم گفت دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه‌ات می‌شود و می‌توانی قسطی بدهی. چون توان اقتصادی نداشتم منصرف شدم، ولی دکتر گفت می‌تواند با یک میلیون و پانصد هزار تومان کمی به اوضاع سر و سامان دهد، اما همین مبلغ هم برای من سنگین بود.


مژده حسنی ۲۹ ساله و کارمند نیز می‌گوید: من بیمه تأمین اجتماعی هستم، ولی بیش از یک بار از مراکز درمانی آن استفاده نکردم، زیرا پس از نوبت دهی طولانی و سرگردانی کیفیت درمان چندان دلخواه نبود. پزشکی که بهترین متخصص و از دندانپزشکان معتمد به شمار می‌آمد، بی‌توجه دندانم را پرکرد به طوری که شش ماه بعد مجبور شدم ۳۰۰ هزار تومان برای درمان مجدد در مطب خصوصی هزینه کنم.


حمایت بیمه‌ای برخی نهادهای پولدار!

دکتر فرهاد منتظر که بیش از ۲۵ سال سابقه دندانپزشکی دارد می‌گوید: بی‌تردید هزینه درمان دندانپزشکی بالاست، زیرا این رشته وابسته به تجهیزات و مواد بوده و با افزایش قیمت، این هزینه‌ها نیز رشد داشته است. البته با بررسی این افزایش قیمتها می‌بینیم بسیاری از پزشکان تغییری در دستمزد نداشته‌اند، زیرا با افزایش هزینه درمان، بیماران خود را از دست می‌دهند. هم اکنون نیز بسیاری از دندانپزشکان با اغماض و چک بیمار را می‌پذیرند.

وی ادامه می‌دهد: دندانپزشکی در همه دنیا پر هزینه است، چنانکه در برخی کشور‌ها برای معاینه بین سی تا۷۰ دلار دریافت می‌شود، یعنی معاینه ابتدایی حدود ۲۱۰ هزار تومان است. از این رو خدمات دندانپزشکی به دو صورت درمانی و لوکس و تجملاتی تفکیک می‌شود و گاه سازمانهای بیمه گر بخش لوکس را نیز پوشش می‌دهند. در کشور ما نیز که خدمات بیمه چندان گسترده نیست برخی نهاد‌ها همانند بانکها ‌گاه بیش از ۵۰۰ هزار تومان برای حمایت بیمه‌ای از کارکنان خود در نظر می‌گیرند.


بیمه‌ها جا زدند!

اوایل سال جاری رئیس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت اعلام کرد: سازمانهای بیمه گر متعهد به پرداخت ۷۰ درصد هزینه دندانپزشکی می‌شوند و این سازمانها موظف‌اند تمامی خدمات دندانپزشکی را پوشش دهند؛ اما این وعده به فرجام نرسید.

مژده حسنی، با ابراز ناخشنودی از خدمات بیمه‌ای می‌گوید: وقتی صحبت از هزینه‌ها می‌شود می‌گویند در کشورهای پیشرفته نیز این هزینه‌ها سنگین است، اما نمی‌گویند در این کشور‌ها یک مهندس عمران، یک پرستار و یک تکنسین چند برابر همتایان ایرانی خود دستمزد می‌گیرد. مسأله دیگر ناهماهنگی در خدمات بیمه است که ‌گاه رنگ تبعیض به خود می‌گیرد. چرا پوشش بیمه‌ای کارکنان دولتی با یکدیگر متفاوت است؟

دکتر منتظر با اشاره به ضعف در حمایتهای بیمه‌ای می‌گوید: به دلیل هزینه‌های بالای دندانپزشکی نمی‌توان انتظار خدمات بیمه‌ای برای همه داشت. تجربه نیز این مسأله را ثابت کرده است، چنانکه طی سالهای اخیر در قالب بیمه طلایی فرهنگیان شاهد افزایش حمایتهای بیمه‌ای از این گروه بودیم که پس از مدتی ناکام ماند. دولت هم نمی‌تواند ادعای اجرای سیاستهای حمایتی را داشته باشد، زیرا وعده بیهوده‌ای است. این عرصه برای ارایه خدمات باید پشتوانه مالی چشمگیری داشته باشد که گویا در شرایط کنونی میسر نیست.


هنرنمایی دندانپزشکان

بر اساس آمار‌ها در سالهای اخیر شمار دانشکده‌های دندانپزشکی کشور از ۱۸ به ۶۰ مورد رسیده و شمار دندانپزشکان تا حدود سه برابر افزایش داشته است تا جایی که گفته می‌شود برخی دندانپزشکان بیکارند. این در حالی است که بنا بر آمارهای موجود به ازای هر 33 هزار ایرانی تنها یک دندانپزشک داریم. طبق آمار دیگر برای هر ۱۱ هزار ایرانی یک دندانپزشک وجود دارد. این در حالی است که برخی مناطق کم برخوردار از خدمات دندانپزشکی محروم هستند، حال آنکه در برخی کشور‌ها همانند کوبا در ازای هر هزار نفر حدود دو دندانپزشک فعال است!

دکتر منتظر می‌گوید: افزایش شمار دندانپزشکان می‌تواند در بهبود وضعیت مؤثر باشد، اما دندانپزشکان باید بدانند پیش از دانش در این زمینه، باید هنرمند بود و متعهدانه عمل کرد.


پیشگیری را جدی بگیرید

اما با توجه به آنچه گفته شد برای بهبود سلامت دهان و دندان باید چه کرد؟

دکتر واحدی، عضو هیأت علمی دانشگاه به خبرنگار ما می‌گوید: در حوزه سلامت دهان و دندان همانند دیگر عرصه‌های بهداشتی، بخش درمان پررنگ تر و خاص‌تر مورد توجه قرار گرفته است. چنانکه هم اکنون در عرصه درمان متخصصان این حوزه در منطقه و حتی جهان سر آمد هستند. اما در عرصه بهداشت و پیشگیری، ما جایگاه مطلوبی نداریم. بنابراین باید بر آگاه‌سازی آحاد مردم و پیشگیری تکیه کرد. بدین ترتیب می‌توان از بسترهایی همانند رسانه‌ها، مراکز آموزشی و حتی مجامع مذهبی مانند مساجد بهره برد.

دکتر منتظر نیز اظهار می‌دارد: بخشی از مراقبت دندانها به مردم باز می‌گردد. اگر افراد بر معاینه‌های ادواری هر شش ماه یک بار پایبند باشند با بروز اولین عارضه می‌توان دندان را با هزینه کمتر درمان کرد. اما اغلب افراد زمانی به دندانپزشک مراجعه می‌کنند که درد دارند و این به معنای آن است که دیگر با یک پرکردن ساده نمی‌توان دندان را درمان کرد و باید عصب کشی کرد. گاهی نیز آن قدر این مسأله به تاخیر می‌افتد که ناگزیر به استفاده از روکش و یا حتی ایمپلنت می‌شوند که بدین ترتیب هزینه‌ها به بیش از دو و نیم میلیون تومان می‌رسد.استقبال بیشتر مردم از بهداشت دندان

وی ادامه می‌دهد: البته خوشبختانه در سالهای اخیر مردم بیشتر مراقب سلامت دندانها هستند. چنانکه در چند سال پیش به جای درمان و حفظ دندانها می‌خواستند به سرعت دندان خود را بکشند. مسأله دیگر اینکه امروز شاهد رشد دانش و تکنیک‌های دندانپزشکی هستیم که این امر نیز تا حدی مرهون دقت و توجه مردم است. آنها از شیوه‌های نوین درمان همانند ایمپلنت و... می‌پرسند و دندانپزشکان را وادار می‌کنند به دنبال شیوه‌های مدرن باشند.

سلامت نیوز ۱۳۹۳/۱۲/۱۹

آیا انتشار اسامی پزشکان متخلف صحیح است یا خیر؟
 
دکتر علیرضا زالی - رییس سازمان نظام پزشکی

انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی بگیر عقده‌گشایی رسانه‌‌ ای بود

رییس سازمان نظام پزشکی کشور با تاکید بر اینکه با روی کار آمدن دولت یازدهم، گفتمان جبرآمیز با پزشکان تغییر کرده است؛ انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی بگیر را عقده گشایی رسانه ای دانست.


دکتر علیرضا زالی در نخستین همایش شاغلین حرفه‌ های پزشکی که از صبح امروز(چهارشنبه 9 بهمن 1392) در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی آغاز به کار کرد ،گفت:« متاسفانه جامعه پزشکی کشور مورد هجمه رسانه‌ای قرار گرفت، اما صلابت و افتخار جامعه پزشکی فزون‌تر از این برخوردها است. در آستانه دهه فجر قرار داریم و اگر اطبا نبودند امروز در بسیاری از دستاوردهای علمی نوین کشور پیش قراول نبودیم.»

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه در همین کشور در گذشته بیمارانمان را به دست پزشکانی می‌سپردیم که هم زبان مردم ما نبودند و پول خوبی هم به آنها می‌دادیم ،گفت:« در صورتی که امروز پزشکان ما در محروم‌ترین نقاط کشور مستقر هستند و از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم فروگذاری نمی‌کنند. »

رییس کل سازمان نظام پزشکی افزود: «مگر می‌شد بدون همت بلند جامعه گران سنگ پزشکی، به کسب رتبه‌ برتر جهانی دست یابیم. این کمال کفران نعمت است که بخواهیم اینگونه با این جامعه گران سنگ برخورد کنیم. همه مردم مرهون همت جامعه پزشکی هستند که در سخت‌ترین شرایط تحریمی کشور ایستادگی کرده‌اند. به جز مقوله دارو که بر مردم فشار آورد؛‌ مگر مردم ما از قبل ارائه خدمات بهداشتی و درمانی احساس خطر کردند و کاستی ایجاد شد.»

وی خاطرنشان کرد:« پزشکان ما نه تنها کم نگذاشته‌اند، بلکه علاوه بر ارائه خدمت به مردم کشورمان، از طریق کانال‌های رسمی به بیش از 100 هزار نفر از مردم کشورهای دیگر، خدمات فاخر بهداشتی درمانی ارائه دادیم در حالی که در کشوری چون عراق، با اوج گرفتن مشکلات، شبکه بهداشتی درمانی‌شان متلاشی شد. اما در ایران این اتفاق نیفتاد. آیا این گونه برخوردها کفران نعمت نیست.»

دکتر زالی تاکید کرد:« این اظهارنظر نابخردانه‌ای است که تصور کنیم که همه مشکلات نظام سلامت با حمله به جامعه پزشکی حل می‌شود. با روی کار آمدن دولت یازدهم، گفتمان جبرآمیز با پزشکان تغییر کرده است؛ در حالی که تریبون‌های رسمی طی هشت سال گذشته با هر شکلی جامعه پزشکی را مورد هجمه قرار دادند. اما امروز با همراهی وزیر بهداشت، گفتمان مبتنی بر احترام با جامعه پزشکی در جریان است و برخی از این گفتار ناخرسند هستند.»

وی با بیان اینکه با همراهی مجموعه نظام پزشکی، وزارت بهداشت و مجلس شورای اسلامی به تدریج آثار خوبی از تغییرات بودجه‌ای در عرصه بهداشت و درمان در حال آشکار شدن است، گفت:« پرداختن به موضوعی چون انتشار اسامی پزشکان زیرمیزی‌ بگیر، عقده‌گشایی رسانه‌ای از جامعه پزشکی بود که فایده‌ای هم نمی‌تواند داشته باشد.»

رییس سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به شرایط دشوار پزشکان در مناطق محروم گفت:« امروز این گروه علی‌رغم اینکه ایثارگرانه در حال ارائه خدمت به مردم در مناطق محروم هستند، اما به علت وضعیت نامناسب اقتصادی، حدود 2000 پزشک روستایی ما از مدار ارائه خدمت خارج شده اند؛ چراکه دریافتی بسیار ناچیزی داشته‌اند و شرایط کاری آنها بسیار سخت بود. برخی پزشکان حدود 12-8 ماه است که مطالبات و کارانه خود را دریافت نکرده‌اند. چرا با قشر فرهیخته پزشکی که پیشقراول خودکفایی علمی بوده‌اند، این گونه برخورد می‌کنیم؟»

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین پژوهش میدانی در کشور ، پزشکان هنوز هم محبوب‌ترین اقشار جامعه هستند؛ گفت:« محبت پزشکان در دل مردم حک شده است و از شاکله قوی برخوردار است؛ به گونه‌ای که کارهای سخیف و نابخردانه رسانه‌ای علیه آنها، راهی به جایی نخواهد برد.»

دکتر زالی با ابراز خرسندی از اینکه امروز مفهوم مسؤلیت‌پذیری اجتماعی در جامعه پزشکی در حال نهادینه شدن است، گفت:« امروز بالغ بر 6400 خدمت مختلف در بهترین شرایط و کیفیت ارائه می‌دهیم که البته ممکن است خطایی نیز در این روند رخ دهد که در این صورت مراجع ذیصلاح به آن رسیدگی می‌کنند. امروز سازمان نظام پزشکی راهبرد خود را حمایت از مردم قرار داده است و اینکه بر واقعی شدن تعرفه‌ها تاکید می‌کند، به همین امر بازمی‌گردد.هر گونه هیجان‌زدگی رسانه‌ای به جز آسیب‌های مقطعی، هیچ راهبرد علاج جویانه‌ای ندارد.»

وی با اشاره به دیدارهای اعضای جامعه پزشکی با مقام معظم رهبری گفت: «ترجیع‌بند فرمایشات ایشان همواره دو نکته بود؛ نخست قرار گرفتن سلامت در اولویت‌های نخست بودجه‌ای کشور و دیگری تقدس جامعه پزشکی است. آیا ما در این گونه موارد به ایشان تأسی می‌کنیم؟ جامعه پزشکی علی‌رغم اینکه امروز با مشکلات بسیاری از مالیات و عوارض گرفته تا تعرفه و تعزیرات روبرو است و یک فضای مطلوب برای آنها فراهم نیست، با این حال خدمت‌رسانی به مردم را تعطیل نکرده است.»


رییس سازمان نظام پزشکی در پایان تاکید کرد:« نظام پزشکی با خودپالایشی،‌ چند نفر معدود خطاکار را که تعداد آنها از انگشتان دست فراتر نمی‌رود، از چهره جامعه پزشکی خواهد زدود. »

سلامت نیوز
همچنان شاهد ورود داروهای بی‌کیفیت چینی و هندی هستیم
 
برزگری:
سازمان استاندارد مسئولیتی در قبال ورود سرنگ‌های غیراستاندارد ندارد/ وزارت بهداشت جمع آوری کند

رئیس سازمان استاندارد با بیان اینکه این سازمان وظیفه کنترل تجهیزات تایید شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را دارد، گفت: تایید تجهیزات پزشکی وارداتی از عهده این سازمان خارج شده بر این اساس وزارت بهداشت مسئول پاسخگویی در قبال واردات سرنگ‌های غیراستاندارد به کشور است.
نظام‌الدین برزگری در خصوص ورود تجهیزات پزشکی به کشور و وسایلی که رعایت استاندارد در آن ها اجباری است، افزود: وظیفه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید تجهیزات پزشکی بوده و کنترل این تجهیزات نیز بر عهده سازمان استاندارد است.
وی، ادامه داد: در گذشته تایید تجهیزات پزشکی برعهده سازمان استاندارد بود اما در تاریخ اول تیر 91 شورای امنیت و ستاد تدابیر ویژه به دلیل وجود تحریم ها این وظیفه را برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گذاشتند.
رئیس سازمان استاندارد، با بیان اینکه از تاریخ مذکور تایید تجهیزات پزشکی وارداتی از عهده این سازمان خارج شده است، تصریح کرد: شورای امنیت به ویژه در شرایط تحریم می تواند هر تصمیمی را اتخاذ کند و بر اساس قانون دستگاه ها موظف به اجرای آن هستند.
برزگری، در تشریح وظایف سازمان استاندارد، افزود: ما به عنوان دستگاه حاکمیتی درمواردی که با غیراستاندارد بودن کالایی مواجه شویم آن را به سرعت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش می کنیم تا نسبت به جمع آوری این تجهیزات اقدام کنند.
وی، در مورد ورود سرنگ های آلوده به کشور، یادآور شد: این سرنگ‌ها آلوده نبوده بلکه غیراستاندارد بودند که در این مورد نیز ما به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار دادیم.
رئیس سازمان استاندارد، افزود: مثلا اگر قرار بود این سرنگ‌ها از لحاظ حجم 2 سی سی باشد به اندازه یک خط کمتر از 2 سی سی بود و گاهی نیز داخل این سرنگ ها ذراتی مشاهده شده بود که در هر صورت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارش دادیم تا آن‌ها را جمع آوری کند.

سلامت نیوز- 8 شهریور 1392
همچنان شاهد ورود داروهای بی‌کیفیت چینی و هندی هستیم
 
با وجود تولیدات داخلی چرا مجوز واردات سرنگ صادر شده است؟
وزارت بهداشت با موضوع سرنگ های چینی مسئولانه تر برخورد کند

رییس شبکه تحقیقات علوم دارویی با بیان اینکه:« مسئولیت صدور مجوز تولید و واردات هر کالای پزشکی و دارویی به عهده وزارت بهداشت است و چنانچه چنین وارداتی بدون مجوز وزارت بهداشت صورت گرفته باشد تخلف محسوب می گردد و اینکه مسئولان وزارت بهداشت خود را تبرئه می کنند نوعی فرار از مسئولیت است.» از صدور مجوز واردات سرنگ علیرغم وجود دهها تولیدکننده سرنگ در کشور انتقاد کرد.
دکتر عباس کبریایی زاده، رییس شبکه تحقیقات علوم دارویی در یادداشتی اختصاصی برای سلامت نیوز نوشت: در خبرها آمده بود که مقدار زیادی سرنگ از کشور چین وارد شده که از نظر کیفیت و کارایی دارای مشکلاتی است، و یا ابهاماتی در مورد آن مطرح شده است . مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت خود را مبری دانسته و مسئولیت این واردات را بر گردن سازمان استاندارد انداخته اند . در این ارتباط چند تذکر لازم است .
1- مسئولیت صدور مجوز تولید و واردات هر کالای پزشکی و دارویی به عهده وزارت بهداشت است و چنانچه چنین وارداتی بدون مجوز وزارت بهداشت صورت گرفته باشد تخلف محسوب می گردد و بر اساس ضوابط و مقررات جاری باید با آن همانند کالای قاچاق برخورد شود، و اینکه مسئولان وزارت بهداشت خود را تبرئه می کنند نوعی فرار از مسئولیت است .
2- موضوع دیگری که قابل طرح است آن است که علیرغم وجود دهها تولیدکننده سرنگ در کشور که اتفاقاً محصولات با کیفیت هم تولید می کنند به چه دلیل و ضرورتی مجوز واردات این مقدار سرنگ صادر شده است ؟واردات غیر ضرور که آسیب رسان بر تولیدات ملی نیز می باشد و هرز منابع ملی تلقی می شود چه توجیهی دارد ؟
3- سرنگ و دیگر ملزومات پزشکی کالاهایی هستند که به دلیل نوع مواجهه با اندامهای بدن استانداردهای مربوط به کیفیت آنها باید همانند دارو و در مواردی حتی سخت گیرانه تر از دارو باشد. وزارت بهداشت نمی تواند به صرف اینکه سازمان استاندارد، استانداردی را برای سرنگ تعریف کرده که از حداقل های صنعتی (ونه بهداشت درمان) نیز برخوردار نیست خود را غیر مسئول بداند. مطابق قانون تشکیل وزارت بهداشت و شرح وظایف قانونی این وزارت، وزارت بهداشت باید از سلامت و کارایی ملزومات و تجهیزات پزشکی اطمینان حاصل کنند. چنانچه استاندارد تدوین و ابلاغ شده از سوی سازمان استاندارد ناکافی است وزارت بهداشت وظیفه قانونی دارد نسبت به آن اعتراض نموده، و استاندارد متناسب با شرایط کشور را تدوین و ابلاغ نماید. در هر صورت به نظر میرسد وزارت بهداشت باید با این موضوع مسئولانه تر برخورد کند .

سلامت نیوز- 2 شهریور 1392
صفحه: 1