کنگره 9 انجمن دندان پزشکی کودکان ایران- تیر 1389
کنگره9 انجمن دندان پزشکی کودکان ایران - 23 تیرماه 1389 - سالن امام خمینی دانشگاه شهید بهشتی تهران
دندان پزشکی کودکان در هزاره سوم

  سخنان دکترها انصاری، امین زاده، خوش نویسان، مصفا و وحید گلپایگانی
در حال بارگذاری برای پخش

  خانم بحرینی و دکترها رحیمی فر، جعفری، حصاری، نصیبی و فلاحی نژاد
در حال بارگذاری برای پخش


photo, آلبوم عکس همایش دندانپزشکی ایران review، نظرات درمورد همایش دندانپزشکی ایران news، اخبار و گزارشات همایش دندانپزشکی ایران
آلبوم عکس کنگره نظرات درمورد کنگره خبرهای کنگرهشورای برگزاری
رئیس کنگره: دکتر قاسم انصاری
دبیر علمی:
دکتر مسعود فلاحی نژاد
دبیر اجرایی: دکتر بهشته ملک افضلی
قائم مقام اجرایی:
دکتر علیرضا رحیمی فر
مسئول کمیته مالی: دکتر مسعود فلاحی نژاد
مسئول کمیته نمایشگاه:
دکتر مصطفی محاوری
مسئول کمیته انتشارات:
دکتر شیوا رضوی
مسئول کمیته سایت: دکتر مهسا مظفری
مسئول کمیته تشریفات:
دکتر بهشته ملک افضلی
مسئول کمیته سمعی و بصری:
دکتر مجید برگریزان
مسئول کمیته روابط عمومی:
دکتر پریسا سیداخوان
مسئول کمیته اموربین الملل: دکتر علی کوثری
مسئول کمیته پوستر: دکتر معصومه مسلمی
مسئول کمیته بهداشتکاران: خانم نوشین سهرابی
مسئول کمیته جامعه نگر:
دکتر احمد جعفری
مسئول کمیته آموزش مدون:
دکتر مهدی رنج پور

اعضای کمیته ها
کمیته علمی: دکتر حسین افشار، دکتر سارا توکلی،
دکتر شیوا رضوی ، دکتر مسعود فلاحی نژاد ، دکتر مینا بی ریا، دکتر ناهید عسگری زاده
کمیته اجرایی: دکتر مجید مهران،
دکتر مصطفی محاوری
کمیته مالی: دکتر ناهید عسگری زاده
کمیته انتشارات: دکتر فاطمه ملااسداله،
دکتر مهسا مظفری ، دکتر بهاره ناظمی، دکتر رمضانی
کمیته نمایشگاه: دکتر نوشین بلوری، مهندس محبعلی
کمیته ثبت نام: دکتر علی مهرداد، خانم تیدا یوسفی
کمیته سایت: دکتر سهیلا احترامی، مهندس علیخانی
کمیته اجرایی پانل ها: دکتر علی مهرداد، دکتر عزیز بهاری
کمیته سمع وبصری: حمید سلیمانی، بابک گلریز، علی خیری
کمیته روابط عمومی: دکتر فرشته دهقان، دکتر رزا حقگو
کمیته بین الملل: دکتر کتایون اصفهانی زاده، دکتر مسگری، دکتر یاسمن منصوری
کمیته پوستر: دکتر نیکو تدین، دکتر سارا قدیمی، دکتر نفیسه معمارکرمانی
کمیته بهداشتکاران: خانم ها سعیدی، پاسبانی، عقبایی
کمیته جامعه نگر: دکتر قاسمی، فریبرز بیات، دکتر رضا یزدانی
کمیته دانشجویی: زهرا جعفری، فاطمه شریف، اکرم لبیب زاده، سپیده امیری، الهام علی اصغر، هوتن صدری، بابک تشفام، علی محمد عبدالرحیم کاشی، نیما شیخ داودی، تینا باستار، سارا اسلامی، سپیده آذرگون، الهه عزیزی، محمد شاپوری، تیدا یوسفی، افسانه ابراهیمی


مصاحبه با دکتر قاسم انصاری- رئیس کنگره
به شکل قابل توجهی استقبال همکاران و دستیاران و دانشگاهیان به لحاظ شرکت و ارسال مقالات علمی که حاصل از تحقیقات و یافته های بالینی این عزیزان بوده برای کنگره بالاست بطوریکه از نظر تنوع همه موضوعات در شکلهای مختلف را پوشش داده و تعداد مقالات که حدود 230 مقاله که از کنگره پارسال بسیار بالاتر است، ارسال گردیده است.
مادر راستای جذب ایرانیان مقیم خارج از کشور بسیار موفق بودیم، همکارانی از خارج از کشور با توجه به اطلاع رسانی خوب اعلام آمادگی کرده اند مقالات دانشگاهی شهرستانها بسیار قابل توجه و امیدوار کننده است. مشارکت بسیار فعال و استقبال بی نظیر انجمن دندانپزشکان جامعه گر در کنار برگزار کنندگان کنگره نهم چشمگیر است.
طراحی و تنظیم دو پانل تخصصی جامعه نگر همراه با برگزاری یک سمپوزیم و نهایتا پیشنهاد برگزاری کارگاه مراقبت از نوجوانان سيگاري توسط این همکاران از نکات قابل توجه مشارکت این عزیزان در کنگره می باشد
تنظیم کارگاههای علمی و پانل های پرسش و بحث در مقوله های جدید و مبتلا به روزمره همکاران از جمله مباحثی است که در این کنگره به طور اخص مورد توجه کمیته علمی و برگزاکنندگان آن برنامه ها قرار گرفته است.
موضوعاتی چون کاربرد لیزر در bleaching، جایگاه Implant در کودکان، کاربرد کامپوزیت های تقویت شونده با فایبر، کاربرد روشهای آرام بخشی هوشیارانه، و استفتده علمی از گاز N2o و در نهایت کارگاه آشنایی با مواد جدید جهت درمان پالپ دندانی، از جمله مواردی هستند که بطور مستقیم یافته های تحقیقات علمی را در اختیار همکاران عزیز قرار خواهند داد.

برنامه علمی کنگره:
با تلاش بی دریغ همکاران کمیته علمی و در رأس آن دبیر کمیته علمی کنگره برنامه ای منظم و موضوعی جهت پانل های روزهای مختلف و با تناسب محتوایی طراحی شده تا همکاران شرکت کننده بتوانند بدون نیاز به جا به جایی و یا دغدغه از دست دادن موضوع مورد علاقه در حداکثر برنامه ها شرکت فعال داشته باشند. حضور فعال مهمانان خارجی در این کنگره فرصتی مناسب برای تبادل اطلاعات و آشنا سازی این عزیزان با سطح علمی و عملی دندانپزشکان کودکان کشور فراهم می سازد.

فعالیتهای نمایشگاهی:
بسیار باعث خوشبختی است که فعالیت کمیته نمایشگاه کنگره نهم با تلاش روزمره و مجاهده ای مداوم منجر به اعلان آمادگی و علاقه گروههای زیادی از تجار و واردکنندگان، محصولات دندانپزشکی کشور، همچنین محصولات تغذیه ای و بهداشتی در این نمایشگاه شده است. ارائه نمونه، نوشیدنی های سالم، میان وعده ای کم ضرر از جمله این موارد است.

محل برگزاری:
به عنوان سرپرست کنگره نهم جا دارد در این مرحله از تلاشهای بی دریغ هیات رئیسه دانشکده دندانپزشکی و حمایت رئیس محترم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، همچنین مسئولین و واحدهای اداری این مجموعه که امکان استفاده از امکانات این دانشگاه جهت برگزاری هر چه بهتر کنگره نهم را فراهم نموده اند. کمال تشکر و قدر دانی را بنمایم.

مصاحبه با دکتر مسعود فلاحی نژاد- دبیر علمی کنگره
دندانپزشکی کودکان با توجه به ماهیت این رشته بسیار فراگیر و شامل تمامی زمینه های علمی و تخصصی دندانپزشکی از پیشگیری تا درمان های پیشرفته می باشد. بدیهی است که تمرکز مقالات روی یک جنبه یا حیطه علمی خاصی قرار نمی گیرد.
با توجه به شعار کنگره که دندانپزشکی کودکان در هزاره سوم می باشد. پانل ها و کارگاههای خاصی از جمله پانل نو آوری ها و پانل بیو متریال در پوشش پالپ دندانهای شیری به اجرا در می آیند.
دندانپزشکی کودکان پایه و اساس دندانپزشکی در طول عمر فرد می باشد. لذا دندانپزشکی اجتماعی یا جامعه نگر که معطوف به سلامت دهان در تمامی گروههای سنی جامعه است با همکاری دندانپزشکی کودکان می تواند تحول مهمی در این پایه و اساس بوجود آورد.
دندانپزشکی کودکان شامل تمامی حیطه های علمی دندانپزشکی می باشد و به اعتقاد این جانب همکاری با دندانپزشکی ترمیمی ، ارتدنسی اندو و سلامت دهان (جامعه نگر) بیشترین اثر مطلوب را در ارائه نتایج و خدمات مطلوب به جامعه جوان کشور به همراه خواهد داشت.

مصاحبه با دكتر محمدحسین خوشنویسان- مسؤول بخش بهداشت و سلامت اجتماعی
برای اولین بار خوشحال هستیم که همکاری نزدیک مابین گروه تخصصی اطفال و گروه تخصصی دندانپزشکی اجتماعی در برگزاری و مشارکت در فعالیت های علمی و سمپوزیومی که برگزار خواهد شد ایجاد شده است. این همکاری بیشتر به این دلیل شکل می گیرد که این دو گروه از نظر کاری و فعالیت دارای وجوه بسیارزیادی هستند و مایل میباشند که فعالیتهای خود را در بخش گسترده تری از جامعه ارائه کنند. همانگونه که مشخص می باشد امروزه وضعیت سلامت دهان اطفال و دانش آموزان در اولویت خاصی قرار دارد و دقیقا همینجاست که همکاری مشترک این دو گروه تخصصی می تواند منشا فعالیتهای موثری در سطح جامعه باشد و ضروری است که این دو گروه بتوانند در مورد اطلاعات تخصصی خود با یکدیگر تبادل نظر علمی داشته باشند تا بتوانند فعالیت مشترک را برای گروههای هدف جامعه طراحی و اجرا نمایند.
در مورد وضعیت سلامت دهان در حال حاضر اگر بخواهیم صرفا شاخصها را از نظر عددی بررسی نماییم شاخص سلامت دهان به شاخص DMFT برای گروه 12 ساله بر اساس سر شماری سال 1383 است که این عدد از نظر سازمان بهداشت جهانی برای کشور های خاور میانه مناسب شده است. اما اگر صرفا با ارقام توجه کنیم تا حدودی گمراه خواهیم شد که این مساله به این دلیل است که وقتی تشکیل دهنده شاخص را بررسی میکنیم بیش از 90% آن مربوط به تعداد دندانهای پوسیده است به این مفهوم که تعداد دندانهای ترمیم شده بسیار ناچیز است و دندانهای موجود عمدتا پوسیده شده است که این وضعیت ایجاب می کند برنامه ریزی بهتری برای کنترل و کاهش میزان پوسیدگی دندانها در سطح ملی انجام پذیرد.
اجرای هر گونه برنامه نیازمند همکاری کلیه دندانپزشکان در سر تاسر کشور بوده و امید است تلاش کافی برای تغییر نگرش از درمان نگری در کلیه همکاران ایجاد گردد. فعالیتهای اداره سلامت دهان برای کنترل وضعیت پوسیدگی دندانها در حال حاضر شامل ملاحظه پیشگیری در سنین مختلف می باشد که از میان آن کاربرد فيشور سیلانت و وارنیش فلوراید را می توان برای گروه مهد کودک، کودکان زیر 12 سال نام برد، اجرای برنامه دهانشویه فلوراید در مدارس از فعالیتهای جاری می باشد، حتما ترمیم دندان 6 نیز به عنوان یک طرح مستقل در سطح ملی در حال اجراء می باشد که تحت پوشش بیمه های خدمات درمانی انجام می شود. ارائه خدمات آموزشی و پیشگیری به مادران باردار از فعالیتهای جاری است که در ابعاد مختلف در حال گسترش می باشد.

مصاحبه با دکتر علیرضا رحیمی فر - قائم مقام اجرایی کنگره
*مهمترين وجه تمايز نهمين كنگره انجمن دندانپزشكي كودكان ايران با كنگره هاي قبلي مشاركت اساتيد و سخنرانان داخلي در زمينه دندانپزشكي جامعه نگر مي باشد. اهميت اين موضوع در ارتباط تنگاتنگ بين مباحث دندانپزشكي كودكان ، پيشگيري در دندانپزشكي و دندانپزشكي جامعه نگر و در نتيجه ارتقاء سطح سلامت و بهداشت دهان ودندان در سطح كلان نهفته است. كنگره نهم در زمينه هاي اجرايي نيز شاهد وجوه تمايز و نوآوري هايي خواهد بود كه در روزهاي برگزاري كنگره با آن آشنا شده و در گزارش نهايي به آنها اشاره خواهد شد.
*يكي از موانع موجود در اجراي برنامه هاي اين كنگره و در واقع بسياري از كنگره هاي علمي عدم وجود برنامه هاي استاندارد اجرايي مي باشد بطوري كه شوراي برگزاري هر كنگره اكثريت وظايف خود را از نقطه صفر شروع مي كند كه اين خود زمان و نيروي زيادي از اعضاي شورا را به خود اختصاص مي دهد.
*اينكه بگوييم كنگره كودكان مورد استقبال چنداني قرار نمي گيرد چندان واقع گرايانه نيست بلكه عدم استقبال ايده ال از خيلي از كنگره هاي انجمن هاي تخصصي دندانپزشكي بيشتر به دليل كثرت تعداد كنگره هادر هر سال مي باشد. بايد توجه داشت كه وجود حداقل حدود 10 كنگره دندانپزشكي در سال باعث افت تعداد شركت كنندگان و بويژه دندانپزشكان شاغل در شهرستان ها مي شود و طبيعي است كه دندانپزشكان بر اساس اولويت تعلق خاطر به رشته اي خاص تعداد محدودي از اين كنگره ها را براي حضور خود بر مي گزينند. لذا مسأله ميزان استقبال ازكنگره ها امري فراگير بوده و فقط مختص كنگره كودكان نمي باشد.
*مسلما محل برگزاري كنگره يكي از پارامترهاي موثر در جذب مخاطب مي باشد ولي با توجه به نبود مركزي مشخص و مطلوب از نظر موقعيت مكاني، امكانات لازم و هزينه قابل قبول شاهد برگزاري كنگره ها در مكان هاي مختلف هستيم كه در هر يك بعضي از پارامتر هاي لازم قابل قبول و برخي ديگر در سطح پائين مي باشند.
*به نظر بنده اساسا با توجه به مسائل موجود ، برگزاري كنگره هاي مشترك بين انجمن هاي تخصصي وابسته و مرتبط با هم يكي از راه حل هاي رهايي از مشكلات مالي و عدم استقبال مطلوب دندانپزشكان و كثرت تعداد كنگره ها در بازه زماني كوتاه مي باشد. بديهي است همكاري و مشاركت رشته هاي دندانپزشكي كودكان با دندانپزشكي جامعه نگر و ارتودنسي بدليل ارتباط تنگاتنگ اين رشته ها با هم مي تواند سبب افزايش تعداد شركت كنندگان و علاقمندان اين رشته ها در كنارهم و در يك كنگره مشترك گردد.

مصاحبه با دکتر مهکامه میرکریمی- مسؤول بخش آموزش های دور میز
برنامه آموزش های دور میز(Table clinics ) در قالب چهار برنامه مجزا که با موضوعات کاربردی پالپکتومی دندان های شیری ، نحوه قرار دادن فیشورسیلنت، آشنایی با ساخت و موارد استفاده از فضانگهدارها، اراﺋه نکاتی در زمینه ارتودنسی در سیستم دندانی مختلط برای علاقمندان برگزار خواهد شد.
برنامه پالپکتومی دندان های شیری و فیشورسیلنت در روز چهارشنبه و دو برنامه بعدی در روز
پنج شنبه در راس ساعات مقرر برگزار می گردد.
در این قسمت سعی بر این می باشد که نکات کلیدی و کاربردی و سیستم های جدید موجود در رابطه با هرعنوان توسط متخصصین دندانپزشکی کودکان برای همکاران گرامی وعلاقمندان به طور عملی اجرا گردیده و سوالات مطرح شده در قالب قسمت پرسش و پاسخ مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

منبع: خبرنامه انجمن دندانپزشکی کودکان ایران- تیر89

کنگره 9 انجمن دندان پزشکی کودکان ایران- تیر 1389

ایردنلطفاً نطرات خود را در زیر بنویسید
نام کامل*
ایمیل شما*
پیام*
کپچا
CAPTCHA
حروفی را که در تصویر می بینید تایپ کنید*