Nikzad, Javid | دکتر نیکزاد جاوید

Nikzad, Javid | دکتر نیکزاد جاوید

دکتر نیکزاد جاوید که از متقدمین همکاری با جامعه دندان پزشکی است در بدو تٱسیس جامعه و تا قبل از سفرش به آمریکا برای ادامه تحصیل، در سال 1348، کمک مؤثری به گردش امور دبیرخانه جامعه کرد و از آن پس هم چه در سال های اقامت طولانی در آمریکا و چه در ایامی که در ایران بود به همکاری با جامعه ادامه داد.
متولد سوم خرداد ماه 1313 در کاشان، متٱهل و دارای سه فرزند: بهروزدندان پزشک- نیکروز بازرگان و فرحناز بهداشتکار دهان.
بعد از تحصیلات ابتدایی در تهران، دیپلم دبیرستان را از دارالفنون دریافت کرد. در 1337 از دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و بلافاصله کار آموزشی را در آن دانشکده به عنوان دستیار آغاز نمود که تا سال 1348 ادامه داشت.
طی ده سال کار در دانشگاه تهران، متجاوز از 30 مقاله و 8 کتاب به رشته تحریر درآورد که هرچند بیشتر آنها جنبه ترجمه داشت ولی راه را برای تحقیقات درباره روش ها و مواد جدید در رشته دندان پزشکی گشود. کتاب او درباره "ساخت دست تمام" از طرف دانشگاه تهران به چاپ رسید و طی چند سال منبع تدریس در دانشکده های دندان پزشکی ایران بود.
دکتر جاوید موسس بخش پروتز فک و صورت در دانشگاه دندان پزشکی تهران است که خبر آن در Journal of Prosthetic Dentistry در سال 1349 به چاپ رسید.
دکتر جاوید همزمان با تلاش های علمی، به امور حرفه ای نیز توجه پیدا کرد و همکاری با هیٱت موسس جامعه دندان پزشکی ایران را آغاز نمود و او اولین کسی است که بعد از ده نفر اعضاء هیٱت  موسس در سال 1341 به عضویت جامعه درآمد.
دکتر جاوید مدت سه سال سرپرستی دبیرخانه جامعه را بر عهده داشت و در این مدت برانتشار نشریات نظارت می کرد. او در برگزاری 9 کنگره اولیه جامعه فعالیت و همکاری مؤثر نمود و در سال 1374 به عضویت هیٱت مدیره دوره هفتم جامعه انتخاب شد و سرپرستی چهاردهمین کنگره علمی سالانه جامعه در سال 1355 را عهده دار گردید و پس از اقامت در آمریکا چند نوبت به عنوان سخنران مهمان در کنگره های جامعه شرکت کرد.
دکتر جاوید در 1348 برابر با 1969 میلادی برای ادامه تحصیل به آمریکا عزیمت نمود و در آن سال که کنگره جهانی فدراسیون بین المللی دندان پزشکی با کنگره سالانه جامعه دندان پزشکی امریکا به طور همزمان در نیویورک برگزار شد، غرفه جالبی از نشریات جامعه دندان پزشکی ایران ترتیب داد که مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفت.
دکتر جاوید موفق به دریافت مدارک زیر از امریکا و کانادا شده است:
-    دریافت درجه M.Sc. از دانشگاه اوهایو در 1971
-    دریافت گواهینامه پروتز فک و صورت از دانشگاه شیکاگو در 1972
-    دریافت درجه M.Ed. از دانشگاه فلوراید در 1982
-    دریافت گواهینامه اصول اسئواینتگریشن از دانشگاه مک گیل کانادا در 1986
دکتر جاوید در امریکا ابتدا تدریس را از دانشگاه اوهایو شروع کرد و به واسطه مقالات متعدد علمی که منشر کرد به سرعت به رتبه دانشیاری ارتقاء یافت  و به واسطه سه سال فعالیت آموزشی مثبت، درسال 1351 از طرف 700 دانشجو به عنوان معلم نمونه انتخاب شد.
در سال 1352 به دانشگاه فلوراید منتقل شد و یک سال در آنجا تدریس کرد. سپس در سال 1354 ریاست دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران را پذیرفت و طی سه سال که در این سمت مشغول بود با کمک افرادی از کادر آموزشی آن زمان منجمله دکتر دادمنش- دکتر مسگرزاده- دکتر شفق و غیره برنامه ریزی جدیدی برای امر آموزش دندان پزشکی و موضوع بازآموزی و امور تخصصی تدوین کرد و روش امتحان ترمی را به اجرا درآورد و همچنین برای توسعه دانشکده و خرید یونیت های جدید و سفارش کتب اقدامات مفیدی انجام داد و وسیله اعزام 20 فارغ التحصیل جدید را به آمریکا فراهم نمود.
دکتر جاوید در تاسیس و طراحی ساختمان و راه اندازی دانشکده دندان پزشکی تبریز و تٱمین اعتبار اولیه آن سهم بسیار مؤثری داشته است.
دکتر جاوید در خرداد 1359 به دانشگاه فلوراید بازگشت و فعالیت وسیع علمی و تحقیقاتی خود را ادامه داد و 33 مقاله تحقیقی منتشر کرد و فصلی از کتاب "Essentials of Complete Denture prosthododontics” را به رشته تحریر درآورد.
دکتر جاوید طی هفت سال آخر خدمات آموزشی خود در دانشگاه فلوریدا منتهی به سال 1383 هفت بار از طرف دانشجویان به عنوان بهترین معلم و استاد ممتاز سال برگزیده شد.
دکتر جاوید مدارج ترقی در سمت های آموزشی را در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه فلوریدا طی کرد و با نزدیک شدن زمان بازنشستگی اش استادی رشته پروتز متحرک فک و صورت را در سال 1383 احراز نمود. دکتر جاوید از 1971 تا به حال سخنرانی های متعددی در جوامع دندان پزشکی و دانشکده های دندان پزشکی سراسر کشور ایراد کرده و سخنرانی هایش در سوریه و مصر در سال 1978 به دعوتW.H.O بوده و در سال 1977 به عنوان سخنران مهمان و مشاور جهت تجدید نظر در برنامه آموزش دندان پزشکی به پاریس دعوت شده است.
دکتر جاوید به خاطر خدماتش در رشته دندان پزشکی در سال 1973 به عضویت انجمن پارشاهی بهداشت (تحت ریاست عالیه ملکه انگلستان) و در سال 1975 به عضویت FICD پذیرفته شده است.
جامعه پزشکان ایرانی مقیم آمریکا که از جمعیت های معتبر پزشکی است و شامل دندان پزشکان نیز می شود در خرداد ماه هر سال یکی از پزشکان و یا دندان پزشکانی را که مصدر خدمات ارزشمندی در ایران و امریکا بوده اند مورد تشویق و تقدیر قرار می دهد و در سال 1382 لوحه سپاس این جمعیت به دکتر جاوید داده شد.
دکتر جاوید از طرف جامعه دندان پزشکی ایران در کالیفرنیا در سال 1379 مورد قدردانی قرار گرفت و با حضور دکتر میرزابیگی رئیس وقت جامعه، لوحه سپاس خود را از دست دکتر اسلاوکین رئیس دانشکده دندان پزشکی USC دریافت کرد.
آکادمی پروتز ایران در سال 1381 نیز برای تقدیر از زحمات دکتر جاوید در مورد تٱسیس دوره های تخصصی دندان پزشکی منجمله پروتزهای دندانی لوحه سپاس به او اهداء کرد.
دکتر جاوید فهرست موضوعی بیش از 80 مقاله مربوط به رشته تخصصی خودش که اکثر آنها را به تنهایی نوشته است ارسال داشته که نشان می دهد فردی علاقمند به پیشبرد دانش دندان پزشکی است و به همین دلیل مجله Who s who در سال های 1984، 1985، 1990، 1996، 1998 نام او را در ردیف دندان پزشکان برجسته جهانی آورده است.
منبع: کتاب تاریخ دندان پزشکی ایران 1313 تا 1383


Tags: مدیریت, غیردندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 11279

بازگشت به فهرست