Bahreman, Aliakbar | دکتر علی اکبر بهرمان

Bahreman, Aliakbar | دکتر علی اکبر بهرمان

1-       فارغ التحصیل دانشگاه تهران خرداد ماه 1340 با احراز رتبه اول و اخذ مدال درجه اول علمی و بورس تحصیلی برای دوره های تخصصی از وزارت فرهنگ.

2-       چهار سال و نیم تحصیلات تخصصی و فوق تخصصی در ارتودنسی و دندان پزشکی عمومی و کودکان و اخذ درجه علمی MS از دانشگاه روچستر نیویورک در مرکز دندان پزشکی ایستمن.

 دکتر بهرمان اولین دندان پزشکی در ایران است  که موفق به گذرا ندن دوره کامل ارتودنسی همرا ه  با اخذ درجه MS شده است.

3-       خدمات دانشگاهی دکتر بهرمان از شهریور 1346 با استاد یاری در دانشگاه ملی سابق (دانشگاه شهید بهشتی) آغاز شده است. مسؤولیت ها و خدمات دکتر بهرمان در دانشگاه مذکور را به 3 دوره میشود تقسیم کرد که در طی 35 سال خدمت انجام داده است.

خدمات و مسؤولیت های دوره اول

1-       معاونت آموزشی و مسؤولیت دروس دانشکده :

 در این دوره دکتر بهرمان برنامه شش ساله آموزشی دانشکده تاز ه تأسیس را برای اولین بار تنظیم کرد و تا پایان اولین دوره فارغ التحصیلی این مسؤولیت را بعهده داشت.

در این برنامه برای اولین بار کار آموزی دانشجویان بصورت چرخشی تنظیم شد (Rotating) بطوریکه دانشجویان در تمام دورا ن تحصیلی در گروه های کوچک در بخش های مختلف چرخش داشتند و بر خلاف دوره های غیر چرخشی (Periodic ) ما نند دانشگاه تهران که مثلاً پروتز کامل را فقط در سال دوم می دیدند در این برنامه در تمام دوره تحصیلی دانشجویان در همه رشته ها کارآموزی می کردند.

2-       تأسیس و مدیریت بخش ارتودنسی :

 در این مسؤولیت دکتر بهرمان بخش ارتودنسی را تأسیس و کاراندازی نمود و مسؤولیت برنامه ریزی آموزشی و درمانی و اجرایی بخش را شخصاً بعهده داشت و برای اولین بار در ایران برنامه رادیوگرافی سفالومتری را تأسیس و تدریس نمود (لازم بتذکر است که دستگاه سفالومتری دانشگاه شهید بهشتی دومین دستگاه نصب شده در ایران بود و اولین دستگاه در مطب خصوصی دکتر بهرمان بکار گرفته شد.

3-       تأسیس و مدیریت بخش دندان پزشکی کودکان :

 در این بخش هم دکتر بهرمان به تنهایی تأسیس و برنامه ریزی های آموزشی و درمانی و اجرایی را برعهده داشت. لازم به ذکر است که علاوه بر تأسیس و برنامه ریزی ها و مدیریت در د و بخش فوق کلیه امور آموزشی یعنی تدریس علوم نظری، عملی و کلینیکی و درمانی برای 3 سال اول فقط بعهده دکتر بهرمان بوده است و خوشبختانه با حضور آقای دکتر کاظم مهرداد کلیه  مسؤولیت های بخش دندان پزشکی کودکان را ایشان ادامه دادند ولی تدریس و مدیریت و کارهای اجرایی کلیه دروس نظری و عملی و کلینیکی بخش ارتودنسی تا سالها برعهده دکتر بهرمان بوده است.

 

4-       تدریس در آموزشگاه های بهداشتکار دهان و تربیت تکنسین :

 دکتر بهرمان علاوه بر کارهای اجرایی و تدریس در بخش های اطفال و ارتودنسی در آموزشگاههای بهداشکار دهان و آموزشگاه تربیت تکنسین که برای اولین بار در ایران تأسیس شده بود هم در تدریس قسمتی از دروس شرکت داشت.

5-       تأسیس و مدیریت مسئول نشریه دانشکده :

 علاوه بر خدمات اجرایی و آموزشی دکتر بهرمان موسس و مدیر مسئول اولیه نشریه دانشکده بود که در مدت کوتاهی در سطح دندان پزشکی کشور جای خود را باز کرد و با داشتن خلاصه مقاله ها به زبان انگلیسی برای تعدادی موسسات آموزشی و علمی دنیا ارسال میشد و در عوض می توانستیم بعضی از مجلات بین المللی را به صورت exchange و رایگا ن برای دانشکده دریافت کنیم.

6-       تأسیس و راه اندازی دروس ارتودنسی دانشگاه فردوسی مشهد :

 علاوه بر کلیه خدمات و مسؤولیت دانشگاه شهید بهشتی دکتر بهرمان به صورت پروازی هر دو هفته یک بار برای آموزش علوم نظری ارتودنسی به مشهد پرواز می کرد و با همکاری خانم دکتر مهدویان که عضو هیأت علمی دانشگاه مذکور بودند توانست درمان بعضی از بیماران را که نیاز به درمان ارتودنسی داشتند دنبال کند، در ضمن سومین دستگاه سفالومتری ایران در مشهد کار انداخته شد که برای تدریس و آموزش دانشجویان بکار گرفته شد.

خدمات دوره دوم در دانشگاه شهید بهشتی

علاوه بر مسؤولیت های آموزشی و مدیریت بخش ارتودنسی در خرداد ماه 1353 سرپرستی دانشکده دندان پزشکی هم بعهده دکتر بهرمان واگذار شد. خدماتی که در این دوره انجام شده با وجود سنگ اندازی های فراوان بعضی همکاران بسیار زیاد است و برای نمونه چند مورد قابل ذکر است :

1-       تنظیم و اجرای سمینارهای مرتب ماهیانه که هر بار توسط یکی از بخش های دانشکده و با شرکت چند نفر از همکاران آن بخش قسمت های مختلف یک مبحث آن رشته را مرور می کردند و تعداد زیادی از همکاران دندان پزشک تهران و شهرستانها شرکت می کردند.

2-       تنظیم و اجرای دوره های کوتاه مدت بازآموزی 3 تا 5 روزه بصورت نظری، عملی و کلینیکی که مورد استقبال بسیاری از دندان پزشکان تهران و شهرستانها قرار گرفت و شرکت کنندگان در پایان دوره دیپلم دریافت می کردند و در حقیقت برای اولین بار در کشور انجام می شد.

لازم به یادآوری است که در طی اجرای دوره های مذکور از تعدادی سخنرانان و استادان خارجی هم استفاده می شد و برای جلوگیری از تحمیل مخارج بر دانشگاه با جستجو از استادانی که قصد دیدن از ایران یا کشورهای مجاور را داشته دعوت به عمل می آ مد که در اجرای این برنامه ها شرکت کنند و حتی در مواردی دکتر بهرمان شخصاً مخارج هتل و اقامت این گونه سخنرانان را پرداخت نموده است.

3-       یکی از خدمات مهمی که دراین دوره توسط دکتر بهرمان انجام شده است تنظیم و تدوین دوره های تخصصی دندان پزشکی برای اولین بار در کشور است که در یک طر ح حدود 80 صفحه ای برای کلیه دوره های تخصصی با در نظر گرفتن اهداف و ریز برنامه تنظیم شد و در  سال 1354 برای اولین بار به شورای توسعه و برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم تقدیم شد و پس از حدود یک سال بررسی طی جلسات متعدد با حضور مسئولین سایر دانشکده های دندان پزشکی کشور به تصویب رسید و دوره های تخصصی دندان پزشکی در ایران شروع شد.

 

4-       توسعه ساختمان دانشکده برای کلاس، لابراتور و کلینیک های جدید:

 همزمان با تدوین و تنظیم دوره های تخصصی باید گنجایش فیزیکی دانشکده از نظر کلاس و لابراتور و کلینیک بیشتر می شد. خوشبختانه برای اجرای این هدف موقعیت مملکت بر اثر فشار شاه برای ازدیاد تعداد دانشجویان پزشکی و رشته های وابسته در مملکت آمادگی دولت را برای توسعه این دانشکده ها آسان کرده بود که از این فرصت استفاده شد و در جنب ساختمان قدیمی دانشکده یک ساختمان جنبی به مساحت 6000 متر برای کلاسی، لابراتور و کلینیک و کتابخانه و آمفی تاتر با کلیه تجهیزات تأسیس شد.

5-       فراهم آوردن تعداد زیادی بورس تحصیلی برای کادر  دانشکده و دانشجویان برجسته :

برای اجرای دوره های تخصصی و بالا بردن تعداد دانشجویان دندان پزشکی باید برای تربیت معلم و متخصص جلوتر اقدام می شد و با توجه به موقعیت مملکت همانطور که ذکر شد دکتر بهرمان توانست برای تعداد زیادی از کادر دانشکده و یا فارغ التحصیلان دانشکده بورس تحصیلی در رشته های مختلف دندان پزشکی فراهم کند.

 لازم است ذکر شود که برای اخذ پذیرش تحصیلی برای این بورسیه ها دکتر بهرمان با هزینه شخصی توانست از تعداد زیادی دانشگاههای معروف امریکا دیدن نموده و برای بورسیه ها پذیرش بگیرد.

خدمات دوره سوم در دانشگاه شهید بهشتی

خدمات این دوره به زمان بعد از انقلاب بر می گردد. بعد از انقلاب مدتی دانشگاهها طبق تصمیم شورای انقلاب فرهنگی تعطیل شدند و در تمام ارگانهای اجرایی تغییرات وسیعی انجام گرفت.

افتتاح مجدد دانشکده ها توسط شورایی تحت نظر دانشجویان و گروههای مختلف اداره می شد و آنها افرادی از کادر هیأت علمی را برای کارهای اجرایی انتخاب کردند و متاسفانه دانشکده با برنامه صحیحی جلو نرفت و مدتها متاسفانه به بحث و اختلاف سلیقه ها می گذشت و در حقیقت آموزش تعطیل بود. متاسفانه یا خوشبختانه کلیه دانشجویان، کارمندان و هیأت علمی دانشکده اینطور تشخیص دادند که دکتر بهرمان باید مجدداً این وظیفه را بعهده بگیرد و با توجه به اینکه ماها از سال تحصیلی به هدر رفته بود برنامه آموزشی طو ری تنظیم شد که از خرداد و بدون تعطیل تابستانی با تلاش و موافقت همگی آخر سال تحصیلی آذر ماه باشد. و تا آنجا که من اطلاع دارم تنها دانشکده ای بود که در سال 58 یا بعبارت دیگر آخر آدر ماه 1358 فارغ التحصیل به مملکت ارائه دهد.


Tags: مدیریت, آموزش, غیردندان پزشکی
تعداد نمایش ها: 7089
کاربر: 
علی اکبر بهرمان | Bahreman
مطالب مرتبط: 
دکتر علی اکبر بهرمان، بهترین استاد سال دانشگاه روچستر امریکا
صفحه مرتبط: 
www.irden.com/site/bahreman/

بازگشت به فهرست