دندان پزشکان      پیرا دندان پزشکان و دانشجویان      بازرگانان دندان پزشکی

برای معرفی درگذشتگان حوزه دندان پزشکی یا تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود، لطفا مدارک و مطالب خود را به ایمیل ایردن بفرستید: [email protected]

The late Dr.Farmand, Mehdi | ‫زنده یاد دکتر مهدی فرمند

The late Dr.Farmand, Mehdi | ‫زنده یاد دکتر مهدی فرمند

پروفسور سید مهدی فرمند، ارتدنتیست و استاد دانشگاه تهران

ابتدا به صورت تکنیسین بخش ارتودنسی دانشگاه تهران وارد حرفه ارتودنسی گردید. در سال 1340 وارد دانشکده دندان پزشکی در شهر ارلاگمن آلمان شد و پس از اتمام دوره دکترای دندان پزشکی در همان دانشگاه دوره تخصصی ارتودنسی را گذراند. ایشان حدود یک سال در بخش جراحی فک و  صورت در آن دانشگاه مشغول به کسب تجربه و فعالیت بودند، سپس وارد دانشگاه ایلینویز آمریکا گردیده و دوره MS  را در آن دانشگاه به اتمام رساندند.
پس از پایان دوره تخصصی در آمریکا حدود دو سال در دانشگاه مانیتوبا به عنوان Assciate-Professor (دانشیار) مشغول به تدریس بود. نامبرده چند دوره تدریس تایپودونت در آلمان خود برگزار کردند و سپس با درجه دانشیاری (Associate Professor) به دانشگاه تهران بازگشتند و به عنوان مسئول دوره تخصصی در بخش ارتودنسی دانشگاه تهران مشغول به کار شدند. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان رئیس دانشکده در دانشگاه تهران توسط کادر هیئت علمی و دانشجویان انتخاب و در ضمن مدیر گروه بخش ارتودنسی در طی همان سال ها گردیدند.
نامبرده با توجه به تجربیات بسیار بالای خود تحت تاثیر عقاید Anderson, Robin و علی الخصوص Prof. Bulter بود وبر اساس این تفکرات دستگاه فانکشنال  Farmand applianceرا طراحی نمود که در نوع خود بی نظیر است. این دستگاه ها شامل:
1- Farmand 1 appliance
برای درمان بیماران اُپن بایت
2- Farmand 2 appliance
برای درمان مال اکلوژن های‍ کلاس دو دسته یک و دسته دو
3- Farmand 3 appliance
برای درمان مال اکلوژن کلاس سه
با توجه به شخصیت منحصر به فرد دکتر و زحمات بسیار زیادی که برای این دستگاه ها کشیدند، ولی متاسفانه ایشان نتوانستند آن ها را به صورت کتاب تدوین نمایند و در اختیار نسل جدید قرار دهند.
با عبور از یک نسل به نسل دیگر، انسان های با ارزشی زحمات بسیار زیادی در عرصه علم و دانش کشیدند و نسل جدید باید از آن ها یاد کند که در اینجا لازم می دانیم به روح پر فتوح این انسان با ارزش درود فرستیم.
ایشان چند سالی است که به دلیل بیماری دارفانی را وداع گفتند و از خود شاگردان زیادی به جا گذاشته اند
تهیه کننده: دکتر مرتضی اردوبازاری - دانشیار و مدیر گروه ارتدنسی دانشکده دندان پزشکی  شهید بهشتی


Tags: شادوران, زنده یاد, مرحوم دکتر, درگذشته
تعداد نمایش ها: 4115
دانشگاه: 
آلمان
حرفه | تخصص: 
ارتو

بازگشت به فهرست