دندان پزشکان      پیرا دندان پزشکان و دانشجویان      بازرگانان دندان پزشکی

برای معرفی درگذشتگان حوزه دندان پزشکی یا تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود، لطفا مدارک و مطالب خود را به ایمیل ایردن بفرستید: [email protected]

The late Dr.Saiah, Mohsen | ‫زنده یاد دکتر محسن سیاح

The late Dr.Saiah, Mohsen | ‫زنده یاد دکتر محسن سیاح

 دکترسیاح در پی ریزی دانشکده پزشکی تهران سهم بسیار موثری داشته و طی 24 سال ریاست بر این دانشکده که نوبت اول آن از 1313 تا 1325 و نوبت دوم از 1335 تا 1347 بوده است با دقت و علاقمندی کار کرده و هدایت امور دندان پزشکی کشور را بر عهده داشته است.
با تشکیل سندیکای دندان پزشکان ایران در 1323 که سال ها ریاست آن را به طور مداوم و یا ادواری بر عهده داشت

در سال 1278 خورشیدی در تهران متولد شد و در سال 1910 میلادی به سویس عزیمت کرد و تا سال 1919 میلادی در مدرسه ابتدایی و متوسطه در لوزان مشغول تحصیل بود. تحصیلات عالی را در دانشکده دندان پزشکی پاریس و فرانکفورت به سال 1926 میلادی به پایان رسانید و پایان نامه خود را در باب "کانون های عفونی دور ریشه" از تصویب گذرانید. در سال 1306 خورشیدی به ایران مراجعت و در سال 1307 که دکتر ولی الله خان نصر ریاست عالی مدرسه طب را داشت از دکتر سیاح خواست که هفته ای دو ساعت در کلاس پنجم طب "امراض دهان و دندان" را تدریس کند و او اولین دندان پزشک ایرانی است که با درجه دکترا به جرگه اساتید دانشگاه تهران پیوسته است. دکتر سیاح در پی ریزی دانشکده پزشکی تهران سهم بسیار موثری داشته و طی 24 سال ریاست بر این دانشکده که نوبت اول آن از 1313 تا 1325 و نوبت دوم از 1335 تا 1347 بوده است با دقت و علاقمندی کار کرده و هدایت امور دندان پزشکی کشور را بر عهده داشته است. دکتر سیاح علاوه بر سمت استادی بیماری های دهان در چهار چوب خدمات دانشگاهی سمت های مهم دیگری مانند عضویت در شورای دانشگاه و کمیته دائمی پزشکی را نیز داشته است که نشان از شایستگی او دارد. دکتر سیاح با تشکیل سندیکای دندان پزشکان ایران در 1323 که سال ها ریاست آن را به طور مداوم و یا ادواری بر عهده داشت، در امور حرفه ای نیز موقعیت خاصی کسب کرد و تعصب او در این که امور صنفی نیز در انحصار گروه آموزشی تحت هدایت او باشد سبب نارضایتی دندان پزشکان جوان نهایتاً انحلال سندیکا شد .
منبع:دکترمحمدعلی افتخاری ( کتاب تاریخ دندان پزشکی ایران 1313 تا 1383)


Tags: شادوران, زنده یاد, مرحوم دکتر, درگذشته, دانشکده دندان پزشکی تهران
تعداد نمایش ها: 2369
دانشگاه: 
پاریس

بازگشت به فهرست