دندان پزشکان      پیرا دندان پزشکان و دانشجویان      بازرگانان دندان پزشکی

برای معرفی درگذشتگان حوزه دندان پزشکی یا تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود، لطفا مدارک و مطالب خود را به ایمیل ایردن بفرستید: [email protected]

The late Dr.Shahverdiani, Baqer | ‫زنده یاد دکتر باقر شاهوردیانی

The late Dr.Shahverdiani, Baqer | ‫زنده یاد دکتر باقر شاهوردیانی

زنده یاد دکتر باقر شاهوردیانی بیش از نیم قرن در جامعه دندان پزشکی ایران فعالیت ارزشمند داشت. وی تا واپسین سالهای خدمت، هم و غمی جز ارتقای کیفیت نحوه معالجه و رضایت بیماران نداشت.
او انسانی بود والا، فرهیخته، خدا شناس و با ایمان، پایبند به اصول اخلاقی، پر تلاش و امیدوار، بشر دوست، وطن پرست، اهل علم و ادب و هنر، خوش ذوق، خوش قلب، خوش نیت، با صدق و صفا، بردبار و خوش نام.

شادروان دکترشاهوردیانی در 23 اردیبهشت سال 1303 در مشهد مقدس به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را نیز در دبیرستان شاهرضای همان شهر با موفقیت به پایان رسانید. در سال 1323 به دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران راه یافت. از سال 26 به مدت یک سال در بخش جراحی فک و صورت بیمارستان رازی تهران به ریاست آقای دکتر هنجن کارورزی کرد و به عنوان انترن در عمل های جراحی فک و صورت شرکت داشت. در سال 1328 موفق به اخذ درجه دکترا شد. دوره خدمت وظیفه را در تربت جام سپری نمود و پس از شرکت در آزمون دستیاری و احراز رتبه اول، در سال 1329 دوره دستیاری خود را در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران آغاز نمود. در سال 1333 با همکار خود دوشیزه دکتر آفریده تاج بخش، انسانی نیکو سرشت و دندانپزشک و استادی توانا، ازدواج کرد که در تمام طول زندگی خانوادگی و حرفه ای اش، همراه، یاور و پشتیبان او بود.

دکتر شاهوردیانی در سال 1343 به دنبال یک ماموریت علمی دو ساله عازم فرانسه شد. به عنوان «دستیار خارجی» در کلینیک ستوماتولوژی (تخصصی از پزشکی که به جراحی فک و صورت، بیماری های دهان و معالجه دندان ها می پردازد= Stomatologie) دانشکده پزشکی پاریس به سرپرستی پروفسور دوشوم شروع به کار و پژوهش کرد و رساله تخصصی خود را تحت عنوان «درمان دندانهای عفونی در یک جلسه با استفاده از گاز ازن Ozone» تدوین کرد. وی پس از اتمام دوره تخصصی و گذراندن رساله عازم ایران شد و در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران فعالیت های آموزشی، پژوهشی و اجرایی خود را از سر گرفت، روش جدید درمان ریشه های چرکی را آموزش داد و بکاربست. از جمله موفقیت های این شیوه، در سال 1346، درمان بیماری بود که به علت عفونت دندان دجار عارضه چشمی شده بود که نهایتا با ازنوتراپی عفونت ریشه معالجه قطعی و تاری چشم برطرف شد.

دکتر شاهوردیانی در سال 1345 رتبه دانشیاری را احراز کرد و در سال 1352 کتاب «بررسی روش های مختلف درمان ریشه دندان (شامل روش های شیمیایی، ازنوتراپی، یونوفورز، و هوت فرکانس)» را به چاپ رسانید.

وی از سال 1340 تدریس عملی و نظری دندان پزشکی ترمیمی سال سوم و چهارم، گلد فویل و اینله ها و انله ها را به عهده داشت و از همان ابتدا در اندیشه نوشتن کتابی جامع بود که در برگیرنده تمام مطالب مربوط به دندانپزشکی ترمیمی باشد. در اثر تلاش و پشتکار و با بهره گیری از تجربه سال ها کار عملی، پژوهشی، تدریس، شرکت در دوره های بازآموزی و کنفرانس های داخلی و بین المللی موفق شد کتاب «دندان پزشکی ترمیمی» را که اولین کتاب تخصصی در این زمینه در ایران بود به رشته تحریر در آورد که در سال 1356 توسط انتشارات دانشگاه تهران چاپ و منتشر گردید. این کتاب بارها تجدید چاپ شد و هر بار سعی نگارنده برآن بود تا با بازنگری مطالب و افزودن یافته های نوین علمی و تکنیکی، سطح علمی کتاب را به روز نگه داشته و با پیشرفت های انجام شده در دنیا هماهنگ سازد. به طوریکه در چاپ ششم، این کتاب در دو جلد مجزا با عنوان «دندان پزشکی ترمیمی نوین» به چاپ رسید. به هنگام تدوین این کتاب دغدغه وی علاوه بر حفظ کیفیت علمی، شیوه نگارش آن نیز بود و همواره تلاش داشت تا از به کار بردن اصطلاحات نامانوس و کلمات لاتین خودداری کرده و با قلمی روان و نثری شیوا مطالب را بیان کند تا به خوبی و به سادگی برای دانشجویان قابل درک و فهم باشد. به سبب همین نثر ساده، این کتاب راهنمای مؤثری برای بسیاری از دانشجویان ایرانی که در کشورهای خارجی به تحصیل در این رشته مشغولند نیز بوده است.

وی عضو انجمن بین المللی ستوماتولوژیک (Association stomatologique international) فرانسه بود و تا سال 1368به طور مستمر در کنگره های بین المللی آن مرکز که در شهرهای مختلف از جمله پاریس، بوردو، لیسبون، بوداپست، استانبول و... برگزار می شد شرکت می کرد و با ارایه مقالات تخصصی و پژوهشی کیفیت بالای دندان پزشکی ایران را به سایر کشورها معرفی می کرد که این امر در مجامع بین المللی موجب کسب اعتبار برای دانشگاه تهران شد. وی دانشجویان و مربیان زیادی را نیز برای گذراندن دوره های تخصصی به دانشگاه های خارجی معرفی کرد. امروز شاگردان وی در چهارگوشه کشور عزیزمان و حتا در خارج مشغول مداوای دردمندان هستند.

از جمله سمت های اجرایی ایشان در طول خدمت در دانشگاه تهران، رییس درمانگاه دانشکده، سرپرستی بخش ترمیمی از سال 1348، عضو هیئت تحریریه مجله دندان پزشکی در سال 1350، عضو کمیته انتصابات و ترفیعات از سال 52 تا 57 و معاونت دانشکده دندان پزشکی از سال1352 تا 1357 بوده است. وی در سال 1354 به رتبه استادی دست یافت.
این مرد خستگی ناپذیر پس از 32 سال خدمتگزاری، در سال 1360 با رتبه استاد تمامی دانشکده دندان پزشکی دانشگاه تهران به افتخار بازنشستکی نایل آمد.

از آنجا که شوق آموختن و تعلیم همچنان در دل این مرد دانش پژوه موج می زد در سال 1369 با تاسیس دانشکده دندان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دعوت این دانشگاه را برای تدریس در بخش ترمیمی پذیرفت و بطور تمام وقت و به عنوان رییس بخش دندان پزشکی ترمیمی همکاری خود را با علاقه تا اردیبهشت ماه 1385 با این دانشکده ادامه داد. در طی این سال ها وی عضو شورای پژوهش، عضو کمیته گزینش کادر هیات علمی دانشکده و عضو هیات ممیزه دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نیز بود.

این استاد بزرگ، در طول خدمت خود، تقدیرنامه های زیادی دریافت کرد که از جمله آنها می توان به این موارد اشاره کرد:

- سال 1351 دریافت لوح مخصوص دهمین کنگره بین المللی جامعه دندانپزشکی ایران به علت جالب توجه بودن سخنرانی تخصصی و تازگی مطالب علمی عنوان شده
- لوح تقدیر انجمن دندان پزشکی ایران از سوی رییس انجمن و وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی
- اسفند 1378 لوح تقدیر در اولین همایش علمی دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران
- سال 1380 تندیس یادبود از سوی هیات مدیره انجمن علمی مرکز آموزش علوم دندان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
- سال 1381 استاد نمونه مرکز آموزش علوم دندان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
- فروردین 1382دریافت لوح تقدیر چهل و سومین کنگره علمی سالانه دندان پزشکی ایران از سوی انجمن دندان پزشکی ایران
- لوح سپاس مرکز آموزش علوم دندان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
- سال 1383 لوح تقدیر چهارمین کنگره انجمن متخصصین دندان پزشکی ترمیمی ایران در دانشگاه علوم پزشکی مشهد
- در سال 1384 ازسوی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان پزشک نمونه برگزیده شد
- سال 1384 برگزاری مراسم بزرگداشت توسط انجمن علمی مرکز آموزش علوم دندان پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی با عنوان «60 سال خاطره»
- سال 1385 لوح یاد بود ششمین کنگره انجمن متخصصین دندان پزشکی ترمیمی ایران
- اردیبهشت 1386 لوح تقدیر دانشگاه علوم پزشکی تهران از سوی ریاست دانشکده دندانپزشکی
- در اردیبهشت 1386 در ششمین همایش تقدیر از استادان پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران از ایشان به عنوان استاد پیشکسوت و متخصص دندان پزشکی ترمیمی تجلیل شد.
- اردیبهشت 1386 لوح تقدیر دبیرخانه نکوداشت مقام استاد- معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران

در سال های کار و تدریس و نیز بازنشستگی همواره توصیه وی به دانشجویان مطالعه مستمر، تلاش در خدمت صادقانه با تکیه بر وجدان کاری و در نظر گرفتن مصلحت بیماران بود و همیشه می گفت که رضایت بیمار و رهایی او از درد و رنج است که باید بالاترین ترضی خاطر را برای پزشک به بار بیاورد و برای آنان مثالی از بیماران خود می آورد که دندان هایی را که گاه حتا بیش از چهل سال پیش ترمیم شده بود را در دهان داشتند و همواره سپاسگزار دقت وی بودند و قدر این خدمت، زحمت و دلسوزی را می دانستند.

بیش از 50 سال تعلم، پژوهش، تدریس و تربیت حد اقل ده دوره از دانشجویان دندان پزشکی ایران و تالیفات زنده یاد دکتر باقر شاهوردیانی سبب شده است تا از وی به عنوان پدر دندان پزشکی ترمیمی ایران نام ببرند. وی تا زمانی که بیماری به او مجال داد از آموختن باز نایستاد و با شوق و اشتیاق آموزش داد.

این دندان پزشک خردمند علاوه بر تبحر در رشته تخصصی خود، اهل شعر و ادب نیز بود و سروده های بسیار در قالب غزل، قصیده، ترجیع بند، چکامه و شعر نو دارد. با قصیده 174 بیتی اش به لهجه مشهدی خاطرات کودکی و به عبارتی بخشی از تاریخچه شهر مشهد را بازگو می کند، با «ایاک نعبد و ایاک نستعین» تجدید پیمانش با خالق هستی را ابراز می دارد و با «روز معلم» مقام شامخ معلم را ارج می نهد.

همکاران، دوستان، خویشان، بیماران و دانشجویانی که اقبال مصاحبت و همنشینی با این انسان والا را داشتند، معمولا از وی به عنوان استاد و پزشکی ماهر، خوش ذوق و خوش قریحه با حافظه ای تحسین بر انگیز یاد می کنند که همیشه در هر مورد و موقعیتی، کلامی نغز، سروده ای از خود یا از شعرای نامی به خاطرداشت که به فرا خور حال بازگو می کرد و مستمعین را محظوظ می ساخت.

زنده یاد دکتر باقر شاهوردیانی و شادروان دکتر آفریده تاج بخش زوجی بودند که زندگی خود را وقف دانشگاه کرده و فرزندان خویش را نیز به خدمت در این نهاد ترغیب کردند. امروز دکتر کورش شاهوردیانی عضو هیات علمی دانشکده عمران دانشگاه صنعتی امیر کبیر و دکتر ناهید شاهوردیانی عضو هیات علمی دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران به نوبه خود خدمتگزار جامعه علمی و فرهنگی این مرز و بوم هستند.

شادروان دکتر باقر شاهوردیانی همواره ساده و بی تکلف زیست و به زندگی عشق ورزید تا روز پنجشنبه بیستم اسفند ماه 1388 به گاه اذان مغرب، که در منزل خود با آرامش و در آغوش فرزندانش، چشم از جهان فروبست.
یادش گرامی و روانش شاد باد.
نام نیکو گر بماند ز آدمی      به کز او ماند سرای زرنگار

روز معلم
این شعر به مناسبت روز معلم و ساعاتی قبل از شروع مراسم بزرگداشت این روز و تقریبا به صورت بداهه سروده شد و بدین سبب کاستی هایی دارد که استاد مجال تصحیح و تکمیل آن را نیافتند:
منت خدای را که ز ا لطاف کردگار
افتاده جشن روز معلم به نوبهار
روزی که هست فصل گل سرخ و لاله ها
روزی که هست فصل گل باغ و کوهسار
روز معلم است و بدیدم که کودکان
گل می برند تا که کنند بر رهش نثار
روز معلم است و شده جشن ها به پا
بهر سپاس از معلم کوشا و هوشیار
روز معلم است و بگویم صد آفرین
بر وی که هست سایه ای از آفریدگار
باری تو از خدا به حقیقت جدا نه ای
گرچه تو آفریده ای، او آفریدگار
مهتابی و فروغ تو افتد به هر کنار
خورشیدی و شعاع تو تابد به هر دیار
شور و نشاط و عزم و تلاشت زبانزد است
گشته انیس روز و شبت عشق درس و کار
با صدق و با صفا و محبت دهی تو درس
قربان آن محبت و آن صدق و آن شعار
رفتار و خوی تو ست به سان پیمبران
پندار و گفته ات همه نیکند و ماندگار
لحن متین و شهد کلامت چه جانفزاست
آهنگ خوش نواست طنینت، چنان هزار
با صبر و پشتکار دهی درس زندگی
بادا مقام شامخ تو دائم استوار
بادا دلت همیشه چنان غنچه شادمان
بادا دل عدوی تو چون لاله داغدار
هستیم جملگی همه مدیون اوستاد
استاد اگر نبود، نبودیم رستگار
گفتم حدیث و مدح تو اندر خور توان
باشم ازین قصیده کوتاه شرمسار
ختم سخن نمایم و از دل دوصد درود
بر جاودانه نام معلم کنم نثار
دکتر باقر شاهوردیانی، اردیبهشت 1384

انجمن دندان پزشکی ایران


Tags: شادوران, زنده یاد, مرحوم دکتر, درگذشته
تعداد نمایش ها: 8550
استان: تولد، تحصیل، کار: 
خراسان رضوی
تاریخ رحلت: 
20 اسفند 1388

بازگشت به فهرست