دندان پزشکان      پیرا دندان پزشکان و دانشجویان      بازرگانان دندان پزشکی

برای معرفی درگذشتگان حوزه دندان پزشکی یا تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود، لطفا مدارک و مطالب خود را به ایمیل ایردن بفرستید: [email protected]

The late Dr.Etezadi, Ebrahim | ‫زنده یاد دکتر ابراهیم اعتضادی

The late Dr.Etezadi, Ebrahim | ‫زنده یاد دکتر ابراهیم اعتضادی


دكتر ابراهيم اعتضادي فرزند حاج اعتضادالعلما در زمستان سال1299 در شهر نيشابور متولد شد، در سنین پنج و شش سالگي سواد آموزي را نزد پدر و نيزدر مكتبخانه آغاز كرد و در هفت يا هشت سالگي آموزش رسمي را در دبستان شاپور كه به دستور دولت وقت و به اهتمام و كمك مالي جمعي از رجال نيشابور از جمله آقاي حاج اعتضاد العلما، تأسيس شد آغاز نمود. وي تحصيلات متوسطه را در دبيرستان فردوسي مشهد دنبال كرد  و در سال  1319 با موفقيت به اخذ ديپلم علمي( رياضي و طبيعي) نائل گرديد.
در شهريور 1320 با توجه به شريط نامساعد اشغال ايران توسط متفقين، با صرف وقت و زحمت فراوان موفق شد در زمان مقرر خود را به تهران رسانده و در دانشكدة دندان پزشكي دانشگاه تهران ثبت نام نمايد. دكتر ابراهيم اعتضادي دانشكده دندانپزشكي را با موفقيت و با نوشتن رساله‌اي در باره اسكوربوت و بيماريهاي لثه به پايان رسانيد. وي در دوران دانشكده همدوره چند تن از پيش كسوتان دندانپزشكي ايران مانند مرحوم دكتر دستوري و  سركار خانم دكتر فردوس (مرحوم؟) بود ایشان  در دوران تحصیل یك سال بالا تر از مرحوم دكتر نواب و از دوستان نزدیک بودند.
دكتر اعتضادي تصميم گرفت پس از پايان خدمت سربازي در سال 1347 ، بجای اشتغال به حرفه و تدريس در دانشكده، براي ادامة تحصيل در رشته اورتودونسي به آمريكا عزيمت كند. وي در سال 1948 در دانشگاه بافالو به تحصيل مشغول شد و در سال 1949 با دريافت مدرك تخصصي ارتودنسي از آن دانشگاه فارغ‌التحصيل گرديد.
دكتر اعتضادي كه هنگام بازگشت به ايران پدر خود را از دست داده بود،  به نيشابور رفت تا در خدمت مادر خويش باشد. وي يكسال بعد از مراجعت از آمريكا(1329) در مشهد ازدواج كرد. وي در سال-1332 با توجه به عشقي كه به زادگاهش داشت و بنا به پيشنهاد و ياري يكي از بزرگان نيشابور كه علاقه به آباداني اين شهر داشت توانست بخش دندانپزشكي را در بيمارستان عطار نيشابور تأسيس كند و در آن به خدمت مشغول شود در اين اثنا مطب كوچكي هم در كنار منزل مسكوني خود داير نمود.
دكتر اعتضادي در سال 1336 زندگي و مطب دندانپزشكي خود را به مشهد منتقل كرد و به عنوان پزشك بهداري در بيمارستان يكصد تختخوابي (بيمارستان سوانح) مشغول به خدمت شد در عين حال به مدت دوسال هفته‌اي دو روز درآسايشگاه جذاميان (محرابخان) مشهد به طور افتخاري و بنا به پيشنهاد وزير بهداري وقت خدمت كرد.
دکتر اعتضادی به همراه مرحوم خانم دکتر تیمور تاش و مرحوم دکتر آرام و آقای دکتر سندوزی نخستین دندانپزشکان مشهد ( و خراسان) بودند. این جمع کوچک طی جلساتی که در روزهای پنجشنبه داشتند طراح بنیانگذاری دانشکده دندانپزشکی دانشگاه فردوسی در مشهد بودند. گرچه دکتر اعتضادی کار دانشگاهی را نپذیرفت و به فعالیت حرفه ای خود در مطب خصوصی و نیز خدمت در وزارت بهداری ادامه می داد، اما همواره ارتباط علمی خود را با این جمع  که به تدریج با پیوستن دندانپزشکان جدید گسترش می یافت برقرار می داشت ضمن این که ریاست بخش دهان و دندان را در اداره کل بهداری استان خراسان به عهده داشت، طی این فعالیت بود که مسئول برگزاری آزمون و ارزیابی دانش حرفه ای دندانسازان سنتی استان گردید. این دندانسازان پس از موفقیت در آزمون و ارزیابی با عنوان « کمک دندانپزشک تجربی» رسماً اجازه کار می یافتند.

دكتر اعتضادي در اوان دوران خدمتش در مشهد همچون ساير همكاران و پيشكسوتان جامعة دندانپزشكي به علت عدم حضور دندانپزشك متخصص در رشته هاي مختلف امروزي،  در همة زمينه‌هاي اين رشته به جز اورتودنسي كه رشته تخصصي اش بود و در آن زمان در مشهد ناشناخته بود خدمات ارائه مي‌داد و به گواهي همة بيمارانش از جان و دل در اين راه مقدس مايه مي‌گذاشت.
دكتر اعتضادي در سالهاي بازنشستگي چند بار از سوي انجمن هاي مختلف حرفه اي و علمي مورد تقدير قرار گرفت كه آخرين آن گردهمايي ( انجمن اورتودونتيست هاي) ايران در مشهد بود كه به عنوان پيشكسوت اورتودونسي ايران ( اولين اورتودونتيست ايران) مورد تقدير قرار گرفت.
وي از نخستین اعضای جامعه دندانپزشکی ایران و نیز عضو انجمن فارغ التحصيلان دانشكدة دندانپزشكي دانشگاه بافالو بود كه پس از درگذشتش. چند سطري را در ياد بود او در نشرية انجمن چاپ كردند.


‫مرحوم دکتر ابراهیم اعتضادی, دندان پزشک متخصص ارتدنسی
دکتر ابراهیم اعتضادی، اولین ارتودنتیست در ایران
دومین کنگره ارتودنتیست ها، سالن همایش های هتل پردیسان مشهد مرداد 1382
از راست به چپ: دکتر عباسعلی صحافیان، دکتر علی شکفته راد، دکتر عبدالرحمان شوکت بخش، دکتر علی اکبر نقوی الحسینی، دکتر ابراهیم اعتضادی

دکتر ابراهیم اعتضادی

دکتر ابراهیم اعتضادی


دکتر ابراهیم اعتضادی


دکتر ابراهیم اعتضادی


دکتر ابراهیم اعتضادی

دکتر اعتضادی در هیجدهم شهریور سال هزاروسیصدوهشتادو پنج به دیار باقی شتافتند.

روانش شاد و راهش توسط همكاران نسل جديد مستدام باد.


ارسال تصاویر: دکتر لادن اعتضادی ، فرزند دکتر ابراهیم اعتضادی

دکتر لادن اعتضادی: "به نظر می رسد ایشان نخستین یا یکی از نخستین متخصصان ارتودونسی در ایران بوده باشند. متأسفانه چون در زمان بازنشستگی به فکر ارزیابی مدرک خود در وزارت علوم بر آمدند، تاریخ ارزیابی مدرک حدود سی سال تأخیر دارد. تصویر یکی از تقدیرنامه هایی که به ایشان اهدا شده نیز ضمیمه است. همراه دو عکس مربوط به دهه40 و دندان پزشکان مشهد."


Tags: شادوران, زنده یاد, مرحوم دکتر, درگذشته
تعداد نمایش ها: 8525
استان: تولد، تحصیل، کار: 
خراسان رضوی
دانشگاه: 
تهران | بوفالوی نیویورک
حرفه | تخصص: 
ارتو
تاریخ رحلت: 
18 شهریور 1385

بازگشت به فهرست