۳۰ آبان ۱۳۸۵

شکواییه انجمن ارتدنتیست های ایران به وزیر بهداشت

بسمه تعالی
جناب آقای دکتر باقری لنکرانی
مقام محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با تقدیم سلام،
احتراماً ضمن تبریک تشکیل شورای دندان پزشکی کشور و مسئولیت محوله آن به برادر ارجمند، جناب آقای دکتر اکبر فاضل موفقیت شورا را در پیشبرد امور دندان پزشکی کشور و ارتقاء سطح سلامت دهان آحاد جامعه از خداوند منان مسئلت می نماییم. همانگونه که به خوبی مستحضرید یکی از معضلات فعلی دندان پزشکی کشور که سالیان درازی است سلامت مردم را به خطر انداخته و متاسفانه تا کنون اقدام اساسی برای حل آن نشده است، دخالت افراد غیر مجاز ئ فاقد صلاحیت در امر درمان های دندان پزشکی افراد این جامعه به خصوص طبقه کم درآمد می باشد. علیرغم تصویب قانون های متعدد و بعضاً نظارت های انجام گرفته جهت حذف و یا کاهش این نوع دخالت های غیر اصولی در امر درمان بیماران، هر بار به بهانه های مختلف و یا فشارهای وارده از طرف این افراد مسئولین مربوطه از انجام وظیفه محوله بازمانده و نه تنها گوشه ای از مشکلات حل نگردیده بلکه هر روز با اضافه شدن تعداد این افراد به دلیل عدم برخورد قاطع و قانونی، مشکلات بیشتری حاصل و در نتیجه میتوان انتظار داشت که در آینده ای نه چندان دور خواسته یا ناخواسته شاهد وارد شدن ضربات جبران ناپذیری بر پیکره سلامت جامعه باشیم.
از طرح کلی موضوع که بگذریم آن چیزی که به دلیل حرفه ای به هیئت مدیره و اعضاء انجمن ارتودنتیست های ایران مربوط می شود موارد متعددی از تخلفات و دخالت های غیر مجاز افراد و یا بعضاً دندان پزشکان در درمان های بیماران نیازمند با دستگاه های ثابت ارتودنسی است. همانطور که جناب عالی مستحضریدپس از شرکت و قبولی در امتحانات ورودی تخصصی سه الی چهار سال از عمر یک دستیار رشته ارتودنسی به طور تمام وقت صرف آموزش و یادگیری این رشته تخصصی می شود تا بتواند پس از فزاگیری کلیه مفاهیم و مباحث مندرج در کوریکولوم و با اطلاع کامل از رشد و نمو، بیومکانیک، تشخیص و طرح درمان و ... نسبت به انجام درمان های پیچیده ارتودنسی صلاحیت لازم را کسب نماید. این درحالیست که د برنامه های آموزشی دوره دکترای عمومی دندان پزشکی، با توجه به موضوعات تدریس شده در درس ارتودنسی یک دندان پزشک قادر خواهد بودکه ضمن تشخیص صحیح مال اکلوژن های دندانی و اسکلتی و راه های پیشگیری از آن ها، آن دسته از ناهنجاری ها را که با پلاک های متحرک ارتودنسی قابل درمان باشد و آموزش آن را در دوره دکترای عمومی دیده باشد درمان نماید. آموزش درمان بیماران با دستگاه های ثابت ارتودنسی به دلیل پیچیدگی و نیاز به آگاهی کامل از بیومکانیک حرکات دندانی با این دستگاه در طرح درس ارتودنسی دوره دکترا کنجانیده نشده و به هیچ وجه آموزش داده نمیشود. با این توصیف چگونه دندان پزشکان عمومی این حق را برای خود قائلند و یا این اجازه به آن ها داده شده که بدون گذراندن دوره چهار ساله ارتودنسی مشابه یک متخصص این رشته به درمان بیماران بپردازند به صرف اینکه هزینه کمتری نسبت یک متخصص دریافت می نماید. (اگرخوش بینانه به این مسئله بنگریم) به نظر جناب عالی چه کسی باید جوابگوی این معضل مهم باشد که در ازاء دریافت هزینه کمتر تخریب سلامت اساج دندانی بیماران متعاقب عدم اطلاع از کاربرد نیروها و بیومکانیک حرکات دندانی روز به روز در حال افزایش است؟
این مسئله زمانی اسف انگیزتر می شود که تعرفه دندان پزشکان عمومی بابت درمان های ارتودنسی با دستگاه ثابت از طرف مسئولین مربوطه (ظاهراً نظام پزشکی) در شهر اصفهان رسماً اعلام می گرددو عملاً مجوز درمان را به این افراد داده اند. در حالی که با بخشنامه معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به شماره 337/11/ک مورخ 25/10/79 صریحاً مغایرت دارد.
متاسفانه عدم وجود سیاست صحیح در سیستم آموزش و درمان پزشکی کشور موجب گردیده که تعدادی از شرکت های وارد کننده اقلام ارتودنسی به منظور افزایش فروش محصولات و انتقال شخصی با استفاده از افرادی که دوره هایی را در خارج از کشور گذرانده ولی عملاً متخصص این رشته نیستند، آموزش های کوتاه مدت در مطب های شخصی و با اخذ هزینه های گزاف از دندان پزشکان را دائر و روز به روز بر خیل این افراد فاقد صلاحیت اضافه می نماید و با کمال تعجب اخیراً مطلع شدیم که جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران هم جهت این که از قافله عقب نماند به طور رسمی اقادام به دائر نمودن دوره های ظاهراً سه ماهه جهت تربیت و آموزش دندان پزشکان در زمینه درمان بیماران با دستگاه های ثابت نموده و دلیل ایجاد چنین دوره هایی را هم عدم آموزش در دوره دکترای عمومی ذکر نموده اند. با این طرز تفکر آیا بهتر نیست که همین آقایان بنشینند و کوریکولوم آموزشی دوره دکترای دندان پزشکی را بر اساس ایده خود ارائه تا در دانشکده ها اجرا شود؟! سوال اساسی اینجاست که این دوره های رسمی و بر رسمی با مجوز کدام مقام مسئول برگزار می شود و آیا نمی بایست کلیه آموزشگاه ها قبل از اقدام به آموزش، کسب مجوز نمایند؟
به راستی نقش دبیرخانه شورای آموزشی دندان پزشکی و تخصصی و همچنین انجمن های اخصصی در ایران چیست و چه جایگاهی دارند؟
ما اعضاء هیئت مدیره انجمن ارتدنتیست های ایران مجدانه از آن مقام محترم تقاضا داریم تا نسبت به تشکیل کمیته کارشناسی و اعلام نظ نهائی در این خصوص اقدام، و در این راستا آماده هرگونه همکاری می باشیم. اگر تصور می شد که با کوتاه شدن دست چنین افرادی ممکن است اقشاری از مردم امکان درمان ارتودنسی را با هزینه های معمول پیدا نکنند، به استحضار می رسانیم کلیه اعضاء انجمن در سراسر ایران این آمادگی را دارند که در صورت تهیه مکان و وسایل و تجهیزات مورد نیاز توسط وزارتخانه مربوطه هر یک از همکاران یک روز در ماه را به این امر اختصاص داده و به صورت رایگان نسبت به درمان بیماران نیازمند اقدام نمایند مشروط بر اینکه مطمئن باشند در آینده ای نه چندان دور نابسامانی موجود در امر درمان های ارتودنسی سه ساماندهی مطلوب منجر خواهد شد. انشاءا...

با تشکر
دکتر محسن شیرازی
رئیس هیئت مدیره انجمن ارتودنتیست های ایران

Tags: 
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر