۱۲ بهمن ۱۳۸۵

اعتراضیه دستیاران تخصصی ارتودنسی دانشکده دندان پزشکی تهران

 از این رو وظیفه کلیه کارگزاران نظام حرکت در این جهت و جلوگیری از تضییع حقوق مردم می باشد از جمله حقوق اساسی مردم دسترسی به درمان صحیح، علمی و کامل می باشد.
متأسفانه در حال حاضر در کشور با پاره ای مشکلات در جهت دسترسی مردم به درمان صحیح و علمی و کامل مواجه هستیم.
از جمله این معضلات دخالت افراد غیر متخصص در امور تخصص پزشکی و دندان پزشکی می باشد. دخالت این افراد که فقط با انگیزه سود جویی انجام می شود باعث ایجاد عوارض و هزینه های زیادی برای بیمار به علت کاربرد روش های درمانی غلط می شود که نه تنها مشکلی از بیمار حل نمی شود بلکه باعث بدتر شدن وضعیت اولیه بیمار می شود و ناچار بیمار برای درمان سوء درمان افراد غیر متخصص باید به متخصص مربوطه مراجعه کند که در صورت امکان درمان باعث پیچیده تر شدن درمان اولیه و تحمیل هزینه های مالی بیش تر به بیمار می شود در خیلی از موارد هم امکان درمان از بین می رود که تمام این موارد باعث نارضایتی بیمار از عمل کرد دستگاه های درمانی و بهداشتی می شود.
ازجمله رشته های تخصصی دندان پزشکی که اولین رشته تخصصی دندان پزشکی از حدود 100 سال پیش می باشد رشته ارتودنسی می باشد.
طبق مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که اجرای مصوبات آن برای کلیه دستگاه های دولتی لازم الاجرا است برای به دست آوردن مهارت لازم در امور تخصصی نیاز به گذراندن دوره تخصصی 3 تا 4 ساله می باشد و با فرض برطرف کردن مشکلات جامعه محروم با گذراندن این دوره های کوتاه توجیهی برای گذراندن دوره 4 ساله توسط دستیاران و صرف هزینه های سنگین دولت در آموزش افراد متخصص احساس نمی گردد.
متأسفانه در حال حاضر در این رشته نیز شاهد دخالت افراد غیر متخصص و دندان پزشکان عمومی که مهارت و صلاحیت درمان ارتودنسی را ندارند در درمان بیماران ارتودنسی می باشیم این دخالت ها باعث درمان های غلط و ناقص و غیر علمی بیماران توسط این افراد سودجو می باشد.
در این آشفته بازار نیز تعدادی افراد سودجو با دریافت مبالغ هنگفت اقدام در کلاه برداری و آموزش ارتودنسی در چند جلسه می کنند و یا شرکت های وارد کننده لوازم ارتودنسی که فقط به فکر فروش لوازم وارداتی خود از آمریکا و اروپا و چین و کسب سود بیش تر به قیمت آسیب به سلامتی مردم محروم هستند اقدام به برگزاری تور های ارتودنسی در شهر های مختلف و حمایت از تدریس و درمان ارتودنسی توسط دندان پزشک عمومی و انتشار کتاب هایی با عناوین آموزش های گام به گام جهت توسعه بازاری کالای خود می کنند.
هم اکنون نیز جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به جای سرمایه گذاری در امور مهم تحقیقات که از وظایف این نهاد می باشد با دریافت مبللغ هنگفت (سه میلیون تومان) شروع به ارائه آموزش های ارتودنسی و دادن مجوز به افراد بدون صلاحیت و ایجاد پشتوانه برای این افراد جهت آسیب به سلامت مردم می کند.
نتیجه این همه ظلم به مردم شکستن حرمت علم و عالم و به خطر افتادن سلامتی مردم توسط عده ای سودجو است که بر خلاف سوگند حرفه ای خود زر و سیم را به سلامت مردم ترجیح می دهند.
عده ای در پاسخ، دسترسی کم مردم به متخصص ارتودنسی را دلیل موجه برای عدم مقابله با این آشفته بازار و سر و سامان دادن به وضعیت درمان های ارتودنسی مردم می دانند این به مثابه آن است که به خاطر کمبود آب سالم آشامیدنی اجازه بدهیم عده ای سودجو آب آلوده به ظاهر سالم را به مردم تشنه نیازمند بفروشند.
راه حل دسترسی کم مردم به متخصص ارتودنسی هر چه باشد قطعاً ارائه درمان ناقص و غیر علمی و غلط به بیمار توسط افراد غیر متخصص نیست و نباید با این توجیه دست تعدادی افراد سودجو را در حیطه بهداشت و درمان مردم بازگذاشت.
ما دستیاران تخصصی ارتودنسی با توجه به مسؤولیتی که نسبت به حفظ حریم سلامت مردم و احساس دینی که در این زمینه به مردم نظام داریم وظیفه خود می دانیم که در برابر این بی عدالتی سکوت نکنیم و از مقام محترم درخواست داریم که اقدامات مقتضی در زمینه جلوگیری از
1.    انجام درمان های ارتودنسی تخصصی توسط افراد فاقد صلاحیت های لازم
2.    جلوگیری از آموزش های سودجویانه ارتودنسی توسط افراد و شرکت های خصوصی و جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران جهت حفظ حریم و سلامت مردم و حفظ حرمت علم و عدالت مبذول دارید.
اعتزاض دستیاران ارتودنسی دانشکده دندان پزشکی تهران


Tags: 
AV: 

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر