عدم ساز و کار مناسب برای مدیریت دانش در کشور ۲۸ مرداد ۱۳۸۶

عدم ساز و کار مناسب برای مدیریت دانش در کشور

دکتر شهرام یزدانی در نخستین کارگاه برنامه ریزی تدوین نظام جامع توسعه آموزش عالی علوم پزشکی اضافه کرد: از نقشه هایی استراتژیک و ملی برای بخش سلامت بسیار شنیده ایم اما برای بکارگیری دانش سلامت باید نقشه جامع در همه بخش ها داشته باشیم.
یزدانی با اشاره به برنامه چهارم توسعه و دانایی محور بودن این برنامه خاطرنشان کرد: قابل تحقق بودن این برنامه مستلزم وجود یک نقشه راه و تدوین نظام نوآوری است.
وی نوآوری را به معنی داشتن یک ایده نوآورانه و خلاقانه که به ارزش افزوده منجر می شود تعبیـر کرد و گفت: تدوین نقشه جامع برای توسعه علوم پزشکی کشور باید علاوه بر برطرف کردن نیازهای بخش سلامت به نظام نوآوری دارای ارزش افزوده نیز بینجامد.
رئیس مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: بخشی از تأمین نیروی انسانی کشور بر عهده وزارت بهداشت است. باید توجه داشته باشیم که هنوز کشور ما از نظر سواد افراد بزرگسال که بالای 15 سال را تشکیل می دهند، از کشورهایی مانند آمریکا، ژاپن و سوئد عقب تر است.
وی اضافه کرد: کل ظرفیت آموزش کشور اعم از دبیرستان تا دانشگاههای مختلف 8 میلیون نفر است و برای رسیدن به سطح سواد برخی کشورهای پیشرفته در صورت فرض ثابت ماندن وضعیت آن کشورها، 25 سال زمان برای رسیدن ایران به سطح ذکر شده به طول می انجامد.
یزدانی یادآور شد: با این سطح سواد به این نکته پی می بریم که افزایش کمی آموزش نباید متوقف شود اما نحوه و چگونگی توسعه مهم تر است . لزوم تدوین نقشه جامع در آموزش عالی حوزه پزشکی اهمیت پیدا می کند که ترکیبی از نیروی انسانی برای رسیدن به اهداف توسعه نیاز است.
www.azsavlar.com

Tags: آموزش عالی, مدیریت

بازگشت به فهرست


 
متن پیام*
Upload files and imagesDrag files here to upload
Drag files here
هیچ نوشته ای یافت نشده است.
Send Cancel
محافظت در مقابل ربات اسپم (کپچا)
بارگذاری تصویر